Ben bu ek gıda işinden nefret ettim

Valla yoğurt çorba pilav sulu yemek gibi şeyler neyle yenirse ona alıştırmak istiyorum. Çünkü mesela yoğurdu bile eliyle yemeye çalışıyor, yiyemiyor tabii yani midesine 10 gr anca gidiyor benden de kabul etmiyor.
Oyuncak tenceresine tabagına su koyup eline kaşık verin. Siz de karşısına oturup kaşıkla suyu oyuncak tabaktan için. Oyuncak bebeğe de bu sekılde verin. Böyle oyun kurarak denediniz mi? Yaşını bilmiyorum tabii ilgisini çeker mi, erken mi falan.

Oyuncak tenceresine tabagına su koyup eline kaşık verin. Siz de karşısına oturup kaşıkla suyu oyuncak tabaktan için. Oyuncak bebeğe de bu sekılde verin. Böyle oyun kurarak denediniz mi? Yaşını bilmiyorum tabii ilgisini çeker mi, erken mi falan.
Hiç denemedim açıkçası. Hatta oyuncak bebeği ve tenceresi bile yok. Yani bilmiyorum belki seksist bi yaklaşım ama erkek bebek olduğu için hiç aklıma gelmemişti bunları aldimak. 15 aylık.

Çiğneme süper. Yani bildiğiniz kuzu pirzolayı eline alıyor kemire kemire bitiriyor. Benim sorun daha çok yoğurt çorba veya sulu yemek gibi şeyler. Çünkü onları da benden kabul etmiyor kendi eliyle yemeye çalışıyor. Biri ağzına gitse 3ü yere, 5i saçına başına üstüne dökülüyor
E öyle söylesene kız bırak eliyle yesin ya. Yeğenim çatalı kaşığı fırlatıyor kafayı tabağa sokup yiyor 😂 Çocuk kendi kendine yemek istiyor anlaşılan. Azıcık fazla yap çorbayı önüne at bir iki parmak batırır sonra alışır bence. Bir süre çekeceğin var ama aç mı kalsın yavrucak

Hiç denemedim açıkçası. Hatta oyuncak bebeği ve tenceresi bile yok. Yani bilmiyorum belki seksist bi yaklaşım ama erkek bebek olduğu için hiç aklıma gelmemişti bunları aldimak. 15 aylık.
Ben kızlarım olduğu için sizinkini de kız gibi düşünüp yazmışım :KK70: siz de spiderman a falan yedirebilirsiniz. Oyuncak arabasının ustune plastık kucuk bardak koyun. Super kahramanın güç toplama zamanı diyip arabayı oyuncağın onune surup kaşıkla verebilirsiniz. Şimdi oğlumun guc toplama zamanı diyip arkasından oglunuza verebilirsiniz. Erkekler sever kahramanlık şeysilerini :KK70:

Ben kızlarım olduğu için sizinkini de kız gibi düşünüp yazmışım :KK70: siz de spiderman a falan yedirebilirsiniz. Oyuncak arabasının ustune plastık kucuk bardak koyun. Super kahramanın güç toplama zamanı diyip arabayı oyuncağın onune surup kaşıkla verebilirsiniz. Şimdi oğlumun guc toplama zamanı diyip arkasından oglunuza verebilirsiniz. Erkekler sever kahramanlık şeysilerini :KK70:
Sağolun. Bi de böyle oyunla deneyelim bakalım kaşık olayını

Mamayı az koyup suyu bol koyun doyurmasın. Ama aşama aşama suyu arttırıp mamayı azaltın. Birden çok sulu olursa tadı değişik gelir içmez ağlar. Hem de B12 alımı azalır. İçmeyi en sevdiği zaman mama verin. Mesela 1 kere sabah 1 kere uyku öncesi gibi. Gün içinde vermeyin ki yemek yesin mecburen.
Mutlaka bir şeyi yemeyi seviyordur bir süre hep ondan verin yemek yemeye alışsın. Sonra çeşitlendirin bence.
Çok sağolun dediklerinizi yapacağım inşallah alışır 🙏

Mamayı azaltınca ek gıda alımı arttı. 1000 ml çok çok fazla. Tamamen kesmek de bence bebiş için şok etkisi. Biz ilk olarak 3e indik, uyanınca, öğle uykusundan önce ve gece uyurken mama veriyoruz. Diğer zamanlar katı. Benimki hala kendi yemek istiyor ben ağzına verince direkt atıyor. O yüzden ben her yemekte onun eliyle tutup yiyebileceği birşey hazırlıyorum. O onu ağzına götürmeyle oyalanırken de ben bir iki kaşık diğer gıdadan verebiliyorum. Örneğin kuzu pirzola gibi kendi yiyebileceği bir gıda, yanında mercimek çorbası. Arada çorbayı ağzına iteliyorum yalan yok. Veya o muz u kendi yerken ben yoğurt bir iki kaşık vermeye çalışıyorum. Size de ilk önerim mamayı azaltmanız. Su konusunda gelişme var, artık içebiliyor. Bu arada kaşık çatal konusunda azıcık ilerledik. Çok çok az da olsa, birkaç kez çatalına taktığım gıdaları birkaç kez ağzına götürdü. Gıdayı mıncıklamasına oynamasına izin verin bi süre. Aklıma başka şey gelmiyor. Bizde atma sorunu devam ediyor. Mesela bugün muz verdim, kabuğu masada, muz bitince kabuğunu da yere atmak istiyor. Yemediği herşeyi atmak istiyor masada dursun ben yemeyeyim olayı yok henüz.
Çok haklısınız mama gerçekten fazla ek gıda almayınca bizde mamaya yuklendik ama işte B12 bize sinyal verdi o sebeple dediğiniz gibi aşama aşama azaltıp her şeye yeni baştan başlayacağım gercekten sabır işi o kadar çok heves etmiştim ki ilk baslarken bir an önce ek gıda gelsin diye şimdi ise cok çok üzgünüm ama yapacak bir şey yok yıkılmadan yeniden denemeye devam

