Bir öğretmenin çaresizliği

Lisede çocuk gelişimi okuyup yok anam diyerek ziraat mühendisi oldum iyiki öyle olmuş oğlum şuan 6 yasinda oda anaokuluna gidiyor ve siniflari 24 25 kisi ben cocuklari gördükce nutkum tutuldu benim saftikoz oglum hergün şiddete maruz kalıp geliyor kalıplı iri yarı aama asla vurmuyor kimseye

Küfür terbiyesizlik siddet dinlememe hersey var cocuklarda sinifin yarisi böyle bizim öğretmenimizde kafayı kırmak üzere

Milletin 5 senede egitemedigini siz 2 hftada basaramazsiniz zaten mumkun degil ogretmen cocugun annesine beni dinlemiyor diyor annesi bizide dinlemiyor deyip gülüyor öğretmen böyle olmaz sizde konusun diyor kadin biz beceremedik sen öğret diyor gelde böyleleriyle uğraş

Sorun aslinda cocuklarda degil evlatlarina hicbirsey ogretmeyen ot gibi buyuten ailelerinde kusura bakmasin kimse dur sus çüş ten anlamiyorlar koca cocuklar 5 yas artik herseyi anlar bilir.

Siz biraz kati davranin yumuş yumuş değil.. alttan alttan dinlemeyen cezayı yesin .. mesela yapan herkese cikolata yapmayana yok arkasindan bir etkinlik daha muhtemelen o yapmayan da yapacaktir kazanmak icin sonra onada ödül gün sonunda en cok ödül kazanana bi ödül daha anasını satim 😂😂 ay kendime güldüm tövbe estagfurullah

Saka bi yana kolayliklar diliyorm🙏

Ay ben bilmem ki haddim olmayarak yazdım:) azıcık üzüldüm cocuklara sert davranin yorumlarini gorunce:) ben kedi annesiyim cocuklari bilmem en iyisi susayim:)
Çocuk dediğin doğal olarak çeşit çeşit, 19 yıllık öğretmen 13 yıllık anneyim, 2 çocuğa aynı muamelenin söktüğünü görmüş değilim. Biz de deneye deneye buluyoruz hangi çocuğa ne işler, çocuklar da bizi dener bu sürede tabi. Kural bilinci ailede doğru verilirse 5 yaş çocuğu çoktan işin pîri olmuş olur. Anne olmaya karar verdiğinizde bolca çocuk gelişimi kitabı okuyun. Hatta hemen size bir tane önereyim, ben çocuklarımı bu kitaptan yararlanarak büyüttüm, çocuklarımdan da anneliğimden de memnunum. Mükemmelim demiyorum ama kesinlikle kötü bir anne değilim.

Burada tükenmiş ama bulursanız kütüphanenize ekleyin mutlaka

Çocuk dediğin doğal olarak çeşit çeşit, 19 yıllık öğretmen 13 yıllık anneyim, 2 çocuğa aynı muamelenin söktüğünü görmüş değilim. Biz de deneye deneye buluyoruz hangi çocuğa ne işler, çocuklar da bizi dener bu sürede tabi. Kural bilinci ailede doğru verilirse 5 yaş çocuğu çoktan işin pîri olmuş olur. Anne olmaya karar verdiğinizde bolca çocuk gelişimi kitabı okuyun. Hatta hemen size bir tane önereyim, ben çocuklarımı bu kitaptan yararlanarak büyüttüm, çocuklarımdan da anneliğimden de memnunum. Mükemmelim demiyorum ama kesinlikle kötü bir anne değilim.

