Lohusalık depresyonundayım. Psikolojik olarak zor durumdayım kendimi hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim

Eger almanyadaysaniz ve esiniz dil biliyorsa, hebamme cagirabilirsiniz eve. Boyle bir hakkiniz var diye biliyorum ve sigortaniz karsiliyor. Turk birini de kolaylikla bulabilirsiniz. Hem size yeni bir yuz olur hem de bebeginize nasil bakim saglayacagini gosterir. Bir de nerede yasiyorsunuz bilmiyorum ama yabancilara, almanyadaki haklari icin yardimci olan kuruluslar var. Belki turklerden olusan bir yer bulabilirsiniz. Oradan da size yardimci olacaklardir.
Bende almanyadayim ve benim de ikizlerim var dogum yapali 1 sene oldu ama hemen hemen ayni durumlardan bende gectim. Ben de 4 ay kadar emzirebildim. Bunun icin hic kendinizi yipratmayin.
Sitly diye bir uygulama var isterseniz oradan da turk bir yardimci bulabilirsiniz kendinize. Ister tek seferlik ister haftada 1-2 gun bir kac saat. Bebeginize bakarken siz de dus alir biraz kendinizi toparlarsiniz.
Bu yasadiklariniz da tek degilsiniz. Herkes ayni durumlardan geciyor. Hormonlar dogum sonrasi cok kotu vuruyor ve insanin kendini toparlamasi vakit aliyor. Sizin biraz bebeginizden ayri yalniz vakit gecirip kafanizi toparlamaniz lazim. esinizin bos oldugu bir gun, bir kac saat bebeginize bakabilirse siz bir cikip kahve icseniz bile rahatlarsiniz.
Merhaba giessen da yaşıyorum siz neredesiniz?
Hebamme çağırdık fakat alman sadece kilosunu ölçüp gidiyor 1 kere de duş aldırdı o kadar. Translate üzerinden anlaşmaya çalışıyoruz çık zor oluyor. Dediğiniz uygulamaya bakacağım

Eminim yaşadıklarıniz çok zordur ama inanın bebeğiniz yanında doyasıya bakın ben çok zor hamile kaldım ve 29 haftalık erken doğum yaptım bebeğim 25 gündür küvez de her gün sadece 5.dakika görebiliyorum dokunamadim hic evimde dahi kalamadim çok zor Rabbim yardımcınız olsun inşallah
Allah bebeğinizi size bağışlasın umarım bir an önce kucağınıza alırsınız meleğinizi

2024 nisan anneleri grubuna girin hemen, orda sizinle ayni haftalarda dogum yapmis annelerle sohbet edersiniz, iyi gelir herkesin ayni durumda oldugunu duymak.

8.5 aylik ve 2.5 yasinda 2 bebegim var. Ikinci bebegimin dogumundan sonra bende agir depresyona girdim, ayni donemde aile hayatimda korkunc sallantidaydi (hala sallaniyor gerci). Yani hepimizin sebepleri var, kiloyu da takiyorsaniz takmayın kilo alinir verilir, saglik olduktan sonra bi onemi yok, bir kere vermissiniz, bir daha verirsiniz belli ki azimli birisiniz

Cok buyuk degisiklikleriniz olmus ki bebek zaten basli basina bir kaos sebebi... gececek guzel anne, 3.ayini hadi bilemedin 4.ayini doldurdugunda gece uykulari duzene girecek sende uyuyabildiginde rahatlayacaksin.

Besik ölümü sendromu ve bebek bakimi icin birkac tavsiye de bulunayim, emzik. Emzik kullanarak uyuyan bebeklerde ani besik ölümü sendromu riski oldukca dusuyor, emzigi tutmuyorsa/kullanmiyorsa dahi yataginda olsun.

Ustunu ortme, uyku tulumu kullan.

Carsaflari sıkı sıkıya yataga bagli olsun, katlanmasin. Besikte bebek ve emzik haric hicbir nesne olmasin (yastik, oyuncak vs) yatak mumkun oldugunca sert olsun. Bebekler icin ortopedik yataklar mevcut.

Bebegin kucuk 2-3 saatte bir mutlaka karnini doyur. Doyurduktan sonra mutlaka gazini cikart, agizdan. (Youtube'da videolar var)

3-4 saat arayla bez degistir, bu sıklık 6 ay olana kadar devam edecek.

Banyo yaptirmak icin elinde tutmaya korkuyorsan kuvet ve file edin, en pratik yontem odur.

Aklina takilan sorular icin mesaj da atabilirsin, yalniz kalmis bir anneye el uzatmak boynumuzun borcudur.

