Premature Bebekler Bebeğimin başı yamuk olduuuu yardım...

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Benim kızımında düzdü kafasının arkası sırt üstü yatmakdan doktora sorduğumda sağa sola yatırmakla hiç ilgisi yok şimdi düzde olsa yatırmakdan zamanla genetik olarak nasıl şekilde olacaksa o şekli alacak demişdi nitekim geçdi.Zaten eğer o şekilde kalsa benim yeğenimi vakumla çekmişlerdi doğumda upuzun bir kafası vardı onun uzun olarak kalırdı zamanla düzeldi normal halini aldı

slm.malesef aynı sorunu bende yaşıyorum.benim ikiz bebeklerim var biri kız biri erkek.oğlum inatla sola kızımda inatla sağa yatıyordu çeveriyordum ama gelip baktığımda yine aynı yere dönmüşler.şimdi 11 aylık oldular ama malesef kızımın belirgin bi şekilde kafada yamukluk var sağ tarafı ezik sola doğru bi çıkıntı var.oğlumdada var ama çok dikkatle bakıldığında belli oluyor ve ben okadar çok üzülüyorumki ya düzelmezsse diye pskolojim bozoldu adeta.napıcam bilmiyorum kötü olanda yapıcam bişey yok.yazdıklarınızı okudum düzeliyo demişsiniz biraz ümütlendim ama size sormak istediğim sizin kızınızın sorunu kaçıncı aydan sora düzeldi?bunu çok merak ediyorum lütfen cevabınızı bekliyorum...

slm bayanlar.Ben Almanyada yasıyorum,Alsebe'nin dediği gibi burada cok yamuk olan başı elle düzeltiyorlar bu işle uğraşan jimnastikciler.Cocuk Dr.u yönlendiriyor sizi.Tr.dede varmıdır bilmiyorum.Bildiğim,hafif yamulan baş büyüdükçe kendiliginden düzeliyor ama yamuk çoksa yatış pozisyonunu düzenleyerek v.s.siz gayret etmelisiniz düzelmesine.Hafif yamukluk kalsa bile şükredelimki bebeğimiz sağlıklı,ayıpsız,kusursuz...Tatlı canımızı üzmeyelim:))

benim kızımda 28 haftalık doğdu ne yapsamda sürekli sağa yatttı o taraf dümdüz diyer taraf belli bi şekilde çıkıktı inatla o tarafa yatıyodu sonra zamanla düzeldi şimdi iki tarafta aynı sağlıklıysa takma canım yamukluğu arkadaşında dediyi gibi birininki düzelmese benim kızımın kafası düzelmezdi bide dışarıdn bişeyler diyolarsa hiç birini dinleyip kafanı yorma takma canım

merhaba mecbue.benimde ikiz bebeklerim var ve malesef aynı sorunu bende yaşıyorum ve bu sorun yüzünden çok üzülüyorum resmen pskolojim bozuldu.sitenizde yazdıklarınızı okudum ve birazda olsa ümitlendim.seze sormak istediğim,zamanla düzeliyor demişsiniz ama merak ettiğim kaç aydan sora düzeldi acaba bi cevep yazarsanız çok sevinirim.bu sorunu yaşayıpda düzelen arkadaşlar varsa eğer lütfen yazmalarını rica ediyorum.

arkadaşlar hep sağına yatmaktan bebeğimin kafası yamuldu..çok kötü duruyor..diğer tarafada yatırmaya çalışıyorum ama düzelmedi..ne olur bana yardım edin..tavsiye edeceğiniz bişey varmı..böyle olupta düzelen varmı..4 ay oldu doğalı..26 haftalık doğdu...yardım edin çok üzülüyorum..
Benim bebişim de 3 aylık kafasını hep sola döndürüyor...önceleri pek önem vermedim ama doktor farketti..asimetrik duruyordu.Bir masaj verdi.Mesela baş sola dönükse kafayı sola yatırıp boyun kasını sağa doğru çekerek geriyosunuz, bunu günde 5 defa yapıyorum. Biraz zor çünkü canını acıtmamak lazım,nazikçe yapılmalı.Bir de birkaç gündür hep sağ tarafına yatırıyorum. Bakalım inşallah geçer. Doktora sormakta fayda var.

benim bebegimde hep sagina yatiyordu ve ben nerden bilebilirdim ki otarafina yata yata yamulacagini

hic kimsede uyarmamisti beni,bebegim 1,5 aylik oldugunda doktorum muayene ederken karninin uzerine yatirdiginda kafasinin yamuk oldugunu söyledi

buna önlem almalisin yoksa kafasinin sekli böyle kalir demisti,simdi okuduklarima sasiriyorum büyüyünce düzelecekmis diyenlere yani

sirt üzeri yatirip kafasini hep sola cevirdim ,ceviremesin diyede arkasina destek yaptim
cok sükür yan görünüm olarak duzeldi ama bu seferde fazla sirt uzeri yatirdim sanirim kafasinin arkasi düzlesti

Meraba arkadaşlar benim oğlum 4.5 aylık ama kafasının arkası düzleşti.sürekli sağa sola yatırmama rağmen ve buna çok üzülüyorum sizce yauvarlaklaşırmı kafası ve bunun için ne yapmam gerekir

benim bebeğim 1 yaşında düzelir düzelir dedik dahada yamuldu,kafasını sola çeviriyorum uyanıyor bu defada uyku problemi yaşıyoruz,ne yapacağımı şaşırdım yüz kemikleride sağ tarafta hafif öne doğru çıkık duruyor

benim bebeğim 1 yaşında düzelir düzelir dedik dahada yamuldu,kafasını sola çeviriyorum uyanıyor bu defada uyku problemi yaşıyoruz,ne yapacağımı şaşırdım yüz kemikleride sağ tarafta hafif öne doğru çıkık duruyor

muayene oldumu hiç belki farklı bi durumdur seninki ??*

canlar benim oğlumda 1,5 aylık hep sağa yatıyo biraz yamuldu yastıkla destekliyorum sola bukezde uyumuyo birde gece uyutamıyorum çok ağlıyo titreşimle yada fön mekinesi sesiyle uyutuyırum sorun olurmu acaba ?

