Erkek İnfertilitesi AZOSPERM ERKEK İNFERTİLİTESİ İLE İLK TÜP BEBEK DENEMESİ

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

yazalmbakalm

Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2022
65
62
30
Merhaba,
Azosperm nedeniyle tüp bebek tedavimizde 2 aylık ilaç tedavimizi geride bıraktık. 08.02.2022 salı günü ilk yumurta takibi iğnemi oldum :)
iğnelerimi toplamda 6 gün uygulayacağım. 14 Şubatta kontrolüm var ( cem çelik), yumurta takibim devam edecek. Yumurta toplama işlemimizin olduğu gün eşimde sperm için operasyona girecek (bülent erol). Kaliteli embriyolar oluşturabilirsek bir adet dönemi sonrası transferimiz olacak (bahçeci tüp bebek merkezi umut/üsküdar ) Süreci paylaşmayı ve umut olmayı planlıyorum. Sorularınız varsa konuşalım... İsteyen herkese hayırlı evlatlar diliyorum.

Merhaba,
Azosperm nedeniyle tüp bebek tedavimizde 2 aylık ilaç tedavimizi geride bıraktık. 08.02.2022 salı günü ilk yumurta takibi iğnemi oldum :)
iğnelerimi toplamda 6 gün uygulayacağım. 14 Şubatta kontrolüm var ( cem çelik), yumurta takibim devam edecek. Yumurta toplama işlemimizin olduğu gün eşimde sperm için operasyona girecek (bülent erol). Kaliteli embriyolar oluşturabilirsek bir adet dönemi sonrası transferimiz olacak (bahçeci tüp bebek merkezi umut/üsküdar ) Süreci paylaşmayı ve umut olmayı planlıyorum. Sorularınız varsa konuşalım... İsteyen herkese hayırlı evlatlar diliyorum.
Merhaba azosperm nedeniyle çocuk sahibi olamiyqcagimizi öğrendik ancak tüp bebekle olabilirmiş ,ve süreç nasıl işliyor hiç bilmiyorum yani ne kadar sürüyor ücret ne kadar oluyor vb hakkında bilgi ararken siteye kaydoldum mesajinizi gördüm inşallah en kısa zamanda kucağınıza almak nasip olur

Merhaba,
eşiniz tese olucak sanırım anladığım kadarıyla umudunuzu kırmak istemem ama ya tesede sprem çıkmazsa? boşuna iğne kullanmış olucaksiniz eşiniz boşu boşuna tese olmuş olucak.
Kaç senelik evlisiniz tedaviye ne zaman başladınız bilmiyorum ama şu an azospremi hastalarının çoğu doğal yoldan çıkış için çabalıyor telegramda azospremi grubu var bende çoğu bilgiyi ordan öğrendim tese de sprem çıkarsa sizin adınıza çok mutlu olurum ama ya çıkmazsa ihtimali de var bizde yeni öğrendik azosprem olduğumuzu detaylı sprem testi verdikten sonra iyi bir urologla çıkış için 1 sene kadar cabaladiktan sonra son çare olarak tese düşünüyoruz.

