Oku-Yorum-luyorum

Haruki Murakami-Pinball 1973
149 syf.
Puanım 10/7
Murakami Fare Dörtlemesinin ikinci kitabını da bitirdim.
Kesinlikle sırasıyla okunması gerektiğini düşünüyorum bu kitapların zira Rüzgarın Şarkısını Dinle'deki Fare karakterine fazlaca yer verilmiş bu kitapta da.
İsimsiz karakterimize de, evinde onunla yaşamaya başlayan,nereden geldikleri ve nereye gittikleri belli olmayan ikizler eşlik ediyor. Evet bir anda ortaya çıkıp aynı şekilde bir anda biz gidelim artık diyerek gidiyorlar. Belki de gerçekte yoklardı,isimsiz karakterimizin hayal dünyasındaydılar,mesela bunun aslının ne olduğuna sanırım asla emin olamayacağım.
Melankolik bir ruh hali sizi ,en başından sonuna kadar bırakmıyor. Bu kitapta da neden sonuç ilişkisi yok,sanki gerisine de siz karar verin der gibi yazar. Yine biraz ondan biraz bundan diyebileceğimiz bir tarzı var. Müzik tavsiyeleri yine tadında ve kararında,kah okurken kah sonra bu neymiş bir dinleyeyim diyerek dinlediklerim de oldu☺
Dili akıcı,sade tabiki okutuyor kendini.
Murakami sevenlerin kolayca okuyabileceği bir kitap ama sevmeyen yada okumaya bu kitaptan başlayan biri ben ne okudum şimdi diyebilir.
Sevenlerine tavsiye ederim.

20240512_163856.jpg

Leslie Wolfe-Cerrah
264 sayfa.
Puanım 10/8
Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu Cerrah.
Gerilim okumak istediğimde genelde Tess Gerritsen okurum,onunda ilk okuduğum kitabı Cerrah'tı. Bu kitabı görünce bir yakınlık hissedip,merak duygusuyla aldım. Aslında Murakami ,Fare Dörtlemesi'nin 3.kitabına başlayacaktım ama araya bir gerilim eklemek istedim🤭okumadan duramıyorum zira.
Kitap konusunda kısaca bilgi vermem gerekirse,

Hiçbir hastasını kaybetmemiş başarılı,zengin hatta hastane için hazırlanan reklam panolarını süsleyecek kadar güzel bir cerrah olan Anne'nin ameliyat masasında kalbi duran hastasının yeni traş edilmiş kafasına bakınca gördüğü,aklına mıh gibi kazınmış o doğum lekesi ile geçirdiği şok ve onu yaşatma mücadelesini bırakması ve adamın ölmesi ile başlıyor.
Bu adam kim?
Eyalet savcısı Paula bu olayın üzerine tam anlamıyla bir cadı avı başlatıyor peki Paula'nın husumeti,kendi kariyerini tehlikeye atması,Anne'den bu denli nefret edip,açığını araması neden?
Bu kitapta tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası var.
Ağır ilerlerse de keyifli bir kitaptı bence. Ters köşeleri ve şaşırtıcılığı gayet iyiydi ki gerilim kitaplarını da okutan bu merak duygusu değilmidir zaten?
Bu tarzı sevenlerin severek okuyacağını düşünüyorum,tavsiye ederim. Ben yazarın diğer 2 kitabını da alıp okumayı düşünüyorum bir ara. Son sözde kitap yorumlarımızı kendisiyle paylaşmamız için ,mail vb iletişim kanallarını da iletmiş yazar. Maillerinize cevap alacaksınız yazmış sonuna da. Çok tatli buldum bunu da,söylemeden geçemeyeceğim.
20240516_094929.jpg

Son düzenleme:
Ben hala Tılsım'dayım 🤦🏿‍♀️ Kitabın konusu çok güzel ama kitabın fontu ve puntosu çok dikkatimi dağıtıyor, dakikada 1 sayfa anca okuyabiliyorum o da yavaşlatıyor yoruyor. Araya başka bi kitap mı alsam bilemedim

Eki Görüntüle 3428107
Keyifle oku. Bazı kitaplar sindirerek okunuyor,tadını çıkara çıkara oku. Belkide öyle bir kitaptır bilemedim,okumadım.
Benimde hızım düştü biraz bu ara. Hemen araya gerilim aldım.
Şimdi dörtlemenin 3.kitabı Yaban Koyununun İzinde'ye başlayacağım. Biraz yordu beni açıkçası ilk ikisi,kısacık kitaplar olsalarda. Dile getirilmeyen,üzerine basılmayan ama sanki normaliymis,olması gerekenmiş gibi bir mutsuzluk,umutsuzluk hissi vardı. Melankolikti epey. Bakalım bu da melankolikse yine araya alırım bir gerilim🤭

