Bebek Beslenmesi Anne Sütünün Faydası

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.878
29.952
60
Anne sütünün faydalarına bir yenisi daha eklendi. Anne sütüyle beslenen bebek ağrıyı daha az hissediyor.

Yeni doğan bebekler üzerinde yapılan araştırmalar eski metotları yeniden gün ışığına çıkarıyor. Kan alınırken iğnenin verdiği acının hafifletilmesi üzerine yapılan araştırmalarda, anne sütüyle beslenen bebeklerin, kundaklanan, sakinleştirici veya plasebo verilen bebeklere oranla daha az acı çektiği gözlendi.

Anne sütünün yeni doğan bebekler için en etkili doğal ağrı kesici olduğu araştırmalarla saptandı.

Araştırma kapsamında yeni doğan bebeklerden kan alırken iğnenin ne kadar acı verdiği ölçülmeye çalışıldı ve anne sütü ile beslenen bebeklerin biberonla beslenen bebeklere kıyasla daha az acı hissettiği saptandı.

Bin bebek üzerinde yapılan araştırmada, uzmanlar ağrı derecesini bebeklerin kalp atışlarındaki ve nefes alışlarındaki değişikliklerle, kan alındıktan sonraki ağlama süresine bakarak tespit etti.

Uzmanlara göre anne sütü içerdiği kimyasallar nedeniyle doğal ağrı kesici endorfin hormonu salgılanmasını tetikleyip ağrıyı hafifletiyor.

Bir başka teori ise anne sütüyle beslenen bebeklerin anneleriyle yakın temasta olmalarının verdiği huzurun ağrı hissini hafiflettiği.

Anne sütü bin derde deva. Faydalarını saya saya bitiremeyiz. Gerçekten Allahın bir lütfu. Peki anne sütü nasıl arttırılır bilen var mı?

Bir başka teori ise anne sütüyle beslenen bebeklerin anneleriyle yakın temasta olmalarının verdiği huzurun ağrı hissini hafiflettiği.
kesinlikle doğru. birde; anne sütünün antibiotik özelliği taşıdığını biliyormuydunuz?

bir anne olarak bunu bilmiyordum teşekkürler
benim kızım demek aşı olurken o yüzden hiç ağlamıyor:smilewinkgrin:

bu arada Krdianne sütünü arttırmak için hergün bir şişe malt içeceği içmeni tavsiye ederim
ama sadece günde 1 şişe
ben denedim ve kızıma ilk 6 ay sadece anne sütü verdim
şu an 13 aylık ve 1kaşık bile hazır mama yememiştir
veeeeeeeee hala emiyor

Krdi .!.:
Anne sütü bin derde deva. Faydalarını saya saya bitiremeyiz. Gerçekten Allahın bir lütfu. Peki anne sütü nasıl arttırılır bilen var mı?

hergun en az 2 lt sut+komposto icebilirsin...:yes: anne sutunun %90 su oldugundan bol su tuketmen cok faydali olacaktir..bende gece gunduz demeden non-stop 13 ay emzirdim..ne kadar emzirirsen vucut o kadar cok sut uretir:smilewinkgrin:

not;sakin sogan hemen..halk arasinda sogan cok sut yapar derler..yapmasina yapiyorda ama bebege cok gaz yaptiriyor..

:smile: Bende Bunu Bilmiyordum Teşekkürler.benimde Oğlum Aşi Olurken Hiç Ağlamiyordu Demekki Bu Yüzdenmiş Bende Bebeğimi Eskisi Kadar Olmasada Hala Emziriyorum Şuan 13 Aylik Hiç Hazir Mama Vermedim Ek Gidaya Başladiğinda Bile Herşeyini Kendim Yaptim.

bu arada Krdianne sütünü arttırmak için hergün bir şişe malt içeceği içmeni tavsiye ederim
ama sadece günde 1 şişe
bu malt içeçeği nasıl bişiy benilk defa duyuyorum.
Nerden bulacaz onu

Bende oglusumu hala emziriyorum su anda 9 aylik.Artik 2 disi cikip isirdigi için gunduz fazla emzirmiyorum sadece geceleri emiyor.ek gidalarada gectigimiz için gunduz aramiyorda pek memeyi.Ama biraz daha emzirmeyi dusunuyorum ve su malta içecegini merak ettim.??

arkadaşlar,anne sütünün bebeğe faydaları ve emzirmenin anneye yararlarını herşeyin başı sağlık bölümünde yazmıştım geçtiğimiz günlerde ilgilenenler için bebeğiniz ve kendi sağlığınız için başlığının altında görebilirsiniz.

ben kizimi 1 ay emzirdim daha sonra hem zoruma gitti hemde sutum yeterli gelmez oldu. su anda yari mama, yari anne sutu veriyorum. biliyorum anne sutu onun icin cok yararli ama ne yapayim?kuzucuguma hazir mama verdikten sonra kabizda oldu. hala da cekiyor. acaba kabizligi icin ne yapabilirim bileniniz varmi?