eşiniz tese olucak sanırım anladığım kadarıyla umudunuzu kırmak istemem ama ya tesede sprem çıkmazsa? boşuna iğne kullanmış olucaksiniz eşiniz boşu boşuna tese olmuş olucak.
Kaç senelik evlisiniz tedaviye ne zaman başladınız bilmiyorum ama şu an azospremi hastalarının çoğu doğal yoldan çıkış için çabalıyor telegramda azospremi grubu var bende çoğu bilgiyi ordan öğrendim tese de sprem çıkarsa sizin adınıza çok mutlu olurum ama ya çıkmazsa ihtimali de var bizde yeni öğrendik azosprem olduğumuzu detaylı sprem testi verdikten sonra iyi bir urologla çıkış için 1 sene kadar cabaladiktan sonra son çare olarak tese düşünüyoruz.
Çıkmayabilir... daha yolun başındayız tedaviye devam ederiz ne yapabiliriz onu araştırırız.Hekimim kullandığım iğnelerin sağlığıma bir zararı olmadığını söyledi kendisine güveniyor ve inanıyorum (cem çelik) bence bu süreçte en önemli noktalardan biri de hekimle olan uyum. Ayrıca şuan bu iğneleri olup denemekten başka şansımda yok :) Şifa olduğunu hissederek ve inanarak oluyorum. Eşimin tesesine gelirsek; benim yumurta toplama işlemimin olduğu gün önce sperm örneği vericek çıkış olursa zaten tese iptal... çıkan spermlerle tüp bebek yaparız.İkinci adım olarak yine teseden önce aynı gün testislerden şırınga ile sperm alınmaya çalışılıyor. ordada çıkmazsa son adım mikro tese bu işlemi bahçecide bülent erol yapıyor olacak kendisine saygım sonsuz. İnstagramdan girip çalışmalarını yakından takip edebilirsiniz. Cem bey'i de, Bülent bey'i de yakın çevremin tavsiyeleri, gittiğimiz üroloji ve kadın doğum doktorlarının tavsiyeleriyle bulduk bu sebeple içim çok rahat işin bileni onlar.Ayrıca üniversite hastaneside tüm bu süreci onayladı ve gereken adımların bunlar olduğunu doğruladı.Sorularınızı sırasıyla yanıtlamaya ve uzun uzun yazmaya çalışıyorum çünkü bu süreçte insan ihtiyaç duyuyor bende çok araştırdım.Biz evliliğimizde 3 yılı geride bıraktık, 1 yıldır korunmasız düzenli ilişki denedik (bebek için), 6 ay önce azosperm teşhisi kondu, 2 aydır ilaç tedavisi görüyor eşim. Bizim için doğal yolla sperm çıkışı mümkün gözükmüyor allahım bilir inancım sonsuz ama.. MR da görünüyor damar tıkanıklığı var eşimin, yani tıkanıklığa bağlı azosperm bir çok çeşidi var bizim için çıkış mümkün görünmüyor. Hormonları, genetik ve kromozom testi normal olması gerektiği gibi bu da içerde sperm üretimi olduğuna işaret. demek istediğim hormonlara bağlı azosperm olsaydı evet dediğiniz gibi ilaç tedavisiyle hormonları istenen düzeye getirip çıkış sağlamaya çalışabilirdik ama öyle değil.. umarım ifade edebilmişimdir. (tüm bu süreçte bir çok farklı hekime gittik, farklı laboratuvarlarda sperm testi verdik sonuç değişmedi) Yine sormak isterseniz seve seve yazarım içinizi ferah tutun...

Merhaba azosperm nedeniyle çocuk sahibi olamiyqcagimizi öğrendik ancak tüp bebekle olabilirmiş ,ve süreç nasıl işliyor hiç bilmiyorum yani ne kadar sürüyor ücret ne kadar oluyor vb hakkında bilgi ararken siteye kaydoldum mesajinizi gördüm inşallah en kısa zamanda kucağınıza almak nasip olur
Merhaba öncelikle azosperm nededinin araştırılmasını tavsiye ederim. Mesela bizim tıkanıklığa bağlı bunu biz mr ile öğrendik. Üroloji hekimimiz sperm testinde çıkış olmayınca ultrasonla baktı, varikosel vs olabilir mi diye böyle bir şey olmayınca MR istedi.Orda aşikar sperm kanalının tıkalı olduğu ve bu mr sonucunu bir kaç farklı hekime gösterdik hepsinin görüşü aynı. Sizde eğer ilk olarak sebebi saptarsanız eğer hormonelse örnek veriyorum ilaç tedavisiyle hormonlar istenen düzeye gelip belki çıkış olabilir en iyi hekimlerimiz bilir sizi yanıltmak istemem kesinlikle. lütfen tese olmadan önce sebebini muhakkak netleştirin. Yine ilk önerim Bülent erol un instagram sayfasına bir girip bakın bir sürü azosperm hastası göreceksiniz hepsinin farklı farklı sebepleri türleri var. tedavinin ne kadar sürdüğüne gelirsek bu tamamen kişiyle alakalı bizim kısa sürdü iki ay ilaç kullandık çünkü dediğim gibi sperm çıkışı olamaması dışında her şey olması gerektiği gibi. ücretlere gelirsek. Bülent erol'a aralık ayında 750 tl ücret ödeyerek muayene olduk. bu ücret 6 ay geçerli, ödedikten sonra önünüzdeki 6 ay bir daha muayene ödemesi yapmıyorsunuz kontrollerde vs. testler ve tahliller hariç bu istenen testleri ve tahlilleride orda yaptırmanız gerekmiyor devlette yaptırıp bülent hocaya gönderebilirsiniz. Siz yine sorun aklınıza takılanı.. İçinizi ferah tutun ol der ve olur. Bizlerinde sınavı buymuş her şeyin hayırlısı evladın da... Allah hepimize sağlıklı evlatlar nasip etsin.