Ben blw diye tutturmadım ki. Tam tersi bebeğim kendi yemek istiyor. Bir parçayı ağzına götürürse 3-5 parçayı yere atıyor. Benim verdiğimi kabul etmiyor. Mesela ağzına minik kaşıkla ıspanak yemeği veriyorum, benim verdiğimi ağzından çıkarıp elinde evirip çevirip tekrar ağzına sokuyor. Yani benim verdiğim şeyi illa ki önce bi ağzından çıkarıyor ya direkt yere atıyor ya da yemeye karar verirse elinde evirip çevirip tekrar ağzına alıp yiyor. Tabii yoğurt çorba veya ıspanak yemeği gibi şeylerde heryer batıyor
Bu durum benim bebeğimdede var, keşfetmek istiyor çünkü. Ben önüne bir tabağa ne yediriyorsam ondan bir kaşık koyuyorum, kızım onu keşfederken ben yediriyorum böylelikle güzelce yemiş oluyor. Şu an her şeyi ellemek tanımak istiyorlar ki bu çok güzel bir şey. Etraf batıyor kendisi kirleniyor ama hiç önemsemiyorum

En ufak öneriye dahi muhtacım lütfen iki kelime dahi olsa yazın bana.
Bebeğim artık 1 yaşında ve ben 6 aydır bu ek gıda işinden bıktım usandım hayattan soğudum. Bakın ne yeni doğan dönemi ne uykusuzluk ne başka şey hiçbiri bu kadar çektirmedi bana.

Öncelikle hiç “çok yesin, bunu da bitirsin” takıntılı olmadım, hep acıkınca yer mantığındaydım. Bizimkinin sorunu iştahsızlık değil de yemeyi öğrenemedi bence, ek gıdaya yeni başlamış 6-7? Aylıktan farkımız yok, bir arpa boyu ilerleyemedik. Oysa ki blw artı kaşık karışık gidiyorum. Her öğün yoğurt çorba püre tarzı şey versem de mutlaka kendi eliyle yiyebileceği köfte, parmak sebze, dilim meyve vs de ekliyorum ki kendisini beslemeye de alışsın öğrensin. Yok, hersey yerde, aç ama mutlaka yere atıp bakıyor. Bazen ağzında çiğnediği şeyi çıkarıp yere atıyor. Bırakın çatal kaşığı ağzına götürmeyi, eline verdiğim an atıyor, su içmeyi ne suluktan ne minik bardaktan, ne pipetten öğrenemedi, içine çekemiyor. Paketli sıkmalı meyve püresi aldım yine içine çekme yok oynayıp sağa sola sıktı. Her öğün 2 saat bizde, sapı solu topla üstünü değiştir yeri süpür sil derken. Yese bari biraz yese ona da razıyım. 1 haftadır hasta gibi iyice iş çığrından çıktı, ve iki doktor kontrolünde de üst üste kilo kaybı çıktı. Şu an ne kadar formül mama ne kadar katı gıda almalı onda da kafam karışık çünkü Türkiye’deki doktorumuzla burdaki ayrı şey söylüyor. Ama zaten şu an hastalıktan dolayı formül mamayı da istemiyor. Kilo kaybına ek çişte çok koyuluk başladı dehidre çünkü.

Nolur bana bi öneri sunun belki sizin bebeğinizde işe yarayan birşey bize de yardımcı olur.
Sakin olun hala bebek çünkü...Herşeyi aşağıya atıyor çünkü derinlik algısını öğrenmeye çalışıyor...Çocuğum 1 yaşına 1 ay kaldı...Çatal kaşık tutsun dıye bır dusuncem dahi olmadı yokta...

Önüne koyduklarımı ister ağzına götürür ister atar...Onun karnını doyurucak kişi benim ...

Klasikleşmiş bilgiler ışığında değilde çocuğunuzun becerileri,gayreti ve bu konudaki yapmanız gerekenlere odaklanın derim ben...Siz olması gerekeni yapıyorsunuz gerisi onun gelişimsel süreciyle alakalı...

Diğer çocuğum mesela dokunmaktan nefret ederdi...Bir yeri kirlense soluksuz ağlardı...Bu da tam tersi...Diğerinide o şekilde kabullendim ve şimdi 5 yaşında...

Anaokulunda kendi yemeğini gayet yiyor..Örtüsünü silkeleyip geri koyup getiriyor...

Kendinize stres yapmayın bebeğinizin keyfini çıkarmaya bakın derimm...Çünkü ara ara düşünüyorum ki çok hızlı geçti zaman çookkk...
:KK51:

X