Almanyaya Gelin Gelenler Burada Neler Yapmaliyiz

meltemDE

7.aydayiz
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2006
3.074
8
kizlar
5. seneme yaklasiyorum almanyada en cokta kk da almanya ve avrupanin bi cok ulkesindeki turk kadinlarimizin sorunlarinin ortak oldugunu gördüm.
Hepimizde ya tum sorunlar yada ucundan kiyisindan bisiler var. Yillardir burda yasayan var cocukken gelmis yada yillar once evlenip gelmis ama yillarin tecrubesiyle ne nerde anlamaya baslamis. Bazilari firsatlari sanstan yakalamis bazilar farkedememis. Simdi yeni gelin gelecek arkadaslar anladimki ne yapacaklarini hic bilmiyorlar bizde yardim etmek istiyoruz ama tum tecrubelerimizi yazsak ne kadar anlayabilri turkiye de yasayan bi insan . Ben gelmeden önce kismeye sormadaim sadece hamburg un net sayfasini inceledim ama tabi farkli hayatlar gördüm bazen de allahim abin sukur dedim.
Ama bana yol gösterecek bi grup olsaydi su anki halimden sanirim daha mutlu olurdum. Bu tur seyler hep arkadas cevresinde dogaclama yuruyor arkadas cevresi olmayanda dört duvar seyrediyo maalesef :KK43:
Bazen dusunuyorum turk konsoloslugu ne ise yarar bu bahsettigim olayin esas sahibi orasi degilmi yani pasaport yenilerken bi ton para aliyolar birazcik hizmet etseler ya bize ama yok. Nereye egitim icin dil ögrenemk icin calismak icin cocuguma evime yardimci icin nerelere gideriz hep basimiza geldikce yasayarak ögrenmisizdir.
Ben bu gune kadar boyle bir destek kurumu göremedim turkler icin eger varsa ve bilen varsa buraya yazarsa benden gecti artik ama bakiyorum cok gelin gelen var tr den dahada gelecek gibi görünüyor en azindan onlara yardimci oluruz. Yok öyle bi yer diyosaniz gelin biz ne yapabilirz onu dusunelim bulundugumuz yerde bi yermi olur internette bi sayfami olur bisiler yapalim.
Bu konuda herkesin fikrni ve yorumunu bekliyorum acaba neler yapabiliriz? Bizim icinde iyi olur tavsye veriyoruz ama icimiz biraz buruk ne zorluklar yasicaklarini biz biliyoruz onlar bilmiyor.
Böyle iste bi an icimden geldi yazdim bunlari bi ise yararmi bisler yaparmiyiz bilmyiorum ama göle maya calan bizim atalarimiz sonucta ya tutarsa:)

Meltemcim yazini sonuna kadar okudum tebrik ediyorum, cok dogru olan gercekleri cok iyi bir sekilde dile getirmissin.

Özellikle su Türk konsolosluklarinin islevlerini ben de düsünmüstüm. Cok suratsiz ve ilgisiz bir sekilde sanki zoraki görevlerini yapiyorlar gibi.

Yillardir avrupadaki Türklere hic sahip cikmayan Türk hükümeti, sorunlerini ele almayan Türk hükümeti maalesef Mark/Euro yumurtlayan tavuk olarak gördüler buralardakileri. Firsatini buldukca da güzel ülkemin insanlarinin sirtindan köselik oldular. Kahretsin ki bu böyle.:çok üzgünüm:

Almanya'ya ilk gelecek olan arkadaslar icin ne yapilabilir?
Canim zaten onlar bizim gibi olamayacaklar bence cünkü biliyorsun artik gelmeden önce ilk seviye almancayi bilmek zorundalar ki gelebilsinler.

Buraya geldikten sonra da zaten yanlis bilmiyorsam 630 saatlik bir sinavi basari ile vermeliler ki bu sinavi basari ile verildikten sonra zaten her seyi biliyorlar demektir.

