Uyku Eğitimi.. Kararsızlık.. Eğitim Verenler Yardımcı Olur musunuz?

annelikkg

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Mart 2024
46
37
Öncelikle ben çocuk gelişimi lisans mezunu bir anneyim ama annelikte duygular şelale olduğu için terzi kendi söküğünü dikemiyor diyebilirim. Bu arada uyku eğitimi ücretli bir şekilde prof. bile verebilirim eğitimim gerekçesiyle, büyün metodları noktası virgülüne kadar detaylı bir şekilde biliyorum ama her şeyi teoride bilmek uygulamada bilmek gibi değil. Her çocuk özel ve belirli kalıplarla hiçbir çocuk yetişemez. Bu yüzden farklı deneyimleri öğrenmek istedim. Çünkü bir işe başladığımızda okumuş olsak da deneyimleyerek teorik bilgilerimizi pekiştiririz. Gelelim konumuza … 4 aylık bir bebişim var. İlk 1 ay bebeğim küvezde kaldı sonrasında erken doğum ve düşük doğum ağırlığı sebebiyle her istediğinde, her ağladığında, her uyandığında yani anlayacağınız gık dediğinde emzirdim. Ve hep emerek uyudu, hala da öyle. O bir aylık hasretin verdiği duygu seliyle asla kucağımdan indirmedim (kolay değil 24 gün bebeğimi kimse kucağına alıp sevmemişti bunun eksikliğini kapatmak istedim.) sonuç sadece emerek uyuyan bir bebiş… Bebeğim küvezde kalmamış olsa emzirirken uyumadan hemen önce yatağına daha eve geldiği İlk gün koymaya başlardım. Yeni annelere öneri olsun naçizane… şimdiye kadar her şey çok güzel gidiyordu fakat artık işe başlamama 4 ay kaldı ve bebeğimin bensiz ve memesiz uyumayı öğrenmesi gerekiyor. Eşim ile uyuyor fakat yakkaşık 45 dakika kıcağında piş piş yaparak yürüyor ve o şekilde uykuya geçiyor ancak. Uyku eğitimi vermeye karşıyım ben ki bebeğimi 10-20-30 dakika ağlatacağım mümkün değil 1 kere denedim 10 dakika ağladı ben de ağladım valla yapamam canım oğlum. Ayrıca bu işin gerçekten çocuğun psikolojisini etkilediğine eminim o ağlaması çaresizliği gözümün önünden gitmiyor ve o günden beri resmen millete gülücükler saçan oğlum bana çok nadir gülüyor :KK43: canım benim. Şimdilik rutin oluşturdum ve gündüz uykularını düzenledim sayılır ama geceleri memesiz uyumuyor. Tam uyumadan memeden çekip yatağa koyuyorum çok kızıyor bana ve uyanıyor hemen. Bunu ağlatmadan başarabilen anneler varsa deneyimlerinizi paylaşır mısınız? Buraya kadar okuyanlara çok teşekkür ederim deneyimlerinizi bekliyorum..

Eğitim almadım ama araştırdığım kadarıyla aglatmadan eğitim veren de çok insan var. Uyuyana kadar yanında oturma vs diye ilerliyor galiba detaylara çok hakim degilim ama 6 aylık oğluyla aynı dertten muzdarip biri olarak konunun üzerine düşeceğim yakında bende.

Uyku, Güvenli Bağlanma ve Bebeğiniz diye bir kitap var, uyku eğitimi değil de bebeğin desteksiz uykuya geçebilmesi için ihtiyacı olanları nasıl anlayıp yardımcı olabileceğimizi anlatıyor. Bi bakın isterseniz, ben çok faydalandım.

