Pulmonoloji - Göğüs Hastalıkları Verem (tüberküloz) olmuşum

:KK43: aileden birinde olunca diğerlerine de bulaşıyor demekki.babanızın hastanede yatması ileri safha verem olduğu için miydi acaba :KK43: çok korkuyorum eşime bulaşır diye,aynı şeyleri onun da yaşamasını hiç istemem.sizde herhangi bir belirti olursa hiç geciktirmeden göğüs hastalıklarıma uzmanına gidin.erken teşhis hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlıyor
Evet babam ileri derece idi. Halalarimin cogu ayri zamanlarda gecirdi hastaligi. Bulasici bir durumunuz olsa dr zaten eve donmenize izin vermezdi. Korkmayin.
Benim durumum da riskli annemi akciger kanserinden kaybettim. Devamli kontrol altinda olmam gerek :KK43:

1 hafta önce kanlı balgam cıkarmaya basladım :KK43: tomografi çekilecek.tam atlattım derken,her şey başa dönmesin yarabbim

Canim moralini yuksek tut...Hersey insan psikolojisine bagli aslinda bu gbi durumlarda...yine olduysa yine atlatirsin...yeter ki kendine inan... haberlerini bekliyoruz... cok iyi olacaksin ins...

Ben gecen sene vereme yakalandım. Verem savaş deneklerini etrafta görünce artık verem olan mı kaldı burası niye var diyordum.Aslında her 3 kişiden birisinde verem mikrobu oluyormus. Bağışıklık sistemi düştüğü anda ortaya çıkıyormuş.
Tam olarak beş ay öksürdüm. Göğüs doktoruna dahiliye ne varsa gittim. Uzman dediğimiz doktorlar benim verem olduğumu anlamadılar. İlaçları kullanıyordum bir türlü gelmiyordu. Sanırım altı kez antibiyotik kullandım. Geceler boyu öksürdüm.
Tıkanıklık vardı bir ara balgam olmaya başlamıştı. Hastalığımı bilmiyorum ve çaresizim düşünün. En trajikomik durum ise uzmanların anlamaması. Geceleri terliyordum bir de.
Neyse sonra bu süreçte eşimle tanıştım. Telefonda konuşuyoruz benim sesim kısılıyor cevap veremiyorum öksüresim geliyor teli kapatıyordum artık. Doktora gitmedin mi diyor gittim işe yaramadı diyorum.
Aradan zaman gecti isteme oldu. Nişanlandık üç ay sonra düğün olacak ben hala öksürüyorum.
Bir gün eşim patladı ya bir profesöre mi gitsen ya da özel hastaneye mi dedi.Olur dedim gittik annemle araştırma hastanesinde bir Prof a.
Anlattım geçmiyor öksürük çok yorgunum balgam var falan kadın şüphelendi kültür istedi. Onun sonucu da gec cıkıyor. Eşim gel bizim buraya başka bir doktora gidelim dedi.
Nişanlı halimle kp kv nasıl ilgilendiler nasıl baktılar bana yirmi gün.
Hastalığın son evresinde ciğerim su topladı.Nefes alamaz hale geldim sadece bir ciğerle nefes alıyordum.Yüksek ateş cıktı 39 derece ates. Tam 22 gün ateşim 39 dereceydi.
Bu sırada araştırma hastanesinde sonuc cıkmış harıl harıl bizi verem savaştan arıyorlar tedavi etmemiz lazım diye.
Ben ne yürüyebilcek haldeydim ne de uyuyordum ve kalmış düğüne iki ay.
Cok zor bir süreç geçirdim. Benim avantajım nişanlım oldu onu o kadar cok sevdim ki hastalığı unuttum. O benim suyum havam her şeyim oldu. Cok dua ettik ve bilenlerde ettiler.
Tüberküloz yani veremi tespit etmek icin ciğerime kamerayla indiler ciğerimden su aldılar. Ve tespit edildi tedaviye başlandı. Her gün 10 ilaç kırmızı olanlar ac digerleri tok karna. Ve kesinlikle unutmayacaksın o gün yoksa tedaviye cevap veremezsin dedi doktor. Ben zaten öyle bitkinim ki öyle ciğerim ağrıyor ki sadece sol tarafıma yapabiliyordum ilk on beş gün herkes uzak durdu benden çünkü 15 gün boyunca hastalığı yayabiliyordum. İki tip tb var birisi yayıyor birisi ciğerle su olarak toplanıyor. İlk iki ay 10 ilac ve doktor kontrolü.
Cok iyi beslenme uyku ve de güneşlenme hepsini uyguladım.
Sonra ilac günlük 3 e düştü.Doktor bile sasırdı filmlerde ciğerim yerine gelmişti. Operasyon gerekir diye düsünmştüm dedi.toplamda 9 ay kullandım ilaçları. Yan etkisi cok hafif oldu.
Düğünde de sıkıntı cıkmadı şükür. İlaçlar bitti hamile kaldım ben.
Şaka gibi bazen dönüp baktığımda vay be ne zor günler geçirmişim diyorum.
Tb ye yakalananların Allah yardımcısı olsun.

