Boşanma ile ilgili her türlü sorunuz cevaplanır

Merhaba. Birşey sormak istiyorum. 8 senelik evliyim, 7 yaşında bir oğlum var. Eşimle boşanma aşamasındayız ama şöyle bir durum var. 2 sene önce krediyle ev aldık ve ben oğlumla bu evde oturuyorum . kredi benim üzerime ve borç bitene kadar biliyorsunuz ev ipotekli. Eşim evin yarısını istiyor. Sorum şu, eşim bana ve oğluma çok şiddet uyguladı şahitlerimde var, mahkemeye başvurduğum da ev bana kalırmı? Peşinat parada ailemde maddi destek sağladı onun aileside... ne yapmalıyım? 8 sene daha kredi ödeyeceğim ve evin satılmasını istemiyorum. Teşekkürler

merhabalar. kredi ile aldığınız evin yarısını tabi ki isteyemez. sonuçta ödemeler henüz yapılmamıştır. yalnızca iki seneden beri, boşanma davası tarihine kadar ödemiş olduğunuz taksitlerin ( peşinat da dahil ) yarısı oranında alacak hakkına sahip oalacaktır. siz çocuğunuzla oturmaya devam edebilirsiniz.

Merhabalar..

Boşanma davasında evlilik içersinde yapılan gizli ses kaydı delil olarak sunulabilir mi? Sunulsa bile bu ses kaydına dayanarak hakim karar verebilir mi?

Bu ses kaydının içersinde itiraf var.

Teşekkürler

Merhabalar..

Boşanma davasında evlilik içersinde yapılan gizli ses kaydı delil olarak sunulabilir mi? Sunulsa bile bu ses kaydına dayanarak hakim karar verebilir mi?

Bu ses kaydının içersinde itiraf var.

Teşekkürler

Aslında bu tür cihazlarla yapılan kayıtlar "özel hayatın mahremiyetine" gölge düşüren cihazlar olsa da,boşanma davlarında ses ve görüntü kayıt cihazları delil olarak kullanılmaktadır. Fakat bu anlamda tanık olduğum davalarda gördüğüm kadarıyla ispatlanmak istenen şey sadakatsizlikti. Bahsi geçen ses/görüntü kaydı sadakatsizliğin ispatı üzerine ise aile mahkemelerimiz delil olarak kabul etmektedir.

Aslında bu tür cihazlarla yapılan kayıtlar "özel hayatın mahremiyetine" gölge düşüren cihazlar olsa da,boşanma davlarında ses ve görüntü kayıt cihazları delil olarak kullanılmaktadır. Fakat bu anlamda tanık olduğum davalarda gördüğüm kadarıyla ispatlanmak istenen şey sadakatsizlikti. Bahsi geçen ses/görüntü kaydı sadakatsizliğin ispatı üzerine ise aile mahkemelerimiz delil olarak kabul etmektedir.

Teşekkür ederim cevabınız için. Aslında ses kaydı var mı bilmiyorum. Eşim davada kendine çok güveniyor. Bende zaten sessiz insanım beni çok korkutuyor. Aramızda bir problem olmuştu. Ama onu buraya yazamam. Bu problemi konuşurken ses kaydı yaptıysa diye korkuyorum.

İyi akşamlar umarım banada cvp verirsiniz 2 yıllık evliyim 6 aylık kızım var eşimin telinde bir sms buldum ve şüphelerim üzerine konuşma dökümüne bakınca bazı şeyler gördüm aldattığı kesin ama inkar etti bosucam seni bosanicaz dedi bende tazminatimi ode anlasmali bosanalim dedim hakli olarak oda bana para vermicegini ya anlasmali tazminatnodemeden bosaniriz yada sen acarsin davayi seneler surer demistu baba evine geldikten sonra boşanmak istemediğini soyledi dava acmiyor istiyorsan sen aç diyor şimdi benim öğrenmek istediğim gerçekten boşanmak mi istemiyor yoksa kusurlu taraf olduğu için dava aç arsa tqzminat vs ödemek zorunda mı kalıyor onu anlamak istiyorum cvp bekliyorum teşekkürler

