Bebek Beslenmesi bıldırcın yumurtasını nasıl veriyorsunuz...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

esraaydin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2009
132
0
arkadaşlar oğlum 1 yaşında ve artık bıldırcın yumurtası vermek istiyorum nasıl vercem pişirilmiyor sanırım sütemi katıyorsunuz birde her sabah kahvaltıda 1 yumurta yiyor artı olarak bıldırcın yumurtası fazla gelirmi?kullanan ve bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum....

merhaba canım.bende bugün bu konuyu araştırırken senin konu açman iyi oldu, zira okuduklarımdan kafam baya karıştı.herkes farklı bişey söylüyor.allah bağışlasın 17 aylık bir kızım var.annem sabah bıldırcın yumurtası getirmiş kızıma yedirmem için.bende bir çay bardağı sütün içine sarısını çırpıp biraz da şeker koydum.aslında bal koymak istiyorum ama şuan evde yok sonra alacağım.kızım severek içti.bilemiyorum artık doğrumu yaptım yanlış mı diye.doktorumuza da soracağım gittiğimizde.bu arada bıldırcın yumurtası ve tavuk yumurtası bir arada fazla gelir sanırım.çünkü bir tane bıldırcın yumurtası beş tavuk yumurtasına eş değer diye okumuştum.

Ben kızıma 6.ayın sonundan itibaren haşlayıp bıldırcın yumurtası sarısı vermeye başladım.Kahvaltı mamasının içine eziyordum.
Ancak bir tanıdığımız her bıldırcın yumurtası taze değil.Ben getirtmiyorum yazın çünkü onlar geçen yılın oluyor dedi.Ve ben kızıma şimdi ev tavuğunun yumurtasının sarısını veriyorum.
Pazarlara köylüler getiyor köy tavuğu.Ama bir komşumuzun kendi tavukları var.Taze günlük yumurta.Onlardan alıyorum.Ve bir tane yumurta sarısı kahvaltısını ezdiriyorum.Yiyor ve hiçte alerji yapmadı.
Özetle canım bence ev tavuğunun günlük yumurtasını bulursan onu yedir.1 tane sarısı yeterli.benim kızım 9 aylık oldu.
Fazla yumurta alerji yapar aklında olsun.Günlük yumurta bıldırcın yumurtasından daha iyi.Sonuçta bıldırcın yumurtasının tazeleğinin garantisi yok.

mutlaka pişirilip veilmeli,aynı tavuk yumurtası gibi.Çiğ verme,pişir ki bakteriler ölsün.İkisi fazla gelir,birini tercih et.

bende tazeliğine güvenemiyorum,marketlerde paketler halinde satılıyor,üzerine kağıttan bir etiketle son kullanım tarihi yapıştılmış,tarihi geçip firmaya gönderildiklerinde muhtemelen üzerine yeni bir etiket yapıştırıp tazeymiş gibi piyasaya yolluyorlardır.kaş yapayım derken göz çıkarmamak için şimdilik sadece tavuk yumurtası veriyorum

bende veriyorum oğluma haftada 2 tane daha fazla vermeyin bence östorojen hormonu içeriyor kızlarda erken ergenliğe sebep olabilir yüksek demir içeriyor kuranda bile adı geçiyor azı karar çoğu zarar

8 yaşında bir kızım var uzun zamandır bıldırcın yumurtasını kullanıyorum ben hep çig olarak haftada 3 kez veriyorum şimdilik bi zararını görmedim umarımda olmaz...

çiğ yumurtayı nasıl veriyorsunuz yahu çiğ yumurta bakteri yuvasıdır:KK19:

ben de kızıma hergün 1 tane haşlayarak veriyorum. küçük olduğu için yedirebiliyorum. diğer yumurtanın tamamını yediremiyordum.

iki günde bir adet, normal yumurta gibi haşlayarak veriyorum..
protein ve demir bakımından tavuk yumurtasına göre çok daha zengin...o yüzden; aynı anda tavuk+bıldırcın çok fazla gelir..ikisi dönüşümlü olarak verilmeli...:KK56:

ben de kızıma hergün 1 tane haşlayarak veriyorum. küçük olduğu için yedirebiliyorum. diğer yumurtanın tamamını yediremiyordum.

