Terapi sürecinde iç ses değişmesi

minnoossssssssss

Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2022
42
14
29
Yaklaşık 1 senedir terapi alıyorum. Her şey harika gidiyor. Bazen inişler ve zorlanmalar oluyor tâbi ki ama kendimi daha iyi ve sağlıklı hissediyorum. Zaten sorun travmalardı. Onunda etkisini çok azalttık. Sınırlarımı vb daha iyi biliyor ve ilişkilerde de daha iyiyim artık. En önemlisi de kendim ile olan ilişkimde harikayım. Fakat terapi dışında terapist gibi kendimi sorguluyorum. Yani terapisttim iç sesim olmuş durumda. Bu durum sizce bir sorun olduğunun göstergesi mi yoksa terapinin iyi gittiğini mi gösteriyor? Mesela geçen günü kaygılı hissediyordum sonra sorun ne diye nazikçe kendime sordum. Veya sorguladığım,kendime sorduğum sorularda çok oluyor. Bu durum tuhafıma gidiyor. Değişmek güzel ama korkuttu beni sorgulamak, kendime sorular sormak vb. Terapist içime girmiş gibi hissediyorum 😁 Sizce iyi gidiyor muyuz? Terapisttimin benimle daha çok bağ kurmaya çalışıyor, ona güvenmemi istiyor, bunun için çabalıyor ve çabasını da görmemi istiyor bence. Mesela çiceklerini gösteriyor, onların suladığını ve iyi baktığını söylüyor. Iyi biriyim izlenimi verip benim ona güvenmemi sağlamamı istiyor gibi. Ama evet beni iyi hissettiriyor bu. Travmatik şeylerden dolayı güven konusunda sıkıntı yaşıyordum bana bu alanı açması güzel. Fakat iyi gidiyor muyuz, bağ kurdukça daha mı iyi olacak vs bilemiyorum. Danışmak istedim size de

Bence size iyi geliyor ki onun yoklugunu bi sekilde beyniniz doldurmaya calisiyor ihriyac hissetiginizde. Ama benjm ki profesyonel görüs degil. Ona sorun bence

2 yıldır terapi alıyorum, bazen film izlerken bile terapistle zihnimde konusuyomus gibi bak gördün mu sahneyi ne biçim mesaj vermisler diyorum. Bana göre cok normal 😃 aktarım dedikleri durum sanırım bu şekilde ilerliyor.

Terapi süreciniz iyi gidiyor gibi görünüyor. Bu süreçte terapistimizle özdeşleşiriz, bu olağandır hatta gereklidir de. Zaman içinde kendi içsel araçlarımızı güçlendirdikçe ona olan ihtiyacımız azalmaya başlar ve ayrışmaya başlarız. Bir ergenin yavaş yavaş ebeveyninden ayrışması gibi. Öncesinde ebeveyniyle özdeşleşmiş olmasaydı kimliğine ve hayata dair şablonları kurması zorlaşacaktı. Sürecin tadını çıkarın.

not: terapistim.

Yaklaşık 1 senedir terapi alıyorum. Her şey harika gidiyor. Bazen inişler ve zorlanmalar oluyor tâbi ki ama kendimi daha iyi ve sağlıklı hissediyorum. Zaten sorun travmalardı. Onunda etkisini çok azalttık. Sınırlarımı vb daha iyi biliyor ve ilişkilerde de daha iyiyim artık. En önemlisi de kendim ile olan ilişkimde harikayım. Fakat terapi dışında terapist gibi kendimi sorguluyorum. Yani terapisttim iç sesim olmuş durumda. Bu durum sizce bir sorun olduğunun göstergesi mi yoksa terapinin iyi gittiğini mi gösteriyor? Mesela geçen günü kaygılı hissediyordum sonra sorun ne diye nazikçe kendime sordum. Veya sorguladığım,kendime sorduğum sorularda çok oluyor. Bu durum tuhafıma gidiyor. Değişmek güzel ama korkuttu beni sorgulamak, kendime sorular sormak vb. Terapist içime girmiş gibi hissediyorum 😁 Sizce iyi gidiyor muyuz? Terapisttimin benimle daha çok bağ kurmaya çalışıyor, ona güvenmemi istiyor, bunun için çabalıyor ve çabasını da görmemi istiyor bence. Mesela çiceklerini gösteriyor, onların suladığını ve iyi baktığını söylüyor. Iyi biriyim izlenimi verip benim ona güvenmemi sağlamamı istiyor gibi. Ama evet beni iyi hissettiriyor bu. Travmatik şeylerden dolayı güven konusunda sıkıntı yaşıyordum bana bu alanı açması güzel. Fakat iyi gidiyor muyuz, bağ kurdukça daha mı iyi olacak vs bilemiyorum. Danışmak istedim size de
Ben hiç terapi almadım ama normal bence çünkü bende bı kötü olay olsun tamam kızım hadi ne yapabiliriz bı dusun diyorum kendime ve sağolsun kendimde hemen çözüm önerisi sunuyor 💁