Burada tikenmiş ama bulursanız kütüphanenize ekleyin mutlaka
Çok teşekkür ederim:) baska önerileriniz varsa onlari da atabilir misiniz

Lisede çocuk gelişimi okuyup yok anam diyerek ziraat mühendisi oldum iyiki öyle olmuş oğlum şuan 6 yasinda oda anaokuluna gidiyor ve siniflari 24 25 kisi ben cocuklari gördükce nutkum tutuldu benim saftikoz oglum hergün şiddete maruz kalıp geliyor kalıplı iri yarı aama asla vurmuyor kimseye

Küfür terbiyesizlik siddet dinlememe hersey var cocuklarda sinifin yarisi böyle bizim öğretmenimizde kafayı kırmak üzere

Milletin 5 senede egitemedigini siz 2 hftada basaramazsiniz zaten mumkun degil ogretmen cocugun annesine beni dinlemiyor diyor annesi bizide dinlemiyor deyip gülüyor öğretmen böyle olmaz sizde konusun diyor kadin biz beceremedik sen öğret diyor gelde böyleleriyle uğraş

Sorun aslinda cocuklarda degil evlatlarina hicbirsey ogretmeyen ot gibi buyuten ailelerinde kusura bakmasin kimse dur sus çüş ten anlamiyorlar koca cocuklar 5 yas artik herseyi anlar bilir.

Siz biraz kati davranin yumuş yumuş değil.. alttan alttan dinlemeyen cezayı yesin .. mesela yapan herkese cikolata yapmayana yok arkasindan bir etkinlik daha muhtemelen o yapmayan da yapacaktir kazanmak icin sonra onada ödül gün sonunda en cok ödül kazanana bi ödül daha anasını satim 😂😂 ay kendime güldüm tövbe estagfurullah

Saka bi yana kolayliklar diliyorm🙏

Geçen hafta 5 yaşındaki kızımın okuldaki ilk haftasıydı. Velilerden biri her gün öğretmeni okulun kapısında tutup çocuğunu tuvalete götürmesi için ikna etmeye çalışıyordu. Öğretmenimiz daha ilk toplantıda 5 yaş çocuğu artık tuvalet eğitimini tamamlamış olmalı, ben çocuğunuzu tuvalete götüremem özel bölgesini göremem, eğer problem yaşarsanız gelir okulda beklersiniz gerekirse yardımcı olursunuz kendiniz demişti. Ama yok ısrarla bir kere götürseniz alışır, biraz kapıda beklerseniz yapar gibi cümlelerle kadını yarım saat oyaladı her gün.

İlk toplantıda bu konu açılıp öğretmen çok olumsuz konuşunca rahatsız olmuştum ama daha ilk hafta velinin tavırları hak vermeme sebep oldu.

5 yaş artık tuvalet eğitiminin tamamlanması gereken bir yaş ve eğer problem varsa anne baba olarak düzeltmek bizim görevimiz ama onu da öğretmenden bekliyor bazı veliler çünkü her gün okulda beklemek istemiyor, evine gidip yemeğini yapmak istiyor. Çocuğum yaşıtlarından neden daha geride diye hiç kendini de sorgulamıyor 🤷🏻‍♀️

Çok teşekkür ederim:) baska önerileriniz varsa onlari da atabilir misiniz
Başka kitap önerisi gelmedi aklıma bu çok iyi bir kaynak, kalın bir kitap sayılmaz ama çocuğun neyi neden yaptığını anlamak için mükemmel bence. Tavsiyem 'moda eğitimciler'i değil bu işin pîri kişileri okuyun, üstün dökmen, suna tanaltay, doğan cüceloğlu gibi. Çocuk büyütmek çocuk yönetmek ya da çocuk tarafından yönetilmek değildir. Sosyal uyum içerisinde onun gelişimine saygıyla katkı sağlamaktır. Heykel yapmıyoruz, elimizdeki fidanın sağlıklı büyümesini sağlamaya çalışıyoruz.

Başka kitap önerisi gelmedi aklıma bu çok iyi bir kaynak, kalın bir kitap sayılmaz ama çocuğun neyi neden yaptığını anlamak için mükemmel bence. Tavsiyem 'moda eğitimciler'i değil bu işin pîri kişileri okuyun, üstün dökmen, suna tanaltay, doğan cüceloğlu gibi. Çocuk büyütmek çocuk yönetmek ya da çocuk tarafından yönetilmek değildir. Sosyal uyum içerisinde onun gelişimine saygıyla katkı sağlamaktır. Heykel yapmıyoruz, elimizdeki fidanın sağlıklı büyümesini sağlamaya çalışıyoruz.
Tam da sevdigim yazarları önermişsiniz çok sağolun