İyi akşamlar umarım banada cvp verirsiniz 2 yıllık evliyim 6 aylık kızım var eşimin telinde bir sms buldum ve şüphelerim üzerine konuşma dökümüne bakınca bazı şeyler gördüm aldattığı kesin ama inkar etti bosucam seni bosanicaz dedi bende tazminatimi ode anlasmali bosanalim dedim hakli olarak oda bana para vermicegini ya anlasmali tazminatnodemeden bosaniriz yada sen acarsin davayi seneler surer demistu baba evine geldikten sonra boşanmak istemediğini soyledi dava acmiyor istiyorsan sen aç diyor şimdi benim öğrenmek istediğim gerçekten boşanmak mi istemiyor yoksa kusurlu taraf olduğu için dava aç arsa tqzminat vs ödemek zorunda mı kalıyor onu anlamak istiyorum cvp bekliyorum teşekkürler

Merhabalar. Boşanma davasında, ağır kusurlu olan tarafın dava açma Hakkı yoktur, diğer taraf bına itiraz edebilir. Eşiniz kusurlu olduğundan dava açmak istemiyor olabilir. Tazminat açısından düşündüğünüzde, eşiniz de açsa, siz maddi ve manevi tazminat ve nafakanızı talep edebilirsiniz.

Teşekkür ederim cevabiniz için. Izninizle bikac sorumdaha olucak uzerine kayıtlı bir arabasi var banka hesaplari hareketli para giris cikosi oluyor isinden dolayi sahis firmasi var ama mahkemeden önce satarsa hesaplarını boşaltırsa mal kaçırmaya girer mi yani hakim değerlendirir mi yoksa hak talep edemez miyim

Doğru anladiysam kusurlu es davayı açmış olsada benim istediğim tazminatı kabul etmeyip yine çekişmeli gibi uzayabilir mi
Kocam dava açarsa istediğim tazminatı red edemez ama tutara hakim karar verir sanıyordum kafamdaki sorular bunlar aydinlatursaniz çok çok sevinirim

Merhabalar,
uzmanlık alanım aile hukukudur. Boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat konularından her türlü sorunuza cevap verebilirim, zamanım el verdiği takdirde. Diğer alanlarda da yardımcı olabilirim.
. Merhaba, Size danismam gereken bazi konular var. Ben cekismeli bosanma davasi acmistim bundan iki sene once ve o donemler sadakatsizlik yasasi henuz yenilenmemisti, ve avukatim buna gore sekillendirdi davami.. cunku eski esime dair bir cok sadakatsiz goruntuler gecti elime.. bununla birlikte baska dellilerimde vardi tabikide..Tazminata ve nafakaya hak kazandim son durusmada. Eski esimin davasi dustu davasini takip etmedigi icin, zaten avukatida ilk durusmada davadan cekildi.. hic birseyi ispat edemedigi gibi birde yalanci sahit tuttu.. temyize gonderdi ve yargitay bozdu.. butun emeklerim sanki bosuna gitti.. su an yargitayin karari halen elime gecmedi.. Size sormak istedigim bu sadakatsizlik uzerine cikan yeni yasa benim davami kapsamis olabilirmi cunku bu yeni yasa, son durusmadan, yani karar durusmasindan aylar sonra cikti.. Ayrica tedbir nafakasini yargitay bozabilirmi ? Tedbir nafakasi icin icraya vermistik, odeme yok, her ne kadar calisiyo olsada, calismiyo gibi gozukuyo, simdi biz bunu tekrar sikayet etsek, hapis cezasi tedbir nafakasi icinde gecerlimi ? Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim ..