Terapi süreciniz iyi gidiyor gibi görünüyor. Bu süreçte terapistimizle özdeşleşiriz, bu olağandır hatta gereklidir de. Zaman içinde kendi içsel araçlarımızı güçlendirdikçe ona olan ihtiyacımız azalmaya başlar ve ayrışmaya başlarız. Bir ergenin yavaş yavaş ebeveyninden ayrışması gibi. Öncesinde ebeveyniyle özdeşleşmiş olmasaydı kimliğine ve hayata dair şablonları kurması zorlaşacaktı. Sürecin tadını çıkarın.

not: terapistim.
Bu yorum bana çok iyi geldi. Gerçekten öyle oluyor. Olumlu anlamla özdeşiyorum, kendime bazı zamanlarda terapisttimin yaptığı gibi yüzleştirmelerde yapıyorum mesela olumlu yönde. Bağ olarak da gittikçe daha çok güvendiğimi, daha çok bağlandığımı hissediyorum. Fakat bu bağ diğer insanlardan daha farklı sanki. Daha güvenli. Ben de terapinin iyi gittiğini düşünüyorum. En önemlisi terapist ile özdeşip güvenli-profosyonel bir bağ kurabilmek galiba. Terapisttimine ilk seanslarımızda bağlanmaktan korktuğumu, onunla bağ kurmak istemediğimi söylemiştim, bağ kurmadan olmaz nasıl olacak ki, biz canlıyız ilişkilerde iyileşiriz de demişti. Öyle gerçekten. Terapideki gibi bazı ilişkiler iyileştiriciymiş de aynı zamanda. Bu yüzden mutlu oldumm sizden de bunları duymak mutlu etti

Bu iç sesin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. İçimizdeki yanlış sesleri profesyonelce bir yaklaşımla dengelemek veya değiştirmek iyi hissettiriyor. Doğada boşluğa yer yok kötü olan şeyleri söküp attığımızda yerine iyi şeyler koymazsak tekrar kötü şeyler filizlenebilir maalesef 😞

Ben terapiste gitmeden bu şekildeyim. Sürekli bir sorgulama ve telkin 😁

Sema terapi ile ilgili bir kitap vardı. Orada diyordu insanın içinde işte cezalandırıci, sağlıklı ebeveyn, yalnız çocuk falan olur tarzı biseydi. Aslında olması gerekeni sağlıklı ebeyvn diyordu iç ses olarak. Bu durumda siz sanırım bu safhadasiniz. Çocuğumuzun iç sesi cezalandirici.

Konudan bağımsız olarak konuşurken sıkılmıyor musunuz ?
Sorununuzun ne oldugunu tam olarak anlatabiliyor musunuz ?
Sorulara cevap verirken birden fazla cevabınız oldugunu düşünüp sanki yalan söylüyormuş gibi hissediyor musunuz ?
(terapi almayı düşünüyorm ve hala kararsızım.hipnoz,emdr vb durumlar dışında konuşabileceğimi düşünmüyorum)

ben terapi almış biriyim 4 yıl önce. uzun süreler terapistim içimde benimle konuşmuştu. bu oluyor. panik ataktım beni hayata döndürdü. terapi aldığım dönemde bazen atak tipi şeyler geldiğinde hmen içimde benimle konuşuyor söyledikleri canlanıyordu ve sakinleşitiriyordu. bence çok iyi birşey bu. 4 yıldır hiç atak geçirmedim.

X