Merhaba azosperm nedeniyle çocuk sahibi olamiyqcagimizi öğrendik ancak tüp bebekle olabilirmiş ,ve süreç nasıl işliyor hiç bilmiyorum yani ne kadar sürüyor ücret ne kadar oluyor vb hakkında bilgi ararken siteye kaydoldum mesajinizi gördüm inşallah en kısa zamanda kucağınıza almak nasip olu

Merhaba öncelikle azosperm nededinin araştırılmasını tavsiye ederim. Mesela bizim tıkanıklığa bağlı bunu biz mr ile öğrendik. Üroloji hekimimiz sperm testinde çıkış olmayınca ultrasonla baktı, varikosel vs olabilir mi diye böyle bir şey olmayınca MR istedi.Orda aşikar sperm kanalının tıkalı olduğu ve bu mr sonucunu bir kaç farklı hekime gösterdik hepsinin görüşü aynı. Sizde eğer ilk olarak sebebi saptarsanız eğer hormonelse örnek veriyorum ilaç tedavisiyle hormonlar istenen düzeye gelip belki çıkış olabilir en iyi hekimlerimiz bilir sizi yanıltmak istemem kesinlikle. lütfen tese olmadan önce sebebini muhakkak netleştirin. Yine ilk önerim Bülent erol un instagram sayfasına bir girip bakın bir sürü azosperm hastası göreceksiniz hepsinin farklı farklı sebepleri türleri var. tedavinin ne kadar sürdüğüne gelirsek bu tamamen kişiyle alakalı bizim kısa sürdü iki ay ilaç kullandık çünkü dediğim gibi sperm çıkışı olamaması dışında her şey olması gerektiği gibi. ücretlere gelirsek. Bülent erol'a aralık ayında 750 tl ücret ödeyerek muayene olduk. bu ücret 6 ay geçerli, ödedikten sonra önünüzdeki 6 ay bir daha muayene ödemesi yapmıyorsunuz kontrollerde vs. testler ve tahliller hariç bu istenen testleri ve tahlilleride orda yaptırmanız gerekmiyor devlette yaptırıp bülent hocaya gönderebilirsiniz. Siz yine sorun aklınıza takılanı.. İçinizi ferah tutun ol der ve olur. Bizlerinde sınavı buymuş her şeyin hayırlısı evladın da... Allah hepimize sağlıklı evlatlar nasip etsin.
Yaaa çok teşekkürler
Ya çok teşekkürler cevapladiginiz için,bilmemek ve soracak kimsenin olmaması çok büyük bir sıkıntı yeni öğrenince , eşimde hemen tese yaparız vb diyordu ona öyle söylenmiş yani sakıncaları neler acaba,,,sebep olarak küçükken geçirdiği kabakulak hastalığı denilmiş şimdilik,,sayı olarak 1-2 gözüküyor bu sıfır mi demek oluyor acaba,,bulunduğumuz ilde doğru düzgün bir doktor yada tüp bebek merkezide yok en yakın Diyarbakır gozuyor bahçeci iyi diye söylenmiş eşime oda oraya gidelim dedi Zeki bey,,

