Pulmonoloji - Göğüs Hastalıkları akciğer kanseri belirtileri

BenBeyzaToryum

Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2013
4
0
34
arkadaşlar merhaba, 30 yaşındayım 12 yıldır aktif sigara kullanışıyım. 5 yıl önce tüberküloz geçirdim. 2 yıldır sağ sırt tarafımda bir batma var.. ara ara hep öksürürüm.. son yıl kötü olaylar yaşadım üzüntülü geçti biraz.. şimdi bu batma şiddetlendi ve sol sırt tarafada geçti .. ön göğüs tarafımdan da hissediyorum.. öksürük şiddetlendi ama tüberküloz öksürüğü gibi değil farkı anlıyorum.. sağ ve sol kolumda 2 aydır ağrı ve uyuşma var ama şiddetli değil.. gün içinde başıma şiddetli kramp giriyor ve dönüyor.. 3 haftadır gece şiddetli terlemelerim başladı..

Doktora gidicem ama kötü bir şey çıkar diye korkuyorum.. açıkçası tüberküloz kadar kanserden daha çok korkuyorum. Çünkü tüberküloz öksürüğü değil bu eminim ..

ama kanser olmak içinde yaşım çok genç değil mi? bu hastalığı yaşayan, yakınları yada kendinde yada bilgisi olan var mı?

şimdiden teşekkürler... ( cesur bir şekilde yazın lütfen çünkü kanser şüphem giderse doktora asla gitmicem zaten, ve yazdıklarınızla üzülmem, dediğim gibi cesur bir şekilde düşündüklerinizive bildiklerinizi yazarsanız çok sevinirim.

Oncelıkle gecmıs olsun...
3ay oncesıne kadar bız bıre bır yasadık ama Losemı ıdı bızımkı.
"Doktora gıtmelısın" dısında ne denılebılır kı..
Lutfen ıhmal etmeyın..
yanı kronık oksuruk halsızlık..belırtılerı -kı bılıyorsundur.
Korkma! Cesurca yazın demıssın...cesur ol ve doktora gıt mutlaka.

Üzülerek yazıyorum ki şupelendiğin illetin belirtileri çünkü benim babacığımda akciğer kanseri tedavisi görüyor
umarım dr gitmişsinizdir ve umarım değilsinizdir..

arkadaşlar merhaba, 30 yaşındayım 12 yıldır aktif sigara kullanışıyım. 5 yıl önce tüberküloz geçirdim. 2 yıldır sağ sırt tarafımda bir batma var.. ara ara hep öksürürüm.. son yıl kötü olaylar yaşadım üzüntülü geçti biraz.. şimdi bu batma şiddetlendi ve sol sırt tarafada geçti .. ön göğüs tarafımdan da hissediyorum.. öksürük şiddetlendi ama tüberküloz öksürüğü gibi değil farkı anlıyorum.. sağ ve sol kolumda 2 aydır ağrı ve uyuşma var ama şiddetli değil.. gün içinde başıma şiddetli kramp giriyor ve dönüyor.. 3 haftadır gece şiddetli terlemelerim başladı..

Doktora gidicem ama kötü bir şey çıkar diye korkuyorum.. açıkçası tüberküloz kadar kanserden daha çok korkuyorum. Çünkü tüberküloz öksürüğü değil bu eminim ..

ama kanser olmak içinde yaşım çok genç değil mi? bu hastalığı yaşayan, yakınları yada kendinde yada bilgisi olan var mı?

şimdiden teşekkürler... ( cesur bir şekilde yazın lütfen çünkü kanser şüphem giderse doktora asla gitmicem zaten, ve yazdıklarınızla üzülmem, dediğim gibi cesur bir şekilde düşündüklerinizive bildiklerinizi yazarsanız çok sevinirim.

canım çok geçmiş olsun ama doktora gitmicem diye birşey söz konusu olamaz. Erken dönem tanı çok önemli bir an önce doktora git. Belirtileri ile ilgili bir kaç yazı okudum sende oku bunları.

