Amh düşüklüğü

Rabbim saglıkla kucagına almayı nasip etsin. Benimde hikayem uzun 10 senelik evliyim ilk tüp bebegim tuttu ve düştü sonra üstüne kanser oldum son evre ölüceksin dendi ama pes etmedim yendim umutsuz vakaydım zaman gecti hiç evladım yok tekrar evlat sahibi olmayı istedim 1yumurta oldu büyümedi büyüsede bozuldu bos cıktı ama hiç vazgecmedim çok şükür artık dolu cıkıyor yumurtalarım sayısı arttı inşallah evlat sahibinde olucam. Rabbimin izniyle.
Amin inşaallah çok geçmiş olsun. Rabbim hiç beklemediğiniz anda güzellikler çıkarsın karşınıza

Merhaba. 31 yaşındayım 1 yıl önce amh değerim 0.281 çıkmış iken bugün yine amh testi yaptırdım değerim 0.062 görünüyor yorumlayamadım daha da mı düşmüş oluyor değerim yardımcı olacak biri var mı acaba
Merhaba, benim de amh değerim 0.06. Başka gruplarda yaptığım bir iki yorumu alıntılıyorum sizin için, faydası olabilir. Kendinizi yıpratmayın, amh değerine çok takılmamak lazım, reglinizin 2. Günü dr kontrolünde görülen folikül sayısı önemli. Düzenli regl oluyor musunuz, bu önemli. Benim bu kadar düşük olmasına rağmen döngülerimde 3-4 folikül oluyor mesela. Amh düşük olanlar asla çocuk sahibi olamaz diye birşey yok ayrıca, sadece biraz daha çok uğraştırıyor bizi o kadar. Benim yaşım da 39 olduğundan doğal yollardan denemek zaman alacaktı, tüp bebek deniyoruz.

Hakkınızda hayırlısı olsun 🙏🏻
orada çarşı karıştı bende artık. Ama şöyle bir toparlayacak olursam;

her insanın alması 3 takviye ;
D-vit
omega-3
magnezyum
(bu konuda Dr. Deniz Şimşek'i takip edebilirsiniz instagramdan)

bunlar zaten cepte. Onun dışında özellikle de belli bir yaştan sonra bizlerin kesin alması gereken takviye coenzim QH (Q10 değil ama QH daha etkili) hücre gençleştirme için.

Antioksidan bol alınmalı; resveratrol (enoant şurup) ve Alfa lipoik asit (mor meyve ve sebzeler tüketmeye çalışın)

Sabahları aç karna B vit kompleks (metilasyonu düzenlemek için-vücudun hücresel boyutta işlevlerini düzgün yerine getirmesi ve aldığı vitamin minerallerden maks yararlanması için diyebilirim),

akşamları da yatmadan melatonin, erken uyumak, uykuyu almak, 7-8 saat uyumak önemli

spesifik olarak yumurta kalitesi içinse (diğer saydığım herşey tabi ki zaten destekliyor), uzunca bir süre multifer plus kullandım. şimdi impryl kullanmaya başlıyorum.

Tüm bunların yanı sıra beslenmeden gluten ve özellikle süt ürünlerini çıkarmalı, tavuk asla yenmemeli. Yani hormonları düzene sokmaya çalışırken süt ve tavukla ekstra hormon almak olamaz. Et yemeyi de kısıtlamalı. Akdeniz beslenme tipine geçilmeli. Egzersiz de önemli.

hepsini nokta atışı doğru yapamıyorum elbette ama elimden geldiği kadar. Takviyeleri kesin şunu kullanın diyemem, kendi kullandıklarımı yazdım. Dr veya bir fonksiyonel tıp uzmanı ile görüşmek, detaylı kan tahlillerini yaptırmak ve ona göre bir düzenleme yapmak gerekli. Sadece bir takviye yumurta kalitesini iyileştirir diyemeyiz. sistem bir bütün.

