23 aylik oglum ve kelime azlığı

1mrw

🧘‍♀️👨‍👩‍👦‍👦🐾
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2021
3.661
3.949
Kizlar selam. Oğlum 23 aylik anne baba nene dede amca hala alya bebek no bıcı bıcı bum mama hav hav üüü mee möö kelimeleri disinda asla kelime kurmuyor 2li cümlemiz hiç yok ve cevremdekiler oglumun konusmasinin geciktigini söylüyorlar sizce de öylemi yoksa bu durum normalmi ? Uzman birinden yardim almalimiyim kafam allak bullak cok uzuluyorum konusmamsna

Cok cok az ben gun icinde asla acmiyorum ama esim aksamlari gelince mac izliyor haliyke arada oglanda gol diye tepkiler veriyor bakip ama onun disinda gun icinde yok aksama kadar kardesiyle ugrasir benle ev isi yapar aksm uzerleri parka cikarmaya basladim havalar guzellesince oyle geciyor gunu

Cok cok az ben gun icinde asla acmiyorum ama esim aksamlari gelince mac izliyor haliyke arada oglanda gol diye tepkiler veriyor bakip ama onun disinda gun icinde yok aksama kadar kardesiyle ugrasir benle ev isi yapar aksm uzerleri parka cikarmaya basladim havalar guzellesince oyle geciyor gunu
O sayılmaz ya özellikle al şunu izle diye eline ekran vermiyo ya da tv karşısına oturtmuyosanız. Erkekler biraz daha geç konuşuyo zaten genelde. Ve dün bir kez daha emin olduğum bi şey var yapı meselesi. Benimkinin 2.5 dolacak bu ay sonu cok gevezd büyüklerle oynuyo filan. Kendinden 4 ay küçük arkadaşı var asla iletişim kurmuyo krlimeleri az sadece annesine anne gel git anne top ver gibi kısa kısa. Ağustosta 2 yaşında olacak bi arkadaşı var. Maşallah karşıdan gördü hemen gel dedi. Kelimeler henüz tek tük ama ağzı durmuyo anlamsız da olsa bi şey anlatıp duruyo onla çok güzel oynuyolar. Bi şeyler yapıp duruyolar. Üstelik 2. Çocuk anne baba çalışan hatta 4 aylık da bi kardeşi oldu anneannesi baktı hep. Ama az iletişimi olanın annesi çalışmıyor artı okul öncesi ve kaynaştırma sınıflarında ögretmenlik yapmış. Milyon etkinlikli bi anne.

Parka filan düzenli giderseniz belki yaşıtlarıyla oynamak ister artar kelimeler. Ama bence normal her şey.

Benim oğlum 24. Ayına kadar sadece I ıh ladı anne bile demiyordu. 2 yaşından sonra söküldü bir anda dolu dolu konuştu

O sayılmaz ya özellikle al şunu izle diye eline ekran vermiyo ya da tv karşısına oturtmuyosanız. Erkekler biraz daha geç konuşuyo zaten genelde. Ve dün bir kez daha emin olduğum bi şey var yapı meselesi. Benimkinin 2.5 dolacak bu ay sonu cok gevezd büyüklerle oynuyo filan. Kendinden 4 ay küçük arkadaşı var asla iletişim kurmuyo krlimeleri az sadece annesine anne gel git anne top ver gibi kısa kısa. Ağustosta 2 yaşında olacak bi arkadaşı var. Maşallah karşıdan gördü hemen gel dedi. Kelimeler henüz tek tük ama ağzı durmuyo anlamsız da olsa bi şey anlatıp duruyo onla çok güzel oynuyolar. Bi şeyler yapıp duruyolar. Üstelik 2. Çocuk anne baba çalışan hatta 4 aylık da bi kardeşi oldu anneannesi baktı hep. Ama az iletişimi olanın annesi çalışmıyor artı okul öncesi ve kaynaştırma sınıflarında ögretmenlik yapmış. Milyon etkinlikli bi anne.

Parka filan düzenli giderseniz belki yaşıtlarıyla oynamak ister artar kelimeler. Ama bence normal her şey.
Yasitlariyla cok guzel oynuyor hatta ben yanimda birseyler goturuyorum herkesle paylasiyor anne aba anne abi mama diye ama iste anlmadim neden konusamiyor ve inan ki tum gun bir nesnenin ismini bile 50 kez tekrarliyorum

Kesinlikle katılıyorum birazda yapı meselesi ve genetik etkili benim oğlumda 28 aylık 20 aylık civarı 2 li cumleler kuramaya başladi, 2 22 23 aylıkken 3 lü cümlelere başladı şuan büyük insan gibi sohbet ediyoruz, kendisiyle yaşıt 2 3 tane arkadaşı var onlar henüz tek tük kelime söylüyor, alt kat komsumuzun çocuğuyla yaşıt onunla baya karşılıklı sohbet ediyorlar. Doğdu doğalı aşırı iletişime açık bir çocuktur, hep meraklı hep sorgulayan ha birde aşırı kitap düşkünü onunda cok etkisi var bizde

Çocuktan çocuğa değişir, 3 yaşına kadar hiç konuşmayıp birden söküldü arkadaşımın çocuğu. Meğer zihninde konuşuyomuş çocuk zaten bu 7 yaşa kadar bile olabiliyomuş. Her şeyi anlayıp yapıyodu cümleye dökmüyodu

Benim size onerim ne olursa olsun bi cocuk psikiyatri ile bu durumu degerlendirin. Onun cocugu da 3e kadar konusmamis gibi yorumlara bakip beklemeyin. Tabi psikiyatrinin diyecegi su "ekrani hic acmayin, akranlariyla bi araya getirin, krese verin"
Ama yine de sizin oykunuzu bi cocuk psikiyatri degerlendirsin.