. Merhaba, Size danismam gereken bazi konular var. Ben cekismeli bosanma davasi acmistim bundan iki sene once ve o donemler sadakatsizlik yasasi henuz yenilenmemisti, ve avukatim buna gore sekillendirdi davami.. cunku eski esime dair bir cok sadakatsiz goruntuler gecti elime.. bununla birlikte baska dellilerimde vardi tabikide..Tazminata ve nafakaya hak kazandim son durusmada. Eski esimin davasi dustu davasini takip etmedigi icin, zaten avukatida ilk durusmada davadan cekildi.. hic birseyi ispat edemedigi gibi birde yalanci sahit tuttu.. temyize gonderdi ve yargitay bozdu.. butun emeklerim sanki bosuna gitti.. su an yargitayin karari halen elime gecmedi.. Size sormak istedigim bu sadakatsizlik uzerine cikan yeni yasa benim davami kapsamis olabilirmi cunku bu yeni yasa, son durusmadan, yani karar durusmasindan aylar sonra cikti.. Ayrica tedbir nafakasini yargitay bozabilirmi ? Tedbir nafakasi icin icraya vermistik, odeme yok, her ne kadar calisiyo olsada, calismiyo gibi gozukuyo, simdi biz bunu tekrar sikayet etsek, hapis cezasi tedbir nafakasi icinde gecerlimi ? Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim ..
Temyiz aşamasında ne sebeple bozulduğunu bilmeden cevap vermem pek sağlıklı olmaz. Tazminat yönünden, nafaka yönünden, boşanma yönünden vs. Bozmuş olabilir. Tedbir nafakası dava tarihinden itibaren hükmedilen ve dava kesinleşinceye dek süren bir nafakadır. Bınu talep etmeniz en doğal hakkınıxdır. Ödememe durumunda icra ceza mahkemesine şikayet ederek hapis cezası almasını sağlayabilirsiniz. Sadakat yasası derken, sanırım içtihat değişikliğini kastediyorsunuz. Boşanma davası devam ettiği süreçte eşlerin sadakatla hareket etmesi konusunda çıkan değişiklik. Sizin olayınızı detaylı olarak bilmediğim için şimdi ezbere birşey söylemek istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba, eşimin beni aldattığına dair güçlü şüphelerim vardı. öyle değildir yoktur diye avuttum kendimi, 1,5 yaşında çocuğum var. şimdi evde telefon konuşmasını ses kayıt cihazıyla kaydettim ve emin oldum. bu olayın ilk çıkış noktasından beri (yaklaşık 1 yıl önce) yani o kadınla olağandışı sıklıkta ve saatlerdeki görüşmelerini telefonunda ilk farkettiğimden zamanlardan beri sanırım ilişkisi devam ediyor. o dönemden beri içkiliyken beni darp ettiği, sürekli boşanmakla kapının önüne koymakla çocuğumu benden almakla tehdit ettiği oldu. bu kavgalar ayda 2-3 kez tekrarlanıyor. bana olan bu duygusal şiddetini, alkol bağımlılığını, eve çok geç saatlerde gelme, aldatma durumunu nasıl ispatlayabilirim. ses kayıt cihazıyla sadece ortak konutta mı kayıt alınabilir? genelde arabayla çıkıp gidiyor ve telefon görüşmelerini arabada yapıyor. arabada yapılan kayıtlar hukuka aykırı olur mu? bana olan hakaretlerini de ses kayıt cihazıyla ispatlayabilir miyim?

evlenmeden 1 yıl önce alınan bir evde oturuyorz, kredinin 3 yılını evli olduğumuz süreçte ödeyip bitirmiş olacağız. bir de araba var evlilikten sonra alınan. ikisinin de 1 yıllık daha borcu var. çocuğum için ve mağduriyetim göz önünde bulundurulduğunda çekişmeli bir boşanma durumunda maddi manevi tazminat, nafaka, mal paylaşımı gibi konularda haklarım ne kadar olur? devlet memuruyum. 2500-3000 civarı gelirim var. bu arada eşimin ilişkisi olan kadın evli olduğunu biliyor, bu durumda ona da tazminat davası açabilir miyim?? ve iddialarımı en sağlam şekilde nasıl ispat ederim????dedektif kanalıyla elde edilecek deliller yasal mı? telefonunda şifre var, bunu kırıp bilgi elde etmem suç sanırım, peki gsm operatöründen alınan kayıtlardaki görüşme sıklığı ve gece boyunca konuşmaları aldatma iddiasını destekler mi? sonuçta bu şekilde görüşme içeriği elde edilemiyor.

