Tuvalet Eğitimi 4 ay önce tuvalet eğitimimiz tamamdı.Şimdi yine başa döndük.

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

GxoxkNur2006

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2008
114
1
Merhaba arkadaşlar,
Kızım şu an 30 aylık. Çok güzel konuşup, kendisini ifade eder.26 aylıkken çok kolay bir şekilde tuvalete alıştı. Gecede bağlamamıştım bezini. Gecede hiç kaçırmazdı.3 ay boyunca da damla kaçırmadı külotuna. Ama bir ay önce gündüzleri bir iki kez avuç içi kadar çiş kaçırmaya başladı. Çok önemsemedim belki üşütmüştür dedim. Aradan bir hafta geçti ancak kaçırmaların sayısı arttı. Bu kez bende babasıda güzellikle uyarmaya başladık.Özür dilerim bir daha yapmıcam,kazayla oldu dedi sürekli. 1 hafta daha geçti gündüzleri her tuvaleti geldiğinde kaçırmaya başladı. Bende kızımı doktora götürdüm ve idrar tahlili yapıldı ancak doktor idrar kültürü istemedi. Tahlil temiz çıktı ve doktor pisikolojik olabileceğini söyledi. Bir hafta boyunca kaçırmalar yine devam etti ancak ben artık güzellikle değil kızarak yapmaması gerektiğini söyledim.Ve dün gece kızım uzun bir aradan sonra uykusunda çişini yaptı ve gündüzde tamamen kaçırdı çişini. Ne yapacağımı bilemiyorum. Böyle bir durum yaşayan varmı aranızda. Bez takayımmı tekrar. Malum havalar soğudu üşütür diye de korkuyorum. Doktoro tekrar mı götürsem. Bu gibi durumları yaşayan var mı? Ne yapmalıyım bana fikir verin lütfen :KK43:

Merhaba arkadaşlar,
Kızım şu an 30 aylık. Çok güzel konuşup, kendisini ifade eder.26 aylıkken çok kolay bir şekilde tuvalete alıştı. Gecede bağlamamıştım bezini. Gecede hiç kaçırmazdı.3 ay boyunca da damla kaçırmadı külotuna. Ama bir ay önce gündüzleri bir iki kez avuç içi kadar çiş kaçırmaya başladı. Çok önemsemedim belki üşütmüştür dedim. Aradan bir hafta geçti ancak kaçırmaların sayısı arttı. Bu kez bende babasıda güzellikle uyarmaya başladık.Özür dilerim bir daha yapmıcam,kazayla oldu dedi sürekli. 1 hafta daha geçti gündüzleri her tuvaleti geldiğinde kaçırmaya başladı. Bende kızımı doktora götürdüm ve idrar tahlili yapıldı ancak doktor idrar kültürü istemedi. Tahlil temiz çıktı ve doktor pisikolojik olabileceğini söyledi. Bir hafta boyunca kaçırmalar yine devam etti ancak ben artık güzellikle değil kızarak yapmaması gerektiğini söyledim.Ve dün gece kızım uzun bir aradan sonra uykusunda çişini yaptı ve gündüzde tamamen kaçırdı çişini. Ne yapacağımı bilemiyorum. Böyle bir durum yaşayan varmı aranızda. Bez takayımmı tekrar. Malum havalar soğudu üşütür diye de korkuyorum. Doktoro tekrar mı götürsem. Bu gibi durumları yaşayan var mı? Ne yapmalıyım bana fikir verin lütfen :KK43:

aynı seylerı bende yasıyorum benım kızmda 32 aylık 3 aydır tuvaletı ögrenmıstı ama son bır haftadır kakasını sureklı altına yapıyor tuvalete yapmak ısytemıyorum anna dıyor cıste bır problem yok napcamı bılmıyorum

