Çocuk Hastalıkları bebeğine reflü teşhisi konulan var mı?

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

bluecrazy

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Mart 2010
200
6
bebeğimin 10.gününde fışkırır tarzda kusması başlamıştı doktor olabileceğini geçeceğini söylemişti ve bi arada geçer gibi olmuştu ama 15 gündür tekrar bir artış oldu.

emdikten sonra sızma tarzında degil bayagı bayagı kusuyo, gazı çıkartmak için sırtına vurdugumda sulu gaz çıkartıyo, başını yüsek tutmama rağmen uyurken bile kusuyo onun için ayrı yatıramıyorum bile ağzı kusmasından dolayı sürekli geviş getirir gibi, genzinde sanki balgam var gibi uyurken horluyor gibi sesler geliyor. internetten araştırdıgım bu reflüye çok uyuyor. sizde de benzer sorunlar var mı,varsa ne yaptınız?doktorunuz ne önerdi

canım benim bebeğin çok küçük olduğu için geçme ihtimali var endiselenme... benmim oğlum reflü.. carsamba hastaneye yatıyoruz burnundan mideye kamera gibi bisey takılcak ölcüm yapmak icin... hikayemizi anlatayım sende tetikte ol.. ilk 40 günün icinde bi boğulma tehlikesi atlatmıs annem anlattı ben uyurken olmus... sonra hersey iyiydi 9 aylıkken kusmalar basladı.. yemek yerken yemezken ağlarken daha çok hemen kusmaya baslardı.. balgamsı sekilde.. bir defasında ağzından balgamı yakalayıp cekince kusabilmisti.. 1 bucuk yıla yakın cektik o illeti.. heryerde kustu bebek bilmio tabi bbeni çorba kusturdu diye onu bir daha uzun süre içmezdi haydi yeni yemek yap... hiçbir kıyafetini elde yıkamadan makineye attığımı hatırlamam hep özenmisimdir:KK43: hep halı sil halı yıkat yer sil.. bunlar benim çektiklerim y ayavrum... o kusarken bana kurtar beni diye bakıslarını hiç unutamam.. neyse.. hep drlar balgam dedi üsütmüs dedi ver antibiyottiiği gönder eve.. 5 ay önce nihayet teshis kondu... mide filmi çekildi direk çıkıo varsa.. reflüsü ağır dedi hatta, ilaç alıo 3 çesit günde 9 kez:KK43: ilaçlar sayesinde biraz rahatladık kusmaları çok azaldı, ama geçen hafta bir boğuldu ki zor kendine getirdim elim ayağım iki gün titredi... sana tavsiyem bebeğin çok küçük o nedenle gece falan yanında yat hemen duyabil onu, oğlum 22 aylık oldu benim, daha 1 ay önce sabah kusnuklar içinde buldum onu:KK43: moralim 0 oldu nasıl duymadım diye kusup kusup uyumus yazık:KK43: kusamasaydı sonucu düsünmek istemem.. soruların varsa sor reflü uzmanı gibi bisi oldum artık.. Allah sifa versin, küçük olduğu için ilaç veremezler ama mama verebilirler kusmayı engelleyici reflülü bebekler için mamalar var.. birde anne sütü aldığı sürece daha hafif seyreder hatta geçebilir, bizimki doğustanmıs mesela ama 8 ay emzirdim o zaman hiç sorun yoktu

bebegınız 10 gunlukmu hoşgelmıs dunyaya dılerım saglıcakla buyutursun..
ama reflu demenız ıcın cok erken bebeklerde 1 yasına kadar olması rastlanıyo..az az sıksık besleyın..yatırıncada yan yatırın kı allah korusun..1 yasına dogru durumu duzelır zor surec ama gecıcek elbette sabırlı olun ..bıde henuz cok erken belkı usutmeye baglıda olabılır..yada sızın yedıklerınızden etkılene bılır dıkkatlı olun..bı sure takıp edın..dılerım en kısa zamanda duzelır..

