Otizm korkum

Merhaba üzülerek yazıyorum ki bnm cocuğumda sizin ki gibiydi.1 yaşından beri tanı koymadılar ama Bn birseylerin yolunda gitmediğinin farkındaydım dışarıdan bir profesör e götürdüm a tipik otizm tanısı aldık 38 aylıkken ve bana niye daha önce bna getirmediniz dedi.otizm genel olarak zeka problemi olmadığı için 2 arada kalıyor aileler.bnce hiç zaman kaybetmeden bu işte isim yapmış bir profesör bulup götürmeniz tavsiyem.aileler olarak kondurmak istemiyoruz fakat gözümüzü kapatınca hicbirsey normale dönmüyor aksine ne kadar erken teşhis o kadar iyi..birseyler yolunda gitmiyorsa illa ki birseyler vardır fakat biz belki olmasın istediğimizden kabullenemiyorum ama o ikilem de yaşamak gerçekten çok zor artık Bn dedim en kötüsüne de razıyım ne işe çözümüne bakalım bir an önce dedim.inanın çocuk büyüdükçe daha da zorlaşıyor bazı şeyler..jmarım en kısa zamanda iyi haberler alırsınız
Bu arada doktora götürdüğünüzu yeni okudum nereye götürdünüz.bize devletin psikiyatrileri sürekli size söylediklerini söylediler.jmarım da öyledir.fakat ihmal etmeyin yine de gözlemleyin

Merhaba buraya buraya yazmak istedim belki yardımcı olur sizin yazdıklarınız benim kızım bu ayın 8inde 15 aylık olacak. Korkularım şunlar
  • yürümüyor koltuk kenarından tutunarak kalkıyor adımlıyor koltuğun üstüne çıkip oturuyor ama yürümüyor.
  • komut kısıtlı
  • göz kontağı çok iyi
  • ismime bazen bakmıyor bazen bakmıyor
  • işaret parmağını kullanmıyor ben bir yeri işaret ettiğimde oraya nadir bakıyor genelde parmağıma bakıyor
  • hiç kelimesi yok sadece babıldıyor.
  • anne nerde baba nerde dediğimde göstermiyor bakmıyot bile.
  • beraber oyun oynuyoruz çok sakin bebek
  • bazende oynamak istemiyor
  • kanat çırpıyor çok seviyor heyecanlanırken kendi kendine babıldarken gülerken.
Bu sebeple geçen hafta çocuk nöroloji uzmanına gittik otistik bulgular var dedi ve çocuk psikiyatri bölümüne yolladı ona gittik o da aynısını söyledi ve hemen özel eğitim merkezine yöneldirdi. Oraya gittik en son onlarda terapiye aldılar 1 seans deneme için çocuk gelişim uzmanı ve ergoterapist daha sonra bu çocukta otizm bulgusu yok ve otistik bulgusu var demek için bile çok erken çünkü bazı bebekler geç yapar sonra yaşıtlarını geçer sadece sosyal değil o yüzden kreşe verin yeter göz kontağı güzel konuşurken yüzümüze bakmıyor adına tepki veriyor. Otizmki
Bir çocuğa kendini yırtsan da dönüp sana bakmaz dedi. Uzmanlar da bise yönlendirmeden bı tanıyı bu yaşta koyamazlar dedi. 3 yaşına kadae bebeklerde beyin gelişimi tamamlanır. Hareketleri normal dedi.

X