Davranış Bozuklukları 2 yaş sendromu yaşayanlar var mı:((

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

yaz_gulu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2011
73
0
arkadaşlar kızım 22 aylık artık baş edemiyoruz çok hırçın oldu istediği şey olmayınca ağlama krizine giriyo susturamıyoruz saçını başını yoluyo napıcaz bilmiyorum böyle olan anneler var mı sinirlerim alt üst oldu çok çabuk sinirleniyorum bunu 2 yaş sendromu diye okumuştum.

evet benım kızımda aynını yapıyordu. istediği olmayınca yerlere atıyor , saclarını cekıyor . avaz avaz bagırıyordu hıc umursamadım agladıgı yere bıraktım ve yapmadım o ıstedıgını 1 hafta sonra duzeldı. Allah yardımcın olsun zor zamanlar

2 yaş sendromunu bizde yaşadık o dönem oğlum çok hırçın ,asabi,inatçı olmuştu...üzerine gitmeden,kızmadan sakin tepkiler vermeye çalıştım hep o dönem,atlattık çok şükür

arkadaşlar kızım 22 aylık artık baş edemiyoruz çok hırçın oldu istediği şey olmayınca ağlama krizine giriyo susturamıyoruz saçını başını yoluyo napıcaz bilmiyorum böyle olan anneler var mı sinirlerim alt üst oldu çok çabuk sinirleniyorum bunu 2 yaş sendromu diye okumuştum.

Benımde 22 aylık bır kızım var.
Her seyı kendısı yapmak ıstıyor artık.
Kendım yıyecek, kendı ıcecek, merdıvenlerı kendı cıkacak vs.
Evet bıra hırcın ama ıdare etmeye calısıyorum, sakın kalmaya ve dıkkatını dagıtmaya calısıyorum.
Bu aralar hersey ''benım'' dıyor. Gecen gun babası parka goturdugunde '' benım parkım '' dıye sevınmıs, beledıyenın parkını bıle sahıplendık vall :) :)

Benım en cok zorlandıgım konu paylasmayı bılmıyor :KK43:
Her oyuncakla kendısı oynamak ıstıyor, yanındakı arkadası yada kuzenlerının elınde ne varsa o kıynetlı oluyor bır anda :KK43:
Bu konuda nasıl bır tutum ızlenmelı acaba ?
Bu gunlerı herkes yasıyor bılıyorum sabretmeye calısıyorum sadece

ben de aynı sorunu yaşıyorum.ve çıldırmak üzereyim.oğlum 27 aylık.istediği olmayınca ağlama nöbetleri başlıyor.en olmaz şeylere sinirleniyor.hiçbişeyden memnun olmuyor.mutlu değil.ne yapacağımı şaşırdım.e çalışıyorum yorgun argın gel hergün aynı eve girmek istemiyor.bayağı ağlıyor.dün ağlamaktan nerdeyse kusuyordu.ne zaman geçecek bu?

Merhaba,
İki yaş dönemi çocuğun annesinden bağımsız bir birey olduğunun iyice farkına vardığı ve etrafındakilere de bunu gösterme arzusunda olduğu bir dönem. Yani aslında bütün inatlaşması, öfkesi, kendi istediği doğrultuda hareket etme çabası sağlıklı gelişiminin bir parçası. Tabii aynı zamanda pek çok anne-baba için de oldukça sıkıntılı bir dönem.
Bu dönemde çocuğunuzla inatlaşmamanız, onun davranışlarına sinirlenerek tepki vermemeniz ve her şeye hayır dememeniz çok önemli. Tüm bunlar anlık olarak işe yarasa da çocuğunuzun benliğini olumsuz etkileyebilecek şeyler.
Yapılması mümkün olmayan bir şey istiyorsa basit ve anlaşılır bir şekilde bunu ona açıklayıp farklı bir öneride bulunabilirsiniz. İlgisi başka bir şeye yöneleceği için büyük tepkilerle karşılaşmamış olursunuz. Tüm uzlaşma çabalarınıza rağmen hala ağlıyorsa ya da saldırgan davranışlar sergiliyorsa onu bir süre yalnız bırakabilirsiniz.
Belli kurallar tabii ki olacaktır, olmalıdır ama çocuğunuzun özgür olduğu bir alanının olduğunu bilmesi çok önemli. Bu kendine olan güvenini arttıracak bir şey. Aynı zamanda ona saygı duyulduğunu da anlayacaktır.
Bu davranışlar yaklaşık 3 - 3.5 yaşına kadar sürdükten sonra çocuğunuz daha uyumlu olacaktır. Bu süreçte biraz daha fazla sabra ihtiyacınız var. :)

