Konuşma Problemleri 28 aylık oğlum sanırım beni anlamıyor. (Alıcı dil bozukluğu)

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Benimde suphelerim vardi ama bizimki dehb gibi gorunuyor benim oglumda konusma hic gecikmedi yasitlariyla da cok guzel oynuyor ama cok hareketli iki psikiyatri bi psikolog gordu dehb yle ilgili bise demediler ama otizm kesinlikle degil dediler
Psikiatr veya psikolog yerine, sürekli bu tip vakalarla uğraşan özel eğitimcilere değerlendirtmenizi tavsiye ederim. Bu tür durumlarda doktorlardan ziyade alaylılar, sizi daha çok aydınlatabiliyorlar.

Psikiatr veya psikolog yerine, sürekli bu tip bankalarla uğraşan özel eğitimcilere değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bu tür durumlarda doktorlardan ziyade alaylılar, sizi daha çok aydınlatabiliyorlar.
Bi tanede ozel egitimci gordu zaten ramdaki psikolog gordu orda egitmende degerlendirdi

Merhaba, kafam oldukça karışık. İnternette çeşitli makalelerde bize örnek olacak durum taraması yaptığımda verimli sonuca ulaşamıyorum.

Oğlumun kelime haznesi iyi. 2 yaşından önce 200 kelimeden fazla seslendiriyordu. (Tüm hayvanlar, eşyalar, yiyecekler, sayılar, şekiller vb) Şimdi kelimeleri daha da fazlalaştı. 1 yaş civarı, "Burnunu göster, balina nerede? vb sorulara cevaben parmağıyla gösteriyordu. Sürekli "bu ne?" diye sorarak nesnelerin isimlerini öğreniyordu.

2 yaş civarı kendisi bazı kalıpları ezberledi. Hatta bizden öğrendiği gibi kitabını açarak "Peki hangisi mavi balık burada?" vb sorular soruyordu bize. Baba gitti, teyze geldi, kafa vurdu, deve düştü, kapıyı aç, ver gibi sözcükleri kullanıyor.
Ama ama ama, içimi kemiren şey; verdiğim direktifleri dinlemiyor. Seslendiğimde çoğunlukla bakmıyor. Bizden birşey istediğinde, elimizden çekiştirerek çeşitli ısrarcı sesler çıkarıyor. Dikkati bizim üzerimizdeyken de komutları yerine getirmiyor. Parka götürdüğümde yaşıtlarıyla ilgilenmiyor, onunla ilgilenenlerle de ilgilenmiyor. Sanki umursamıyor.

Ben de birşeye odaklandığımda etrafımda olan biteni çok zor algılarım. Bu anlamda bana benzdiğini düşünüyordum ve kullandığı kelimeler gelişimine uygun hissettirince bu zamana kadar birşey yapmadım. Otizm veya Asperger olduğunu sanmıyorum çünkü oldukça mutlu, şen şakrak, çeşitli etkinlikleri seven bir çocuk. Göz teması da var. Konuşma terapistine gitmeden, fikrinizi almak istedim pandemi döneminde. Teşekkür ederim.
Nerede oturuyorsunuz? Alıcı dilli ölçen testler var. Bunu uygulayan "uzman"dan destek alabilirsiniz. Ama anlattığınız kadarıyla otizm gibi geldi bana (tabi buradan tam tanı konulamaz), otizminde türleri var çünkü. Balıkesirdeyseniz yardımcı olabilirim alıcı dil konusunda.

Nerede oturuyorsunuz? Alıcı dilli ölçen testler var. Bunu uygulayan "uzman"dan destek alabilirsiniz. Ama anlattığınız kadarıyla otizm gibi geldi bana (tabi buradan tam tanı konulamaz), otizminde türleri var çünkü. Balıkesirdeyseniz yardımcı olabilirim alıcı dil konusunda.
Teşekkür ederim :) Alıcı dili ölçen testler olduğunu duymuştum ama sanırım gittiğimiz iki dil terapisti de, otizm şüphesi olduğundan böyle bir ölçüme hiç girişmedi. Zira anlasa da yapmıyor. Örneğin bana ihtiyaç duyduğunda "kapıyı aç" diyor ama ben ondan istediğimde sanki duvara konuşuyorum. :)

