Bitmek bilmeyen otizm şüphesi

Pntnsrc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mart 2021
42
20
29
Merhaba. 21 aylık oğlum var . Göz teması kuruyor heyecanlaninca kollarını çırpıyor. Mutlu olunca yan bakarak gülerek dönüyor (her seferinde değil). Tekerleri döndürüyor ama 10 15 sn sonra başka şeylerle ilgileniyor çamaşır Makinesi 2 dk izler kalkar. Aşırı hareketli. Mama dışında anlamlı kelimesi yok yani baba dede falan diyor ama bilinçli degil . 13 aylıkken yürüdü. Takıntılı olduğu birşey yok sadece otomatik kapıları açılınca kapanınca duruncaya kadar bıkmadan izler. Parkta diğer çocuklarla oynamaz ama onlardan kaçmaz da benimle veya teyzesiyle kayar sallanir çocukları izler. Bir de insanlarin yüzünü falan elliyor bazen parmağıyla tebessüm ederek temas etmek istiyor. Konuşma gecikmesi ile doktora götürdüm psikiyatriste. O da işte konusmuyorsa genetik olabilir. Bir kaç otizm belirtisi var ama bunlar normal çocuklarda da var dedi. TV yi tamamen kesip 2 ay sonra yine getirin bir de çocuklarla parktaki iletişimini videoya alın dedi. Yani o da anlamadı sanırım . Onun dikkatini çeken şey muayene sırasında kafasını sandalyeye çarptı acı hissetmedi bu dikkatimi çekti dedi. Ama evde olsa ağlar mesela o an öyle yaptı dedim. Saydığım belirtilerin çoğuna normal dedi. Ama ben tatmin olamadım. Böyle bir durum yaşayan var mı başka doktora gitmeli miyim konuyu kapatmalı miyim?

Komut alıyor mu?işaret ettiğiniz yere bakıyor mu?yada işaret parmağını kullanıyor mu?adına bakiyor mu?içinizin rahat etmesi için bir uzmana daha gösterin bence ama şöyle bisey var benimde 7 buçuk aylık oğlum var bende otizmden şüpheleniyorum çok araştırıyorum ve arastirdikca deliriyorum kızımda var 8 yasinda onu düşününce kızımda da otizm belirtileri varmış diyorum parmak ucunda yürüdü 3 yaşına kadar yorulmadan dönerdi etrafında kafasını kac defa vurmuştur ama büyük tepkiler vermemiştir mesala çok acayip bir durum otizm inşallah yavrunuzun biseyi yoktur

İnanın çok fazla otizim den şüphelenen Anne var , artık ne doğru ne yanlış kestiremiyorum dr nuzu dinleyin bence 2 ay sonra bir daha gidin

Komut alıyor mu?işaret ettiğiniz yere bakıyor mu?yada işaret parmağını kullanıyor mu?adına bakiyor mu?içinizin rahat etmesi için bir uzmana daha gösterin bence ama şöyle bisey var benimde 7 buçuk aylık oğlum var bende otizmden şüpheleniyorum çok araştırıyorum ve arastirdikca deliriyorum kızımda var 8 yasinda onu düşününce kızımda da otizm belirtileri varmış diyorum parmak ucunda yürüdü 3 yaşına kadar yorulmadan dönerdi etrafında kafasını kac defa vurmuştur ama büyük tepkiler vermemiştir mesala çok acayip bir durum otizm inşallah yavrunuzun biseyi yoktur
Suan 8 yasin daki çocuğunuz nasıl peki gelişimi falan

Gayet normal ikinci sinifa gidiyor sınıf birincisi hatta kızımı cahillikle büyüttüm ne göz teması ne sosyal gulumseme yok ne zaman aguladi ne zaman babildadi hiç bilmiyorum önemini bilmiyordum yani şimdi oğlumu ürün inceler gibi inceliyorum oğlum hala babildamiyor ve alkis bay bay falan öğretemedim daha onlara takıyorum düşünmekten çıldıracağım yani

İnanın çok fazla otizim den şüphelenen Anne var , artık ne doğru ne yanlış kestiremiyorum dr nuzu dinleyin bence 2 ay sonra bir daha gidin
Otizm çok arttı deniyor ama benim çevremde hiç yok çocuklar cin gibi masallah Allah kimseyi evlatla sinamasin evlat çok zor o yüzden annelerin kafalar allak bullak

Gayet normal ikinci sinifa gidiyor sınıf birincisi hatta kızımı cahillikle büyüttüm ne göz teması ne sosyal gulumseme yok ne zaman aguladi ne zaman babildadi hiç bilmiyorum önemini bilmiyordum yani şimdi oğlumu ürün inceler gibi inceliyorum oğlum hala babildamiyor ve alkis bay bay falan öğretemedim daha onlara takıyorum düşünmekten çıldıracağım yani
Yaşamış Anne olarak neden bu kadar takıyorsun maşallah kızına , ilk cocugun ustune düşün, bende çok evhamliyim dediniz gibi oğlumu çok inceliyorum benim kide 5 yasin da sese çok hasas ama diğer türlü hiç bi sorunu yok hatta ogretmeni yaşından önde dedi diğer cocuklara göre ama benim içimdeki evham da hiç bitmiyor