BELİRTİLER

1. Direkt Tümöre Bağlı Belirtiler
Geçmeyen öksürük
Göğüs ağrısı, omuz ağrısı, kol veya sırt ağrısı
Hırıltılı, hışıltılı solunum
Nefes darlığı,
Öksürükle ağızdan kan gelmesi veya kanlı balgam çıkarmak

2. Göğüs Kafesi İçinde Tümörün Akciğer Dışına Yayılmasına Bağlı Belirtiler
Ses kısıklığı
Boyunda ve yüzde şişlikler ortaya çıkması.
Yutma güçlüğü
Kol ağrısı
Göz kapağında düşüklük

3. Tümörün Diğer Organlara Yayılımına Bağlı Belirtiler
Baş ağrısı
Kemik ağrıları
Cilt altı nodüller

4. Genel Bulgular
İştahsızlık, kilo kaybı
Halsizlik
Ateş

5. Diğer Bulgular
Parmaklarda çomaklaşma
El ve ayaklarda uyuşma, yanma

Akciğer kanserini akla getirmelidir, özellikle de sigara içimi söz konusu olduğunda.
Ancak hastalığın başlangıç dönemlerinde hastaların büyük çoğunluğunun ya bir şikayeti yoktur veya sadece öksürük yakınmaları vardır, ancak çoğu sigara içtiğinden öksürüğü sigaraya bağlayıp hekime başvurmazlar. Bu nedenle 3 haftadan uzun süren öksürük varlığında veya önceden varolan öksürüğün karakterinde bir değişme ortaya çıktığında, (öksürükle birlikte balgamla karışık kan gelmesi gibi ) mutlaka kontrolden geçmek gerekir.

Akciğer kanserinin diğer organlara yayıldığı (metastaz) durumlarda, yayıldığı organa ait bulgular da olabilir. Beyin, karaciğer, kemik, böbrek üstü bezleri başta olmak üzere bulunduğu yere göre bulgular verebilir. Örneğin kemik metastazlarında ağrı, beyin metastazlarında şuur kaybı, havale geçirme olabilir, cilt metastazlarında ciltte tümoral kitleler görülebilir. Hatta göze bile yayılabilerek görme kayıplarına yol açabilir.

Bundan başka kanser hücreleri yayılmadığı halde salgıladıkları bazı maddelere bağlı olarak vücutta birçok metabolik ve hormonal sorunlar yapabilir Buna bağlı olarak parmaklarda çomaklaşma, deri lezyonları, nörolojik tablolar (el ve ayaklarda uyuşmalar, ağrılar), kan tablosunda bozulma gibi bulgular olabilir.

Ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı, kuvvet kaybı, halsizlik, ateş gibi şikayetler hastaların birçoğunda görülebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akciğer Kanserinden Korunma Ve Erken Tanı
Akciğer kanserinden korunmanın en etkili yolu sigarayı bırakmaktır. Bundan başka özellikle ülkemiz koşullarında asbest temasından kaçınmak, hava kirliliği ile mücadele, radyasyon temasından kaçınmak, sanayide kullanılan bazı kimyasal maddeler ile çalışanların gerekli tedbirleri alması, korunma önlemleri olarak sayılabilir.
Akciğer kanserinde erken tanı konmasına yönelik çeşitli çalışmalar yapılmış, ancak bu yönde olumlu bir sonuç elde edilememiştir, şu an için
Sigara içen 40 yaş üzeri herkesin check up kapsamında en az yılda bir, tercihen altı ayda bir kez akciğer grafisi çektirmesi önerilmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geçmiş olsun,öksürğünüz kuru mu,balgamlı mı?Bir an evvel doktora gidin,beklemeniz korkularınızı daha çok arttırıcak.

Yaşım genç diye kendinizi oyalamayın birde,bu ulkeye siz çocukken yediğimiz içtiğimiz ve soluduğumuz havaya kadar herşeye sirayet eden radyasyon girdi Rusya'da ki patlamadan,çevremiz nukleer santrallerle çevrili,yediklerimiz gdo'lu hormonlu,hayatımız yaşama gailesiyle stress altında sürekli,eskiden 70 yaşında hasta olup ölen insanlar temiz hava su yiyeceğe sahipti,stress yoktu.Yaş maş demeyin gidin kontrol ettirin.

merhaba öncelikle cok gecmis olsun..dilerim hic birsey korktugunuz gibi olmaz ve saglıgınıza kavusursunuz...
ama bi an once doktora gidip bi gogus tomografısı cektırmenızı onerıyorum.vucudumuzda olusan yabancı dokuların (kist,kitle,tümör) hepsinin kanserli dokular oldugunu söyleyemeyiz tabiki fakat bu tür dokular karakter degıstırebiliyorlar...yani malesef kanserin yası yok.
erken teshis bunun icin cok onemli. kendınızı en kötüsünü düşünerek korkutmayın ama ihmalde etmeyin

şimdi nasılsın? üzerinden 2 yıl geçmiş. merak ettim. umarım yanılmışsındır.

X