Bu arada bu söylediklerim bu konuyu buraya ilk yazdığım zamanlardı. Şimdi oğlum neredeyse 32 aylık (10 gün sonra). Elbette değişimler var. Bir kere ekranı neredeyse tamamen kaldırdık. Evi kreşe döndürdük. Küçük oyuncakları kaldırdık çünkü kendi kendine çok vakit geçiriyordu onlarla. Hatta kitaplarını bile ufaktan kaldırmayı düşünüyorum çünkü onları da kendi başına açıp okuyor kendince. Onun yerine pikler üçgeni, pikler çemberi, tünel, çadır, pilates topu vb gibi oyuncaklar ortada.

Daha çok direktif alıyor. Daha iyi durumda çok şükür. Ama otizm şüphemiz ortadan kalkmış değil.

Geçen perşembe çocuk psikiyatristine götürdük. Hiç götürmemiştik. İsmiyle seslendi birkaç kez, evladım hiç oralı olmadı. Kalemi gösterdi, o zaman dönüp baktı. Annene ver dediğinde getirdi verdi.

Hafif bir otizm (Atipik) olabileceğini, özel eğitime başlaması gerektiğini söyledi. Yeni bir Denver testi için aynı hastanedeki çocuk gelişim uzmanına yönlendirdi. O da, kavramlara takılmadan (otizm, asperger vb) evladımızın problemlerine odaklanmamız gerektiğini, bir çocuğun, 7 düvel yabancı da seslense 10'da 8 bakması gerektiğini, evladımıza "göz teması, komut alma, ismine bakma" konularında eğitim verebilecek iyi bir özel eğitimciyle başlamamız gerektiğini söyledi. Duyu bütünleme terapisinden ziyade ana tedavinin özel eğitim olduğu üzerinde durdu.

Sağlık kuruluna çıkarsak, haftada iki dersi devletin karşıladığını söyledi. Nasıl alınıyor sağlık kurulundan randevu, hala becerebilmiş değilim.

Ertesi gün duyu bütünleme terapisinde bu durumu anlattım. Hocamız Osman'ın özel eğitime ihtiyacı olduğu konusunda şüphelerinin olduğunu, ABA gibi bir eğitim şeklinin daha çok bilişsel anlamda sıkıntı çeken çocuklarda işe yaradığını (çünkü davranışçı bir eğitim modeli), ille de özel eğitim aldıracaksak etkileşimli eğitim veren bir hoca bulmamız gerektiğini söyledi.

Şu an evladımın yaşadığı problemlerin hepsinin duyusal kaynaklı olduğunu, duyusal problemleriyle uğraşmaktan iletişime sıra gelemediğini, onlar düzeldiğinde "ben merkezcilik"ten çıkıp daha çok etkileşime gireceğini söyledi.

Oğlum hala küçük, bu sebeple nöroplastisitesi hala çok yüksekken olabilecek tüm tedavilerden faydalanmak istiyorum. Bu sebeple bir an evvel özel eğitimci arayışına gireceğim.

Ertesi gün duyu bütünleme terapisinde bu durumu anlattım. Hocamız Osman'ın özel eğitime ihtiyacı olduğu konusunda şüphelerinin olduğunu, ABA gibi bir eğitim şeklinin daha çok bilişsel anlamda sıkıntı çeken çocuklarda işe yaradığını (çünkü davranışçı bir eğitim modeli), ille de özel eğitim aldıracaksak etkileşimli eğitim veren bir hoca bulmamız gerektiğini söyledi.

Şu an evladımın yaşadığı problemlerin hepsinin duyusal kaynaklı olduğunu, duyusal problemleriyle uğraşmaktan iletişime sıra gelemediğini, onlar düzeldiğinde "ben merkezcilik"ten çıkıp daha çok etkileşime gireceğini söyledi.

Oğlum hala küçük, bu sebeple nöroplastisitesi hala çok yüksekken olabilecek tüm tedavilerden faydalanmak istiyorum. Bu sebeple bir an evvel özel eğitimci arayışına gireceğim.
Merhaba, yeni gelişmeleri merak ediyorum durumunuz umarım çok çok daha iyidir. Ben de sizin anneler şüpheleniyorsa vardır bir şey yazmanızdan etkilendim.

