Tuvalet Eğitimi Kakasını Yapmak İstemiyor

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Selamlar herkese. Son mesajı 10 temmuz'da yazmışım. 16 temmuz'da kızımın 3. doğum gününü kutladık. 19 Temmuz'dan beri ise kızım hemen her gün kakasını "kaka oturağı"na yapıyor. Nasıl oldu? 10 Temmuz'da gayet umutsuzdum, öyle de yazmışım. Sonrasında kızımla gene konuştum. Bu kez "bu bez son" demedim. Bezleri saklıyorduk bir süredir açıkçası. "Kızım bak gene bez satın aldım sana, sen karar verinceye kadar kakanı bezine yapabilirsin, bir sürü bezimiz var" diye bütün paketi gösterdim. Sonrasında gene kaka oturağı ile az kullandığımız odamızdaki özel yerinde kitap okumalara devam ettik ama yapmayınca bez bağladık. Bu arada "Anne ama o kadar bez ne olacak" diye arada sormaya başladı. "Sen yaparsan lazımlığına kızım onları da dışarı çıkarken yanımıza alırız, belki tuvalet bulamayız" diyordum. Doğum günündeki "Sen artık 3 yaşındasın" gazları ile midir, yoksa zaten kararını vermiş olduğundan mıdır bilemiyorum, babası bir sabah oturttu yine lazımlığına ve beni çağırdılar. Rüya gibi, kızım kakasını yapmıştı. O kakayı saklamak istedim :) Şimdi kaka oturağını her sabah kahvaltı sonrası televizyon karşısına taşıyor, ritüel gibi televizyonla kaka yapıyoruz. Bez dışında kakasını yapmazken 3 günde bile yaptığı oluyordu. Şimdi her gün yapıyor neredeyse. Bizim kabızlık problemimiz yoktu, sadece beze yapma isteği vardı. Biz tuvalete henüz kaka için oturmasak da ilerleme kaydettik. Fazla zorlamamak ama arada oturtmak gerekiyor sanırım. Bizim çiş ve kaka oturakları ayrıldı bir şekilde. Çiş oturağı banyoda sabit kaldı. Bu işe yaradı mı bilmiyorum. Gerçi banyo dışında tuvalete alıştırmayın deniyor ama her çocuk başka, yazılanlar gibi olmuyor her şey. Bir de zamanı var her şeyin sanırım, karar veriyor çocuk. Umarım sorunu olanlar da bir an önce halleder.

Benim kızımda 28 aylık kakasını oturtunca yapmıyor ayakta yapmaya yapıyor :KK43: kaka yapacağını anlayınca oturtuyorum adaptöre yapmıyor kakasını mesela çikolata vericem diyorum bu seferde ver diye tutturuyor :KK43: yap öyle vericem diyorum ağlıyor istiyor. Gerçekten bu işkence ne kadar sürecek acaba

Merhaba hala üyeliğiniz devam ediyormu bilmiyorum fakat sorunu nasıl çözdünüz ve nasıl bir yol izlediniz yazarsanız sevinirim.Şuanda durum nedir bilmek isterim,çünkü çok zor bir süreç geçiriyorum...teşekkürler

Merhaba, Haziran ayında 3 yasına girecek bir kızım var. Bizim problemimiz kızımın kakasini yapmak istememesi. Yaklaşık 2 ay kadar önce bu problemimiz başladı. 2 yasinda bezini atti, cisini ve kakasini gayet güzel haber verir tuvalete yapardi ta ki 2 ay oncesine kadar. İlk önce 8 gün tuttu, evde cesitli yontemler denedik olmadi, hastanede lavman yapıldı. Bu arada beslenmesine de cok dikkat ediyorum, sebze lif agirlik besliyorum. Doktoru duphalack verdi günde 2 ölçek ona rağmen 8 gün daha tuttu. Kakasini yapmak istememe sebebinin yaparken acima hissi oldugunu anladik, pedegoga da gittigimizde bize ayni seyi soyledi doktor. Bizi pediatrik gastroentrologa yönlendirdiler. Biogaia, debrirat ve magnesie calcinee ilaçlarını verdi, bunları kullandığında bildiginiz sulu ishal seklinde kakasini yapmaya başladı. Bu sekilde aci hissiyatı da ortadan kaybolacaktı zaten bu sekilde sulu kakayi tutmanın imkanı da yoktu. 1 ay boyunca bu ilaçları kullandık ama ona rağmen büyük bir irade ile tutmayı başarıyor hatta psikolojik olarak hiçbir ilerleme kaydedemedik. Hala cisini cok güzel yapıyor ama kaka olunca oturmuyor klozete, "yapmicam, gelmedi, aciyor" diye bagiriyor sinir krizleri geçiriyor ve sonunda kalkınca tutamayip altına yapıyor, buna da cok üzülüyor. Denemedigimiz yöntem kalmadı kizdik olmadi, anlattik olmadi, odul verdik, ceza verdik ama yok yok. Bizim olayımızın boyutu psikolojik. Kaka yapamıyor degil, "kaka yapmak istemiyor"... Ne yapacagınızı şaşırdık, tecrübe sahibi olanlardan yorum bekliyorum. Bu sıkıntıyı yaşayan herkese sabır diliyorum, cok zor bir is...
Merhaba üzerinden yıllar gecmis olsa da cevap alabilmek umuduyla, hangi pedagog veya gastroenterolog a goturdunuz isim verebilir misiniz?

Benim kızım da bir dönem ayni şeyleri yaşadı ağladı.. çatlak oluştu bepanten ve anestol kremi kaka öncesi sürdum poposuna anestol uyusturuyor biraz sonra kızımın her kakası geldiğinde beraber gittik wc ye.. oturdum masal okudum sohbet ettim sarıldım bazen de küçükken benimde acıdı korktum vs dedim ama yapmaz bekletirsen daha çok aciyacağını anlattım sonra gecti mi Anne seni korkun küçükken dedi evet geçti dedim ... bu şekilde Kurtulmuş olduk 4 sene önce. ..Bu örneği bazen yemeklerde denedim ve başardım mesela bazı yemekleri yemediginde küçükken bende sevmezdim bir gün annem bakmadan sürpriz yapmak için bütün yemeği bitirdiğimi soyledim ve kızım yemekleri yemeye basladi...kendinizden örnek verince bence ise yarayacaktır.

Allah rizasi icin ne yaptiniz bu konuyla ilgili o kadar yil gecmis uzerinden insaallah duzelmistir!Bu konudan dolayi perisanim bende..lutfen cvp yazin lutfen😭

X