Çıkmayabilir... daha yolun başındayız tedaviye devam ederiz ne yapabiliriz onu araştırırız.Hekimim kullandığım iğnelerin sağlığıma bir zararı olmadığını söyledi kendisine güveniyor ve inanıyorum (cem çelik) bence bu süreçte en önemli noktalardan biri de hekimle olan uyum. Ayrıca şuan bu iğneleri olup denemekten başka şansımda yok :) Şifa olduğunu hissederek ve inanarak oluyorum. Eşimin tesesine gelirsek; benim yumurta toplama işlemimin olduğu gün önce sperm örneği vericek çıkış olursa zaten tese iptal... çıkan spermlerle tüp bebek yaparız.İkinci adım olarak yine teseden önce aynı gün testislerden şırınga ile sperm alınmaya çalışılıyor. ordada çıkmazsa son adım mikro tese bu işlemi bahçecide bülent erol yapıyor olacak kendisine saygım sonsuz. İnstagramdan girip çalışmalarını yakından takip edebilirsiniz. Cem bey'i de, Bülent bey'i de yakın çevremin tavsiyeleri, gittiğimiz üroloji ve kadın doğum doktorlarının tavsiyeleriyle bulduk bu sebeple içim çok rahat işin bileni onlar.Ayrıca üniversite hastaneside tüm bu süreci onayladı ve gereken adımların bunlar olduğunu doğruladı.Sorularınızı sırasıyla yanıtlamaya ve uzun uzun yazmaya çalışıyorum çünkü bu süreçte insan ihtiyaç duyuyor bende çok araştırdım.Biz evliliğimizde 3 yılı geride bıraktık, 1 yıldır korunmasız düzenli ilişki denedik (bebek için), 6 ay önce azosperm teşhisi kondu, 2 aydır ilaç tedavisi görüyor eşim. Bizim için doğal yolla sperm çıkışı mümkün gözükmüyor allahım bilir inancım sonsuz ama.. MR da görünüyor damar tıkanıklığı var eşimin, yani tıkanıklığa bağlı azosperm bir çok çeşidi var bizim için çıkış mümkün görünmüyor. Hormonları, genetik ve kromozom testi normal olması gerektiği gibi bu da içerde sperm üretimi olduğuna işaret. demek istediğim hormonlara bağlı azosperm olsaydı evet dediğiniz gibi ilaç tedavisiyle hormonları istenen düzeye getirip çıkış sağlamaya çalışabilirdik ama öyle değil.. umarım ifade edebilmişimdir. (tüm bu süreçte bir çok farklı hekime gittik, farklı laboratuvarlarda sperm testi verdik sonuç değişmedi) Yine sormak isterseniz seve seve yazarım içinizi ferah tutun...
Anladım inşallah güzel sonuçlar elde edersiniz haberlerinizi bekliyorum 😊

Yaaa çok teşekkürler

Ya çok teşekkürler cevapladiginiz için,bilmemek ve soracak kimsenin olmaması çok büyük bir sıkıntı yeni öğrenince , eşimde hemen tese yaparız vb diyordu ona öyle söylenmiş yani sakıncaları neler acaba,,,sebep olarak küçükken geçirdiği kabakulak hastalığı denilmiş şimdilik,,sayı olarak 1-2 gözüküyor bu sıfır mi demek oluyor acaba,,bulunduğumuz ilde doğru düzgün bir doktor yada tüp bebek merkezide yok en yakın Diyarbakır gozuyor bahçeci iyi diye söylenmiş eşime oda oraya gidelim dedi Zeki bey,,
Rica ederim.. İlk plan tese olmamalı derim ben. Tese den önce ilaç tedavisi görüp sperm çıkışı alanlar var. yine tese den önce şırınga ile sperm alınanlar var. Mikro tese en son plan olmalı bizim için öyle olacak. Tese işlemini yapan hekim ve kullanılan teknoloji çok önemli. testislerden alınan parça çoook minimal olmalı ki sonrasında cinsel sağlık etkilenmesin testesteron hormonu düşmesin vs. Ayrıca bir daha gerek görülürse tekrarlanıp tekrarlanamayacığını da etkiliyormuş operasyonun başarısı. yine aynı şekilde tese yapılırken titizlikle tek tek tüm sperm kanalları incelenmeli tek bir sperm bile bize bebeğimizi getirebilir :) Örneğin üniversite hastanesinde hekim gözümüzün içine bakarak bize "ya biz burda tese yapıyoruz ama yani öyle her kanala tek tek bakamam teknolojimde yok zamanımda yok" dedi. Böyle bir yerde böyle bir tese işlemi yapmak dönülmez yollara sokabilir bizleri üzülerek söylüyorum... bizim tıkanıklığa bağlı azosperm için de kabakulak, yüksek ateş, dağuştan gibi sebepler olabilir dendi.Sayının bir - iki olması konusunda hekim sizi aydınlatır. bizim aylarca bir çok farklı hastanede sıfır çıktı. Bahçecinin zaten şöyle bir sistemi var. Siz Diyarbakır'da Zeki beyin hastası oldunuz tedaviye başladınız diyelim. Sizin dosyanızı rutin toplantılarda tüm bahçeci hekimleri birlikte değerlendirip gözden geçiriyor bu harika bir şey. Benim şuan içim rahat eşiminde öyle bülent hoca (bülent erol) ne uygun görürse o yolu izleyeceğiz.

