Öğretmenlik LGS Dertleri

Çık haklısınız TEOG zamanı kötü öğrencim bile 3-5 soru yapar mutlu olurdu en azından kopmazdı, şu anda çocuk açıyor yeni nesil soruları morali bozulup tamamen kapatıyor. Ve Matta özellikle yüksek yapanların çoğu özel ders alıyor kendi kendine yapabilen çok nadir gördüm
Benim oğlum da Türkçe den özel ders alıyor🙈
İlkokuldan beri yarım saat en az beraber kitap okuduk
Çok güzel okur
Yeni nesil matematik sorularından işlem yapmadan çözdükleri bile oluyor
Matematik olimpiyatlarına katıldı hep
Ama Türkçe yapamıyor🤷‍♀️

Merhabalar öncelikle konuyu öğretmen arkadaşlar okuyup bir öneri de bulunabilirse çok sevinirim.İşin içinden bir türlü çıkamıyorum.Zaten endişeli bir insanım normalde de.Bu sene saçıma aklar düşmüştür bu sebeple.Bir köy okulunda matematik öğretmeniyim.Meslegimde 5.yılımdayım.Bu okula daha yeni geldim eylülde.Bu sene 8 lerin dersine giriyorum.Öğrencilerim çok başarısız durumda malesef.Altyapı eksikliği de var çoğunda.Asla matematik çözemiyorlar.Yeni nesil soruları hele hiç anlamıyorlar.Sözel dersleri iyi.Fen dersinde de kötüler ama matematik kadar göze batmıyor.Sanki hiç ders işlemiyormuşum gibi duruyor işlediğim halde.Çok canım sıkılıyor.Matematik netleri felaket derecede kötü geliyor.Sınıf ortalaması 1 ya da 0 geliyor.Ortalama - ye bile düşebilir o kadar kötü durumda.Sınava da çok az bir zaman kaldı.İdarenin gözünde de kötü görünüyorum.Toparlayamıyorum bir türlü.Kendimi çok kötü hissediyorum.Moralim çok bozuk.Mesleğimden soğudum.Kendimi çok başarısız hissediyorum.Okul bitsin bu sıkıntı bitsin diye dualar ediyorum artık.Gerçekten psikolojik olarak yıprandım.Deneyimli öğretmen arkadaşlar siz hiç bu şekilde bir durum yaşadınız mı?Ne yaptınız?Köy okulunun başarısız olduğunu duyardım ama bu kadar da kötü olması sanırım benden kaynaklı.İyi bir öğretmen değilim galiba.Başka bir imkanım olsa istifa ederdim ama mecburum çalışmaya :KK43:(
Bu yıl için bir şey yapmanız zor. Ama ben sizin yerinize olsam önümüzdeki yıl için şimdiden yatırım yapardım. 6 ve 7 leri gruplara ayırır dys açar yetiştirirdim.

Doğrudur ortaokulu takip etmiyorum uzun süredir. Ama zaten benim 6-7 dediğim seneye 7-8 olacak. Bir sınıf tutuyor en azından, diğerine de biraz fedakarlıkla ilerleyebilir işler.
8 lere de öyle kafaya göre dyk açılmıyor artık. Belli başlı okullarda açılabiliyor her okulda yok maalesef

Doğrudur ortaokulu takip etmiyorum uzun süredir. Ama zaten benim 6-7 dediğim seneye 7-8 olacak. Bir sınıf tutuyor en azından, diğerine de biraz fedakarlıkla ilerleyebilir işler.
Ya işte o kadar zor ki, küçük bir okulda gerçekten istekli arkadaşlarla çok fazla uğraşmıştık. Matçı arkadaş baya her şeyi sıfırdan verdi, diğerlerimiz öğrencileri paylaşıp haftalık test takip ve motivasyon için koçluk tarzında bir şeyler yaptık, okul yatılı idi bazı arkadaşlar bazen erken gelip ekstra dersler yaptı. Sonra çocuklar bizden kaçmaya başladı asla kontrole o test takip formlatı gelmedi, defalarca hatırlatmamıza rağmen. Üzerlerine geliyoruz diye tepkiler başladı, aileler zaten kız çocuklarını okumalarını istemiyordu, çocuklarını olumsuz etkilendiğini söylemeye başladılar. 7 de dyk vardı, dykya katılsınlar diye motive etmeye çalıştığımız için velilerden bizi cimere şikayet eden oldu. 11. Yılımda aldığım ilk şikayetti. Denemeler ayarlamıştık, yayıneviyle direkt iletişime geçip kitapları vs piyasa altına almıştık. Sonuç herkes isyan etti bir kaç zaten istekli olan öğrenci ve veli memnun olmıştu. Akşamla etütlerinde nöbetçi kaldığımız zamanlar akıllı tahtadan tekrar konuları açıp sınıfları küçük gruplarda alıyorduk en fazla 2 gün sonra hep ders diye istemediler