benim kızım da 25 aylık sanırım bu 2 yaş sendromu bizde de başladı. istediği olmayınca ağlamalar kafasını yere vurmalar, etrafında eline ne geçerse zarar vermeler. çalışan bir anne olarak eve zaten pelt geliyorum. üstüne de bunlar gelince ne kadar sabretmeye çalışsam da bazen kızıyorum o zaman da kendimi kötü hissediyorum. çocuk yetiştirmek ne kadar zormuş ya. biz ne kadar rahat büyümüşüz...

benim kızım da 25 aylık sanırım bu 2 yaş sendromu bizde de başladı. istediği olmayınca ağlamalar kafasını yere vurmalar, etrafında eline ne geçerse zarar vermeler. çalışan bir anne olarak eve zaten pelt geliyorum. üstüne de bunlar gelince ne kadar sabretmeye çalışsam da bazen kızıyorum o zaman da kendimi kötü hissediyorum. çocuk yetiştirmek ne kadar zormuş ya. biz ne kadar rahat büyümüşüz...
ben kendimi tek zannediyordum bende aynı durumdadayım kafa vurmalar çığlıklar nefes kesilmeleri fena durumdayım

Ah arkadaslar kizim 25 aylik artik basa cikamiyorum surekli agrasif kimseyi yaklastirmiyor yanina kimsenin onu sevmesine izin vermiyor surekli benden ilgi istiyor ve benden yardim istiyor yemek istahta yok cok bunalimdayim

Ah arkadaslar kizim 25 aylik artik basa cikamiyorum surekli agrasif kimseyi yaklastirmiyor yanina kimsenin onu sevmesine izin vermiyor surekli benden ilgi istiyor ve benden yardim istiyor yemek istahta yok cok bunalimdayim

Benim de kızım 19 aylık son 2 haftadır ; hırçınlık, gece ağlama nöbetleri, iştahsızlık ve herşeyi ben yapıcam tavırları var.Özellikle gece ağlama krizleri çok fena. Hiçbir şekilde susmuyor, dokundukça ağlamanın şiddeti çoğalıyor. Bende ne yapacağımı bilemiyorum. Ama ilk olarak sakin ve sabırlı olmak gerekiyor. Birde tercih sunulmalı, mesela ' parka mı gitmek istersen ? boya yapmak mı ? ' gibi...Bakalım umarım cok fazla devam etmez...:nazar:

Benımde 22 aylık bır kızım var.
Her seyı kendısı yapmak ıstıyor artık.
Kendım yıyecek, kendı ıcecek, merdıvenlerı kendı cıkacak vs.
Evet bıra hırcın ama ıdare etmeye calısıyorum, sakın kalmaya ve dıkkatını dagıtmaya calısıyorum.
Bu aralar hersey ''benım'' dıyor. Gecen gun babası parka goturdugunde '' benım parkım '' dıye sevınmıs, beledıyenın parkını bıle sahıplendık vall :) :)

Benım en cok zorlandıgım konu paylasmayı bılmıyor :KK43:
Her oyuncakla kendısı oynamak ıstıyor, yanındakı arkadası yada kuzenlerının elınde ne varsa o kıynetlı oluyor bır anda :KK43:
Bu konuda nasıl bır tutum ızlenmelı acaba ?
Bu gunlerı herkes yasıyor bılıyorum sabretmeye calısıyorum sadece

Ayni sorunlar 27 aylik oglumdada var hic arkadaslariyla bi araya getirwmiyorum ve cok uzuluyorum