bende ilk bir ay sadece anne sütü verdim. bizimki 10. gününde fışkırır tarzda kusmaya başlamıştı o yüzden doktora götürdüm dogal geçer dedi.10. gününden beri gaz sancısı çekiyoruz kolik denildi. dogdu dogalı emzirirken hiç yatırmıyorum heo oturur pozisyonda emziriyorum, kırkı içinde yastıga başladım hatta şimdi yetişkin yastıgında yatırıyorum.emerken bile bogazına kaçırıyor kıpkırımız oluop öksürerek çıkarıyor. 1.ayını tamamladıgında geçer gibi oldu ama çok kısa sürdü, bu arada emzigede alıştırdım çok emiyo ve kusuyo çok emmmesi gaz yapıyo diye azaldı gibi oldu ohhh dedim artık kusmuyo bende gönül rahatlıgıyla uyur oldum. bide sinir oldugum kaynanam filan geliyo aglıyo diye kundak yapıyo agzını yüzünü kapatıyo diyorum kusar görmeyiz yok bişey olmaz diye en son dedim bogulursa görürsün sen dedim. bir ay önce sıkıntılarımız iyice arttı memeyi emerken aglamaya başladı, emmeyi bıraktı, memeye geliyo iştahla sonra agzında yara varmışda tuz basmışım gibi aglıyor. emmeyince bizde anlamadık mama verdik mama verince o da iyice gaz yapıp birbirini tetikledi, 41.gününde acilde solugu aldık gaz kolik dediler. bu arada bi de gazdan popomuzda çatlak yaptık popomuzda acıyo alttan gazını çıkartırken tuvaletini yaparkende aglıyor. beni emmek istemeyince tabii emmesi dolayısıyla sütüm azaldı. şimdide bir haftadır beslenmeden sonra gazını çıkartmak için omzuma aldıgımda emdiginin hepsini çıkartmaya başladı, önceden kustugunda aglamıyordu şimdi aglamaya başladı,bogazı hırıl hırıl,kustugu agzına geliyor geri yutuyor, agzında yemek varmış gibi geviş getiriyor.bizimki hafif bir reflü gibi gelmiyor bana gecelerimizde yok reflüde uyumama da oluyormuş

teşhisi koymak için ne gibi tetkikler yapılıyor, bebeğim çok küçük ve huysuzz endoskopi filan çok zor olur

bir de ben gazlı bebekler için olan bi mama kullanıyordum. popomuzda çatlak oldugu için kusan bebekler için olan mama kabız yapar mı

bebegınız 10 gunlukmu hoşgelmıs dunyaya dılerım saglıcakla buyutursun..
ama reflu demenız ıcın cok erken bebeklerde 1 yasına kadar olması rastlanıyo..az az sıksık besleyın..yatırıncada yan yatırın kı allah korusun..1 yasına dogru durumu duzelır zor surec ama gecıcek elbette sabırlı olun ..bıde henuz cok erken belkı usutmeye baglıda olabılır..yada sızın yedıklerınızden etkılene bılır dıkkatlı olun..bı sure takıp edın..dılerım en kısa zamanda duzelır..

emzirirken otrur pozisyonda emziriyorum, başını yüksek ve yan yatıyrıyorum. kusmaları aglamalı olmaya başladı, iştahla memeye geliyor az emdikten sonra aglayarak uzaklaşıyor bütün belirtiler var gibi beslenmesini etkiliyor hele iki gündür iştahı bile yok emmek bile istemiyor artık

reflü üsütmekten olmaz arkadasım, kar sana sesleniyorum:) kusma üsütmeden olabilir ama reflü apayrı bisi

canım dediğim gibi çok küçük az sabır.. drlar bilir ama reflü gibi geldi daha ek gıdaya geçilmeden bu kadar kusabiliyorsa eğer:KK43: tetkiklere gelince endoskopiye gerek yok.. mide filmi yeterli, bebeği bi makinenin altına yatırıyorlar sen elinde sırıngaylla ağzına kremsanti gibi bisi veriosun tadını seviyorlar sekerli bisi gibi..o onu yerken drlar izliyor yutkunmasına yemek borusu ve kapakcığın calısmasına bakıyorlar

biz o filmi iki kes çektirdik canım.. ilkinde drun söylediği yemek borusunun altında kapakcık var sen yerken yutarken acılır yutunce kapanır iste bizimkisi kapanmıyo doğal olarak yemekler daha ziyade boruda bekler ve dr dediği gibi kusmasından daha doğal bisi olamaz en ufak terslikte mide ters harekete geçiyour ve kusma baslıyor... kullandığımız ilaçlar mide asitini düzenleyici ilaclar yemekler midede durup sinsin diye...