Mesela ben 3 yil Volkshochschule ye gittim ve hangi isler icin hangi resmi dairelere gidilmesi gerektigini ögrettiler. Burda egitim görmüs birilerine ihtiyac hissetmeden islerimi halldediyorum cok sükür.
Bir de zamane gencligi aklli ve zeki oldugunu düsünüyorum ( sartlar, yeni yasalar onlardan yana).

Baska bir konu da kirsal kesimden burya gelmis bazi genc arkadaslarin bir cogunun cevreden bir cekimserliklerini gördüm, güvenmek istemiyorlar, Türk olsak da evinden disaridan kötülük gelecegini sanyiorlar bence.

Bence o arkadaslari motive etmeliyiz, pozitif düsünceler sergilemeliyiz her ama her konu da pozitif olmaliyiz. Bu ne demek?
Olumsuzluklar yasarlarsa bile bu olumsuzluklarin her yerde ´baslarina gelebilecegini, bunun kendi ülkesi disinda yasamakla ilgisi olmayacagini.
Isterlerse her seyin üstesinden gelebileceklerini vs..

Bilmiyorum sizler neler düsünürsünüz?yerimseniben

Meltemcim yazini sonuna kadar okudum tebrik ediyorum, cok dogru olan gercekleri cok iyi bir sekilde dile getirmissin.

Özellikle su Türk konsolosluklarinin islevlerini ben de düsünmüstüm. Cok suratsiz ve ilgisiz bir sekilde sanki zoraki görevlerini yapiyorlar gibi.

Yillardir avrupadaki Türklere hic sahip cikmayan Türk hükümeti, sorunlerini ele almayan Türk hükümeti maalesef Mark/Euro yumurtlayan tavuk olarak gördüler buralardakileri. Firsatini buldukca da güzel ülkemin insanlarinin sirtindan köselik oldular. Kahretsin ki bu böyle.:çok üzgünüm:

Bencede üste ödemiyelimde benneyaptımki...yani normal vatandaslarin pasaport islemlerinde karsilastiklari sorunlarI düsündükce...(yeterli calisan yokki konolosluklarda) o yüzden buraya gelenler icin ekstra bir ilgi icin bir kac yil daha beklememmiz gerekir .

Bende tabii bu almanca ögrenme mecburiyetinden dolayi bir cok eskiden cekilen zorluklarin azalacagini düsünüyorum...

ikincisi buraya yeni gelenler icin benim bildigim zaten yillardir türk danis ilgileniyor.

birde bir cok alman dernekleri var bilhassa buraya gelen kadinlarla ilgilenen...mesela Volkhochschule yillar boyunca türk kadinlari icin okuma yazma kurslari veriyordu bunun yaninda daha birde baska bir sürü daha dernek var...mesela türkiyede egitim alamadan buraya gelenler icin ... en büyük sorun böyle yerlere kimse gitmiyordu...bellirli bir grup kadin yine herseyden uzak kaliyordu.

simdi ise biraz daha fark var almanca bilmek mecburiyettinde gelenler ...en azindan cok caresizce kalinca bir siginma evine gidebilir veya polis ariyabilir...ben yillardir burda yasiyorum ...neler gördüm

kac kadin taniyorum sokaga atildilar...resmen ...veya ellerinden altinlarini pasaportlari alinip kandirilarak türkiyeye postalandilar...yalanci sahitler tutulup iftira atilip bosanmaya zorlananlar ...burda yasayan türk komsularini arayip kendilerine yardim etmek icin yalvaranlar mi ararsin ...neler neler...:1shok:

son yillarda artik medyada biraz degisti burda yasiyanlarda daha duyarli oldu... kadin gruplari olustu kötü muamele gören gelinlerin arkasinda olmaya calisiyorlar...ben bir kac kisi biliyorum bir nevi evlatlik edinir gibi evlerini bu gelinlere actilar burda kalmalarini sagladilar...burda tekrar iyi insanlarla evlenmelerini sagladilar...güvenilir bir cevreye girmelerini sagladilar.

