Konuşma Problemleri 2 buçuk yaşındaki kızım konuşamıyor?

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Mislinadorak

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2017
337
229
Sadece aç diyor.Git diyorbu kadar.bir buçuk yaşında bi kız tanıyorum.Su diyor ver diyor gitti ve attım diyor ama benim kızım ise çok nadir kelime söylüyor (soylediğini bi daha söylemiyor baba demeyi de unuttu) "sürekli anne aç anne" diye tepemde (yemeğe düşkünde biraz kraker ve yiyecek paketi için aç diyor.O kadar.)

Son düzenleme:
Benim kızım da 27 aylık konuşamıyor daha. İnanın sizi çok iyi anlıyorum. Akranları hatta daha ufakları bile bıcır bıcır konuşurken sizin içten içe neden konuşamıyor acaba sorun mu var hele ki yakınlarınızın sürekli onun çocuğu şu kadarlık konuşuyor bu kız hala konuşamıyor gibi kıyaslamaları en can acıtan kısım... Anne ve aç dışında kelimesi var mı peki? Hayvan sesi taklidi var mı? Vücut bölümlerini biliyor mu anne baba tanıyor mu komut alıyor mu göz teması nasıl sosyal çocuk mudur önemli olan bunlar aslında

Benim kızım da 27 aylık konuşamıyor daha. İnanın sizi çok iyi anlıyorum. Akranları hatta daha ufakları bile bıcır bıcır konuşurken sizin içten içe neden konuşamıyor acaba sorun mu var hele ki yakınlarınızın sürekli onun çocuğu şu kadarlık konuşuyor bu kız hala konuşamıyor gibi kıyaslamaları en can acıtan kısım... Anne ve aç dışında kelimesi var mı peki? Hayvan sesi taklidi var mı? Vücut bölümlerini biliyor mu anne baba tanıyor mu komut alıyor mu göz teması nasıl sosyal çocuk mudur önemli olan bunlar aslında
Aldı,gitti,al
Mesela benim kızım geç yürüdü.O zaman da bana bilmem 'falanca'nın kızı 12 aylık olmadan yürüdü senin kızın 14 aylık oldu yürüyemiyor' dediler.Şimdi de konuşamıyor diye üstüme geliyorlar.Kızım anne ve aç kelimesinden başka isterse 'aldı,gitti' vs diyor.Arada 'al,ver' diyor o kadar birde göz teması var.Ağzımdan çıkan kelimeleri tekrar ediyor bunda sorun yok şükür.

Tekrar etmesi gayet güzel benim kızım tekrar etmiyor mesela.. Her çocuk farklı ama insanların kıyaslama yapması çok zalimce. Anneler olarak kat be kat fazlasıyla üzüyorlar. Bende aynı yollardan geçiyorum. Çok yıpratıcı bir süreç maalesef

Aman tablet, televizyondan uzak tutun. Bir de mümkünse akranlarıyla aynı ortamlara sokun. Düzelecektir hızlıca. Ama siz yine de sıkı takip edin, ismiyle seslenince bakması çok önemli.

Arkadaşlar masal okuyun ben de çok yazdım zamanında hala da yazıyorum boşuna demiyolarmisti hiç biseyden masal kitabı kadar faydalı olmadı bı hafta ısrarla okuyun resimlerini gösterin o arada okuyun basit cümlelerle inanın çok faydası varmıştı. Millet boşuna demiyomustu ben geç aydim

Benim kizim da konusmadi 3 bucuk yasina geldiginde dr goturdum 4 yasina kadar konusmazsa getir dedi 4 yasina gelmeden cok sukur konusmustu skmayın caninizi normal seyler bunlar ama siz cocugunuzun yaninda cok konusun onunda bi etkisi oluyor

Benim kizim da konusmadi 3 bucuk yasina geldiginde dr goturdum 4 yasina kadar konusmazsa getir dedi 4 yasina gelmeden cok sukur konusmustu skmayın caninizi normal seyler bunlar ama siz cocugunuzun yaninda cok konusun onunda bi etkisi oluyor
3 buçuk yaşında oğlum 10 kelimeden fazla konuşmuyor ,sizde kaç kelime vardı ? 6 aylık süreçte neler yaptınız konuşmasına yönelik