Merhaba bende hikayemi paylaşmak istiyorum bizimde 7 yıl olacak çocuğumuz olmadı azosprem teşhisi kondu eşime.Ameliyat olmayı denedi 2 seneyi geçti ameliyat olalı.ameliyatta çözüm olmadı Bu esnada koruyucu aile olduk kızım 2.5 yaşındaydı onla kavustugumuzda şuan ise 4.ü yaşı doldurdu. O bize çok mutluluk getirdi.umarim Bu ilk tüp bebek tedavi sonucumuzda bize mutluluk getirir .Dün Bismillahla başladık ilk tüp bebek serüvenimize testler yapıldı kan tahlilleri ve vitamin hapına başladım .Çok değişik bir duyguymuş hem heyecan var hem telaş bir yandan pozitif düşünmemiz lazım ama insan endişe etmekten kendini alıkoyamıyo. İnşallah tüm evlat isteyenlere rabbim en kısa sürede sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin

Merhaba,
Tekrar merhaba,

14 şubat ve 16 şubatta yumurta takibi kontrollerimi cem çelik ile gerçekleştirdik. 18 şubat için OPU yani yumurta toplama işlemimizi planladık. Yumurta çatlatma iğnemi yaptım bekliyorum, hayırlısı bakalım... :) bu arada eşimde aynı gün bülent erol ile işlemlerini gerçekleştirecek. ( Bahçeci umut tüp bebek merkezi )

emin olduğunuz ve güvendiğiniz kendinizi iyi hissettiğiniz kurum ve doktorlarla sürece basladiysaniz gerisini akışına bırakın denilenler yapın bekleyin .

Ne bende ne eşimde hiçbir sorun yok ilk denememiz negatif olunca gen tarama testlerine kadar olduk onlarda da problem çıkmadı.

Bende Bahceci de tedavi gördüm suan ara vermeye karar verdik eşimle ..

Bizde sorun var bebek olmaz veya sorun yok kesin olacak diye birsey yyok.kimsenin durumunu kendinizle kıyaslamayın doktorunuzu dinleyin sadece 🥰🥰🥰🥰