Zaten Hanimaga'nin dedigi gibi türkiyeden gelenlerde artik daha iyi egitimli...bu cok büyük bir arti....

ama tabii bu benim bakis acim ...burda cok aci seylere sahit oldugum icin bana simdikilerin yasamlari cok iyi geliyor...yani eskisi gibi valla acimiyorum...

burda dogup büyüyenler icinde hayat zor...is rekabeti müthis acimasiz...takir takir dört bes dil bilip issiz olanlar var...bu yüzden tabii cok az almanca bilenler icin imkanlar daha kisitli...ben kac tane doktorasi olan insan taniyorum taksi söförlügü yapiyor...mimar olmus satis elemani olarak calisiyor...avukat olmus tercumanlikla geciniyor...yani eskisi gibi degil burasi...onun icin yeni gelenler tabii baya bir hayal kirikligina ugruyor...birde hersey ates pahasi...zaten yüksek bir hayat standartindan gelen icin burasi büyük bir hayal kirikligi olabiliyor...daha tevazu yetismis olanlar icin daha tatmin edici...onun icin buraya gelenler icinde birazda burdaki yasam kendi ellerinde...kendilerini birakip depresif olanlar da var ...daha dün buraya gelip almacayi söküp is bulup hayata meydan okuyanda var...

ben birini biliyorum mesela...kiz gelin gelir gelmez hemen gitti bir türk bakkaladina is buldu...cok kisa bir sürede almancayi söktü...ne yapti etti esinin cok az maasi vardi burda arastirdi bir ev aldi...yuvam dedi sarildi hayata ...yani öyle bir kadinlar varki .

mesela birde buraya gelipde oturma izni aldiktan sonra adama tekmeyi atip colugu cocugu ortada birakip kacanlarida gördüm ... yani madur olan kadinlarin yaninda burada karsidaki insanlari madur eden kadinlarda var...(biri vardi basörtüsüyle buraya ufak bir köyden gelmisti ...bir gece müthis acik bir geceelbisesiyle barda karsilasinca inanin agzim acik kalmisti ...ailesi zorla vermis megersem ...sabretmis sabretmis simdi asik olmus orda birine yeni adam, yeni cocuk, yeni bir hayat:1shok:yanii )

onun icin aci da olsa söyle bir gercekte var ...sirf madiyat icin gelen kadinlarda var...türkiyede aileleri asilamis ordakiler zengin sen evlen buraya para gönderirsin...ondan sonra adam tabii anliyor kadinin aslinda sirf para icin burda oldugunu ...her kurusu ailesi icin kenara attigini...ondan sonra sorunlar yasaniyor...ki bu konuda erkekler cok acimasiz

Ben hayret ettim bir kere kadinin biri kizini almanyaya gelin göndermis bize anlatiyor kizinden neler istedigini...hic unutmam annem dayanamadi ...yapmayin dedi yazik ona o gurbette yeni yuva kurmus bi düzene girsin cocuklari ufak esi zülüm yapar...kadin anemi bir azarladi...yapacak ben dogurdum diye ...anem agzi acik kaldi...bu yüzden birazda öz elestiride yapmamiz lazim ...cok tuhaf ailelerde var türkiyede..hepsi iyi olsa bir cok genc kadin burda bu kadar sorunda yasamaz bu aciyida gözden kacirmamak lazim.

onun icin sevgili meltemcigim konu cok güzel ama ne yapilir pek bende bilmiyorum sanirim standart bir cözüm zor gibi geliyor...