Inanin o kadarini hatirlamiyorum 10 sene oldu 3 bucuk yasina kadar tek tuk kelimeler tabiki diyordu ama dedigim gibi konusmuyor diye dr goturdum en sonunda konustu dilerseniz sizde goturun bi doktora fayda var

Sadece aç diyor.Git diyorbu kadar.bir buçuk yaşında bi kız tanıyorum.Su diyor ver diyor gitti ve attım diyor ama benim kızım ise çok nadir kelime söylüyor (soylediğini bi daha söylemiyor baba demeyi de unuttu) "sürekli anne aç anne" diye tepemde (yemeğe düşkünde biraz kraker ve yiyecek paketi için aç diyor.O kadar.)
Her çocuğun gelişimi farklıdır. Siz cocugunuzla bol bol konuşun ona kitaplar okuyun. Cevap veremese de sorular sorun. Hemen karamsarliga kapilmayin. 5 yasinda konusan cocuklar taniyorum. Siz elinizden geleni yapin. Tablet bilgisayar gibi teknoloji araclarindan uzak tutun cocugunuzu

Inanin o kadarini hatirlamiyorum 10 sene oldu 3 bucuk yasina kadar tek tuk kelimeler tabiki diyordu ama dedigim gibi konusmuyor diye dr goturdum en sonunda konustu dilerseniz sizde goturun bi doktora fayda var
Götürdük aslında konuşmamaktan başka sorunu yok bi kaç öneride bulundu ve 3 ay süre verdi bi ilerleme olmazsa özel eğitim alacak . Evde daha başka neler yapabiliriz diye araştırıyorum.

Benim yigenimde 3 yasindan sonra konusmaya bsladi oda hic bir saglik sorunu yokduki ana sinifinda oretmenlerin fransizca konusmalarini anliyo ama cevap vereliyodu denilen herseyi guzelce yapan cocuk ayni sekilde turkce icinde gecerliydi annesine dusunun anne diyemiyodu anne yerine lele diyodu bana hala yerine gaga diyodu suan 6 yasinda kendisi susduramiyoz konusmadan bagira bgirada konusuyo azcik sus desekde yok tamamen kendiliginden odlu yani zamanla olan bise biraz gelisimi geride oluyo bazi cocuklarin bnm yigen bu yil 1 sinifa gecdi ama fransizca yk hc bise yk bakalim napcak anliyo ama herdeyi

Ne kadar konuşur birşeyleri ona öğretirseniz o kadar güzel konuşmayı öğrenir. Öğretici kartları hem gösterin hem sürekli tekrar ile öğretin. İlgisini çekecek masal kitabı çocuk kitabı olabilir boş resimli olanından daha meraklı oluyorlar.

Biz hayvanları öyle öğrendik Tabiki çıkardığı sesler ile kızım 22 aylık mesela az önce oyuncak tavuk var ona gıt gıt gıdak dedi. Öğrenmeyi oyuna çevirin ki daha da heveslensin.

Benim etrafimda gordugum cocuklarin hemen hemen hepsi 3 yasindan sonra konusmaya basladi.
Ve hepsinin ortak yaptigi sey tv tlf . Doktorlar bunlar icin su aciklamayi yapiyor tv ve tlf tek tarafli konusma icerir cocuga yonelik soru yoktur .
Ama anne cocuk iliskisinde iki tarafli konusma vardir.
Surekli ona soru sorun bu ne bune diye sonra o bilse de bilmesede onaylayin ne oldugunu soyleyin. Surekli komut verin sunu getir bunu yap mavi topu getir kirmizi legoyu eline al gibi.
Beyin once alici dili kabul eder sonra verici dile gecis yapar.

Benim etrafimda gordugum cocuklarin hemen hemen hepsi 3 yasindan sonra konusmaya basladi.
Ve hepsinin ortak yaptigi sey tv tlf . Doktorlar bunlar icin su aciklamayi yapiyor tv ve tlf tek tarafli konusma icerir cocuga yonelik soru yoktur .
Ama anne cocuk iliskisinde iki tarafli konusma vardir.
Surekli ona soru sorun bu ne bune diye sonra o bilse de bilmesede onaylayin ne oldugunu soyleyin. Surekli komut verin sunu getir bunu yap mavi topu getir kirmizi legoyu eline al gibi.
Beyin once alici dili kabul eder sonra verici dile gecis yapar.

X