Özgüvenle şımarıklığı ayıramayan annelerin çocukları bunlar. Dünya çocuklarının etrafında dönsün diye uğraşırlar. Sonra da okulda bize olur olan. Öğretmenin kral olduğu zamanda öğrenciydik öğrencinin kral olduğu zamanda öğretmeniz. Bıktım bu düzenden
Kesinlikle katılıyorum size .Üst katimizda 4 yaş bir çocuğu olan komşu vardı. Sürekli gecenin bir vakti(gece yarısı 12_1) sebepli ,sebepsiz koşuyordu ve aşağıya malesef ki yansıması çok gürültülü oluyordu .Çok sabrettik ,bir gece dayanamadım kibarca uyardım annesini .Bana şunu dedi ; 4 yaşındaki çocuğu uyaramam, koşacak tabii.Gece misafir geldiği için birlikte koşuyorlar, misafirin çocuklarına da diyemem dedi.Ben de , bu yaştaki çocukların gece yatma saatlerinin 9 u hadi bilemediniz 10 u geçmemesi gerekir ama dedim.Uyaramam dedi,kapadı kapıyı ki o kadar kibar söylemiştim ki ,kendime üzüldüm...Bizde çocuk büyüttük ama bu denli kuralsız ve çocuğunu uyarmayan ebeveynlerin olduğu bir dönem hiç yaşamamıştım.Cevremde sıklıkla da yaşanıyor böyle şeyler.Sonra bu çocukları ana sınıfına, kreşe yolluyorlar ,sonuç ortada..Eğitim ailede başlar. Allah öğretmenlerin yardımcısı olsun ,özellikle bu devirde.

Başlığı görümce kesin anasınıfıdır dedim doğruymuş. Sınıfınızı daha ilgi çekici hale getirmek için düzenleyin merkezleri oluşturun merkezlere kurallar koyun mesela kitap merkezine 4 kişi girebilir. Hepsinin elinde fotoğrafı olur merkezin girişine yapıştırıp girerler çıkarken merkezi toplamak zorunda olsunlar. Sınıfta koşacakları alanları azaltın. İlgi çekici materyaller alabilirsiniz. Ekonomik olarak sınıfınız nasıl bilmiyorum ama mutlaka bir yardımcı edinin artık okul mu tutar veliler mi karşılar bilmiyorum ama çocuk gelişimi mezunu olursa daha da rahat edersiniz. bence asla bağırmayın orta ses tonu iyidir ve ödül ceza olayına hiç girmeyin işin içinden çıkılmıyor. Sorumluluk vermek ve çocuklara sınır koymak iyi gelebilir. Günlük rutinler oluşturun egzersiz saati dans saati vs. Planınıza saat yazmak da işe yarar. Ama acele etmeyin okul daha yeni açıldı ben de bir kere yarı dönemden almıştım çok zorlanmıştım eski hoca hep çizgi film açıyormuş ben açmayınca kaos çıkmışyı sınıfta müdür bana "eski hoca da bunlar usluydu" Demişti ama yılmadım biraz zaman verin ve sabırlı olun. " Denemediğim yol kalmadı" Diye bir kitap var tavsiye ederim.

Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Uslu olanları ödüllendirin. Her gün bitiminde bı kalp sticker vermek gibi. O yaş çocuklar için sticker çok önemli nedense. Oğlum da kızımda o stickerleri aldıklarında çok mutlu olurlardı 😍
Küfürle ilgili birşey diyemedim. Beş yaş çocuğu küfür ediyorsa ailesi ciddi problemlidir. Aileyle de çözülmez olay.

