Tuvalet Eğitimi Kakaaaa

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Dil gelişiminin iyi olması sizin anlattıklarınızı da gayet anlayabilecek düzeyde bir çocuk olduğunu gösteriyor. Fiziksel ihtiyaçlarımızın olduğu ve sağlıklı yaşayabilmek için bu ihtiyaçları zamanında ve düzenli olarak gidermemiz gerektiğini ( tuvaletimiz geldiğinde yapmak,geceleri uyumak,her gün sağlıklı gıdalar yemek ,vb) yoksa hasta olabileceğimizi anlatın .Çocuklarda gözlemlediğim şeylerden birisi de annenin 40 kere anlattığı şeyi yapmayan çocuğun bazen babanın ; "babacım..şöyle yapmanı istiyorum" diye bir kere söylemesiyle yapması oluyor ..bence bu konuyu babanın anlatması daha etkili olabilir .Bağırsaklar tembelleşir ..artık ilaç ve lavmansız iş göremez olursa tuvalet çocuğunuzun ömür boyu sorunu olur ..Ha çocuğunuz tuvalete değil beze yapmak istiyordur o ayrı bir boyut ama hiçbirşekilde "bile isteye " yapmaması bence ciddi bir sorun.Eğer çocuğunuz canı istediğinde kakasını yapabiliyorsa ödül yöntemiyle (ilk zaman maddi ödül kullanılabilir bunun için ..sonra manevi ödüle geçersiniz) Benim büyük kızım da tuvalet eğitimine kadar sürekli kabızlık çekerdi,tuvalet eğitimi sonrası bu sorunumuz çözüldü..aynı dönem her akşam havuç salatası yapmamın da bence olumlu etkisi oldu.
Bu söylediklerinizin hepsini uyguladım güzel güzel anlatıyorum hatta istersen alıştırma küloduna yap diyorum neyi teklif etsem kabul etmiyor iyice sıkışmadan yapmıyor veyahut uyuduktan sonra yapıyor.

Ayni başlığı açmıştım .Fakat benimki maalesef 8 yaşında .Ve hala aynı psikologlar olmuş bir görüşme 500 lira 😭 Artık yaşadıklarımı bey im almiyor .Rabbim başka dert vermesin .Oğlum sekiz yaşında ve muhtemelen hayatının net 4 yılını tuvalette geçirmiştir .bekliyor her gün bir saat yapmıyor .iki sene evvel gitmiştik psikolaga .Bir liste hazirla .banyoya as.Her kakasa artı atın on kaka artışı olursa ne istersen onu al demişti .İki ay her şey düzeldi .Kulotlarda artık leke ortadan kalktı ,konu da gitti .Sonra bunu da çözdü ,artık minnacık yapıp artı köy diyordu .Havuza gitmek istiyor gönderemiyorum ,hiç temiz kalamiyor .Tavsiyem daha çok küçük işi buyutmeden doktora götürün .Bir de doktor asla bunu evde konuşmayın ona söylemeyin böyle bir dert hiç yok gibi davranin demişti .Ah şu hayatta en büyük duam ,anne babama oğluma şifa yarabbim .Rabbim dermansız dert vermesin .Duzelirse mesaj yazmanızı roca ediyorum .

X