Beden algı bozukluğu başlıyor sanırım

egecell

Sokak hayvanları sahipsiz değildir #erosiçinadalet
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2014
5.584
11.155
36
İyi akşamlar herkese. Yaklaşık 1 yıldır gittikçe artan bir güzellik takıntım gelişmeye başladı. Normal düz bir kadınım kiminiz güzel bulursunuz kiminiz ortalama. Öyle aklınıza herkesin hayran olduğu bir tip gelmesin. Ama yukarıda da dediğim gibi yaklaşık 1 senedir aklımda sürekli ama sürekli görünüşüm ve hep daha iyi olmalıyım fikri var. Evden çıkmayacağım zamanlar da bile makyaj yapmaya başladım. 1 bardak kola içsem vicdan azabı çekmeye başladım. İşin garibi sosyal medya da kullanmıyorum yani o çok güzel kadın içeriklerine maruz kalmıyorum. 32 yaşındayım 1.62 boyum 53kiloyum. Bugün belimden yağ mı aldırsam acaba diye düşünürken buldum kendimi ve bu hastalıklı düşünce ve gidişat beni korkutuyor.
Üstelik bir süre önce fiziğime hayrandım. Fizik yine aynı fizik ama bana ne olduysa sürekli kusur bulmaya başladım. Başka insanlara böyle bakmıyorum.
Başka bir kadında kusur göremiyorum yani aklımda insanları bu şişman bu zayıf bunun kırışıklıkları var diye hiç değerlendirmiyorum hatta hiç mi hiç dikkat etmiyorum ama kendimde en ufak bir kusur gözüme batıyor.
Orta yaşım artık ve her insan gibi yaşlanıyorum. Bununla barışmanın bir yolu var mı ? Veya bu his nereden gelmiş olabilir durduk yere. Önceden kendime hiç takıntılı değildim şu an aynada çoğu zaman dünyanın en çirkin kadına bakıyor gibiyim.

Bir ihtimal acaba diyorum şu mu sebep oldu ? Örneğin birisi karşımda herhangi bir olumsuzluğundan bahsediyorsa ben onu teselli etmek için 2 katı kendimde olan bir olumsuzluktan bahsederim. Acaba böyle yapa yapa kendimi mi inandırdım diyorum. Bana gelip deseniz ki atıyorum selülitlerim var ben siz üzülmeyin ve kendinizi çirkin hissetmeyin diye kendimin selülitlerini 5 kat abartarak anlatırım.
İnsanlar burnumu çok beğenirdi ve övdükleri zaman mahçup olup yok yav aslında şurası şöyle burası böyle derdim ve artık burnumu yaptırmam gerektiğini düşünüyorum.

Ezelden beri böyle olduğu için bilinçaltımı mı inandırdım diyorum 🤔
Veya diyelim ki gerçekten artık bir şeyler değişiyor ve yaşlanıyorum bununla nasıl barışırım. Sizde durumlar nasıl ? Sürekli vücudunu kafaya takan bir insan olmak istemiyorum ben .

31 yaşimdayim orta yaş mi olduk 32 😃
Hiç yaşlaniyorum diye düşünmedim bence 30larin başiyla 20li yaşlar arasinda görünüş olarak pek fark görmüyorum kendini ekstra yipratmadiysa bir insan.

Bir de iltifat alinca neden mahcup oluyorsunuz ki tesekkur etseniz yeterli. Ben sadece teşekkür ederim kapatirim hatta gecen biri gözlerime iltifat edince tesekkur ederim ben de cok begeniyorum demiş bulundum. 😄

Spor, bakim ve teşekkür etmeyi unutmayin kendinizi kötülemeyin gerisi boş herkes yaşlanacak.
Bende de yok degil bu arada yaslanma korkusu ama ilerisi icin var suan icin yok. 😀

Benim de vücudumda taktığım şeyler oldu/oluyor
Zamanında hep full makyaj gezerdim. Yüzmeye giderken makyaj yapardım, otobüse binerdim, havuza geçerken makyajı siler yüzdükten sonra tekrar full makyajla çıkardım ve bunlar sırf kısacık bir otobüs yolculuğu için. Başka yere gittiğim de yoktu.
O dönem hayatımda birisi yoktu ve kendimi iyi hissetmek için özgüven için yapardım hep. Şimdi evliyim daha barışığım kendimle.
Sanırım boşanma aşamasındaydınız bunun da etkisi olabilir mi? Yani stresli süreç olduğundan dolayı kendinizi daha iyi hissetmek için bu kadar kendinizle uğraşıyorsunuzdur belki.