verem hastalığını sadece eski türk filmlerinde duyardım.Fakir talihsiz bir kadın aniden öksürmeye başlar,ağzından kan gelir ve yataklara düşer ölürdü...

Ben 27 yaşında,tam bir hayvansever,kedileri köpekleri deli gibi seven,evinde çok tatlı bi köpek kızı olan,15 yaşından beri profesyonel ve amatör her türlü sporla ilgilenen,havuzunda her gün yüzen,sigara alkol kesinlikle kullanmayan,kola bile içmeyen,gece hayatı olmayan,full enerji ve neşe dolu ,eşi ve ailesi tarafından çokk ama çokk sevilen bir kızım.

.....5 ay önce ne olduğunu anlayamadığım bi öksürük...öyle bir öksürük ki defalarca hastanelerin acil bölümünde saatlerde Solunum Makinasına bağlı olarak yaşatan öksürük..gecenin bir köründe nefes alamayıp mosmor kesilip,koskoca atmosferde pipetle nefes almaya çalışmak gibi hastanelere kaldırılıp,sabahlara kadar nefes almaya çalışmak... Aylar süren kabus dolu günlerimin,"ölmek istemiyorum ne olur beni kurtarın" diye yalvarmalarım,Rabbime "allah'ım nolur ölmek istemiyorum beni kurtar" diye ağlamalarımın sonunda geç bi teşhisle VEREM olduğumu öğrendik... Nasıl olabilirdi ki.ben sigara bile içmem.çok mutlu delidolu ,spor yapan,kola bile içmeyen bir kızken,nasıl olur da verem olabilirdim...

Daha hastalı bile kabullenmeme fırsat verilmeden Acilen verem savaş dispanserine yönlendirildim.yeniden balgam ve akciger röntgen filmleri ile tasdiklenince günde 10 tane olmak üzere her gün içeceğim hapları elime tutuşturdular.yüzüme maske taktılar.ben artık verem hastasıydım.Maskeyle dolaşmam gerek ve her gün tam 10 tane iğrenç hapı aç karnına içmek zorundaydım... Zorlu süreç başladı..her gün sabah aç karnına 10 tane acı hapı tek seferde içmem gerekiyordu.bu surede kimseyle maskesiz konuşmamam,aynı ortamda bulunmamam,eşimle yanyana yatmamam,aynı odada durmamam gerekiyordu.evin içinde maskeyle durmak koşuluyla eşime sarılabildim...zaten tamamen bitmiş ruh halime,bir de eşimden uzak kalmak ve dışlanmak eklenmişti.. İlaçlara başladıktan bir süre sonra yine acillik oldum,eşim ağzından benim veremli olduğumu kaçırdı ve herkes beni orada cüzzamlı gibi öylece bıraktı... Demekki verem mikrobu kaptığım için suçluydum ben..

Aradan 1 ay geçti,balgam kültürü yapılması gerekti,ve allaha şükür negatif çıktı,yani ilaçlar işe yaramış ve mikrop vucudumda negatif olmuştu.yani bulaştırıcı değildim,artık sevdiklerime doya doya sarılabilir,maske olmadan kedilerimi köpeklerimi sevebilir,öZgürce dolaşabilirdim.öksürüklerim yok oldu.artık nefes darlığı yaşamıyordum..ama bir sorun vardı.2. ay yeni bi kültür alınacaktı ve o kültür pozitif cıkarsa "dirençli tüberküloz" denen çok büyük bir felaketle başa çıkmak zorunda kalacaktım.o tedavi sadece ankarada yapılıyordu ve hastaneye yatmam gerekiyor,şuan kullandığım ilaçlardan 100 kat daha zorlu bi tedavi sürecine gireceğim anlamına geliyordu.