kizlar sagolun ne guzel yazmisiniz valla bi an estiler bana öyle actim konuyu ama belki birine yardimi olur bu kadar yazismamizin. Cok haklisiniz Hanimaga brontebronte özellikle sizlerin tecrubesi cok cok fazla.Tr den gelirken almanca bilerek gelmeleri cok guzelbi kere bi artiyla geliyolar .Ben mesela turk danis dan bahsetmis brontebronte ben ilk defa simdi duydum . Sukur benim ihtiyacim yok ama belki birine lazim olur.
Aklimiza gelenleri yaalim diye actim bu forumu sizin su anda yazdikalriniz bile evlenip gelmeye niyetliler icin cok faydali olur bence. Illaki kimseyi elidnen tutup bak burasi isci bulma kurumu giri iceri demekle olmazki kafalarindaki almanya yi bile birazcik olsa genisletsek faydalidir bence.
Bronte bronte örnek vermis turkbakkalinda calisip ev alan bi kadini böyle poziif örnekleri yazabilirz mesela.Pozitif akil vermek midiyim buna artik ne bilim.
Standart bi cözüm zaten bizi cok cok asar brontecim hic öyle biseye kalkismaya niyetim yok. Ben tr den gelirken volkschule diye bi yer oldugunu bile bilmiyodum yaklasim 8 ay sonra ögrendim 1 sene sonra gidebildim. Ama burda yazarsak ve evlenmeden bu yazilari okuyanlar olursa en azindan kafalarinda euro ile turk lirasi arasindaki deger farkindan daha fazla bi bilgi olacak. Ben A1 seviyede almanca ögrendim simdi almanya ya gidergitmez önce oturumumu uzatayim sonrada Volkschule nasil biyermis evime ne kadar yakinmis 630 saatlik kurs icin gidip sinava gireyim diye bi dusunceyle gelseler bile onlar icin cok buyuk bi adim bence.
Sadece bi arkadas evlenip gelirken ne yapayim diye sorana kadar gelip bu yazilarimizi okusa bile onun icin bi faydadir diye dusundum ben. Evlenip geliyorum diye yazdigi zaman hepimiz bi ucundan bisiler yazicaz o zaman kafasi daha cok karisacak cunki o burayi bilmiyor biz biliyoruz o hayallerinin icindeyken nasil anlatalim gercekleri. Ama gelsin bizim yazdiklarimizi tecrubelerimizi neler lazim olmus bize nerelere gitmisiz onlari okusun . Keske ben gelmeden önce böyle bi yer olsaydi nette.
Keske dogarken elimize yasam klavuzu verseler ama oda olmuyo maalesef :))))))))
Neyse sagolun hanimaga ve brontebronte sizin yazilariniza bayilyiorum bol bol yazin lütfen.

meltemcigim senin dahiyanefikirlerine bayiliyorum.Pratikde yi yaptigindada cokhosuma gitmisti yürümedi o grup sanirim ben ve benim gibi tembeller yüzünden.Bu söylediginde cok güzel yanihepinizin anlattiklari cok güzel.Arkadaslar sizin yazdiginiz cogu sorunlari yasamis biri olarak ,cok güzel bir site olusturulmasini isterdim.Ben burda kimseyi tanimayan o dediginiz dört duvarla cok iyi arkadas olan biriyim ve herseyi hic denecek kadar olmayan almancamla internette arastirarak bulmaya calistim.yaziyordum biseyler bi sayfa cikiyodu derken bir sayfa daha birdaha...zor oluyor ama, simdiye kadar ne biliyorsam tek basima buldum. ama dediginiz gibi bir forum ,site, grup herneyse harka bir fikir bu .Düsünsenize benim gibi tesadüflerle ögrenmek yerine herseyi bir yerde bulabilecekler.merak ettikleri,etmedikleri varligindan bile haberi olmadiklari herseyi ...süper!

hatize canim alakasi yok tembeller deme canim ben biraz erken ataldim o ise iyi bilseydim almancayi yardimci olacaktim belki biraz daha ögrenirsem yine baslariz ama olsun su an bu sayfada devam ediyo yinede. Ben evde kendimi cok paraliyorum ya vakit nasil geciyo anlayamiyorum bi turlu yoluna girmedi isler biraz daha fazla kalabilsem nette yapicam bisiler ama en son cuma gunu girdim yarim saat bide simdi 15 dakika 24 saat yetmiyoki bunada sukur canim.