Merhaba, tüm mesajları okuyamadım ama ben de nacizane bir iki yorum yapmak isterim. Benim yaşım 39, amh ocak ayında 0.06 idi. İki başarısız tüp bebek tedavisi sonrası kendimiz deneme, sonra prp ve şimdi yine tüp bebek sürecinden geçiyorum. Tüm bu yollardan geçerken farklı doktorlarla görüştüm, bir embriyologdan danışmanlık aldım, fonksiyonel tıp uzmanı diyetisyenler ile çalıştım vs. Kendimce şuan keşfettiğim ve aslında doktorumla da teyit ettiğim en doğru yolu anlatmak istedim süreç için. Sürecin en doğru yolu şu olmalı;
Önce kan değerlerinize baktırıp, eksik vitamin mineral vs çıkarsa onlar için ilaç takviye almalısınız. İnsülin direnci, demir eksikliği, tiroid vs bir sorun var ise çözülmeli
Beslenme düzenlenmesi - en sağlıklısı akdeniz tipi beslenme ve en önemlisi de süt ürünleri ve tavuğu hayatınızdan çıkaracaksınız, hormonlarımızı düzenlemeye çalışırken süt ürünleri ve tavuktan gereksiz zararlı hormon alıyoruz ki bu aslında kırmızı et için de geçerli sınırlandırmak lazım onu da. Ben gluteni de kestim bu arada.
Takviyeler, beslenme düzenlenmesi ve egzersiz ile 3 ay geçireceksiniz en az. Bunları yapmadan giriştiğiniz tüp bebek tedavisi çöp olur. (Benim ilk 2si çöp oldu misal) Nazan hocanın yorumunu ekliyorum.
Bu süreçte de size uygun olan destekleyici tedavi yöntemlerinden birini uygulamak. Ben Maslak Acıbadem tüp bebek merkezinde Yiğit hoca ile görüştüm. Bana 1 saat sunum yaptı, şöyle ki rezerv düşük, yumurta az, düzenli regl öyküsü var ise uygun yöntem prp. Şimdilerde prp ile exosomu birlikte uygulamayı tavsiye ediyorlar, ben exosomun yeni bir yöntem olması ve biraz da pazarlama stratejisi olduğunu düşünerek sadece prp yaptırdım. Ama elbette sizin tercihiniz. Diğer yöntem ise kök hücre tedavisi, bu da hiç yumurta gözlenlenemeyen hastalarda uygunmuş. Dr sizi yönlendirecektir. Bu uygulamalar için maslak acıbadem tüp bebek merkezi en köklü (5-6 yıllık bir geçmişi var zaten ama ilk başlayan yer burası) ve özellikle yiğit hoca en deneyimli ve donanımlısı, bu nedenle başka yeri önermek güç olur.
bu arada HSG çektirmek evet önemli, prp ya da kök hücre sonrası ilk 2-3 ay doğal deniyorsunuz tüpler tıkalı mı bakmak lazım tabi. Ama tüp bebek tedavisinde tüplerle bir işimiz yok, tıkalı olup olmaması mühim değil. Ancak rahmin durumu önemli burada da, şekli nasıl, bir sorun var mı gibi.. embriyonun tutunması gerek nihayetinde.