Lutfen tek kriteriniz saglik olsun. Su an kilolu degilim fakat ciddi Karin sisligi ve odem sorunu yasiyorum, soyle soyleyeyim bazen oyle zamanlar oluyor ki 6 yil onceki kıyafetlerim tik oluyor bazen 100 kg gibi yusyuvarlak hale geliyorum
O guzellik algilari takviye Meraki vs hepsi bos. 30lara gelip kronik hastalık ile tanismadiysaniz sanslisiniz
Bu arada adini daha once okumadigim hastalik fazla kolajen uretimi ile alakali diye aciklaniyor. Ve ben geçen yaz meraktan kolajen icmeye basladim :)
Bir bardak koladan korkmayin ama sabah aksam pis beslenmeyin, yuruyusu eksik etmeyin en azından yazin duzenli yuzmeye gidin gerisi hic önemli degil bence

31 yaşimdayim orta yaş mi olduk 32 😃
Hiç yaşlaniyorum diye düşünmedim bence 30larin başiyla 20li yaşlar arasinda görünüş olarak pek fark görmüyorum kendini ekstra yipratmadiysa bir insan.

Bir de iltifat alinca neden mahcup oluyorsunuz ki tesekkur etseniz yeterli. Ben sadece teşekkür ederim kapatirim hatta gecen biri gözlerime iltifat edince tesekkur ederim ben de cok begeniyorum demiş bulundum. 😄

Spor, bakim ve teşekkür etmeyi unutmayin kendinizi kötülemeyin gerisi boş herkes yaşlanacak.
Bende de yok degil bu arada yaslanma korkusu ama ilerisi icin var suan icin yok. 😀
Bak mesela sen 31 yaş orta yaş desen hayır gençsin daha derim 😀 valla yetiştiriliş mi nedir övünmek çocukluktan beri ayıptı bizde. Çerkes adetleri 🤦🏼‍♀️
Spor 4 senedir yapıyorum düzenli. Ona rağmen yağ aldırma ameliyatı düşündüm işte 😀 beni çok yolar daha doktorlar

Hayatınızda birisi var mı? Acaba duygusal anlamda beğenildiğinizi hissetmeniz duymanız gerekiyor olabilir mi?

Kardeşim oldum olasi bir ozellige ozenirdi mesela, simdilerde cok moda. Cok az uygulama yaptirdi, 1 ayda geldi gecti ztn
Nasil oldu diye sordu dedim herkes gibi yeniden yaptirmak mi istiyorsun? Evet ama cekiniyorum dedi, sacmalama hep istiyordun ztn en uzunu 6 ay suruyor yaptir gitsin kendini bir sure oyle gor kimseyi umursama dedim. Bu hafta yaptirdi ve mutlu hissediyormus

Lutfen tek kriteriniz saglik olsun. Su an kilolu degilim fakat ciddi Karin sisligi ve odem sorunu yasiyorum, soyle soyleyeyim bazen oyle zamanlar oluyor ki 6 yil onceki kıyafetlerim tik oluyor bazen 100 kg gibi yusyuvarlak hale geliyorum
O guzellik algilari takviye Meraki vs hepsi bos. 30lara gelip kronik hastalık ile tanismadiysaniz sanslisiniz
Bu arada adini daha once okumadigim hastalik fazla kolajen uretimi ile alakali diye aciklaniyor. Ve ben geçen yaz meraktan kolajen icmeye basladim :)
Bir bardak koladan korkmayin ama sabah aksam pis beslenmeyin, yuruyusu eksik etmeyin en azından yazin duzenli yuzmeye gidin gerisi hic önemli degil bence
Çok geçmiş olsun 😔 sebebi neymiş ödemin