Bunun disinda gercekten 2den sonra kelimeler dokuluyor dedikleri dogru. Benim oglum 25 aylik olacak. Bi suredir ilk heceyi cikartiyor. Bugun ilk kez 2li cumle kurdu. Lego geri donusum cop kutularini kamyona bosaltirken "tüncü koy, mai koy, sesil koy" dedi. Turuncu mavi yesil koy. Sonra aksam yemeginde mama sandalyesine kasik koymustum ama catal koymamistim. Babasina "baba çatal ve" diye emirverdi :) bardakta suyu bitince "sü koy" dedi. Bunlar bir anda oldu yani dune kadar yoktu.

Benim size tavsiyem ekran her cocukta ayni etkide degil ama ekran hic gormesin. Bol bol gunluk islere dahil edin. En basiti bulasik makinasini bosaltirken bardagi verir misin ? A bu tencereyi nereye koyacaktik gosterir misin? Gosterince hadi dolabi ac diyin. Gibi gibi seyler iste. Birde hikaye kitaplari okuyun. Oglum 1.5yasina kadar kitap okumamizi sevmezdi, 1.5tan sonra kitaplara asik oldu. Inanir misiniz 6-7 hikaye kitabini birden bitiriyoruz. Artik biz sıkılıyoruz o kosa kosa baska kitap getirmeye gidiyor. Kitabi duz bir sekilde okumayin. Biraz tiyatro misali canlandirin. Atiyorum kitapta "kumda ciplak ayakla yuruyen mayanin ayaklari gidiklandi" cumlesini okurken onun da ayaklarini gidiklayin. Sonra mayanin ayaklari nerede ? Peki ayakkabisini nerede cikartmis gibi gibi sorular sorun. O oyle hipnotize olur ki kitaptan hic sıkılmaz aksine keyif alir bir nevi cizgi film ama bu filmde basrol o 🥰

Birde motor becerileri ve dil gelisimi ayni anla ilerlemeybilirmis. Benim oglumun motor becerileri cidden cok iyi. Kafasinda herseyi tasarliyor ve koca cocuklarin tirmandigi oyun alanina o bucur boyuyla tirmaniyor. Uzun bi sure o tirmanma parkurunu inceleyip kafasinda nasil tirmanmasi gerektigini dusunup bunu basariyor. Demek istedigim belki sizinkinin de motor becerileri daha onden gidiyodur. Mesela oyun grubunda parkur kisminda tum veliler benim ogluma "oo bunlar senin icin cerez " der :)

Son düzenleme:
Cocuk kiyaslamaya karşiyim ama icinizin rahat etmesi icin bir doktora danişin.
Benim oğlum 16 aylik ve evde 3 farkli dil konuşmamiza rağmen yaklaşik 150 kelimeye yakin konuşuyor.

Benim oğlum 24. Ayına kadar sadece I ıh ladı anne bile demiyordu. 2 yaşından sonra söküldü bir anda dolu dolu konuştu
14.5 aylik kizim suan sadece mama kelimesini bilincli soyluyor baska hic bilincli kelimesi yok cok uzuluyorum insallah benimkide hemen konusur

Kesinlikle katılıyorum birazda yapı meselesi ve genetik etkili benim oğlumda 28 aylık 20 aylık civarı 2 li cumleler kuramaya başladi, 2 22 23 aylıkken 3 lü cümlelere başladı şuan büyük insan gibi sohbet ediyoruz, kendisiyle yaşıt 2 3 tane arkadaşı var onlar henüz tek tük kelime söylüyor, alt kat komsumuzun çocuğuyla yaşıt onunla baya karşılıklı sohbet ediyorlar. Doğdu doğalı aşırı iletişime açık bir çocuktur, hep meraklı hep sorgulayan ha birde aşırı kitap düşkünü onunda cok etkisi var bizde
Bizde kitap düşkünlüğü hiç yok bebekken cok okuyordum ama oral doneme baslayinca herseyi elimden söküp agzina almaya basladi snra o donemi atlattik nesneler hayvanlar meyveler sayilar ayri ayri kitaplar aldim gosterdim bu ne bu ne diye sordu anlattim tamam simdi bir kitap okmaya kalkiyorum asla dinlemiyor ilgisi hemen baska yone dagiliyor

Çocuktan çocuğa değişir, 3 yaşına kadar hiç konuşmayıp birden söküldü arkadaşımın çocuğu. Meğer zihninde konuşuyomuş çocuk zaten bu 7 yaşa kadar bile olabiliyomuş. Her şeyi anlayıp yapıyodu cümleye dökmüyodu
Benim oğlumda herseyi anliyor mesela ne istesem getiriyor bana mandal getirir kardesinin bezini getir derim gider onu getirir kendi beziyle farkini biliyor kasik getir derim getirr yani bunlar en ufak ornekler ama asls konusmuyor ıh ıh diye isaret ediyor otur dicek mesela bir ara diyordu simdi unuttu anne ( yere vurarak ıh ıh diyor ) oturmami istiyor bazem hic konusmiycakmis gbi hissediyorum 7 yasa kadar surmek ne demek kafayi yerim ya

Cocuk kiyaslamaya karşiyim ama icinizin rahat etmesi icin bir doktora danişin.
Benim oğlum 16 aylik ve evde 3 farkli dil konuşmamiza rağmen yaklaşik 150 kelimeye yakin konuşuyor.
Masallah ne mutlu size . Aklimda ama 2 yasini tam doldurmasini bekliyorum

X