ee baslik actim ama tik yok bendende yok kimselerden yok bende sabah aklima bisiler geldi yazayim dedim böyle ufak ufak baslayalim bakalim :))

Simdi tr de almanca A1 seviyesine kadar almanca ögrenerek gelmek zorundalar ya yeni arkdaslar diyoruz onlar icin hersey daha kolay olacak ama bi yandanda daha karisik olacak cunki kültür farkli kültür dili oturup masa basinda ögrenmek baska sokakta ögrenmek baska.
Almanca sinavindan gectim diyen arkadaslar icin bisielr yazmak istedim.
Benimicin burda en önemli farklarin ve bize tuhaf gelen hatta uyumumuzu zorlastiran bi fark Sie yani sizli bizli konusma.
Turkiyede yok turkcede var ama aman kim kime siz biz lütfen diye konusur yani hele bu bide karakter meselesi olunca ben hele hic sevmem öyle uzak uzak soguk soguk konusmayi o yuzden oturup özneleri fiilleri ögrenirken iyi nazik konusma sekli Sie dicez tanimadigimiza iste fiili su bu ezberledim eee sokakta ne yaptim ben akillim.
Yeni gelmistim evin otoparkina girecegim giris anahtarini uyduramiyorum oglan bebek daralmisim adamin biri cikiyo adama bagrarak bide gehts du demezmiyim ben adam dönüp bakti saskin saskin ne yani adam benim babamin oglumuda gidiyomusun diye sesleniyorum jetin dustu ama utandim valla. Sonra öyle dikkat ettimki nasil kibarim sormayin ekmek alirken filan bitte ler basta sizde bisi varmi derken bastira bastira haben Sie dememmi :))))) Neyse komsularima hic wie gehts demedim :))
Neyse sululastirdim konuyu ama grameriniz bozuk olsun yeni ögreniyo olun cumlelerde böyle kibarca konusmayi denedinizmi inanin hemen samimi oluyolar yalnisini duzeltiyolar seni utandirmadan. Dikkat ediyorum diger buraya gelen yabancilarda bu sorun diil kolayca sizli bizli konusuyo bizim aramizda yok öyle bisi zaten olsada tuhaf bakar bizim insanimiz.
Yine kursu iyibitirdim geliyrum diyen varsa kursta söylenmeyen ama gunluk hayatta söylenen seyler var aklima geldikce buraya yazarim onlari bilmek yani sokak almancasini bilmek komsularinizla daha cabuk kaynasmanizi saglar.Aman Sie li ve Bitte li konusmaya dikkat edin onlarla :KK66:

canim benim yine cok guzel bir konu acmissin
ama konunun basligi icerigini yansitmadigindan dolayi degistirmek istiyorum
degistirmek istiyorum cunku
buraya gelin gelen cok genc kizimiz var basligi gorsunlerki hemen ilk adim atcaklari yer burasi olsun
guzel paylasimlarda bulunulur insallah sevgilerimle a.s.

ooff yaa...arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve açıkçası çok korktum..çünkü ben de Almanya ya gelin gelmek üzereyim ve kafamda bir sürü soru işareti var..ne yapıcağımı bilemiyorum ve adapte olma korkusu var açıkçası..dil de bilmiyorum..ama orada yaşayıca kısa bi süre içinde öğrenirsin diyo nişanlım..ama insan tabi gene de tatmin olamıyo yaşamayınca..fikirlerinize daha çok ihtiyacımız var yani arkadaşlar..lütfen yazmaya devam...