suna da takıldım ben kabız demissin ya reflü teshisinden önce sebze meyve bol yediği halde hap kabızdı oğlum.. 3 kisi doğum yaptırır gibi ıkındıra ıkındıra kaka yaptırdık birkaç ay kadar.. hemoroid oldu o geçti tabi sonra... ama kabızlık yemeklerin çoğu kusuluyo.. midede arkadan gelip kaka yaptıracak kadar çok yemek yok.. yenisi gelip itene kadar midedeki setlesio ve cıkamıo... üzülme bizim ameliyat olma durumumuzda var crsmba hersey belli olacak çok gerginim:KK43:

reflü üsütmekten olmaz arkadasım, kar sana sesleniyorum:) kusma üsütmeden olabilir ama reflü apayrı bisi

canım dediğim gibi çok küçük az sabır.. drlar bilir ama reflü gibi geldi daha ek gıdaya geçilmeden bu kadar kusabiliyorsa eğer:KK43: tetkiklere gelince endoskopiye gerek yok.. mide filmi yeterli, bebeği bi makinenin altına yatırıyorlar sen elinde sırıngaylla ağzına kremsanti gibi bisi veriosun tadını seviyorlar sekerli bisi gibi..o onu yerken drlar izliyor yutkunmasına yemek borusu ve kapakcığın calısmasına bakıyorlar

küçükken sizde de böylemiydi? rahatsızlık verici boyutta olmasa bende büyüyünce geçecek diye düşünürüm ama bebegim emmiyo. dün sabah 9buçukta emdi onuda kustu sonra taa ögleden sonra 5e kadar ne mama istedi ne de meme bugünde aynı sabah 10 da emdi sonra kaç kez emmek için memeye geldiyse hepsi sanki agzına kırmızı biber sürülmüş gibi kaçma ve aglamayla sonlandı. birinci ayında 1600gram alan kızım 2 ay kilo alımı yarı yarıya düğştü. aynı ay dogumlu arkadaşları kilo olarak 6000gramlardan bahsederken biz 4800deyiz. ilk 20 gün günde 60gram alıyordu şimdi ortalamaya vurumca 20 gram almış. bu kadar etkileyen bi kusmanın kabul edilmemesi gerekli, iki gündür oto koltugunda uyuyor yüksek diye rahat ediyor sanırım minik kuşum

oğlum artık anlıyo herseyi.. küçükken kusacağı belli oluyordu gündüz daha sabahtan mızmız olurdu ağlamayla baslıo genelde.. fazla ağlatamadım istem dısı sımarttık aman kusmasın yazıktır diye.. sakın kundak filan yaptırma canım, oku bildiğini...

mamaların hepsinde kabızlığı artırıcı özellikler var.. iki ucu b..klu değnek afdersin canım... birde su varki hem mamalar hemde bazı yiyecekler bebek reflüsünü malesef tetiklio... mamadan baska careniz olmadığına göre diğer hususlara dikkat etmeye bakın..

Deniz çok süt içerdi birden kesti biberona dahi tahammülü yok süt yoğurt peynir asla.. dr dediki bebekler körükörüne birseyi istemiyorsa vardır sebebi, midesine dokunuyordur belki.. test ettik malesef, geçen boğuldu dedim ya hani o gün bisküvili sğt vermis babası markette onunda tadı süt değil bisküvü gibi içti hepsini o gece mahvolduk iste:KK43: arada tecrübelerimi yazıyorum hani bi gün aklına gelir lazım olur diye
bu arada tetkikleri bebek dru yapamas canımi malesef doğru düzgün bilgileri bile olmuyor reflü konusunda, bende 1 sene sonra teshis edebildiler.. daha küçük film çekmesler bekleyelim derler gibi geldi bana ama pediatri cerrahı görsün bence, sen hazırlıklı git bana anlattığın gibi hatta daha detaylı mesela yaz kenara ne zaman kustuğunu kac defa nasıl, özellikle uykudan fırlayıp kustuklarını

