29 aylık kızım ve Tuvalet eğitimi

Papatyali_anne

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2017
426
1.286
Arkadaşlar ne yapıyım lütfen tecrübeli olanlar fikir versin. Öncelikle şunu belirteyim 5 yaşında oğlum da var onunla tuvalet eğitimi sürecemiz kabusa dönüşmüş ve heralde tam öğrenmesi 6 ayı bulmuştu o yüzden bunu tecrübe olarak göremiyorum. Kızım daha çabuk öğrenecek sandım çünkü çişini yapar yapmaz bana söyleyip bezini değişmemi istiyor sabah bezi kuru kalkıyor du arada bezini kontrol ettiğimde 2 saat filan tutabildiğini fark etmiştim tamam dedim başlayalım. Kılozete asla yapmıyor ne kadar beklesemde yok alaturka tuvalete götürüyorum çorap tayt filan çıkarmak her seferinde beni çok yordu. 4 gün uğraştım ama hiç söylemedi halıya sağa sola kaç sefer yaptı derken ben daha fazla dayanamadım oğlumdaki zor günler aklıma geldi ve çok stres olup eğitimi kestim. Ama şimdide kızım bezine yaparken ağlamaya başladı sabah çiş diye ağladı yap dedim yapmadı tuvalete götürdüm çok az yaptı bezi bağladım yarım saat sonra karnı ağırıyor gibi yüzü şekilden şekile girerek ağlayarak çişini yaptı. Kızıma Naptım ben. şimdi napayım kolay aşanlar lütfen bana bir yol gösterin. :KK43::KK43:

Eviniz sıcaksa tayt falan giydirmeyin, kolay çıkartılabilir kıyafetlerle dursun bu süreçte tuvalette su ile oynayabilir, etrafı inceleyebilir, bebekleri vardır onlara çiş yaptırabilir, bırakın oraya alışsın... mesela ben alafranga tuvalette alıştırmıştım korkusundan lavabonun altına yapıyordu çişini, hiç üstelemedim birkaç gün sonra komşuda çişi geldiğinde tuvalete gidip çişini yapması gereken yere yapı verdi. Tabi biraz şekilden şekile girdi ama kendisi çözdü nasıl yapılacağını :) üstüne gitmeyin her yere işemişti benimki böyle böyle öğreniyorlar 😄 bu arada klozet korkutucu geliyor olabilir lazımlık falan temin edebilirsiniz.

Eviniz sıcaksa tayt falan giydirmeyin, kolay çıkartılabilir kıyafetlerle dursun bu süreçte tuvalette su ile oynayabilir, etrafı inceleyebilir, bebekleri vardır onlara çiş yaptırabilir, bırakın oraya alışsın... mesela ben alafranga tuvalette alıştırmıştım korkusundan lavabonun altına yapıyordu çişini, hiç üstelemedim birkaç gün sonra komşuda çişi geldiğinde tuvalete gidip çişini yapması gereken yere yapı verdi. Tabi biraz şekilden şekile girdi ama kendisi çözdü nasıl yapılacağını :) üstüne gitmeyin her yere işemişti benimki böyle böyle öğreniyorlar 😄 bu arada klozet korkutucu geliyor olabilir lazımlık falan temin edebilirsiniz.
Klozette korkuyormu noloyur anlamıyorum sabah uyanınca mesela götürdüğümde hemen yapıyor ama sonra yok yapmıyor orda yapmayınca diğer tuvalete götürüyorum saniyeler içinde yapıveriyor. Bazen hadi çiş yapmaya deyince kendisi klozete gidiyor du ama gene yapmıyordu. Zaten alaturka tuvalette sıkıntı yok orada hemen yapıyor. Ama ondan çok ben stresliyim 4 gün dayanabildim. oğlumdaki kötü tecrübeden olduğunu düşünüyorum tuvalet eğitimi deyince içim daralıyor. Verdiğiniz fikirleri deneyeceğim belki öyle daha çabuk kavran teşekkür ediyorum 😔

6 yaşında oğlum hala ara ara klozete düşermiyim diye soruyor, korkutucu geliyor ayakları yere değmediği için ben basamak koyduğum üstüne kendine uygun adaptör taktığım halde böyle. Çocukken bende korkardım klozetten içine düşeceğim diye. 😄 o yüzden diğer tuvalette alıştırmıştım. Diğer tuvalette sorun yoksa korkmayın endişelenmeyin dediğim gibi basit kıyafetler giydirin ki çıkarması kolay olsun sakin olun bu süreçte önemli olan sizin gerilmemeniz, emin olun geçecek bu süreç her çocuk nevi şahsına münhasır... Kolay gelsin tez zamanda geçer gider inşallah.

6 yaşında oğlum hala ara ara klozete düşermiyim diye soruyor, korkutucu geliyor ayakları yere değmediği için ben basamak koyduğum üstüne kendine uygun adaptör taktığım halde böyle. Çocukken bende korkardım klozetten içine düşeceğim diye. 😄 o yüzden diğer tuvalette alıştırmıştım. Diğer tuvalette sorun yoksa korkmayın endişelenmeyin dediğim gibi basit kıyafetler giydirin ki çıkarması kolay olsun sakin olun bu süreçte önemli olan sizin gerilmemeniz, emin olun geçecek bu süreç her çocuk nevi şahsına münhasır... Kolay gelsin tez zamanda geçer gider inşallah.
İnşAllah sağolun 🌸

Sorun klozetteyse lazımlık denemediniz mi?
Keşke tek seferde klozete alışabilse ama alaturkaya götürüp durmaktansa lazımlık denemek daha kolay.

Sorun klozetteyse lazımlık denemediniz mi?
Keşke tek seferde klozete alışabilse ama alaturkaya götürüp durmaktansa lazımlık denemek daha kolay.
Açıkçası Lazımlık denemedim. söylemeye başlarsa klozete götürüp yapana kadar beklerim diye düşünmüştüm ama oraya kadar gelemedik malesef.

X