Konuşma Problemleri 18 Aylık Bebeğim Konuşmuyor- Hayvanları Bilmiyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Civciv saliha

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2018
1.544
1.119
32
Merhaba bebeğim 18 aylık hiç kelimesi yok, kedi nerde köpek nerde dediğimde bilemez kitabından o kadar gösterdim ki. Hayvalar kitabı ve dokun hisset kitabı var ne onda ne başkasında kedi köpeği filan bilemez. Sadece by by, alkış ve sar makarayı hareketini yapıyor. Adını bilir seslenince bakar. Ben konuşmamasını bu hayvanları öğrenemeyişini kafama çok taktım. Bi sorun mu var bilmiyorum. Çocuk dr sıkıntı yok olabilir bu zeka belirtisi değil diyor. Ankaradayım 15 martta keçiören eğitim araştırma da ameliyat olacak (başka bi sebepten) gelmişken bu problemi içinde götürmek istiyorum hangi bölüme gideyim ? Bilen fikri olan var mı ?

Oğlum 2.5 yasında yeni yeni 20 kelimeye yaklastı.. Dil terapistine gidiyoruz biz.. Size tavsiyem dil terapistine baslayın ne kadar erken o kadar iyi.. Psıkıyatrye gitmeyin derim👍
Başladığınızda kac kelimesi vardi benim oğlum da 28 aylik 12 kelimesi falan var cümle olarak da bu yani şu ver diyor 2.5 yaşına kadar ilerleme olmazsa ben de başlamayı düşünüyorum diğer algıları iyi dediklerimi yapıyor istediği şeyi gösteriyor genelde ne sorsam gösteriyor bir de ücreti nasıl acaba

Çok normal . İnanın bilipte söylemiyor bile olabilir.
Yani anneler rahat bırakın yahu çocukları :p

Şaka bir yana elbette her çocuk farklıdır. Ve istediğinde konuşacak asla da susmayacaktir. Hatta hep ama hep soru soracak soruları da bitmeyecek. Zaten çoğunu cevaplamak ta zor olacak tadını çıkar her anın annesi.

Late Talker olabilir benim çocuğum gibi. Otizimden şüphelenmiyorsanız takip etmeye devam edin. Her çocuk farklıdır, hepsinden aynı anda aynı şeyleri bekleyemeyiz. Dert etmeyin lütfen. Dilerseniz ileride dil terapistine götürebilirsiniz, şuan için erken olabilir, emin değilim.

Ben olsam Biraz daha beklerdim, bir kaç kelime konuşuyormuş doktorunuzda sorun görmemiş, şöyle iki yaşına doğru tekrar giderdim doktora, çocuğun çok üzerine düşüp sıkmayın kendinizide yıpratmayın. Her çocuk farklı.
Biri psikiyatriye götürebilirsiniz yazmış, arkadaş psikiyatri nedir ya, çocuk daha 1,5 yaşında…

Son düzenleme:
Başladığınızda kac kelimesi vardi benim oğlum da 28 aylik 12 kelimesi falan var cümle olarak da bu yani şu ver diyor 2.5 yaşına kadar ilerleme olmazsa ben de başlamayı düşünüyorum diğer algıları iyi dediklerimi yapıyor istediği şeyi gösteriyor genelde ne sorsam gösteriyor bir de ücreti nasıl acaba

Valla baslayalım 2 veya 2.5ay oldu.. 3 kelimesi vardı basladgmzda.. Sımdı sımdı acılıyor gibi.. Hala daha olması beklenen düzeyde degıl cunku oglum cok cekıngen.. Bide biz prematüreyiz o da etkılıyor.. Alıcı dili oglumun da iyi.. Herseyı anlıyor komutları yerıne getırıyor..

Valla bız ıst Anadolu yakasında Bi terapıste gıdıorz.. Docent kendısı.. 1 saati 350tl🙄😐 bizimde belımızı büküyor acıkcası.. Biraz daha acılsa göturmeyı dusunmuyorum Allah bılıo 😕

Dil terapisitine götüreyim dedim ama yaşadığım yerde yok. Kardeşim özel eğitim öğretmeni instagramda bi dil terapisti önerdi sağolsun ilgilendi o da oyun oynarken video istedi attım karmaşık bir dil kullandığımı, algısının açık olduğunu, göz teması kurduğunu söylesi biraz daha basit, tiyatral oyunlar oynayacağım bakalım ne olacak

Valla baslayalım 2 veya 2.5ay oldu.. 3 kelimesi vardı basladgmzda.. Sımdı sımdı acılıyor gibi.. Hala daha olması beklenen düzeyde degıl cunku oglum cok cekıngen.. Bide biz prematüreyiz o da etkılıyor.. Alıcı dili oglumun da iyi.. Herseyı anlıyor komutları yerıne getırıyor..