kizlar kv'm bebisim kafasinin sekli guzel olsun diye bir saga, bir sola, bir sirt ustu yatirirdi.. bebegim kucagimizda uyurdu ve yataga surekli degisik bir pozisyonda yatirirdik..
Yegenim ise hep sirt ustu yatardi haliyle kafasinin arkasi biraz duz..
Surekli pozisyonu degistirin , eger bebeginiz o tarafa yatmak istemiyorsa yataginiza yatirin yanina yatin sizin kokunuzu alirsa o tarafta yatmayi kabul edebilir, yaninda yatamiyorsaniz uzerinizdeki elbisenizi koyun yanina diger tarafa donmesin..
çok kuçukken halledin çunku hareketlendikce kendi istedigi tarafa doner daha zor olur

Kizlar benim basima geldi :KK43: yamukluk vardi doktor da muayine etmeden duzelir dedi her kes duzelecek dedi ama 18 aylik oldu daha da yamuldu ... Bu yamukluk kendiliyimden duzeliyor genelde, ama bazen kafa kemikleri arasindaki suturalar dogumdan kapali oluyor ve ne yapsaniz da duzelmiyor... En kotusu de bu hastalik bebegin gelisimine hasar veriyor, cok shukur Allah acidi bana ve bebegime ona bi hasar vermedi ama benim oglumda da yarimkapaliymish :KK43: teshis icin kafa kemiyinin filmi yeterli tedavisi de sadece cerrahi eger kapanma fazlaysa ... Az kapanmalarda hasar olmuyor sadece goruntu bozuklugu oluyor ve kaskayla yuvarlaklastiriliyor kafa ... Ama bunu hiss ettiniz mi zaman kayb etmeden tesbit etmek lazim cunku sonra geri donulmeyen sorunlar oluyor malesef... 3-4-5 ayinda aneliyat olunuyor bu cocuklar , kaskalar ise 2 yasina kadar yardim ediyor zaten ondan sonra kaskla da duzelmiyor yamukluk... Shu an oglum 1 ay oldu kask takiyor ve 100 de 50 iyilesme var... Bizde sutura tam kapanmadigi icin ameliyat gerekmedi hem gerekseydi bile artik cok gech olacakti ameliyat 6 aya kadar yapiliyor ....

Benim bebeğim doğalı 54 gün oldu,28 haftalık doğdu ve kızımında kafasının yamulduğunu hissettim bir kaç gün önce, kızım küvezde, bu yüzden yatış şeklini değiştirme şansım yok,hemşirelere söyledim, biz şeklini değiştiriyoruz ama kendisi yine sağa dönüyor diyorlar, buna bende tanık oldum hatta.. Bugün doktoruna soyledim kafası yamuk diye, doktor sonra düzelir önemseme daha çok küçük dedi bu arada bebeğim 900gr ve şunu merak ediyorum, atıyorum 1 ay sonra bebeğim çıktı(inşallah), o zaman evde yatış şeklini değiştirerek düzeltebilirmiyiz, geç kalmış olurmuyuz ki?

Benim bebeğim doğalı 54 gün oldu,28 haftalık doğdu ve kızımında kafasının yamulduğunu hissettim bir kaç gün önce, kızım küvezde, bu yüzden yatış şeklini değiştirme şansım yok,hemşirelere söyledim, biz şeklini değiştiriyoruz ama kendisi yine sağa dönüyor diyorlar, buna bende tanık oldum hatta.. Bugün doktoruna soyledim kafası yamuk diye, doktor sonra düzelir önemseme daha çok küçük dedi bu arada bebeğim 900gr ve şunu merak ediyorum, atıyorum 1 ay sonra bebeğim çıktı(inşallah), o zaman evde yatış şeklini değiştirerek düzeltebilirmiyiz, geç kalmış olurmuyuz ki?

Canim bebeginin evdr yatis seklini deyistir normalde pozisyonla duzeliyor , baktin hic duzelme yok, o zaman geç olmadan kafasinin rentkrn filmini cektir, basina geldi erken kapanma oluyor bazen suturalarda 6 ayindan sonra bisey yapmak olmuyor o zaman

cnm bemnim 9 aylik bi oglum var
36 haftalik dünyaya geldi
ve hep sag tarafina yatiyordu ne kadar desdek koysamda baska seyler denesemde olmuyodu ve sag tarafi diger tarafa göre daha düzdü yamuk du yani ama simdi hic bi yamukluk yok
zamnla düzeliyo sen hic üzülme canim
düzelmese benim aglusumun ki düzelmez di
Kızım iki yaşında ve hâlâ düzelmedi kafası, sizinki ne zaman düzeldi acaba?

Merhaba bebeklerinizin kafasi duzsldi mi bizdede ayni sorun var 11 aylik su an duzelmedi

Malisa hanım merhaba, kafa yamuklugu ile ilgili araştırma yaparken yaziniza denk geldim. Benim kızımda 2 yaşında şu an. Sizin yazdığınız gibi sağ tarafi düz, sol tarafi şiş kaldı. Çok üzülüyorum. Sizin kızınız 12 yaşında sanırım. Acaba kafası ne durumda? İnşallah düzelmiştir.

X