Hepsi geçiyor igneler işlemler o bu rahat olun stres yapmayın 😍😍😍

Tekrar merhaba,

14 şubat ve 16 şubatta yumurta takibi kontrollerimi cem çelik ile gerçekleştirdik. 18 şubat için OPU yani yumurta toplama işlemimizi planladık. Yumurta çatlatma iğnemi yaptım bekliyorum, hayırlısı bakalım... :) bu arada eşimde aynı gün bülent erol ile işlemlerini gerçekleştirecek. ( Bahçeci umut tüp bebek merkezi )
Eveeeet bugünü de atlattık🙂 sabah sperm testi sonrası (tese işlemi öncesi yapılıyor) yine sperm çıkışı olmayınca bizi odamıza aldılar ve hazırlanıp bekledik. Bu süreçte hemşireler ilgiliydiler. Eşimi 11 buçukta mikro tese işlemi için ameliyathaneye aldılar. Saat 12 de bülent hoca odaya geldi. Eşimden tesa işemi ile ( iğne ile testisteki sperm deposundan sperm çekilmesi ) güzel spermler alındığını müjdeledi o anki mutluluğum sizlerede nasip olsun. Eşim mikro tese işlemi olmadı ve şırınga ile sperm alınmasıyla bu adım tamamlandı. Bülent erol a minnettarız 🙏🏻 Eşim hemen odaya geldi narkozun etkisindeydi. O sırada ben hazırlandım yumurta toplama işlemi için beni de ameliyathaneye aldılar orda da ortam güzel ve huzurluydu sevinçten ağlayarak cem çelik hocamı bekledim selamlaştık ve uyutuldum 🙂🙏🏻 Bi 15 dakika sonra eşimin yanındaydım. Yan yana yataklarda yattık narkozu attık kâh ağladık kâh güldük. Kardeşim bize refakat etti. Biraz ağrım oldu ne yalan söyleyeyim ama ağrı kesici iğne ile rahatladım. Cem hoca odaya geldi iyi geçtiğini nasıl olduğumu sordu. 20 tane yumurta topladığımızı söyledi 20 yumurta mı 20 folikül mü emin değilim narkoz kalp ben🙂 açıkçası önemsemedim olacaksa eğer 1 yumurta da bir 10 yumurta da bir gözümde. 15 dk sonrasında meyvesuyu ve sandviç ikramı oldu ikimizede. Bunun sonrasında ayağa kaldırıp bizi yürürttüler idrarırımızı yapmamızı istediler. Çok şükür kanamamız yoktu. Üzerimizi değiştirdik bülent erol hocamız geldi ihtiyacımız olandan fazla sperm bulduğunu ekstra 3 tüp sperm de dondurabileceğimizi söyledi çok daha mutlu olduk. Bülent erol hoca mikro tese nin her zaman en son çare olduğunu, öncesinde ilaç tedavileri sperm örneği alınması şırınga ile almayı denemek gibi her kişiye özel tedaviler olduğunu bi kez daha vurguldı. İyili bülent erol a gittik iyi ki❤️ Kendisiyle bebek müjdesiyle görüşmek üzere sözleştik. Bu andan itibaren cem çelik hocam ile beraberiz bi ay rahim dinlendirme kararı aldık. Adet olmamla beraber transfer için buluşacağız inşallah🙏🏻 Tabiki kaliteli embriyolarımız oluşursa.. önümüzde beş günlük embriyo gelişimi oluşumu bekleme sürecimiz var. İnşallah istendiği gibi embriyolarımız olur inşallah 🙏🏻 Bir de ikimizde beş gün enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanacağız. Buraları yine güncellerim. Azosperm olanlar umutlu olun muhakkak bülent erol ile yollarınız kesişsin 🙏🏻

Merhabalar , biz de nasipse bu ay başlıyoruz. 7 aylık evliyiz ve deniyoruz eşimin önceden varikoseli vardı bu sebeple evlendikten 3 ay sonra doktora gitti ve sprem seviyesinin düşük olduğunu öğrendik normal yolla çocuk sahibi olmanız zor dediler ve tüp bebek merkezine yönlendirdiler . Koç da başladık sağolsun doktorumuz Gürkan Bozdağ çok güven veren ve ilgili bir doktor. Bize ortalama %60 şans verdi. Yarın ilk adet günüm kontrole gidip yumurtalarıma bakıcak ve inşallah ilaca başlayacağız . Allah’ın izniyle ilk seferde tutar diye umut ediyorum. Herkesin Allah yardımcısı olsun sürecinde🙏🏻

Evet neyazikki bu bizim basimiza geldi benden yumurta toplandi ve ayni gün Esim ameliyat oldu neyazikki sperm bulunamadi bu benim piskolojime cok zarar vermisti.

X