herkes Almanyadan yazmis ama bende varim kizlar,Fransadan
bende buraya geleli 2 seneyi gecti ve hala tr ye gidemedim.buraya kacak olarak 5 aylik hamile geldim ve kagitlarda o kadar zorluk cikardilar ki.saglik muayenesinden yeni gectim.burdada meltem ablamin dedigi gibi bize yardimci olacak bir kurum yok.daha dogrusu almanyada en azindan resmi isleri halletmen anlaman icin bir kurum var en azindan.ama fransada o da yok.
ve burdaki gelinler almanyadakilerden daha cok kendi icnde yasiyo hayatini.her yonuyle.gercekten farnsa almanyadan 10 sene geride.ne yazikki.en azindan almanyadakiler turkleri benimsemisler(olaylar,irkcilik)olsada benimsemisler.almanca bilmeyince ingilizce konusuyolarmis turklerle(meltem abladan duymustum).ama burda asla ingilizce konusmuyorlar dil konusunda cok ama cok tutucular.kurslarda bile 500 saat veriyolar genelde.
eger fransadaki gelinler icinde biseyler yapabilirsek her turlu elimden geleni yapmaya calisirim,arastiririm.
ayrica bu konu icin gercekten cok ama cok sagol ablacim.
YAP YOK ANNEEEEEEyerimseniben

Kizlar ben 4 yildir kaynimi evlendirmek istiyorum ama olmuyo. Aslina bakarsaniz bi kac haftadir bunu dusunuyorum kadin olmak cok zor ya hele memleketinen uzakta daha bi zor aman diyorum nergis34 yazmis simdi okudum aman önce ben diyin sizin icin ne önemliyse onu yapin hic biseyiniz eksik olmasin yani devlet dairesinde formalite islerde önce garantiye alin kendinizi . Yani uyumu özlemi vs duygulari düsünün ama önce kendi guvencenizi düsünün bana ne olacak diye sorun sonra sene sene neler olacak onu dusunun. Ben kendimden hatirliyorum meslegim ve ingilizcem vede tr de calisma yillarim olmasaydi asla cesaret edip gelemezdim buraya. Simdi gene onlarin sayesinde trden ssk dan emekli olmaya calisacagim. Hersey gelir gecer ama bi bakarsiniz ortada kalan siz olmusunuz hadi öyle olmasin diy eona bpyun buk buna boyun eg dayanilmaz.Once gelirken tum evraklarinizi tamamlayin haklarinizi ögrenin öyle gelin derim. Kuras tr de gitme zorunlulugu var ona gidin ama gercekten ögrenin almancayi ancak öyle haklarinizi ögrenebilirsiniz burda. Digeride buraya geldikten sonra mutlaka bi meslek sahibi olmaya bakin hemen cocuk yapip ondan sonrada basinizi duvarlara vurmayin. Kaynima kiz bulduk aile cok guzel birbirimizide cok begendik ama aralarinda daglar kadar fark var. Nasil asacakalr kiz burda dogup buyumus . Her aksam telde konusuyolar ama cok zor görünüyor gözüme. Bayanalr icin zor oldugu kadar erkekler icinde cok zor. Tr de dog yillarca orda yasa buraya gelince siyrilmak hic kolay degil. Hele kaynim gibi karakter olarak eskiye bagli yenilige hic acik olmayan biriysen evlilik cok zor. Bilmiyorum biz ne yapacagiz bu ara evde onlarla ugrasiyorum. Bilseniz ne konular geciyo yani pess diyorum bi baslikta onami acsam ne.
Neyse buraya bu gun yazmak istedigim 25 yasin altindaysaniz tr den cikip yurtdisinda dogmus buyumus biriyle evlenip ulke degistirin yada tr de bi mesleginiz varsa yas önemli diil.Cocuk yapma acisindan yaziyorum yasi. Cocuk yaparda meslek yapmazsaniz o kariyerde yaparim cocukta lafi anca sarkilarda kaliyor.
Almancayi Schritte nin 6 kitabi var onlari tavsiye ederim size cd leride var. Ben kursa gitmeden en sonunda evde cildira cildira tek basima 6 kitabi bitirdim bu sene baska bi kurs arayacagim birde bu temel alamnca icin bi yeterlilik sinavina girip sertifika almak istiyorum bakalim kim veriri bunu elde bi sertifika bulunsun dimi ne olur ne olmaz.
nergis34 hic nisanlinin lafina bakma canim o buraya geldiginde de der bi cocuk yap bak sonra gidersin kursa daha acele etme ondan sonra kendini dört duvar icinde bulursun. NIsanlini tanimam ama burda genel yasam bu maalesef. Ancak almanca ögrenirsin bi meslek yaparsin ki bunlar icin her imkan var ondan sonra her hakkini ögrenirsin catir catirda isteklerini bildirirsin. Hic te zor diil almanca yeterki kendinizi biraz acin almanlarla her firsatta konusun ne dusunuyolarmis neymis ne diilmis hic akliniza getirmeyin it urur kervan yurur ben her laf eden icin bu atasözünü dusunurum.
Almanya ya gelin gelecekler tek anahtariniz var almanca konusmak. Bunu ertelemeyin , yapamam diye dusunmeyin kimler yapmis bunun sadece istekle alakasi var. Burda hep yaziyorum hala da yazicam 19 sene olmus geleli bir cok insanla tanisiyorum ama almanca konusamiyor.
Kaynimi yazip duruyorum ya arada asil demek istedigim 4 yildir burda ve almanca ögrenmemekte inat ediyor oglum 5 yasina giriyor o zorla bi seyler ögretiyor onun ögrettiyle iste. Tabiki kizla tanisti kiz burda dogmus buyumus ve almanca okumus günlük hayatta kardesleri ile almanca konusuyolar nasil iletisim kuracak bu iki insan aklim almiyor. Kac gundur anlatmaya calisiyorum beni dinlemiyor. Bunalimis vaziyetteyim bi ara ben kendi kendime calistigim halde onu karsima alip ögretmeye bile kalktim ama sen cok detaya giriyosun bi kac lazim cumle ver ezberliyim yeter demezmi böyle oldum :1shok:
Almancada almanca almancada almanca baska yolu yok bu memlekette mutlu olmanizina.s.:nazar:

arkadaşım ben Almanyaya mermer ürünleri pazarlamak için gidicem yeşil pasaportum var nerelere gitmeliyim kimlerle görüşmeliyim bana bir araştırma yaparsan çok sevinirim emekli öğretmenim bu mermer yer ve duvar mutfak döşemeleri pazarlıycam nerede çok satılıyor kime katalogla gideyim bir kadın olarak sana başvurdum umarım beni ciddiye alırsın şimdiden teşekkür ederim

arkadaşım ben Almanyaya mermer ürünleri pazarlamak için gidicem yeşil pasaportum var nerelere gitmeliyim kimlerle görüşmeliyim bana bir araştırma yaparsan çok sevinirim emekli öğretmenim bu mermer yer ve duvar mutfak döşemeleri pazarlıycam nerede çok satılıyor kime katalogla gideyim bir kadın olarak sana başvurdum umarım beni ciddiye alırsın şimdiden teşekkür ederim

Ilk aklima gelen benim banyo ve mutfak fuar'larinin (Bad und Küchen Messe ) zamanina bakip direk böyle bir yere gelmen cok daha faydali olur bence...veya direk Banyo ve Mutfak dolaplari satan Magazalari internetten mail adreslerine gönderirsen hem ürün katologunu dosya olarak görünce daha iyi fikir edinmis olurlar???

