Konuşma Problemleri "R" artikülasyon bozukluğu

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Zuzushh the YARGI Machine

KK gece nöbetçisi ve sitenin şövalyesi
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2017
5.003
28.091
33
Merhabalar,
4,5 yaşında anaokuluna giden oğlum var. Konuşmaya başaldığından beri "R" seslerini L yada Y şeklide telafuz ediyor. (aLaba - kıYmızı). Psikiatriste sorduğumda 5 yaşına kadar oturacağını, oturmazsa konuşma terapisi alabileceğimizi söylemişti. Ben de bir aksiyon almayı 2023 yazına ötelemiştim. Bu sene okulunda okuma yazma öğrenmeye başladı, henüz R'ye gelmediler ama L'de sıkıntı yaşadı. ("a-la-ba L sesi vardır") Acaba önden konuşma terapisine götürsem faydalı olur mu yoksa bu yılı bir şekilde idare edip yaza mı bırakayım? Tecrübeli anneler ve öğretmenlerden özellikle yorum rica ediyorum.

Merhabalar,
4,5 yaşında anaokuluna giden oğlum var. Konuşmaya başaldığından beri "R" seslerini L yada Y şeklide telafuz ediyor. (aLaba - kıYmızı). Psikiatriste sorduğumda 5 yaşına kadar oturacağını, oturmazsa konuşma terapisi alabileceğimizi söylemişti. Ben de bir aksiyon almayı 2023 yazına ötelemiştim. Bu sene okulunda okuma yazma öğrenmeye başladı, henüz R'ye gelmediler ama L'de sıkıntı yaşadı. ("a-la-ba L sesi vardır") Acaba önden konuşma terapisine götürsem faydalı olur mu yoksa bu yılı bir şekilde idare edip yaza mı bırakayım? Tecrübeli anneler ve öğretmenlerden özellikle yorum rica ediyorum.
Merhaba benim oglumda da aynı sorun vardı 9 yaşta suan kendisi düzeltti.Arkadasim 5 yasında dil terapistine götürdü 1 sene de düzeldi durum.Kesinlikle faydalı oluyor.Harflerle ilgili videolar var nette ben oradan destek alip calıştırmıstım bakın isterseniz.

Kardeşimde s ve ş harflerini söyleyemiyordu ç harfi ile değiştiriyordu. Doktor bekleyin dedi 8 yaşında düzeldi kendiliğinden. Sanırım 9 yaşına kadar bekleyin denmişti bize.

Okuma yazmayı da bu şekilde öğrendi sorun yaşamadık biz. Harflerin doğrusunu biliyordu zaten hepimiz doğrusunu söylüyorduk onun yanındayken konuşmasını taklit etmedik. Yanlış söyleyip doğru yazıyordu o yüzden.

Okuma yazma için dört buçuk erken değil mi… benim de dört yaşını üç ay geçmiş kızım var. Kreşe başladı bu sene ama ben beklemedim düzeltmesini. Söyleyemediği sesler için dil terapistine götürüyorum. L,r,z,p,k harflerini söyleyemiyordu. İki seansa düzenli gidebildim p harfini söyleyebiliyor. L harfini de çıkaracak az kaldı. Ben evde dediği çalışmaları yaptırıyorum. Bize altı seans süre vermişti. Olacak inşallah

Eşim de 6 yaşına kadar l leri ve r leri söyleyemiyomuş. Kendiliğinden çözülmüş sonra. Ama bence bir terapiste götürülebilir.
Benim eşim de ilkokulda çözmüş kendiliğinden.
4,5 yaşında neden okuma yazma öğreniyor ki, dil konuşma terapistine götürün faydası olur
Okulun müfredatı bu şekilde 1ler kadar hızlı ve yoğun değil ama ufak ufak öğreniyorlar.

Merhabalar,
benim de cocugumda vardir, ben de dusunuyordum terapisti, ama sonra hatirlata hatirlata duzeltti. yanlis soyleyince sakince tekrardan soyletiyordum dogrusunu.

Okuma yazma için dört buçuk erken değil mi… benim de dört yaşını üç ay geçmiş kızım var. Kreşe başladı bu sene ama ben beklemedim düzeltmesini. Söyleyemediği sesler için dil terapistine götürüyorum. L,r,z,p,k harflerini söyleyemiyordu. İki seansa düzenli gidebildim p harfini söyleyebiliyor. L harfini de çıkaracak az kaldı. Ben evde dediği çalışmaları yaptırıyorum. Bize altı seans süre vermişti. Olacak inşallah
süpermiş. genelde bekleyin diyorlar diye faydalı olur mu emin olamamıştım. fayda sağlamanıza sevindim.

Merhabalar,
Bir dönem artiküsyon sorunları ile ilgili konuşma terapisi verdim. R harfi en son düzelen harf. Büyük ihtimal birkaç seneye düzelecektir. Ancak düzelmezse harfin telaffuzu o şekilde de yerleşebiliyor ve o zaman terapinin sürecini uzatabilir. Şimdi çok panik yapmanıza gerek yok. Yazın halledersiniz. Sonuçta tek harf. Dört beş seansta bu iş rahat çözülür.

Okulun müfredatı bu şekilde 1ler kadar hızlı ve yoğun değil ama ufak ufak öğreniyorlar.
1. sınıfta zaten görecekler. Çocuğun canı sıkılabilir bence. Bir de sesleri yanlış algılıyor. Hatalı öğrenirse değiştirmek zor olur. İlkokulda sıkıntı çeker.

Kuzenimin oğlu da bazı sesleri çıkaramıyordu. Okula başladığında düzeldi.

1. sınıfta zaten görecekler. Çocuğun canı sıkılabilir bence. Bir de sesleri yanlış algılıyor. Hatalı öğrenirse değiştirmek zor olur. İlkokulda sıkıntı çeker.

Kuzenimin oğlu da bazı sesleri çıkaramıyordu. Okula başladığında düzeldi.
Yok yok ayni okulda devam edersek 1 sinifta kendi anaokulndan gelenleri ayri sinif yapiyorlar bastan okuma yazma ogretmiyorlar cunku anaokuldan halletmis oluyorlar. Disaridan gelen / okumayi cozememis cocuklar ayri sinif oluyor o sinifta bastan baslaniyor.
Ben de 1-2 yil icinde oturtacagini dusunuyordum ama 1-2 ay surecinde duzelebilecek birseyi bekletmemeye karar verdim.

okuma yazma çalışmalarında mutlaka öğreneceği sesler olacaktır. 6 yaşında olup bu sesleri cıkaramayanlar var ve normal karşılanıyor. İlkokulda yavaş yavaş düzeliyor. En iyisi zamanla kendiliğinden düzelmesi değil mi? 6 yaşında hala belirgin düzeyde olursa dil terapistine giderdim ben olsam.

X