İlk 3ay takviyeler beslenme düzenlendi (neden 3 ay diyorum çünkü vücudumuzda hücre yenilenmesi 3 ayda bir gerçekleşiyor ve kullandığınız bir takviyenin hücresel boyutta vücuda olumlu etkisi 3 ayın sonunda yansıyor), prp ya da kök hücre yaptırdınız bir 2-3 ay da kendiniz denediniz.
Sonuç hala olumsuzsa tüp bebek sürecine giriyorsunuz. Burada en önemli tecrübe ettiğim ve farklı bir dr dan da yorum aldığım şey şu oldu, amh düşük olan bizlerde zaten az yumurta var. Hatta o gördüklerimiz de yumurta değil folikül, yumurta hücresi içlerinde ve çatlamada o foliküller boş da çıkabiliyor yumurta da oluşmuş olabiliyor. İğneli tedavi bizlerde yumurtalar üzerinde stres etkisi yaratıyor hele ki yüksek doz ve size bu uygulanmış. Benim tedavilerden birinde en düşük doz uygulanmasına rağmen foliküllerim hiç tepki vermemiş ve büyümemişti. Bizlerde iğneli tedavi ile folikül büyüse bile bu yumurta kalitesini düşürebiliyor. Benim son gittiğim bir doktor bana doğal siklusta takip önerdi. Yani bizim standart döngümüzde (herşey yolundaysa yani düzenli regl oluyorsak, ovulasyon testi ile takip edip pik ve çatlama görüyorsak, döngülerde yumurta görünüyorsa) zaten her ay bir folikülümüz çatlıyor ve yumurta salınıyor demek. Kaç folikül olursa olsun, döngümüzde her zaman bir tanesi baskın çıkıyor ve o ay o folikül çatlayıp 1 yumurta salınıyor. Bu şekilde kendi bünyemizde büyüyen bu folikül ile salınan yumurta tüm dışarıdan yapılan müdahalelere göre en kaliteli elde edebildiğimiz yumurta oluyor. Bende 4 yumurta vardı, biri 9 diğerleri 3'er mm. Bir yumurtamız zaten cepte görünüyor, hadi gel bir taşla 2 kuş vuralım dedi dr um ve klomen kullandım sadece. İğnesiz tüp bebek tedavisi oldu yani. Klomen bir hap ve reglin 3. Günü başlayıp 5 gün kullanıyorsunuz. Ben sabah akşam kullandım. 2 yumurtam gelişti (19 ve 18 mm) ve toplandı geçtiğimiz çarşamba. Şuan lab ile takip ediyoruz 2si de döllendi embriyo oluştu, ptesi 5. Gün ve kaliteleri belli olacak. Benim ilk iğneli tedavimde ki en düşük doz uygulanmıştı 75di sanırım, yumurtalarım maks. 14mm olabilmişti (1 tane dondurulmuş 3bc orta kalite embriyom var ordan) ki 2.cisinde de dediğim gibi hiç büyümemişlerdi. Şuan bu tedaviden umarım iyi sonuç alacağım pazartesi günü.

Çook uzun yazdım ama tecrübelerimizi ve araştırmalarımızı paylaşmayı doğru buluyorum bi yerde. Ben ocak'tan beri bu yoldayım hem maddi hem manevi yıpratıcı süreçler. Aynı yolda yürüyorsak tecrübelerimiz yol gösterici olabilir. En doğrusunu dr lar önerir elbette benimki tavsiye sadece, ben çokça dr çokça yorum araştırma ve danışmanlık sayesinde bu noktaya ancak gelebildim. Umarım faydalı olmuşumdur.

Bir de dip not olarak bu amh düşüklüğünde iğnesiz tedaviyi uygulayan meşhur dr aret kamar. İlgili yazısını aşağıdaki linkte bırakıyorum. Ben popüler merkez ve dr lara gitmeyi istemedim hiç, maslak tüp bebek merkezi dahil. Sadece prp uygulamamı orda yaptırdım yetkinliklerine güvendiğim için. Onun haricinde popüler yerler fabrika gibi olmuş, hem çok kalabalık, randevu saatinde girmek mümkün değil, dr unla birebir iletişimde kalamıyorsun ki takibini bile kendi dr un yapabiliyor mu muamma. Yani tecrübesine güvendiğiniz bir dr ve iyi bir lab bu iş için yeterli, prosedür aşağı yukarı aynı.

*Bu ilaçsız tüp bebek tedavisi bana önerildiğinde ben sürece başladığım ve diğer tedavileri olduğum dr a geri gittim ve bu tedaviyi istediğimi söyledim. Sıcak bakmasaydı onunla devam etmeyecektim ama sıcak baktı ve onunla devam ettim.

Aminn inşallah benim gibi bekleyen isteyen herkesin saglıklı bebegi olur inşallah❣️. Benim nacizane fikrim sogan kürü yapmaman bilenin aksine hormonları bozuyor adet geciktiriyor ve yumurtaların büyümesini engelliyim badkılıyor herkesin kullanacağı uygun bir kür degil yararlı gibi görünen ama herkese yaramayan bir kür. Onun yerine takviyeler kullan ben özellikle marka demiş olmuyum güvendin takviyeler neyse onu al bana iyi gelen bu ratteye gelmemi saglıyan mfk takviyesi istersen yazarımda kullandıklarımı. Üzülmek vazgecmek yok evet cok yorucu evet cok zor manevi maddi zor ama Rabbim veriyor kolaylığını ve öyle bir zaman geliyorki mucizeyide veriyor.
Canım aslında çok isterim marka yazmanı. Bir de fitoterapi diye bir şey duydun mu hiç?