Bence 30lu yaşlarda böyle sendromlar oluyor. Abartmadığınız takdirde bir şeyler yaptırmanız size iyi gelebilir. Bunun kendinle barışık olmakla hiçbir alakası yok. Yaşımız ilerliyor ve vücudumuzda minnacık da olsa değişimler oluyor.
Ben tokken 62 cm bele yağ aldırma düşündüm gsgsgsg 😀 yani baştan sona her yeri yaptırasım var

Hayatınızda birisi var mı? Acaba duygusal anlamda beğenildiğinizi hissetmeniz duymanız gerekiyor olabilir mi?
Eşim beni kıskandıkça istese mankenlerle bile olacağını söyleyip dururdu o mu etkiledi acaba 🤔

bebişim aklı başında hiçbir doktor senden yağ çekmez zaten sadece 50 kilosun. Bu işin saglık boyutu var, yağ çekilirken kanda pıhtı oluşabiliyormuş beynine kadar gidiyormuş, gayet sağlığından hatta canından olabilirsin :110: O işlem zaten acılı bir işlem bir süre de korse giymen gerekiyor. Paranla rezil olursun benden söylemesi.

Bence beden algısı bozuklluğuna kapılıyorsun acien bir terapiste danış. Türkiyede kapılmamak mümkün mü zaten, herkes acaip şeyler yaptırıyor sokağa bir çıkıyorsun İstanbulda herkesin ağzı yüzü şişik:110: Acilen terapiste başvur derim.

Çok geçmiş olsun 😔 sebebi neymiş ödemin

Aslinda hastalik cok ciddi bir tur romatizma ama cok zor tespit ettik gunlerce eziyet gunler, zombi gibi ise gidip gelme - bir ara calisamadim yani kilo vs son sorunum
Disaridan goren aa kilo aldin diye dalga gecerken ben o ana kdr 6 7 kez wcye gitmis sismis karnim kaburgalarima batarken calismaya calisiyorum mesela :)
Hepsini halledecegim son basamaktayim ama o anlari ben yasiyorum ve herseye ragmen iyi ayakta kaldigima eminim aynada kendime mutlu bakip tesekkur ediyorum

Kardeşim oldum olasi bir ozellige ozenirdi mesela, simdilerde cok moda. Cok az uygulama yaptirdi, 1 ayda geldi gecti ztn
Nasil oldu diye sordu dedim herkes gibi yeniden yaptirmak mi istiyorsun? Evet ama cekiniyorum dedi, sacmalama hep istiyordun ztn en uzunu 6 ay suruyor yaptir gitsin kendini bir sure oyle gor kimseyi umursama dedim. Bu hafta yaptirdi ve mutlu hissediyormus
Ne yaptırdı

39 yaştan sesleniyorum orta yaş demeyin yahu rica ediciiiimm :)
Şaka bir yana illaki benim de takıldığım noktalar oluyor ama yağ aldıracak kadar değiliz daha :) Üstte bir arkadaşın da dediği gibi güzellik algısından değil de sağlık için çabalamalıyız o zaman yağ falan bir şeycik kalmaz 🍀

Eşim beni kıskandıkça istese mankenlerle bile olacağını söyleyip dururdu o mu etkiledi acaba 🤔

Odur baska ne olacak ... ben olsam Allah affetsin ama coluk cocuk yoksa baska erkek bulur tekmeyi oyle atardim, bu kadar saygisiz ve igrenc bir adamla isim olmaz. Oyle laflar ederse de atarim evden haydi sihtir git bull mankeni bu eve bir daha gelme derim.

Son düzenleme:
Ben tokken 62 cm bele yağ aldırma düşündüm gsgsgsg 😀 yani baştan sona her yeri yaptırasım var
Ben bulaşmamanız taraftarıyım. Bir başlarsanız sonu gelmez.
Psikoloğa gidin. Sorunun kaynağına inip çözüme kavuşturulur.

Bizde övünmek ayıpsa da haberim yok. Ben de sevmiyorum. Çevremdeki uyarılardan sonra arada teşekkür ediyorum, çoğu zaman duymazlıktan geliyorum 🤣

Evdekilerin övmesi de beni rahatsız ediyordu, küçükken bile 🤷‍♀️

X