Ben de sınıf öğretmeniyim. Bence öncelikle veliye durumu anlatın. Defalarca bir sorun olursa arayın çağırın veli kızsın öğrenciye. Yaramaz öğrencileri de güzel bi etkinlik veya ödülden mahrum bırakın

bilmediğimden soruyorum etrafmda genelde özele giden çocuklar var

tuvalet eğtimi olmayan küfreden vs çocuğu devam ettirmek zorunda mısınız?

uyumsuz diye aileden okuldan almasını isyemiyor musunuz (agresif çocuklar için bunun yapıldığını gördüm ama başka hangi durumlarda yapılabiliyor) merak ettim
Özeller 2 yasdan itibaren alıyor çocuğu ve tuvalet eğitimini kendileri veriyorlar en azından benim yaşadığım yerde böyle okul çağına gelmiş çocuğun eğitim hakkını elinden alinmas burda öğretmen uyumsuz çocuğun kolay yerini alacak benim kızım geçen sene 3.5 yaşında başladı okula ve biz kızıma hiç hayır kelimesini ogretmedik bilmiyrdu okulda öğretmen hayır yapamazsın dediğinde agliyomus ve öğretmenle başlarda çok sorun yaşadık sonra bana sizin dediğiniz gibi bı teklif etti bende direk. Hayır siz herkesten laf dinleyen akıllı gel dedigide gelen git dediğinde giden bişey istiyorsunuz çocuğum bu dönemi bitirecek ve sizinle dedimve sonuç öğretmen biraz uğraştı ama kızımın kolay yönünü alarak çok güzel bı dönem gecirdiler

Prensipli olursanız halledersiniz
Oğlumun anaokulunda ki öğretmen biraz sertti disiplinliydi sınıfında çıt çıkmıyordu
Bide diğer sınıf vardı çocuklar ne yaparsan yap durmuyor
Sert olan öğretmen huzursuzluk yapan çocuklarl tek tek ilgileniyordu aileleri darlıyordu yapacaksını edeceksiniz diye
Gayette başarmıştı

Özeller 2 yasdan itibaren alıyor çocuğu ve tuvalet eğitimini kendileri veriyorlar en azından benim yaşadığım yerde böyle okul çağına gelmiş çocuğun eğitim hakkını elinden alinmas burda öğretmen uyumsuz çocuğun kolay yerini alacak benim kızım geçen sene 3.5 yaşında başladı okula ve biz kızıma hiç hayır kelimesini ogretmedik bilmiyrdu okulda öğretmen hayır yapamazsın dediğinde agliyomus ve öğretmenle başlarda çok sorun yaşadık sonra bana sizin dediğiniz gibi bı teklif etti bende direk. Hayır siz herkesten laf dinleyen akıllı gel dedigide gelen git dediğinde giden bişey istiyorsunuz çocuğum bu dönemi bitirecek ve sizinle dedimve sonuç öğretmen biraz uğraştı ama kızımın kolay yönünü alarak çok güzel bı dönem gecirdiler
Hayır dememeyi nasıl başardınız peki, prizi ellediğinde, bıçakla oynamak istediğinde, oyuncak diye tutturduğunda, yemekten önce abur cubur istediğinde ne yaptınız. Bir de şeyi merak ediyorum, hayırı bilmeyen çocuk hayatının geri kalanında ona hayır diyenler karşısında da kıyamet mi koparacak.

Bir çocuğun öğrenmesi gereken en önemli kelimelerdendir hayır. Hem kişisel haklara saygıyı hem kişisel haklarını korumayı içinde barındırır.

Hayır dememeyi nasıl başardınız peki, prizi ellediğinde, bıçakla oynamak istediğinde, oyuncak diye tutturduğunda, yemekten önce abur cubur istediğinde ne yaptınız. Bir de şeyi merak ediyorum, hayırı bilmeyen çocuk hayatının geri kalanında ona hayır diyenler karşısında da kıyamet mi koparacak.

Bir çocuğun öğrenmesi gereken en önemli kelimelerdendir hayır. Hem kişisel haklara saygıyı hem kişisel haklarını korumayı içinde barındırır.
Hayır demedim ona seçenek sundum ve akıllı olduğu için anladı markete gideceksen eğer yanımda gelecekse evde anlaşma yaptım istedigi bir şeyi alma hakkı verdim gayette güzel yetişti ben memnunum ogretmenide memnun kızımın kolay tarafını alıp ona göre davrandı yani her çocuktan aynı olmasını beklemeyin

Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Çocuk eğitmeyi bilmeyen, çocuğunu dünyadaki tek değerli varlık sayan, empatiden yoksun, çocuğuna hiçbir değer aşılayamayan insanların sevişmelerinin ürünü maalesef sizin gibi öğretmenlerin hayatını mahvediyor.