Canım aslında çok isterim marka yazmanı. Bir de fitoterapi diye bir şey duydun mu hiç?
Duydum canım fitoterapiyi ama işe yararmı hiç bilmiyorum hiç fikrim yok. Benim kullandıgım takviye mfk 1 aylık paketi ve adalis advictor bunları öglen 5 aksam 5 düzenli içtim bana cok fayda sagladı ben bu takviyeleri 3 kere aldım kullandım canım.

Duydum canım fitoterapiyi ama işe yararmı hiç bilmiyorum hiç fikrim yok. Benim kullandıgım takviye mfk 1 aylık paketi ve adalis advictor bunları öglen 5 aksam 5 düzenli içtim bana cok fayda sagladı ben bu takviyeleri 3 kere aldım kullandım canım.
Çok çok teşekkür ederim allah sizden razı olsun ♥️

Arkadaşlar öncelikle umudunuzu kaybetmeyin lutfen 34 yasinda dört buçuk yıllık evliyim başta biz çocuk istemedik sonrasinda düşündük olmadi rahim filmi temizdi eşim ve bende sıkıntı görünmüyordu defalarca klomen letu çatlatma iğnesi kullandık gebelik gerçekleşmedi akışına bıraktık yine olmadı sonra lenf tüberkülozu hastalığını atlattım ağır ilaçlar kullandım bu süreçte gebelik tehlikeliydi ki korunmadik kullandığım ağır ilaçlar gebelik oluşturmazdi çok şükür ilaç tedavim ve sonunda koltuk altından ameliyat oldum lenf tüberkülozu hastalığını atlattım tekrar bebek tedavisi gordum yine olmadı Dr Mehmet Fatih Karslı hocanın eş paketini üç ay kullandık yine sonuç alamadık bekleme suresinde tiroid kanseri olduğumu öğrendim. Endokrinoloji doktorum daha önce çocuğum olmadığından gebelik için süreç tanıdı.elimde olsun diye FSH 15 kusurdu amh 0,31cikti erken menapoz olacağını ve tüp bebekte bile şansımın olmadığını söyleyen profesör oldu.Doktor doktor gezdim adet olduğumda iki negatif aşılamadan sonra tüp bebeğe gidecektim fakat doktorumuz izne ayrıldığı için sonraki aya kalmıştı çok şükür ki doğal tedavi ile kendiliğinden gebelik oluştu. Mersin Medical Park Ahmet yıldızbakan hoca bu kürleri vermişti sizlerede umut olsun istedim
Adetliyken ilk 10 gün soğan (bir bardak kaynamış suya bir kaç parçaya bölerek kabuklarıyla ekleyip 5 dakika kaynatılarak)
Hayıt otu (bir bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ekleyip 5 dakika kaynatılarak) sabah ve aksam içiliyor yumurtlamayı hissettiğinizde günde bir defa içmeye devam ediliyor
Havuç bir adet orta boy(bir bardak kaynamış su ekleyip bir kaç parçaya bölerek 5 dakika kaynatılarak)
Kuru incir (bir bardak kaynamış suya bı kaç parçaya bölerek ekleyip 5 dakika kaynatılarak) hepsi ılık içilir. Ayrıca plenty fert ve proxyfemin kullandım bir aylık vermişti doktorum fakat aşılamalarim negatif olunca hiç ara vermeden tekrar alıp kullandım. Toplamda 3 ay kullandim. Ve bir kavanoz karisim vermişti içeriğini bilmiyorum onu aç karna bircay kasigi yiyordum. Gebelik öncesi vitamin takviyeleri çok önemli gerçekten . Daha önce dr. Mehmet Fatih Karslı hocanın eş paketini üç ay kullandım fakat onlar bitince bekleme suresinde tiroid kanseri olduğumu öğrendim onlar değerleri duzeltmisti fakat onlarla gebelik gerçekleşmedi.
Allah yardımcın olsun canım benim ne kadar çok şey yaşamışsın Allah seni önce sağlığınla ondan sonra da bebekle müjdelendirsin inşallah♥️