Merhaba, yeni gelişmeleri merak ediyorum durumunuz umarım çok çok daha iyidir. Ben de sizin anneler şüpheleniyorsa vardır bir şey yazmanızdan etkilendim.
Geçen perşembe çocuk psikiyatristine götürdük. Hiç götürmemiştik. İsmiyle seslendi birkaç kez, evladım hiç oralı olmadı. Kalemi gösterdi, o zaman dönüp baktı. Annene ver dediğinde getirdi verdi.

Hafif bir otizm (Atipik) olabileceğini, özel eğitime başlaması gerektiğini söyledi. Yeni bir Denver testi için aynı hastanedeki çocuk gelişim uzmanına yönlendirdi. O da, kavramlara takılmadan (otizm, asperger vb) evladımızın problemlerine odaklanmamız gerektiğini, bir çocuğun, 7 düvel yabancı da seslense 10'da 8 bakması gerektiğini, evladımıza "göz teması, komut alma, ismine bakma" konularında eğitim verebilecek iyi bir özel eğitimciyle başlamamız gerektiğini söyledi. Duyu bütünleme terapisinden ziyade ana tedavinin özel eğitim olduğu üzerinde durdu.

Sağlık kuruluna çıkarsak, haftada iki dersi devletin karşıladığını söyledi. Nasıl alınıyor sağlık kurulundan randevu, hala becerebilmiş değilim.
Gelişmeleri merak ediyoruz😇

Merhabalar tekrar,

Bir süre çok düzenli olmasa da duyu bütünleme terapisi + floortime terapisi aldı oğlum.

Yoğun çalışan biriyim, okullar açılınca kendi okulumun kreşine yazdırdım oğlumu da. (Ne de olsa; terapistlerin hesaplarına bizim de ümitlerimize göre aldığımız terapilerle 3 yaşına kadar toparlanıp kreşe hazırlanmış olacaktı.)
Haliyle yoğunluktan terapileri bıraktık.
2 hafta sonra işlerin hiç iyiye gitmediğini anladım ve apart topar Ümmühan Çöpses'e götrdüm. Evladım uyuyakaldığı için benim cevaplarımla çıkarımda bulunmaya çalıştı ve işitsel uyaranları nörolojik olarak işlemekte zorlanıyor olabileceğini, spektrumun içindeki hiçbir çocuğun birbirine benzemediğini söyledi. Yoğun terapi önerdi.
Bunun üzerine çok düşündüm ve istifa etmeye karar verdim. İstifa sürecinde Çocuk Psikiyatristi Güçlü Ayaz'a götürdük oğlumuzu, Güçlü Bey görünen köyün klavuz istemeyeceğini, net bir şekilde spektrumun içerisinde olduğunu söyledi oğlumuzun.
Bunun üzerine özel eğitim için geç kaldığımızı (nispeten) anladık. İstifa sürecim biraz uzun sürdü, 1,5 ay kadar. Bu sırada kreşle nispeten daha iyiye gitti yavrumun durumu.
Şimdi Florya'da ABA eğitmine başladık. Kreşe gitmeye devam ediyor. Birkaç gün önce sağlık kuruluna girdik ve raporumuzu aldık. Zira çok masraflı bir süreç.

Bu birkaç aylık süreçte evladımın ekolalisi arttı. Direktifleri daha çok alıyor ve etrafını daha çok gözlemliyor. Bunun yanında kaygılı davranışlarının da arttığını gözlemliyorum. Çocuklarımız ABA eğitimi alırken, biz otizmli evlatları olan ebeveynler bekleme salonunda birbirine destek çıkıyor, tecrübelerini paylaşıyor.

Süreç ile alakalı haber vermeye devam edeceğim, daha önce de söylediğim gibi benim en büyük eksikliğini çektiğim konu buydu.