Birde tabii Icmimarlara ...adreslerini netten bulabilirsin...Innenarchitektten/ Interiordesigner diye

aklima bunlar geldi hayirlisi olsun kaydirigubbakcemile5

bende ailem izin verirse almanyaya gitmeyi planlıyrum. burda düğün yapıp gidicem 2 senem var daha okulum biticek.anaokulu öğretmeniyim.eğitim bitmeden asla evlenmem garantim benim o. ve şimdiden arkadaşımın yardımı ile almanca öğrenmeye başladım.henüz çok başındayım daha cümle kuramıyrum.ama kararlıyım. oraya da gidince öğretmenlik yapmak istiyorum. ama gerçekten zor mu orda yaşamak. korkmak istemiyrum. neler yapılması gerekiyo nasıl önlemler almak lazım oraya gitmek için. bilgiisi ve fikri olanlar yazabilir mi

bende ailem izin verirse almanyaya gitmeyi planlıyrum. burda düğün yapıp gidicem 2 senem var daha okulum biticek.anaokulu öğretmeniyim.eğitim bitmeden asla evlenmem garantim benim o. ve şimdiden arkadaşımın yardımı ile almanca öğrenmeye başladım.henüz çok başındayım daha cümle kuramıyrum.ama kararlıyım. oraya da gidince öğretmenlik yapmak istiyorum. ama gerçekten zor mu orda yaşamak. korkmak istemiyrum. neler yapılması gerekiyo nasıl önlemler almak lazım oraya gitmek için. bilgiisi ve fikri olanlar yazabilir mi

önünüzdeki iki seneyi mükemmel almanca ögrenmek icin degerlendirin cünkü diplomaniz burada gecerli degil almanya da bir üniversiteye basvurup diploma denklestirme programina katilmaniz gerek... kac yil oldugu da sizn bransiniza ve aldiginiz derslere bagli.... benim icin 2 yildi mesela ama ben bu yastan sonra hiiiic ugrasamam dedim :roflol: bunun icinde almanca gerekli... sinav var... üni ye basladiginizda da ilk sene sirf almanca sonra bransiniza devam edebiliyorsunuz... yani mükemmel almanca konusursaniz belki ilk seneki almanca kismindan sinavla muaf olursunuz en azindan yerimseniben

önünüzdeki iki seneyi mükemmel almanca ögrenmek icin degerlendirin cünkü diplomaniz burada gecerli degil almanya da bir üniversiteye basvurup diploma denklestirme programina katilmaniz gerek... kac yil oldugu da sizn bransiniza ve aldiginiz derslere bagli.... benim icin 2 yildi mesela ama ben bu yastan sonra hiiiic ugrasamam dedim :roflol: bunun icinde almanca gerekli... sinav var... üni ye basladiginizda da ilk sene sirf almanca sonra bransiniza devam edebiliyorsunuz... yani mükemmel almanca konusursaniz belki ilk seneki almanca kismindan sinavla muaf olursunuz en azindan yerimseniben

teşekkür ederim... tek isteğim çok iyi öğrenmek zaten almancayı umarım başarabilirim kursa gitmeden

simdiye kadar gelenler pek birsey yapamamis olabilirler ama hala yapabilirler ilk önce ehliyet almak cok zordu sonra erkekler sorumluluktan kurtulmak icin buna izin verdiler daha sonra hayat sartlari degisti kadinlar calismaya basladi simdi ise bosanmak moda oldu siz nedersiniz öyle degilmi arkadaslar bu arada almanca ögrenme hep aralarda kaldi gitti cocuklar büyüdü artik birseyler degismeli bundan sonra gelecekler daha dikkatli olmali gelince önce almanca ögrenmeli sonra is ve cocuk olmali bence ya sizce?

kizlar benimde almancam yok burasi cok kücük biryer gelin geldim kurs yok hamile kaldim dogum yapmama yakin almanca kursu verdiler biz konustuk 2 hafta gec basliyacami söyledik tamam dediler
ve ben dogum yaptim esimi cagirdilar gelmesin olmaz demisler ve giden herkez birakmis kursu cünki ögretmen degilde halktan birisi veriyormus kursu nasil verebilir ki anlamadim yaaa

demek istedigim önde konsolosluk iyi bilen ögretebilen birilerini yollasin hem almanca hemtürkce ögretmeni

X