Ve,bugün :) bugün benim en mutlu günüm.2. Ay kültürümde yine her sey negatif.yani artık tamamen veremi atlattım ve ilaçlarım 3 e düştü.bu büyük mutlulukla sizlere yazmak istedim,aslında istediğim şey,benim gibi tüberküloza yakalanan arkadaşlarıma yol göstermek moral vermek.çünkü ben bu süreç içinde hep internette benim durumumda olan insanları arastırdım ama kimseyi bulamadım.hastalığımla başbaşa,sonunu bekleyen bi insan durumuna düştüm.sevdiklerinden ve toplumdan ayrıştırılmış bir insan oldum .annesini eşini öpmesi kesinlikle yasak,dokunmak yasak,her şey yasak....

Eğer şuanda bu yazımı okuyan tüberkülozlu arkadaşım varsa,lütfen korkma.kendine inan,başaracaksın.kurtulacaksın.hiç korkma.

Ben şuan artık eskisinden daha sağlıklıyım.mikrop vucudumda yok oldu.ama 6 ay daha ilaçlarımı içmem gerek,olsun içerim :) yüzüyorum,koşuyorum,sporumu yapıyorum,yiyorum içiyorum.her şey eskisi gibi.ama tek bir farkla. ARTık daha FAZLA HAYAT DOLUYUM VE YAŞAMIN DEĞERİNİ ANLADIM.YAŞAMAK ,NEFES ALMAK NE GÜZEL BİR DUYGUYMUŞ.KIYMETİNİ BİLİN.

Hepiniz sağlıcakla kalın.sormak istedikleriniz varsa sorabilirsiniz
Canm geçmiş olsun bende verem olmuştum ama şükür atlattım ALLAH BÜYÜKTÜR O YÜZDEN SAĞLIĞIMIZIN KİYMETİNİ BİLMELİYİZ

Geçmiş atlatmanıza çok sevindim çok şükür Bende 25 yaşındayım 25 gün önce doğum yaptım ve hamileliğimin 5. Ayından beri kuru öksürük yaşıyorum ve o süreçte sürekli doktora gidiyorum hep bana alerji diyip yolluyorlar hamileyim diyede bişi yapmıyorlar ama çalıştığım yerdede verem hastası vardı ve hiç aklımıza gelmedi sürekli doktora gidiyoruz ilaç alıp dönüyoruz ve en sonunda doğum sonrası tekrar göğüs hastalıklarına gittik rötgen ve tomogrofi cektiler sonuçlarda verem çıktı balgam testi yaptık balgamda negatif çıktı ama bulgular verem bugünden itibaren ilaca başladım ve bebeğimden ayırdılar hiç bi şekilde yanına gidemiyorum bebeğimi de enfeksiyon hastalıklarına göstericez inş onda yoktur çok zor bi süreç çok üzülüyorum inş bende atlatırım 🤲

Geçmiş atlatmanıza çok sevindim çok şükür Bende 25 yaşındayım 25 gün önce doğum yaptım ve hamileliğimin 5. Ayından beri kuru öksürük yaşıyorum ve o süreçte sürekli doktora gidiyorum hep bana alerji diyip yolluyorlar hamileyim diyede bişi yapmıyorlar ama çalıştığım yerdede verem hastası vardı ve hiç aklımıza gelmedi sürekli doktora gidiyoruz ilaç alıp dönüyoruz ve en sonunda doğum sonrası tekrar göğüs hastalıklarına gittik rötgen ve tomogrofi cektiler sonuçlarda verem çıktı balgam testi yaptık balgamda negatif çıktı ama bulgular verem bugünden itibaren ilaca başladım ve bebeğimden ayırdılar hiç bi şekilde yanına gidemiyorum bebeğimi de enfeksiyon hastalıklarına göstericez inş onda yoktur çok zor bi süreç çok üzülüyorum inş bende atlatırım 🤲
Geçmiş olsun çeken bilir 5 ay öksürükten sonra yüksek ateş 22 gün 39 derece ateşle gezdim. Sağ ciğerim ful su doluydu rontgende görünmüyordu . Hastalığın üstünden 5 yıl geçti şükür bu 5 sene içinde iki çocuk doğurdum. Ama ciğerimde alt kısımda ufak bir sizi oluyor. Beğeninizden sizi ayirmalarina çok üzüldüm. Allah yardımcınız olsun yani bu süreç zor ama atlatiliyor.

ben de 1 ay önce tüberküloz olduğumu öğrendim ve bu süreçte hamile kalmamaya çalışın dedi doktor. tüberküloz olup da hamile kalan var mı acaba?

X