Vasi olarak atanma

Merhabalar bu konularda baya bilgilisiniz bende size sorsam yardimci olabilir misiniz ,
Annem %92 engelli raporu var vasilik icin davam devam ediyor 2. Durusmam haziranda. Anneme ananemden kalan tasinmaz hissesini 300 bin tl karsiliginda devrini dayima yapacagiz. (6 kardeş hepsi anlasti) ama tapuda sulh hukuk mahkemesi karari geregi beyan edilmiş mallar vesayet altina alindigindan dayima satamiyorum.
1) vasilik davam sonuclandiginda annemin hissesini satabilmek icin satis davasi acmama gerek var mi. Gerek varsa o dava da cok uzun surer mi
2) annemin akli melekeleri yerinde zaten vasikik icin saglik raporunda akli melekeri yerindedir vasiye gerek yoktur yaziyordu . Eger 1 numarali sorumda dava uzun suruyirsa vasilikten vazgecebilir miyim vazgecersem evde bakim maasi.kesilir mi

Yardimci olursaniz sevinirim cok tesekkurler simdiden
1. Bunun için vasilik kararını veren sulh hukuk mahkemesinden ek karar çıkarmanız gerekiyor. Mahkeme bunun için izin verse dahi paranın kısıtlı adına mahkeme tarafından açılacak bir hesaba yatırılmasını isteyecektir. Bunuda vasilik süresi bitince kısıtlı çekebilir. Gerçi vasiye gerek yoktur denildiği için büyük bir ihtimalle vasi olarak atanmasınız.
2. Vasilik süresi iki yıl olarak verilir. Her iki yılda bir mahkeme aksi durum yoksa uzatabilir. Vasilikten çekilme hakkınız var. Eşimin ek karar almam iki hafta sürmüştü. Ama olay kamulaştırma olunca uzadıkça uzadı. İlgili mahkeme kamu idaresinin davasını rededince yeniden başladık. Hatta vasilik süresi bittiği için mahkemeye gitmeden uyaptan dilekçe verip vasilk süresini uzadı

1. Bunun için vasilik kararını veren sulh hukuk mahkemesinden ek karar çıkarmanız gerekiyor. Mahkeme bunun için izin verse dahi paranın kısıtlı adına mahkeme tarafından açılacak bir hesaba yatırılmasını isteyecektir. Bunuda vasilik süresi bitince kısıtlı çekebilir. Gerçi vasiye gerek yoktur denildiği için büyük bir ihtimalle vasi olarak atanmasınız.
2. Vasilik süresi iki yıl olarak verilir. Her iki yılda bir mahkeme aksi durum yoksa uzatabilir. Vasilikten çekilme hakkınız var. Eşimin ek karar almam iki hafta sürmüştü. Ama olay kamulaştırma olunca uzadıkça uzadı. İlgili mahkeme kamu idaresinin davasını rededince yeniden başladık. Hatta vasilik süresi bittiği için mahkemeye gitmeden uyaptan dilekçe verip vasilk süresini uzadı
Cok tesekkur ederim cevabiniz icin Aslinda bizimki istege bagli vasilik oluyor cunku ben gidip basvurdum annem bedensel olarak yurumekte zorluk cektigi hareketleri yavas oldugu icin evde bakim maasina basvururken memur soyledi vasi olun dedi maasini falan sen cekersin kolaylik olur diye. Ama vasilik cok baska ve zor biseymiş bence. Yani annem 3 senedir dedemden kalan evin paylastirmasini bekliyor dayim oturuyordu kimseye hakkini vermiyordu simdi ikna oldular hakkini verecek ama bu seferde onumuze engel bu vasilik davasi cikti tapudaki hisseye vesayet serhi koyulmus acaba annemi durusmaya gotursem ben de gitsem kisitlanma istemiyoruz vazgectik gibi bisey desek olur mu istege bagli ya o sebeple

kızlar 10 gün sonra vasilik davası görülecek, babam cezaevinden çıktı şartlı tahliyeyle ama gene de duruşma günü verildi. istemediğimi söyleyeceğim mahkemede. acaba dava öncesi bir avukata danışsam mı diyorum, şartlı tahliyeyle salıverildiği için haklarından mahrum mu hala mesela onu bile bilmiyorum

X