Küçük çocuk gruplarında mevcut daha az olmalı. 20 üzerinde öğrenci varsa mutlaka sınıfta yardımcı olmalı. Zamanla kuralları öğreneceklerini ve ikinci döneme alışacaklarını düşünüyorum. Allah sabır versin.

Öyle korkunç anne babalar var ki keşke çoğalmasalar diyor insan bunları görünce. Kimse de ne kendine ne de çocuğuna toz kondurmaz.

Kızınızın hayatında hep ona hayır demek yerine seçenekler sunan kişiler çıkmayacaktır. Uzun bir eğitim süreci sonrasında iş hayatı, özel hayatı olacak. Kızınıza hayırı öğretmemiş olarak iyilik mi etmiş oluyorsunuz bilemedim. Gerçekten bilmediğimden soruyorum, bu bir sorun olarak karşısına çıkacaktır.

Kesinlikle katılıyorum size .Üst katimizda 4 yaş bir çocuğu olan komşu vardı. Sürekli gecenin bir vakti(gece yarısı 12_1) sebepli ,sebepsiz koşuyordu ve aşağıya malesef ki yansıması çok gürültülü oluyordu .Çok sabrettik ,bir gece dayanamadım kibarca uyardım annesini .Bana şunu dedi ; 4 yaşındaki çocuğu uyaramam, koşacak tabii.Gece misafir geldiği için birlikte koşuyorlar, misafirin çocuklarına da diyemem dedi.Ben de , bu yaştaki çocukların gece yatma saatlerinin 9 u hadi bilemediniz 10 u geçmemesi gerekir ama dedim.Uyaramam dedi,kapadı kapıyı ki o kadar kibar söylemiştim ki ,kendime üzüldüm...Bizde çocuk büyüttük ama bu denli kuralsız ve çocuğunu uyarmayan ebeveynlerin olduğu bir dönem hiç yaşamamıştım.Cevremde sıklıkla da yaşanıyor böyle şeyler.Sonra bu çocukları ana sınıfına, kreşe yolluyorlar ,sonuç ortada..Eğitim ailede başlar. Allah öğretmenlerin yardımcısı olsun ,özellikle bu devirde.
Gece 4'e kadar uyanık kalan komşu çocuğum var, daha okula gitmiyor. Her önüne gelene a*k diyor ay korkunç ya. Doğduğun ev kaderindir diye boşa dememisler. Evdekiler de aynı çünkü. Seneye bizim komşu çocuğunun sınıf arkadaşlarının annesi buraya dökülür konu yigarlar eminim

Kızınızın hayatında hep ona hayır demek yerine seçenekler sunan kişiler çıkmayacaktır. Uzun bir eğitim süreci sonrasında iş hayatı, özel hayatı olacak. Kızınıza hayırı öğretmemiş olarak iyilik mi etmiş oluyorsunuz bilemedim. Gerçekten bilmediğimden soruyorum, bu bir sorun olarak karşısına çıkacaktır.
Şu an biseyin olmuyacagini anlıyor zaten ve okulda hayır kelimesine maruz kaldı zaten ve öğrendi ama ben yinede seçenek sunuyorum bence hayır demektense evde seçenek sunup yapmak daha kolay

Bide şöyle bişey var benim anladığım kadarı ile her yaş grubunda okula giden çocuğun akıllı uslu denileni yapan birey olması bekleniyo ama nerde öyle bişey var beş parmağın beşi bile bir değil çocuk bu şimdi hayirdan anlamiyo diye hadi okuldan aldık bunun ilk okulu ve diğerleri var hep iyi ogrencimi olacak acaba okuldaki herkes

Sevdiği şeyden mahrum etme herkes oynarken o molada oturacak yada parmak boyası yapiyorsunuz ona vermeyeceksiniz

X