8 Yıllık evliyim Amh 0,75 6 sene boyunca hiç gebelik olmadı 2 aşılama negatif 1 tüp negatif 2.denemede hamd olsun pozitifi gördük.Allahtan ümit kesmeyin olamıcam edemicem aklınızdan çıkarın bol bol dua ve tövbe edin ve imkanınız varsa sadaka dağıtın güzel sonuçlar alacaksınız.Amh 3,4 olupta sebebsiz kalamayan tonla çiftler var Amh 0,01 doğal yoldan kalan ikizler var.Allah gönlünüze göre versin

8 Yıllık evliyim Amh 0,75 6 sene boyunca hiç gebelik olmadı 2 aşılama negatif 1 tüp negatif 2.denemede hamd olsun pozitifi gördük.Allahtan ümit kesmeyin olamıcam edemicem aklınızdan çıkarın bol bol dua ve tövbe edin ve imkanınız varsa sadaka dağıtın güzel sonuçlar alacaksınız.Amh 3,4 olupta sebebsiz kalamayan tonla çiftler var Amh 0,01 doğal yoldan kalan ikizler var.Allah gönlünüze göre versin
Allah saglıkla kucagınıza almayı nasip etsin inşallah. İnşallah bende pazartesi pozitifi görürüm dua edermisiniz bizede hamilelerin duası kabul olur derler.

amh 0,24 le ilk denemede şükür ki pozıtıf.Doktorum 1 in altında olan tüm değerler aynı bızım ıcın anlamsız,bizim için ekranda gördugumuz önemlı demıstı.4-5 yumurtayla tedaviye basladım 7 yumurta toplantı.3 ü 3.güne geldı 2.si transfer edildi bir iyi bir orta kalıte.Bırı tuttu cok sukur.benm de fshım 14 e yakındı.37 yasındayım o yuzden kafanızı bulandırmayın ıyı bır doktorla tup bebege baslayın beklemeden.

omepa qten kullanın, proxyfemın bır de ısmını hatırlamadıgım bır ılac vardı bulursam onu da yazarım o da cok onerılıyor pahalı bır ılac

amh 0,24 le ilk denemede şükür ki pozıtıf.Doktorum 1 in altında olan tüm değerler aynı bızım ıcın anlamsız,bizim için ekranda gördugumuz önemlı demıstı.4-5 yumurtayla tedaviye basladım 7 yumurta toplantı.3 ü 3.güne geldı 2.si transfer edildi bir iyi bir orta kalıte.Bırı tuttu cok sukur.benm de fshım 14 e yakındı.37 yasındayım o yuzden kafanızı bulandırmayın ıyı bır doktorla tup bebege baslayın beklemeden.
Saglıkla kucagınıza almayı nasip etsin Rabbim inşallah.

Allah yardımcın olsun canım benim ne kadar çok şey yaşamışsın Allah seni önce sağlığınla ondan sonra da bebekle müjdelendirsin inşallah♥️
Amin inşaallah, RABBİM sizlerede sağlık sıhhat ve afiyet ile gebelik haberini almayı nasip etsin. Sizlerden dua istiyorum hamdolsunbir buçuk yıl aradan sonra ne yazık ki lenf tüberküloz hastalığım aynı yerden tekrar nuksetmis şuan sonuçları bekliyoruz bakalım nasıl bir yol izleyeceğiz

Amin inşaallah, RABBİM sizlerede sağlık sıhhat ve afiyet ile gebelik haberini almayı nasip etsin. Sizlerden dua istiyorum hamdolsunbir buçuk yıl aradan sonra ne yazık ki lenf tüberküloz hastalığım aynı yerden tekrar nuksetmis şuan sonuçları bekliyoruz bakalım nasıl bir yol izleyeceğiz
Rabbim Şafi ismiyle şifa versin inşallah 🙏🏻

Allah acil şifalar versin muradinizi versin

X