Keyifle oku. Bazı kitaplar sindirerek okunuyor,tadını çıkara çıkara oku. Belkide öyle bir kitaptır bilemedim,okumadım.
Benimde hızım düştü biraz bu ara. Hemen araya gerilim aldım.
Şimdi dörtlemenin 3.kitabı Yaban Koyununun İzinde'ye başlayacağım. Biraz yordu beni açıkçası ilk ikisi,kısacık kitaplar olsalarda. Dile getirilmeyen,üzerine basılmayan ama sanki normaliymis,olması gerekenmiş gibi bir mutsuzluk,umutsuzluk hissi vardı. Melankolikti epey. Bakalım bu da melankolikse yine araya alırım bir gerilim🤭
Konusundan değil fontundan gerçekten, PDF falan bulsam akıp gidecek ama gözümü yordu 🥲

Bana arada çok gerekiyor melankolik kitaplar. Ağlayasım geliyorsa, o dönem mutsuzsam ve bunu yansıtamıyorsam kitaplarla hafifletiyorum. Ama bu ara ı ıh 😅

Konusundan değil fontundan gerçekten, PDF falan bulsam akıp gidecek ama gözümü yordu 🥲

Bana arada çok gerekiyor melankolik kitaplar. Ağlayasım geliyorsa, o dönem mutsuzsam ve bunu yansıtamıyorsam kitaplarla hafifletiyorum. Ama bu ara ı ıh 😅
O zaman al gitsin araya keyifli bir kitap😁
Bende seviyorum arada okumak iyi geliyor melankolik şeyler ama üstüste cidden yoruyor. Akıp giden,ilgi çekici,okuma istediğini canlı tutan birşeyler alınca araya,daha okunabilir oluyor. Bir ay gerilim okuyacağim demiştim diğer topikte hatırlarmısın bilmem,o bile yordu beni ki en sevdiğim tarzdı. Değişik değişik okumak iyi oluyor her zaman. Biraz ondan biraz bundan. Amaç keyif almak,iyi vakit geçirmekse en azından. Bu sene kendime sevmediğin kitabı bitirme demiştim denk gelirsem sarmayan bir kitaba onu bile yapacağım. Neyseki şimdilik güzel seçimler yapmışım,yarım bırakmama gerek kalmadı.

1715877990394.png

Jack Holland - Mizojini
Bir süredir okumak istiyordum.
Kütüphanede karşıma çıkınca düşünmeden aldım.
Henüz başında olmama rağmen ilgiyle okuyorum.
Kadından nefretin tarih boyunca nasıl da kendini gösterdiğini izlemek ilginç olduğu kadar üzücü.
Okuduklarımın pek çoğu zaten daha önceki okumalarımda edindiğim bilgiler de içeriyor.
Ancak felsefeci kimlikleriyle göklere çıkarılan Aristo ve Platon'un yüzyıllar boyunca batı toplumlarında kendini hissettiren kadın nefretini nasıl şekillendirdiğine ilişkin bilginin beni oldukça şaşırttığını söylemeliyim.
Bence her kadının mutlaka okuması gereken bir kitap.

Eki Görüntüle 3428285

Jack Holland - Mizojini
Bir süredir okumak istiyordum.
Kütüphanede karşıma çıkınca düşünmeden aldım.
Henüz başında olmama rağmen ilgiyle okuyorum.
Kadından nefretin tarih boyunca nasıl da kendini gösterdiğini izlemek ilginç olduğu kadar üzücü.
Okuduklarımın pek çoğu zaten daha önceki okumalarımda edindiğim bilgiler de içeriyor.
Ancak felsefeci kimlikleriyle göklere çıkarılan Aristo ve Platon'un yüzyıllar boyunca batı toplumlarında kendini hissettiren kadın nefretini nasıl şekillendirdiğine ilişkin bilginin beni oldukça şaşırttığını söylemeliyim.
Bence her kadının mutlaka okuması gereken bir kitap.
Teşekkürler yorumunuz için.
İlginç bir kitaba benziyor.
Keyifle okuyun🧡

X