Ya işte o kadar zor ki, küçük bir okulda gerçekten istekli arkadaşlarla çok fazla uğraşmıştık. Matçı arkadaş baya her şeyi sıfırdan verdi, diğerlerimiz öğrencileri paylaşıp haftalık test takip ve motivasyon için koçluk tarzında bir şeyler yaptık, okul yatılı idi bazı arkadaşlar bazen erken gelip ekstra dersler yaptı. Sonra çocuklar bizden kaçmaya başladı asla kontrole o test takip formlatı gelmedi, defalarca hatırlatmamıza rağmen. Üzerlerine geliyoruz diye tepkiler başladı, aileler zaten kız çocuklarını okumalarını istemiyordu, çocuklarını olumsuz etkilendiğini söylemeye başladılar. 7 de dyk vardı, dykya katılsınlar diye motive etmeye çalıştığımız için velilerden bizi cimere şikayet eden oldu. 11. Yılımda aldığım ilk şikayetti. Denemeler ayarlamıştık, yayıneviyle direkt iletişime geçip kitapları vs piyasa altına almıştık. Sonuç herkes isyan etti bir kaç zaten istekli olan öğrenci ve veli memnun olmıştu. Akşamla etütlerinde nöbetçi kaldığımız zamanlar akıllı tahtadan tekrar konuları açıp sınıfları küçük gruplarda alıyorduk en fazla 2 gün sonra hep ders diye istemediler
Böyle olaylar öğretmenin motivasyonunu çok düşürüyor . Ben de atandiğimdan beri maalesef hep böyle okullarda çalıştım . Şu an 8 lerim var . Geçen gün bir öğrenci bana hocam siz lgsyi çok ciddiye almıyor musunuz dedi . Yani bunu benim demem gerekirken onlar bana diyor:) hiçbirinde liseye dair , geleceğe dair ümit yok .

Böyle olaylar öğretmenin motivasyonunu çok düşürüyor . Ben de atandiğimdan beri maalesef hep böyle okullarda çalıştım . Şu an 8 lerim var . Geçen gün bir öğrenci bana hocam siz lgsyi çok ciddiye almıyor musunuz dedi . Yani bunu benim demem gerekirken onlar bana diyor:) hiçbirinde liseye dair , geleceğe dair ümit yok .
Aşırı düşüşürüyor. Hediye olarak aldığımız test kitaplarını yerlerde, aramızda para toplayıp aldığıökz deneme sınavlarında kalem oynatmayıp yeter ya deneme diyip boş verilince umudun bitiyor. Bana da yeter ya lafları, tripler vs resmen laf yiyorduk. Maddi manevi yorulan biz olduk istemeyen çocuk ve aile ile hiçbir şey olmuyor . O bir öğretmen gelip uğraşınca çiçek açan çocuklar filmlerde oluyormuş. Çok emek harcayan bir ekiple biz başaramadık

Ülkedeki çoğu okul ve öğrenciler böyle zaten. Ben de köyde doğdum sınıfın en başarılısıydım. Diğerlerini görseniz matematikte 1 nete şükredersiniz. Öğrencilerin kapasitesi buysa yapacak çok da birşey yok bence. Müdürün size kızmasının başka sebepleri olabilir mi? O da farkındadır öğrencilerin kapasitesinin.

Ayrıca ekleme: ilkokulda okumayı öğrenemeyen, ortaokuldan zor mezun olan sınıf arkadaşlarım fabrika kurup zengin oldular çoğu. Ben de yıllarca okudum maaşlı çalışıyorum

Ben lgs ile birlikte öğrenci başarılarının çok düştüğünü düşünüyorum . Teog döneminde herkes bir okul kazanmak için uğraşır özellikle orta halli öğrenciler Anadolu lisesi kazanmak için çabalardı . Lgs sistemine geçildiğinden beri bu orta halli öğrencileri kaybettiğimizi düşünüyorum . Ya çok iyiler var ya çok kötüler . Hatta bu kötüler çoğunlukta .

Çünkü bizim insanımız okulda öğrendiklerinin sadece sınavlarda işe yaradığını zanneder . Onu da kazanamayacağını anlayınca çalışmayı bırakır.

Yani bu tür sınıflar artık pek çok yerde var . Bende mesleğimin ilk yıllarında üzülürdüm. Ama artık inan ki takılmıyorum . Çünkü elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum ama karşımdaki kitle dersi doğru dürüst dinlemiyorsa ders çalışmıyorsa ben harikalar yaratamam ki.
Bazen iyi sınıflarda oluyor mesela aynı konuyu aynı şekilde anlatıyorum. Sonuçlara bakıyorum iki sınıf arasında dağlar kadar fark var . Demek ki sadece benimle alakalı bir durum değilmiş diye düşünüyorum .
%100 katılıyorum.Lgs ile ya fen lisesine gidiyor ya da kötü bir liseye gidiyor.Aradaki orta düzey ve iyiye yakın öğrenciler kayboldu.Tüm liselerin Anandolu lisesi olması başlı başına bir hata.Eskiden Fen lisesi kazanamayacak ama iyi bir Anadolu lisesine giden bir sürü öğrenci vardı.Bu sistemle artık o da kalmadı.Sistem ya hep ya hiç.Demek çoğu öğretmen bu durumları yaşıyor.Bende takmayacagım diyorum ama yapamıyorum malesef.🙁

Bu yıl için bir şey yapmanız zor. Ama ben sizin yerinize olsam önümüzdeki yıl için şimdiden yatırım yapardım. 6 ve 7 leri gruplara ayırır dys açar yetiştirirdim.
Dyk sadece 8 lere açılıyor artık.O da köyde açılmıyor.Merkezdeki büyük okullarda genelde Dyk oluyor.Dyk isteyen tüm öğrenciler oraya gidiyor benim bildiğim.

Şaşırmadım çünkü orada çalışan bir arkadaşımdan durumu biliyorum. Allah yardımcınız olsun
Sağolun.Belediye niye deneme yapar ya.Tuhaf biraz
Sadece öğretmenin çabasıyla hiç bir şey olmuyor.Bende bunu yaşıyorum.Haftada 1-2 tane bile soru çözmeyen,dersi dinlemeyen,hiç bir ödevi yapmayan,tahtadan Z kitabı silen(flashtan açıyorum artık,geldiğimde akıllı tahtadan silinmiş olduğunu görüyorum bazen) öğrencilerim var.Sadece öğretmen çabasıyla olmuyor...

X