hergün fazla canım bence yazdığımı okudun mu bilemiyorum ama erken ergenlik sebebi olabilir dozunda yedirmek lazım haftada 2 bilemedin 3 yeterli bence diger günler tavuk yumurtası verirsin:KK56:

hormon olayını bilmiyodum ama çok faydalı olduğu doğru..birde 100 gr normal yumurtaya göre 100 gr bıldırcın yumurtası.. içerik hesabı bu şekilde yapılıyor.. yani 100 gr bıldırcın yumurtasından alacağın faydayla 100 gr normal yumurtanın faydası karşılaştırılıyor..mesela 100 gr tavuk yumurtası 5 adetse eğer 100 gr bıldırcın 15 adede denk geliyor..bir tavuk yumurtasının eşdeğeri 2 bıldırcın yumurtası imiş..diyetisyen bize o şekilde söyledi ve ben yedirdiğimde 2 bıldırcın yediriyorum..iki yumurtayıda pişirerek veriyorum..tazelik olayında da eski usül..suda yukarı çıkanı çöpe atıyorum :) hazır satılan paketlerde de dolandırıcılık fazla zaten..2 taze yumurtaysa 1 tane kesin bayat çıkıyo...

hormon olayını bilmiyodum ama çok faydalı olduğu doğru..birde 100 gr normal yumurtaya göre 100 gr bıldırcın yumurtası.. içerik hesabı bu şekilde yapılıyor.. yani 100 gr bıldırcın yumurtasından alacağın faydayla 100 gr normal yumurtanın faydası karşılaştırılıyor..mesela 100 gr tavuk yumurtası 5 adetse eğer 100 gr bıldırcın 15 adede denk geliyor..bir tavuk yumurtasının eşdeğeri 2 bıldırcın yumurtası imiş..diyetisyen bize o şekilde söyledi ve ben yedirdiğimde 2 bıldırcın yediriyorum..iki yumurtayıda pişirerek veriyorum..tazelik olayında da eski usül..suda yukarı çıkanı çöpe atıyorum :) hazır satılan paketlerde de dolandırıcılık fazla zaten..2 taze yumurtaysa 1 tane kesin bayat çıkıyo...

Cnım yukarı çıkan bayat mı oluyor?
ben bilmiyordum?
kızlar bende bıldrıcın veriyorum.tavuk yumurtası büyük olduğu için pek yemiyor.
ayrıca protein açısından bıldırcın daha iyi diye biliyorum.daha biz 9 aylıkken doktorumuz hergün verebilirsiniz
sakınca yok demişti.bende hergün sarısını tahin pekmezin içine katıyorum.bi tanede ceviz ezip yediriyorum.

canım biçok büyük marketlerde satılıyor.aklına hangisi geliyorsa.

evet tatlım bayat yumurta suyun üstüne çıkar..taze olanı dipte kalır:)

Merhabalar benim 14 aylık bir oğlum var.Maaşallah boyuda posuda gayet yerinde 2 yaşındaki bir çocuk kıvamında. Beslenemsine gelince yumurta kesinlikle gün aşırı verilmeli o da size kalmış 2 günde bir ama en az birer gün ara ile. Bıldırcın yumurtasını kaynattığım sütü ocaktan aldıktan sonra cezvenin içine akıtıyorum malum bu tarz hayvansal ürünleri küçük bir çocukta çiğ kullanmak ne kadar sağlıklıdır diye bir nebze rahatlatıyorum kendimi. Asla kavanoz mama kullanmadım. Plastik rendeler var konserve meyveler gibi oluyor. Kahvaltıda ise belirli miktar süt cici bebe yerine bazen elde pişirilmiş köy yumurtası içerikli sade kek, rondoda çekilmiş badem fındık ve ceviz içi,bir tatlı kaşığı pekmez,biraz muz,tuzu alınmış peynir,bir ya da iki adet çekirdeği çıkarılmış dış zarı soyulmuş zeytiin eevvett eğer bıldırcın yumurtası varsa tavuk yumurtası koymuyorum,sonrada yumurta. Aklıma gelenler şimdilik bu

X