biz o filmi iki kes çektirdik canım.. ilkinde drun söylediği yemek borusunun altında kapakcık var sen yerken yutarken acılır yutunce kapanır iste bizimkisi kapanmıyo doğal olarak yemekler daha ziyade boruda bekler ve dr dediği gibi kusmasından daha doğal bisi olamaz en ufak terslikte mide ters harekete geçiyour ve kusma baslıyor... kullandığımız ilaçlar mide asitini düzenleyici ilaclar yemekler midede durup sinsin diye...

suna da takıldım ben kabız demissin ya reflü teshisinden önce sebze meyve bol yediği halde hap kabızdı oğlum.. 3 kisi doğum yaptırır gibi ıkındıra ıkındıra kaka yaptırdık birkaç ay kadar.. hemoroid oldu o geçti tabi sonra... ama kabızlık yemeklerin çoğu kusuluyo.. midede arkadan gelip kaka yaptıracak kadar çok yemek yok.. yenisi gelip itene kadar midedeki setlesio ve cıkamıo... üzülme bizim ameliyat olma durumumuzda var crsmba hersey belli olacak çok gerginim:KK43:

sende sıkma canını allah çaresiz dert vermesin bununda bi tedavisi var önemli olan gerçek tanının konmuş ve neticenicek olması biraz daha sabır diyelim ameliyattan sonra umarım rahatlarsınız.

bizim kabızlık durumumuz yok. ama poposunda çatlak var yani kabız olmaması gerekiyor, kusma için olan mamalarda lifli mamalar oldugu için kabız yapar diye korktum. reflü bagırsaklarda gaz olmasını da tetikliyormuş belki bizim gaz bundan dolayı oluyor. evet midede bişey kalmayınca sertleşiyor, ilk bir ay her bezimiz kirli olurdu bizim bir ay önce günde bir kez yapmaya sonrada zeytinyağı içirmelerle filan ancak yapmaya başladı, şimdide poposundaki çatlaktan dolayı yapmak istemiyor.

küçükken sizde de böylemiydi? rahatsızlık verici boyutta olmasa bende büyüyünce geçecek diye düşünürüm ama bebegim emmiyo. dün sabah 9buçukta emdi onuda kustu sonra taa ögleden sonra 5e kadar ne mama istedi ne de meme bugünde aynı sabah 10 da emdi sonra kaç kez emmek için memeye geldiyse hepsi sanki agzına kırmızı biber sürülmüş gibi kaçma ve aglamayla sonlandı. birinci ayında 1600gram alan kızım 2 ay kilo alımı yarı yarıya düğştü. aynı ay dogumlu arkadaşları kilo olarak 6000gramlardan bahsederken biz 4800deyiz. ilk 20 gün günde 60gram alıyordu şimdi ortalamaya vurumca 20 gram almış. bu kadar etkileyen bi kusmanın kabul edilmemesi gerekli, iki gündür oto koltugunda uyuyor yüksek diye rahat ediyor sanırım minik kuşum

canım küçükken anne sütü aldığı sürece bizde böyle değildi, buna rağmen suan reflüsü ağır durumda diyor dr... bulguların hakikaten reflüye benziyor.. ben çok pimpirikli olmusun sanırım... çok inatlastım çocukla zorla yedirdim reflülü bebekler çok zayıf olur öyle devam ederler alt çizgide. ama deniz hep tombuldu hala öyle.. dr çok mu titredin üstüne hastalığı gizlemissiniz diyor.. gecede dikkat edip gece kusmalarını kestik gibi bisey.. ondan gec teshis olmusuz malsef:KK43:hatta reflü diyen dr gecen hafta kendinden süpheye düsüp acaba psikolojikmidedi tombul ve sağlıklı görünüo çünkü tekrar film cekti film esnasında kusunca durdular hemen kesin reflü dediler

sağolasın canım

kabızlık o reflü ilaclarından beri hiç yok sükür, kendi kendine yapıo diye seviniyorum.. ondan öncede kayısı ve erik hosafı ise yaramıstı aksama kadar baya içerdi