Yalniz değilsin, sana sımsıkı sariliyorum ❤️

Bugunler gececek, bebegine zarar vermeyeceksin, annelik icgudulerine guven, ona en iyi sen bakarsın.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim 😊 emzik tutuyor ama hep beslenirken uyuyor sütüm neredeyse tamamen kesildi sadece mama veriyorum biberon ağzındayken uyuya kalıyor biberonu çekiyorum ağzından uyumaya devam ediyor o yüzden emzik bir kaç kez kullandık. Ama yatağına koyacağım

Birde naçizane bir fikir vermek istiyorum burdan bir sayfa açsanız Almanya'da bulunan size yakın anneler buluşsanız illa ki kafa yapınızın uyuşacağı birileri olur çevre edinir arkadaşlıklar kurarsınız . Ben size yakın olsam çok isterdim 🥰bence orada yalnız olan arkadaş arayan bir sürü Türk vardır.

Birde naçizane bir fikir vermek istiyorum burdan bir sayfa açsanız Almanya'da bulunan size yakın anneler buluşsanız illa ki kafa yapınızın uyuşacağı birileri olur çevre edinir arkadaşlıklar kurarsınız . Ben size yakın olsam çok isterdim 🥰bence orada yalnız olan arkadaş arayan bir sürü Türk vardır.
Tavsiyenizi dikkate alacağım 😊

Merhaba giessen da yaşıyorum siz neredesiniz?
Hebamme çağırdık fakat alman sadece kilosunu ölçüp gidiyor 1 kere de duş aldırdı o kadar. Translate üzerinden anlaşmaya çalışıyoruz çık zor oluyor. Dediğiniz uygulamaya bakacağım
Merhaba ben Hamburgdayim. Cevrenizde mutlaka türkce konusan birileri vardir. En olmadi facebook gruplari olmasi lazim oraya da bakabilirsiniz. google'dan baska siteler de bulabilirsiniz bebek bakimi ve ev islerinde size yardimci olabilecek. Bence haftada 2-3 gun bir kac saatligine gelen biri bulabilirseniz sizii inanin cok rahatlatacaktir.

Zor bir durumdasın canım tek sorun lohusalık da değil sen bildiğin yalnızlık çekiyorsun. Biraz dayan çocuğun bir iki kelime etmeye başlasın yalnızlık hissin azalmaya başlar. Çocuğunla ilgili bir sıkıntın olduğunda buradan danışabilirsin herkes elinden geldiğince yardımcı olur. Zaten abartılacak bir şey yok çocuk da bir yerde insan işte. İnternetten araştırabilirsin, influencerlar var bir süre onları da takip edebilirsin tecrübelerinden faydalanırsın, yorumlarda zaten hamileler buluşuyor bir nevi.
Havalar çok soğuk gitmiyorsa çocuğunla ufak yürüyüşlere çıkmanı öneririm, hava almak ikinize de iyi gelir belki bir Türk ile karşılaşırsın fena mı olur. Bu dediğim çok uzak mesafeler değil yani evin yakınlarındaki markete gidip gelmek gibi kısa mesafeler. Facebook'ta ya da Instagram'da böyle bulunduğun semtteki Türkler'in olduğu topluluk vardır diye tahmin ediyorum, araştırsan iyi olur. Ufaktan da dil öğrenmeye çalışmanda fayda var, şu an çocukla zordur belki ama bir süre sonra düzelmeye başlar, telefon uygulamalarını bile kullanabilirsin.
Ev işi bulaşık bunlarla kendini çok hırpalama, psikolojin sebebiyle ev işlerine saldırıyorsun gibi geldi bana.
Ev değiştirme işini de bir yandan araştırın belli mi olur belki beklenmedik bir anda iş yerine yakınlarda ev bulursun o zaman birçok sıkıntın çözülmüş olur.
Kiloya gelince bunu hiç ama hiç sorun etme hamilelikte alınan kilolar gayet de verilir sen emzirdikçe bile kalori harcıyorsun. Eski haline dönmek istemiyorsan stresi tasayı bırak çok kaygılı görünüyorsun şu an. Su akar yolunu bulur senin hayatın da rayına oturuverir. İnşallah en kısa zamanda rahatlarsın canım ♥️

Gurbette olmak gerçekten çok zor sürekli bir yalnızlık hissi. Ordaki Türk öğrencilerden gündüz birini düşük ücretle çağırsanız bebeğin çok hareketli olmadığı zamanlarda o başında durur siz de dinlenir ve işlerinizi halledersiniz. Hem de konuşacak biri olur.

X