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Benim kızım suan da 16 aylık ama bu soylediklerinizin hepsi bizde de var. Acaba bu 2 yas sendromu boyle erken de olabilirmi yA. Bizde cok fenayız suannda gercekten cok yoruluyorum ..:KK61:

Cok cok tesekkür ederim gercekten.. Bende noldugunu anlamaya calısıyordum bayagı bı zamandır. 5,5 aylık hamıleyim ben ve 16 aylık kızım süreklı benm uzerımde babasına bıle gıtmek ıstemıyor sureklı onu kucagımda ve ayakta tasımamı ıstıyor. Ve bunun gıbı bır suru seyı ınatla ıstemeler.. Hayır dıyorum bagıra bagıra aglıyor. Her istedgini aglayarak yaptırmaya calısıyor. Boyle alısıcak dıye cok korkuyorum. Sasırdım kaldım , Allah yardımcımız olsun valla..

şimdi arkadaşım özelden bir mail adresi yolladı arkadaşlar. daha önce seminerine katılmış, uzman dr. gülden alptekin. istediğimiz konuda maille yanıt verip yardımcı oluyormuş sağolsun. arkadaşımı 6 ay boyunca takip etmiş mail yoluyla. ben de bu konuda ondan bilgi isteyeceğim. dileyen arkadaşlar özelden yazabilirler..

yaz_gulu yaz_gulu ve diğer anneler, merhaba konu hakkında bilgim olduğu için yazıyorum. Sizlere yaşadığım deneyimlerime dayanarak söylüyoruk ki 2 yaş sendromu zor bir süreç aşılması zahmetli ama imkansız değil.
çocuklarınızla konuşun, istedikleri şey yapılabilecek makul şeylerse zaten ikiletmeyin, birşeyi yapmayacaksanız "hayır" dedikten sonra asla yapmayın çünkü bu sizin zaafınızı ortaya koymak oluyor. Ağlıyorlar değilmi sizi yıldırana kadar ağlıyor kendini yerlere atıyor ağlasın, kendine zarar vermediği sürece yere de yatabilir müdahale etmeyin laf kalabalığı yapmayın " HAYIR" dedikten sonra konuşmaya diyaloğa geçmeye çalışmayın çünkü sizi duymuyorlar. Ben kızıma bir konuda tutturduğunda yapabileceğim bir şeyse onu önce ağlamayı kesmesini istiyorum ağlamayı kestiğinde de " ağlamadığın için ........ yapıyorum" diyorum ağladığı için değil ağlamadığı için kazandı mantığı. çok şükür biz 2. yaş sendromunu atlattık, sırada 3 yaş var ve onun belirtilerini de artık kuvetli olarak görüyorum....

Bu durumlarda sabırlı olmalısın ve istediğini yapmak yerine ilgisini çekecek başka bir konu hakkında onunla değilde sesli düşünüyormuşsun gibi yapmalısın. Birde istediği şeylere hayır demek yerine bunu bir düşünelim olabilir ama şundan sonra gibi cümlelerle geçiştirebilirsin. Ağladığında onunla ilgilenmeyip sakinleşene kadar başında dikilmeden göz ucuyla kontrol ederek sakinleşmesini bekleyebilirsin. çocuklarımız düşündüğümüzden çok daha zekiler ve hangi silahlara sahip olduklarını ve bizim verdiğimiz tepkilere göre öğreniyorlar. Sabırlı ve istikrarlı haraketler onlarında davranışını düzeltecektir. Kolay gelsin

Bizim ailemiz kimbilir nekadar bagirdi kizdi bize. Eskiden kim dusunuyordu cocugun psikolojisini.. izaman bilgiye bukadar kolay ulasilmiyordu anneler bukadar bilincli ve ozenli degildi bence. . Benimioglum da 2,5 yasinda benzer hircinliklar var ama kizarsam uzulsem de yukarida yazdıklarımla teselli ediyorum kendimi

Benim oglumda 30 aylik ve 1bucuk ay once bir kardesi oldu siz dusunun halimi. O benim masum kuzum gitti yerine bir canavar geldi. Bitmeyen istekleri ve aglama krizleri. En cok duydugum cumle "yaaa ben yapicaaam". Allah tez zamanda atlatmayi nasip etsin herkese insallah.

X