evet gaz olur ağızdanda çok çıkarır ve rahatlar huzursuz da olabilir zaman zaman, hamileliğinin son zamanlarını hatırla yiyecekler boğazında gibi acı bir tat
Allah sifa versin bebislere, dermansız dert vermesin bu da geçer insallah

canım aklıma geldikçe yazıyorum oğlum uyurken.. arada bakarım konuna

emmek istemezse çok zorlama, çare yok ek gıdanız yok henüz çünkü..mide almıyo napsınlar yazık.. acık emziriyim derken midedekinden de olmak var iyice aç kaldı diye üzülüyor o zaman insan...

ahmet marankir çiğ patates suyu diypr bi o kaldı denemediğimiz bakalım drdan sonra deneriz belki

canım aklıma geldikçe yazıyorum oğlum uyurken.. arada bakarım konuna

emmek istemezse çok zorlama, çare yok ek gıdanız yok henüz çünkü..mide almıyo napsınlar yazık.. acık emziriyim derken midedekinden de olmak var iyice aç kaldı diye üzülüyor o zaman insan...

ahmet marankir çiğ patates suyu diypr bi o kaldı denemediğimiz bakalım drdan sonra deneriz belki

zaten bir aydır günlük gibi bişey tutuyorum uykusunu ögünlerini bezinin kirini saati saatine yazıyorum. forumda benimle aynı ay dogum yapmış annelerin yedirdiklerini mama biktarını 120 den 180lerden bahsediyorlar benim minigim sadece bir kere ancak 80 yiyebildi genellikle 60 yiyebiliyor. 180 nere 60 nere:KK43: 60cc iki haftalık bebeklere öneriyorlar.

bide midedekini boşalttıktan sonra tekrar emmek istemiyor ki sanki emince başına gelicegi biliyorda kaçıyor gibi

doğru söylüyorsun canım kusunca bi süre emmek istemez bende kusunca bi yarım saat bir saat oyalıyorum sonra deniyorum arada arada dene zorlama..

ne hissettiğini o kadar iyi anlıyorum ki bosver seninle doğum yapanların bebeklerini.. kıyaslama ancak canını sıkılır baska bisey olmaz.. alt sınırda takip edicek demekki bir süre kilosu... her ay azda olsa kilo alıyormu oranlı bir sekilde o önemli senin için bir cerraha götür istersen kilo almadığını farkederse bi sekilde gözlemleyip müdahale etmek ister en azından... çünkü çok minik daha en fazla kilo alma zamanı simdi hani ay ay değisirler dimi.. sonra duruluyo, k,lo su an için önemli.. .ben artık takip bile etmiyorum 1 bucuk yasından beri temmuzda 2 olacak artık çok önemli değil bizim için.. ama siz nolur bi gösterin canım yaç. sıksık dene emer içer belki anne sütün kesildimi senin o daha iyi oluraslında

hamileligimde mide yanmasından uyuyamazdım, belki igrenç gelecek ama mide içeriğimle bir iki kez yastıgı kirlettiğim oldu. küçük bebek ne yapsın.

önce kusardı ama kusmasına aglamazdı, şimdi kusunca da aglamaya başladı bizde olur ya hani mide asidi taaa bogazına kadar tahriş eder acaba öyle mi oldu diye düşüyorum.

10günlükken başlayan kusmasından beri oturtarak emziriyorum, emdikten sonra dik tutuyorum mümkün oldugunca dikkat etmelerime ragmen bu rahatsızlıkları oluyorsa hafif olmayabilir diye korkuyorum. kusan çocuklar için olan mama deneyeceğiz artık. acaba 2aylık bebege mide ilacı antiasit filan verirler mi ki

acaba bütün huzursuzlugumuzun gazımızın sancılarımızın uykusuzlugumuzun nedeni bu olabilir mi ki

bence sen bi makine al elektrikli o uyudukça sağ, biliosundur ama bazen hatırlatılmak ister insan kızma bana... humananın süt artırıcı çayını iç. daha çok yani annesin kesilmes hemen geri gelir sütün bence.. ve rahatlatır senide bebeğide.. daha az kusar