Öncelikle ben çocuk gelişimi lisans mezunu bir anneyim ama annelikte duygular şelale olduğu için terzi kendi söküğünü dikemiyor diyebilirim. Bu arada uyku eğitimi ücretli bir şekilde prof. bile verebilirim eğitimim gerekçesiyle, büyün metodları noktası virgülüne kadar detaylı bir şekilde biliyorum ama her şeyi teoride bilmek uygulamada bilmek gibi değil. Her çocuk özel ve belirli kalıplarla hiçbir çocuk yetişemez. Bu yüzden farklı deneyimleri öğrenmek istedim. Çünkü bir işe başladığımızda okumuş olsak da deneyimleyerek teorik bilgilerimizi pekiştiririz. Gelelim konumuza … 4 aylık bir bebişim var. İlk 1 ay bebeğim küvezde kaldı sonrasında erken doğum ve düşük doğum ağırlığı sebebiyle her istediğinde, her ağladığında, her uyandığında yani anlayacağınız gık dediğinde emzirdim. Ve hep emerek uyudu, hala da öyle. O bir aylık hasretin verdiği duygu seliyle asla kucağımdan indirmedim (kolay değil 24 gün bebeğimi kimse kucağına alıp sevmemişti bunun eksikliğini kapatmak istedim.) sonuç sadece emerek uyuyan bir bebiş… Bebeğim küvezde kalmamış olsa emzirirken uyumadan hemen önce yatağına daha eve geldiği İlk gün koymaya başlardım. Yeni annelere öneri olsun naçizane… şimdiye kadar her şey çok güzel gidiyordu fakat artık işe başlamama 4 ay kaldı ve bebeğimin bensiz ve memesiz uyumayı öğrenmesi gerekiyor. Eşim ile uyuyor fakat yakkaşık 45 dakika kıcağında piş piş yaparak yürüyor ve o şekilde uykuya geçiyor ancak. Uyku eğitimi vermeye karşıyım ben ki bebeğimi 10-20-30 dakika ağlatacağım mümkün değil 1 kere denedim 10 dakika ağladı ben de ağladım valla yapamam canım oğlum. Ayrıca bu işin gerçekten çocuğun psikolojisini etkilediğine eminim o ağlaması çaresizliği gözümün önünden gitmiyor ve o günden beri resmen millete gülücükler saçan oğlum bana çok nadir gülüyor :KK43: canım benim. Şimdilik rutin oluşturdum ve gündüz uykularını düzenledim sayılır ama geceleri memesiz uyumuyor. Tam uyumadan memeden çekip yatağa koyuyorum çok kızıyor bana ve uyanıyor hemen. Bunu ağlatmadan başarabilen anneler varsa deneyimlerinizi paylaşır mısınız? Buraya kadar okuyanlara çok teşekkür ederim deneyimlerinizi bekliyorum..
Merhaba, benim kızım da kucağımızda uyuyordu hoplaya zıplaya saatlerce geziyorduk. Sonra emerek uyumaya başladı bu zaten gazlı olan kızım iyice huzursuz oluyordu. Birçok kitap eğitim vs aldım işe yaramadı. Doktoru da ağlatacaksın hiçbir şey olmaz dedi. Buna da gönlüm razı olmadı. Zaten 3. Ayından sonra gece gündüz algısını oluşturmuştum. Sabah ve akşam pijama değişimi gibi hareketlerle. 4. Ay uyku gerilemesinde zorlandık biraz sonra geçti . Şimdi saçını yüzünü okşuyorum uyuması için. Çok uykusunun gelmesini bekliyorum yatağa koyunca gözlerini kapatıyor hemen. Ayrıca bebeğinizi kucağınızdan indirmeyerek çok iyi yapmışsınız. Onun herkesten çok size ihtiyacı var zaten . Sağlıkla büyütün🥰

Ben olsam bende indirmezfim mi kuvezde de kalmadi ama hep kucağımdaydi iyikide öyle yaptim kucağa da alıştı alışsın emeklemeye oturmaya başlayınca zaten bağımsizlasacak durmayacak kucağımda. İlk andan itibaren hastanedeki ebe her gelmesinde odaya emerken uyuduğunu gördü ve bebeğimi uyandirmami ve besige koymami söyledi anne yüreği kıyamıyorsun ama kızımda çok zorluğunu yaşadım bu memede uyumanın o yüzden uykuya dalmadan yatağa koydum hep tabi emzik tutuyor şuan onunda etkisi var benim için mucize gibi kızım almadı hiç ve sadeve beni emzik niyeti ile kullandı 11 ay . Şuan 3 aylık nasıl uyuyor peki kucağımda 5 dakikada yüzüne uyku arkadaşını örtüyorum alışması için dışarıda onunla uykuya geçsin diye ve ya dizimde hafif salinim pis pisla mayisinca besige koyuyorum ve uyku arkadaşı ile cebelleserek uyuyor ağlıyor hemen kucağa alıp sakinleştirip tekrar bırakıyorum yani açıkçası şuan çocuğuma hangi yöntem daha uygun bulmuya çalışıyorum uyku eğitimi vereceğim ama 5. Ayının dolmasını bekliyorum öncesinde neler yapıyorum uyanıklık süreleri ve uyku saatlerini düzenliyorum rutin oluşturmaya çalışıyorum aglatmadan olursa olur yoksa asla aglatmam kızım nasıl büyüdü ise oda büyür.

Biz 3 arkadaş aynı ayda doğum yaptık. Diğer 2 arkadaş uyku eğitimi aldılar. Başlarda memnun olduklarını söylüyorlardı. Ama sonradan diş dönemi, hastalıklar derken uyku düzenleri kalmadı hepimiz gibi.
Ben uyku eğitimine karşıyım. Bebeği ağlatmak, ona uyumaktan başka çare bırakmamak bana çok zalimce geliyor. Bebekler ağlar ve zor uyurlar. Kendi kendilerine uyumalarını öğrenmek için biraz büyümeleri gerekiyor. 6 aylık çovuk kucak ister meme ister. Memede uyumak ister. Amerikanvari eğitimler bize uygun değil. Oğlum şimdi 21 aylık. Uykusu varsa yatağına koyuyorum hadi uyu diyorum kendi uyuyor, çünkü anlıyor. Benim gitmeyeceğimi isterse meme vereceğimi biliyor.

X