İstifa etmeden önce otizmli bir öğrencim vardı sınıfta, çok zorluklar yaşamış ilkokula kadar. 6 yaşına geldiğinde ancak anlamlı konuşmuş, yine o yaşlarda tam olarak tuvalet alışkanlığı kazanmış vb. Ama benim gördüğüm 10 yaşında, muazzam güzel Türkçesi olan ve yaptığım ilk sınavda sınıf birinci olan bir çocuktu. Sadece kaygı krizleri ona hayatı zorlaştırıyor, sosyal ipuçlarını kavrayamak suistimale açık bir hale getiriyordu durumunu. Herhalde uzun vadede gelişimini bildiğim/gördüğüm tek otizm hikayesi bu.

Otizm'de erken teşhisin önemi çok büyük.
Evladınız size az bakıyorsa, etrafında olan bitenle ilgilenmiyor gibi görünüyorsa, insanlar bir odadayken diğer odada uzun zaman geçirmek onun için farketmiyor gibi görünüyorsa, direktiflerinizi almıyorsa/sizi dinlemiyor gibi görünüyorsa, konuşmuyorsa veya söylenenleri tekrar ediyorsa, siz öfkelendiğinizde/üzüldüğünüzde bunu anlamıyor gibi görünüyorsa vb vb vb hemen bir psikiyatıra götürün. Eğer henüz birşey söylemek için erken gibi birşeyler zırvalarsa, başka bir yere götürün. Pedagoğa götürün, özel eğitimciye götürün. İşin peşini bırakmayın. :)

Bana normal göründü. Biraz kendi karakterinden biraz gelişim dönemi gereği umursamaz, ısrarcı olabilir. Yaşıtlarıyla vakit geçirmeye heveslenmesi icin de yaşı cok küçük hala. Bu donemde cocuklar bireysel takılır, bir arada bile bulunsalar bireysel oynarlar. Otizmde kaka çok önemli, otizmli cocuklar ya çok kabız ya sürekli ishaldir ve ishalleri hemen pişik yapan tarzda asitlidir.
canım sana birşey soracağım, sizin kıza zeka testi yaptırmıştınız yanlış hatırlamıyorsam. Bizde yaptırmayı düşünüyoruz ama o konuda hiç bir fikrim yok. Kaç yaşında yapılır, nerede yapılır, sgk bu tarz testleri karşılıyormu. yada önce nereye gitmem gerekiyor. Süreci anlatabilirmiisn biraz.

canım sana birşey soracağım, sizin kıza zeka testi yaptırmıştınız yanlış hatırlamıyorsam. Bizde yaptırmayı düşünüyoruz ama o konuda hiç bir fikrim yok. Kaç yaşında yapılır, nerede yapılır, sgk bu tarz testleri karşılıyormu. yada önce nereye gitmem gerekiyor. Süreci anlatabilirmiisn biraz.
Devlet hastanesinde psikiyatriye gidiyorsunuz. Doktor cocukta farklilik sezerse sizi teste yonlendiriyor. Ama galiba cok sık karsilastiklari durumlar olmadigi icin bilmiyorlar konuyu. Bizi psikiyatrist zeka testini simdi yapmazlar diye gelisim testine yolladi. Gelisim testi ustun zekayi tanilamaz ama mesela cocuk 3 yasindayken 5 yasin gelisim puanini yakaladi, o zaman ustun zeka ihtinali kuvvetlenir. Neyse biz gelisim testine gittik, oradaki cocuk gelisimci cocugun normalin altinda zekaya sahip olmadigini anlayacak duzeyde basit sorular sordu sadece. Ben dedim cocukta ustun zekadan supheleniyoruz gelisim twstini neden oldugu gibi uygulamiyorsunuz, normalin altinda olmadigini ben zaten biliyorum, doktor zaten ustun zeka potansiyeli gordu diye. Kadin dedi ki prosedur boyle, gelisim testini sadece gelisimi geri cpcujlara yapiyoruz. Zeka testi isteseydi onu yapardim. O zaman kizim 3 yasindaydi. Ama doktor zeka testi yapmazlar dedi dedim, hayir yapiyoruz dedi. Normalde 2 yastan itibaren pek tercih edilmese de uygulanan zeka testi var. Ya doktor bizimle ugrasmak istemedi yok dedi ya da haberi yok. Bana daha cok ikincisi gibi geldi.