cnm üniv.de çocuk gelişimi okuyan ark..dan öğrendiğim kadarıyla bu anlattığın psikolojik anne babasının ilgisini toplama taktiği....eğer wc alışkanlığı kazanmasına rağmen yapmaya başladıysa ve dr.kontrolunde birşey çıkmadıysa ilgi toplamak için çocuğunuzla ilgilenmeyi azaltıp başka birşeyle ilgilenirseniz çocuk bunu içerler ve ona dönmenizi sağlamak için böyle şeyler yapabilir ve bu durumda onu sert uyarmanız daha zor duruma sürükleyebilir sizi...yane başa dönmeniz haricinde başka agresiflik yada pasiflikde olabilir size tavsiyem
onunla karşınıza alıp konuşmadan önce oyun oynamanız ve ben seni çok seviyorum ama sen böyle yapınca üzülüyorum anneciğim diye konuşmanız..üzüldüğüm için kızdım yoksa sen benim herşeyim diye sarılmanız ve onunla herne olursa ilgilendiğinizi yane kendini güvende hissettiğinde yapmayacaını düşünüyorum ki yapsa bile bu konuşmadan bir sonraki gün ilk söyler sonra 1 kerede daha altına kaçırır ama düzelir bence....

aynı beni yazmışsın..benim kızımda öyle..akşam külot bezlerden alıp taktım yoksa hasta olacak..gündüz sorun yok..

Kizlar cocuklarin tekrar çis kacirmalarin bir kac sebebi olabilir.

Az once yukarida arkadaslardan biri belirttigi gibi ilgi toplamak icin olabilir.
Cocuklar her sekilde ilgi toplamaya calisir. Ve genelde annenin sevmedigi bir seyi yaptiginda
annenin dikkatini daha cabuk uzerine cekecegini bilir. Bu durumdada altina kacirmayi tercih etmis olabilir.

Veyaa,
Cocugunuz gercekten oyun oynarken, oyununa kendisini tamamen verdigi icin
tuvalete gitme ihtiyaci oldugunu aklina getirmiyor olabilir.
Eger sebebi buysa, bir kac saatte bir onu tuvalete gidip gitmemesi konusunda hatirlatmada bulunabilirsiniz.

Baska bir sebep aile icinde yasanmis bir olay,
evde bir degisiklik olabilir. Hamilelik, kavga, yaklasan bayram heyecani bile buna sebep olabilir.

bence uzerinde fazla durmayin bir kac gun tekrar bezini takin hatta rahatsizlik hissetmesi icin,
bezi kilotun ustunden takinki islakligi rahatsizlik versin, ve o rahatsizliktan kurtulmak icin tuvalete gitmesi gerektigini daha cabuk soyler.

Merhaba arkadaşlar,
Merhaba siz buraya yazalı çok zaman olmuş ben şimdi sizinle birebir aynı durumdayım nasıl aştınız bu durumu ne kadar sürede düzeldi çok moralim bozuk ve umutsuzum

Merhaba arkadaşlar,
Merhaba çok uzun zaman önce yazmışsınız bende şuan aynı durumu yaşıyorum. 26 aylıkken tuvalet eğitimini sorunsuz atlattık 6 aydır herşey yolundayken şimdi çişini söylemiyor altına yapınca söylüyor niye böyle oldu ne yapayım bilemedim 😢

Benim de oğlum 30 aylık.ve 24 aylıkken tubalet eğitimine başlamıştık çok rahat alıştı.gece yapmazdı tuvaleti gelse beni uyandırırdı....

ama havalar soğudu diye mi yoksa başka sebeplerden mi bilmiyorum çişini kaçırıyor.gece de gündüz de.sürekli soruyorum çişin var mı diye..yok diyor ama beş dk sonra altına yapıyor

😔 bu durumu yaşayan çok kişi var sanırım.neler yaptınız fikirlerinizi bekliyorum

Şuan aynı durumu yaşıyoruz bizde sorunsuz geçtik ve gece bile cisi gelirse beni kaldırdı kaykayı altına yapmakla başladı şimdi cisinide altına yapıyor yeniden bez bağladım havalar soğuk nasıl cozucez ya

X