çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırırsınız

kalemkitap2

Kapsama Alanı Dışında !
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2006
1.977
6
*sizde kitap okuyun ve bunu çocuğunuzun görmesini sağlayın...
*ailece günün belli bir saatini kitap okumaya ayrın...
*doğum günü,23 nisan gibi özel günlerde çocuğunuza kitap hediye edin...
*çocuğunuzun kendine ait bir kütüphane oluşturmasını destekleyin...
*ona okuduğu kitapla ilgili sorular sorun ve mümkünse okuduğu kitabı okuyup onunla fikir alışverişinde bulunun...
*çocuğunuzun bilgisayar ve televizyon karşısında geçireceği zamanı önceden belirleyin...
*çocuğunuzla birlikte kitap fuarlarına gidin...
*sevebiliceği ve sahip olmak isteyeceği kitaplar alın..
*kitapokuması için onu fazla zorlamayın bunun güzel vakit gçirme yollarından biri olduğunu ve ilerki yaşamında çok fayda görüceğini anlayabiliceği dilde ona anlatın...

gerçekten çoğu aile bu uygulamayı yapmıyor.bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler...

ben çok okurdum,ve özel günlerinde mutlaka özel hediyesinin yanında kitap alırdım çocuklarıma .şimdi birer kitap kurdu onlar.

Evet kitap okuma aliskanligi aileden geliyor, ailede hic olmazsa anne yada baba kitap okuma aliskanligi olan biri olmali, cocuk ornek aliyor bunlari

ona ilk doğduğu andan itibaren masal kitapları okumaya başlayın. ben bunu yaptım ve hala da yapmaya devam ediyorum.oğlum şimdi 2.5 yaşında ve kitaplara hayran.

benimde kızım 5 yaşında gece kitap okumassam uyumaz ama illa ben okuyacağım başkasınıda istemez.artık evdeki kitapları ezberledim:)

*sizde kitap okuyun ve bunu çocuğunuzun görmesini sağlayın...
*ailece günün belli bir saatini kitap okumaya ayrın...
*doğum günü,23 nisan gibi özel günlerde çocuğunuza kitap hediye edin...
*çocuğunuzun kendine ait bir kütüphane oluşturmasını destekleyin...
*ona okuduğu kitapla ilgili sorular sorun ve mümkünse okuduğu kitabı okuyup onunla fikir alışverişinde bulunun...
*çocuğunuzun bilgisayar ve televizyon karşısında geçireceği zamanı önceden belirleyin...
*çocuğunuzla birlikte kitap fuarlarına gidin...
*sevebiliceği ve sahip olmak isteyeceği kitaplar alın..
*kitapokuması için onu fazla zorlamayın bunun güzel vakit gçirme yollarından biri olduğunu ve ilerki yaşamında çok fayda görüceğini anlayabiliceği dilde ona anlatın...

hepsini denedim ama malesef başarılı olamıyorum bu konuda. imdat!!!!!!!!!

ona ilk doğduğu andan itibaren masal kitapları okumaya başlayın. ben bunu yaptım ve hala da yapmaya devam ediyorum.oğlum şimdi 2.5 yaşında ve kitaplara hayran.

bende hamileyken okumaya basladim birseyler okudugumu gormesi ve sormasi cok hos..3 yasinda ve kitap almayi kendisi istiyor:1yes2: ama su gercek ki erkek cocuklari babayi ornek aliyor ben o kadar yapiyorum ama babayi bir kere gormesi yetiyor onun icin herseyi kendiniz yapamazsiniz esinizinde yardimci olmasi gerek her konuda oldugu gibi:sm_confused:

AYNI ŞEYLERİ BENDE DENEDİM ÇOĞU ZAMAN BERABER OKUDUK AMA YOK OKUMAYI SEVMİYORLAR SEVMİYORLAR VE BEN YORULDUM ARTIK UĞRAŞMAKTA ZOR GELİYOR DİYECEM AMA HERKEZ KIZACAK KIZMAYIN İMDATTTTTTT:sm_cool:

Benimde 3 cocuğum war. number-one okumayı hiç sewmez ammmaa ne zaman yaramzlık yaparsa kitab okumaya baslar. digerleri okumayı daha yeni çözdü ama kızım okumayı söktüğünde sewinerek ANNE artık sana ihtiyacım yok yalnız okuyabilirim dedi. Bende 1 kitab kurduyum AMA eşimi hiç sormayın..

Paylaşımın için teşekkürler. benim oğlumda 21 aylık şimdiden ona kitap hediye ediyorum. benim okumama pek müsade etmiyor ama özellikle resimlere bakarak heyecanla birşeyler anlatması bana umut veriyor. en son bu hafta sonu aldığım kitaplara çok ilgi gösterdi. Umarım benim kadar geç olmadan kitap okuma onun için bir alışkanlık olur.

çocuğun kitap okuma alışkanlığı kazanmasında ailenin,öğretmeninin,gözlemlerinin tabii ki çok önemi var.ama yaradılış da önemli.eşit şartlarda 2 çocuk yetiştirdim.biri okumaya doymuyor,biri daha bir kitabı baştan sona okumadı.

Bende bir zamanlar çok okurdum faydasınıda görürdüm gerçi ailede kitap okuyan pek yoktu ama bana nerden geldiyse alışkanlık bir başlamıştım tutabilene aşkolsun annem kitap dayanmıyor bu kıza derdi :) tam bir kitap kurdu olmuştum ama şimdi azalttım hatta itiraf ediyorum nerdeyse hiç okuyamıyorum konsantrasyon sorunu yaşıyorum bilmiyorum neden ama hayatım bir düzene girsin belki yeniden başlarım :1yes2:

teşekkürler:içelim:
benim kızın ilk kitaplarını aldık bile:emir_bebek:
her nekadar malzemede kağıt yerine kumaşta kullanılsada kitap işte :Roflol:
sayfaları daha tam çeviremiyor kemiriyor ama ben okurken beni dinliyor çook mutlu oluyorum:emir_bebek:

benim oğlum şu anda11 yaşında yeni yeni ilgisini çeken kitapları okuyor.bir iki yaşlarında çok ilgiliydi ablasının eski resimli kitaplarınla saatlerce oyalanırdı.okulda etkiliyor sınavlardan ders çalışmaktan vakti kalmıyor çabayla iyi bir okur olacağına inanıyorum...akşam yatmadan önce 1 saat bende onunla birlikte okurum.

bende kızımın kitap kurdu olmasını çok isterim. şuan 2,5 yaşında ben ona hikayeler okuyorum ve inanın çok hoşuna gidiyo. hatta okuyamadığım zamanlar " anne bana maşal anlatçana" diye istekte bulunuyor

X