Bwnce ugrasmayin, cocuk 4 yasina girsin ister doktora goturup test istediginizi soyleyin. Isterseniz kres ogretmeniyle gorusun, cocukta farklilik seziyorsa egitsel degerlendirme istegi formu doldursun. Onunla da rehberlik arastirma merkezine gidip test yaptiriyorsunuz.

Devlet hastanesinde psikiyatriye gidiyorsunuz. Doktor cocukta farklilik sezerse sizi teste yonlendiriyor. Ama galiba cok sık karsilastiklari durumlar olmadigi icin bilmiyorlar konuyu. Bizi psikiyatrist zeka testini simdi yapmazlar diye gelisim testine yolladi. Gelisim testi ustun zekayi tanilamaz ama mesela cocuk 3 yasindayken 5 yasin gelisim puanini yakaladi, o zaman ustun zeka ihtinali kuvvetlenir. Neyse biz gelisim testine gittik, oradaki cocuk gelisimci cocugun normalin altinda zekaya sahip olmadigini anlayacak duzeyde basit sorular sordu sadece. Ben dedim cocukta ustun zekadan supheleniyoruz gelisim twstini neden oldugu gibi uygulamiyorsunuz, normalin altinda olmadigini ben zaten biliyorum, doktor zaten ustun zeka potansiyeli gordu diye. Kadin dedi ki prosedur boyle, gelisim testini sadece gelisimi geri cpcujlara yapiyoruz. Zeka testi isteseydi onu yapardim. O zaman kizim 3 yasindaydi. Ama doktor zeka testi yapmazlar dedi dedim, hayir yapiyoruz dedi. Normalde 2 yastan itibaren pek tercih edilmese de uygulanan zeka testi var. Ya doktor bizimle ugrasmak istemedi yok dedi ya da haberi yok. Bana daha cok ikincisi gibi geldi.

Bwnce ugrasmayin, cocuk 4 yasina girsin ister doktora goturup test istediginizi soyleyin. Isterseniz kres ogretmeniyle gorusun, cocukta farklilik seziyorsa egitsel degerlendirme istegi formu doldursun. Onunla da rehberlik arastirma merkezine gidip test yaptiriyorsunuz.
çok teşekkür ederim.

Merhaba otizm egitime bakarmısınız instagramda cocuklara cok iyi gelmiş sondaki değişimden cok etkilendim bizde de dehb var mayıs için götürmeyi düşünüyorum fikir olsun istedim sizlerde bir bakın isterseniz

sizin belirtileriniz nedir.
Yerinde durmama bi oyuncakla 10 dk otursa şaşırır haldeyiz sürekli hareket halinde bi anda oturdugu yerden kalkıp koşturma bagırma tırmanma inanırmısınız bilmiyorum ama giyinme dolabının üstünde buzdolabının üstünde kendini zorla kaldırttırıyor kaldırmassak kendinden büyük sandalyeyi mutfaktan tasıyıp getiriyor raflara basa basa tırmanıyor tabi tutuyoruz korkuyoruz dün gece buzdalabının üstünden indiremedm inmek istemiyor vs vs konusma yok canı isterse bi gel dede baba geldi gitti diyor ama ceviz adam sarkısında falan burnunu saçını karnını gösteriyor

Yerinde durmama bi oyuncakla 10 dk otursa şaşırır haldeyiz sürekli hareket halinde bi anda oturdugu yerden kalkıp koşturma bagırma tırmanma inanırmısınız bilmiyorum ama giyinme dolabının üstünde buzdolabının üstünde kendini zorla kaldırttırıyor kaldırmassak kendinden büyük sandalyeyi mutfaktan tasıyıp getiriyor raflara basa basa tırmanıyor tabi tutuyoruz korkuyoruz dün gece buzdalabının üstünden indiremedm inmek istemiyor vs vs konusma yok canı isterse bi gel dede baba geldi gitti diyor ama ceviz adam sarkısında falan burnunu saçını karnını gösteriyor
bebeğiniz kaç aylık, bebeğimde de birçok benzer belirti var.

İyi günler benim oğlum dört yaşına yeni bastı dehb tanısı konuldu.cok hırçın değil sadece istekleri olmayınca sinirleniyor.dr ricus diye bir ilaç yazdı kullanıp kullanmama konusunda çok kararsızım bilgisi olan varmı acaba

X