Yaşamış Anne olarak neden bu kadar takıyorsun maşallah kızına , ilk cocugun ustune düşün, bende çok evhamliyim dediniz gibi oğlumu çok inceliyorum benim kide 5 yasin da sese çok hasas ama diğer türlü hiç bi sorunu yok hatta ogretmeni yaşından önde dedi diğer cocuklara göre ama benim içimdeki evham da hiç bitmiyor
Benimde hiç bitmiyor oğlum için çok endişeleniyorum hep bir korku var içimde suan oğlum 8.ayini dolduracak 10 gün sonra seslendiğimizde bakiyor ama adına mı bakiyor yoksa sese mi bakiyor onu anlayamıyorum biseyle ilgileniyorsa asla bakmıyor kızımın 13 aylik bir videosunu izledim geçenlerde uçan balonla oynuyor bende onu video çekmişim kax defa sesleniyorum bakmıyor mesala kafam çok karışık yani bide sanki kızımda 9.ayina yakındı babildadiginda hep düşünce hep düşünce 🤔🤔

Merhaba. 21 aylık oğlum var . Göz teması kuruyor heyecanlaninca kollarını çırpıyor. Mutlu olunca yan bakarak gülerek dönüyor (her seferinde değil). Tekerleri döndürüyor ama 10 15 sn sonra başka şeylerle ilgileniyor çamaşır Makinesi 2 dk izler kalkar. Aşırı hareketli. Mama dışında anlamlı kelimesi yok yani baba dede falan diyor ama bilinçli degil . 13 aylıkken yürüdü. Takıntılı olduğu birşey yok sadece otomatik kapıları açılınca kapanınca duruncaya kadar bıkmadan izler. Parkta diğer çocuklarla oynamaz ama onlardan kaçmaz da benimle veya teyzesiyle kayar sallanir çocukları izler. Bir de insanlarin yüzünü falan elliyor bazen parmağıyla tebessüm ederek temas etmek istiyor. Konuşma gecikmesi ile doktora götürdüm psikiyatriste. O da işte konusmuyorsa genetik olabilir. Bir kaç otizm belirtisi var ama bunlar normal çocuklarda da var dedi. TV yi tamamen kesip 2 ay sonra yine getirin bir de çocuklarla parktaki iletişimini videoya alın dedi. Yani o da anlamadı sanırım . Onun dikkatini çeken şey muayene sırasında kafasını sandalyeye çarptı acı hissetmedi bu dikkatimi çekti dedi. Ama evde olsa ağlar mesela o an öyle yaptı dedim. Saydığım belirtilerin çoğuna normal dedi. Ama ben tatmin olamadım. Böyle bir durum yaşayan var mı başka doktora gitmeli miyim konuyu kapatmalı miyim?
Farklı bir doktora götürmenizden yanayım.Ama psikiyatriste değil.Bir ergoterapist bulun ve onun değerlendirmesinden geçirin.Yaklaşık 1 saat bebeği gözlemliyorlar ve iyi bir gözlemciyse size kesin sonucu söyleyecektir.

Sese hassasiyet benim oğlumda da var.Yükses ses olunca kulaklarını tıkar ve anne kapat şunu derdi.Ergoterapi ile düzeliyor duyu bütünleme dersi aldırabilirsiniz.
siyet

Sese hassasiyet benim oğlumda da var.Yükses ses olunca kulaklarını tıkar ve anne kapat şunu derdi.Ergoterapi ile düzeliyor duyu bütünleme dersi aldırabilirsiniz.

siyet
Basim agriyor diyor Buda nereye gitmem gerekli ki neden oluyor acaba bu durum

Basim agriyor diyor Buda nereye gitmem gerekli ki neden oluyor acaba bu durum
Baş ağrısı için çocuk hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz o yönlendirme yapacaktır.Eğer yüksek sesten rahatsız olup bu sesi tolere edemiyorsa duyusal hassasiyeti vardır.

Merhaba,oğlumun belirtileri size çok benziyordu(heyecanlanınca kollarını çırpma,göz teması kurma,konuşma gecikmesi,sosyalleşmede zorluk,aşırı hareket ve dikkat eksikliği)..biz 8 yaşındayız benim oğlumun belirtileri 3 yaş sonrası arttı,motor gelişimde geçikme,konuşma gecikmesi devam etti konuşma terapisi aldırdık,…bebekken küçük bir yerde yaşıyorduk götürdüğümüz doktor göz teması kuruyor,otizm olamaz dedi ki bu 40 yıl öncede kalan bir yaklaşım…şu anda bir sürü göz teması kuran otizmli çocuk var,spektrumda olup hafif olan da da var anlamak zor.bizim süreç o kadar uzun ki,okula başladık dikkat eksikliği hiperaktivite dendi derslerde zorlanıyordu,sonra öğrenme güçlüğü var dendi biz bu arada özel eğitime başladık. Maalesef çok iyi bir doktor bulup götürmek gerek,şu an bu yıl çocuğumun neyi var diye takıntı haline getirdim,bir psikiyatriste götürdük,işinde çok iyi ve detaylı inceleyen bir doktor.belli otizm belirtileri gördü ve bizi bir genetik doktoruna yönlendirdi.genetik sonucumuz yeni çıktı ve otizmli ilişkili bir gende mutasyon tespit edildi.Şu an en azından ne olduğunu biliyorum diyorum belirsizlik çok kötü…

Size tavsiyem mutlaka gelişimini yaşıtları ile tutarlı mı takip edin.konuşması geç ise konuşma terapisine başlayın,kreşe başlayınca yaşıtlarına göre motor gelişimi çizimi nasıl gözünüz sürekli üzerinde olsun..benim şimdiki aklım olsa okuma yazmayı da önce öğretirdim,biz çok zorlandık ve sınıftan ayrıştık o da çocukta özgüvensizlil yaratıyor..gecikme durumlarında özel eğitim ergoterapi vb gibi destekler de faydalı oluyor

Son düzenleme:
X