Valla bız ıst Anadolu yakasında Bi terapıste gıdıorz.. Docent kendısı.. 1 saati 350tl🙄😐 bizimde belımızı büküyor acıkcası.. Biraz daha acılsa göturmeyı dusunmuyorum Allah bılıo 😕
Ins en kısa zamanda konuşurlar simdi kac kelimesi var cümle kuruyor mu qrtik memnun musunuz yani

Ins en kısa zamanda konuşurlar simdi kac kelimesi var cümle kuruyor mu qrtik memnun musunuz yani

Gecenlerde ıkı kelımelı cumle kurdu.. Zaten şu an ki ilerlemesi tamamen dil terapistinin basarısı.. Ben sureklı ılgılenemıyorum.. Ona ragmen iyi gidiyoruz bence.. Şu an bugun saydım 18 kelimesi oldu🤩

Oğlum 2.5 yasında yeni yeni 20 kelimeye yaklastı.. Dil terapistine gidiyoruz biz.. Size tavsiyem dil terapistine baslayın ne kadar erken o kadar iyi.. Psıkıyatrye gitmeyin derim👍
Merhaba benim oğlum da 2019 Eylül doğumlu ama pek konuşamıyor, dil terapisti nerde fikir verebilir misiniz nereden başvuru yapmam lazım

Merhaba benim oğlum da 2019 Eylül doğumlu ama pek konuşamıyor, dil terapisti nerde fikir verebilir misiniz nereden başvuru yapmam lazım

İst Anadolu yakasında.. Duru dil danısmanlik diye.. Serıfalıde yeri.. Sitede farklı yazar.. Yenı tasındılar serıfalıye.. İnternetten bulursnz dıye tahmın edıorm.. Bulamazsanız ozelden numarasını atabılırım🤗

İst Anadolu yakasında.. Duru dil danısmanlik diye.. Serıfalıde yeri.. Sitede farklı yazar.. Yenı tasındılar serıfalıye.. İnternetten bulursnz dıye tahmın edıorm.. Bulamazsanız ozelden numarasını atabılırım🤗
Ben Avrupa yakasındayim bu tarafta bildiğiniz var mı acaba

Her çocuğun dil gelişimi başka oluyor.Benim kızım 2.5 yaşında ama çok erken konuşmaya başladı.Şimdilerde masal bile anlatıyor.
Amcamın oğlu 3 yaşına kadar babasina bile sadece ba dermiş.Sonra birden cümle kurarak konuşmaya başlamış.
Aklımda bir şey kalmasın derseniz bi doktora götürebilirsiniz.

Benim bildigim kadariyla 18 aylik bebeklerde anlamlı en az 1 kelime olmali. Baba dede bunlar bile yoksa bir gecikme olabilir.

Çok normal, bekleyin tarzı uyarıları dinlemeyin.

Doktor kısmını çok bilmemekle beraber otizm şüphesi yaşıyorsanız nörolojiye gidilmesi gerek diye okumustum burada.

Merhaba bebeğim 18 aylık hiç kelimesi yok, kedi nerde köpek nerde dediğimde bilemez kitabından o kadar gösterdim ki. Hayvalar kitabı ve dokun hisset kitabı var ne onda ne başkasında kedi köpeği filan bilemez. Sadece by by, alkış ve sar makarayı hareketini yapıyor. Adını bilir seslenince bakar. Ben konuşmamasını bu hayvanları öğrenemeyişini kafama çok taktım. Bi sorun mu var bilmiyorum. Çocuk dr sıkıntı yok olabilir bu zeka belirtisi değil diyor. Ankaradayım 15 martta keçiören eğitim araştırma da ameliyat olacak (başka bi sebepten) gelmişken bu problemi içinde götürmek istiyorum hangi bölüme gideyim ? Bilen fikri olan var mı ?
hayvanlardan önce hayvan seslerini öğrenmesi onun için daha iyi olacaktir.once miyavv ardından kedi diye ogrete bilirsiniz ben bu sekilde ogrettim kizima.kediler ne der diye sorunca miyav demeye baslayacak birsüre sonra.

X