ben kizimi 1 ay emzirdim daha sonra hem zoruma gitti hemde sutum yeterli gelmez oldu. su anda yari mama, yari anne sutu veriyorum. biliyorum anne sutu onun icin cok yararli ama ne yapayim?kuzucuguma hazir mama verdikten sonra kabizda oldu. hala da cekiyor. acaba kabizligi icin ne yapabilirim bileniniz varmi?

rezene çayı ii geliyor. yanlız bebekler için özel kutuda satılanlar var ondan alman bence daha ii ben de ilk bebekte emzirme konusunda zorlanmıştım.şimdi ikinci bebeğimi şılap şulap emziriyorum çünkü kızım yemek yemez bir tip oldu kansızlıklığı falan var hemen hastalanı veriyor. emzirmek zor geliyor ise bir makina al devamlı sağ ve depola böylece hem zorlanmazsın hemde sütün sağıldıkça çoğalır. sulu gıdalar sütü arttırıyor ( meyva suyu, komposto gibi..) şekerli şeylerde yersen sütün kalorisi artıyor. hamur işi ve kızartma tarzı şeyler ise hiç tavsiye edilmiyor.

ben buyuk kızımı tam 2sene emzırdım ve sımdı cok saglıklı akıllı ve zekı bır kız ıkıncı bebegımıde ınsallah uzun emzırmeyı dusunuyorum faydasını gordum

Malt içeceği gerçekten sütü artırıyor.Doktorum tavsiye etmişti bana Vitamalt ve Ritmix.Ancak tatlarını beğenmediğim için çok kısa süre kullanabildim. Vitamaltı e-bebek mağazasında ve internet sitesinde bulabilirsiniz. Ritmixide bir çok markette bulabilirsiniz. Genelde bütün doktorlar bu ikisini tavsiye diyor zaten. Herhangi bir zararları ve yan etkileri yok aksine faydalılar ama yinede doktorunuzun tavsiyesi ile kullanın.Bir de sütü arttırmak için yeşil yapraklı besinler (özellikle maydanozun büyük faydası var) tavsiye etmişti doktorum. Yine doktorumuzun dediğine göre sütün bembeyaz olmaması gerekiyormuş.Yani biraz yağlı olması gerekiyormuş.(kırık beyaz ve çok hafif krem rengi gibi.) Bu renkte süt bebek için daha besleyiciymiş.

VİTAMALT :
Bebek Emziren Anneler: Malt içeceği emziren annelerde gerek sıvı ihtiyacının karşılanmasında gerekse de enerji ve diğer besin öğelerinin ihtiyacının karşılanmasında,bireyin enerji gereksinmesi göz önüne alınarak,kullanılabilir. Emzirme döneminde genellikle şerbet,komposto suları yoğun olarak kullanılmaktadır.Malt içeceğinin kullanılması çok daha akılcı ve bilimsel olacaktır.Yapısında bulunan demir,kalsiyum,magnezyum ve diğer vitaminlerin bulunması bunun temel nedenlerindendir. Sonuç:Malt içeceği,sıvı gereksinmesini karşılama yanında protein,başta sinir sistemi olmak üzere,sağlığın korunmasında önem taşıyan vitamin ve mineralleri de içerdiğinden,başta sporcular,yaşlı ve yatağa bağımlı hastalar,emziren anneler ve ağır işte çalışanlar olmak üzere herkes için yararlı bir içecektir.
İçerdiği Maddeler : Su, arpa, maltı, şeker,Karbondioksit, Renk (E150c), şertbetçiotları, vitaminler.

Anne sutu gibisi yok, bende oglumu emzirdim, malt icecegi sutu arttiriyor, tum annelere anne adaylarina bebeklerini emzirmelerini tavsiye ediyorum bazisi goguslerim bozulur diyor bazisi gece uyanmak istemiyor kocasina biberon verdirttiriyor bunlar cok yanlis sut geldigi surece vermeli sonra emzireyim desede insan sutu gidiyor, bebeklere armagan edilen en dogal en saglikli besini bebeklerden esirgememeli,

ne zoruna gitti anlamadım:uhm:
hazır mamalar,yoğurtlar vs..ürünlerle bebeğinizin sindirim sistemine çok ağır yükler bindiriyorsunuz.o yüzden kabız olması çok doğal...eğer hala sütün geliyorsa sadece emzir..gece gündüz demeden hemde...6 aydan büyükse ek gıda ver ama hazır satılanlardan değil...kendin yap.merak ettim çalışıyormusun mina...?eğer çalışmıyorsan neden hazır mamaları tercih ettiğini anlamadım...kendin yap yedir işte...
oğlum 10 aylık ve tam 6 dişi var.bazen emerken öyle ısırıyorki anlatamam.göğsümden parça kopardığı biliyorum.ama yinede onu memeden kesmeyi hiç düşünmedim...hazır hiç bir şey vermedim...ama Allah'a şükür karşılığınıda alıyorum.yaşıtları nezle,grip olduğunda 1 şişe antibiyotik bitirirken biz günde 2 mandalinayla ayakta geçirdik hastalıkları...

X