çok uzun oldu ama aldatıldığıma emin olalı 24 saat bile olmadı ve çok sıkıntılı bir durumdayım. çocuğumun bu durumdan en az zarar görmesini istiyorum. ve bu ikiyüzlülüğünü ona ödetmek istiyorum açıkçası!! çünkü gece sevgilisiyle her türlü ahlaksız sohbeti yapıp sabah bana aşkım diye seslenebilen, kafası kızınca da hakaret, tehdit, şiddet uygulayan birinden bahsediyoruz. ne yapmalıyım lütfen bana yol gösterin, teşekkürler..

Merhabalar,
uzmanlık alanım aile hukukudur. Boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat konularından her türlü sorunuza cevap verebilirim, zamanım el verdiği takdirde. Diğer alanlarda da yardımcı olabilirim.

Merhaba
Eşimin (kocamın) son dönemler de artan ilgisizliği, daha önce aldattığı için biliyorum (affetmiştim) sürekli zina arayışı içinde olmasına karşılık bunalıma girerek mektup yazdım yaptığı haksızlıkları köyü davranışlarını vs. Dayanamadığımı dile getirdim. Sonra yine bi tartışmamızda 'senden soğudum' Dedi bende mektubu verdim. Okudu sarıldı ve ' memlekete git Zaman tanıyalım birbirimize' Dedi ve İzmir den Kırşehir'e beni babamın evine gönderdi.. Burda devam etti tartışmamız ve ben eşyalarımı topla dedim ( amacım sadece onu bırakma korkusuyla beni anlamasaydı ) sonra tamam bitirelim Dedi ve ben şok oldum. Onu sevdiğim için tekrar İzmir'e dönüp yalvardım beni bırakma diye. Aileler ve arkadaşlar evliliğim bitme taraftarı değil. Kimsenin lafını dinlemedi ve gittiğim için bana kızdı bağırdı sonra sabah erkenden annemi aradı ve ' kızını neden gönderdiniz ' diye anneme bağırdı. Ki annem çok sever eşimi onun kredi felan çekti en ufak saygısızlık yapmaz. Benim annem babam ayrı 4 kardeşimde zihinsel engelli. Beni ve ailemi dışladı iş yerinden izin aldı ( kendisi askeri personel) arabayla beni tekrar Kırşehir'e getirdi, amacım zamana bırakmak Dedi ve ben yine inandım tamam dedim.beni baba evime bıraktıktan sonra Kendisi de kendi memleketi olan Silifke'ye gitti. 2 gün sonra beni arayıp dilekçe göndereceğim imzala bitsin Dedi. Bende mesaj attım, imzalamayacağım zamana bırakacaktık dedim. Sonra dilekçe gelmedi. 3-4 gün sonra İzmir'e dönmüş ve 13/04/2016 da bana evliliğin Temel'den sarsılması nedeni ile ( çekişmeli ) dava açmış. Yaklaşık 3 hafta hiç konuşmadık. Benim bu davadan haberim, 20 gün sonra e-devletten rastgele görmem ile oldu. Kendisini aradığımda davadan haberi olmadığı parası olmadığı için davayı açamadığını söyledi. Dava da tensip zaptı hazırlandı yazıyor fakat tebligat gelmedi. Şimdi bende 6 senelik, severek isteyerek yaptığım evliliğimi bitirme taraftarıyım. Yaşım 24 ve vasfım mesleğim yok. Şimdi o kocam olacak adamın ne yapmaya çalıştığını anlamak istiyorum. Mahkemeye Nasıl bi dilekçe verdiğini vs anlamam için Nasıl bi yol izleyeceğimi haklarımın ne olduğu anlamam için ne yapmalıyım ?

Öncelikle adım yasemin 46 yaşındayım .
Eşim beni 4 seneden beri aldatıyor . Daha önce beni aldatığı kadını bıraktı başka bir kadın buldu internetten . Birşekilde öğrendik ki kadın para istiyor para göndericek . 3 sene önce ev aldık 4 sene sonra borcu biticek . 2 çocuğum var biri lise de diğeri ise üniversitede okuyor . Öğrenmek istetiğim eşim emekli ama halen çalışıyor ,emekli maaşının yarısını alabilirmiyiz ? Gidicek biyerimiz yok bel fıtığım var çalışıcak halimde yok ailemde destek çıkmıyor boşanmak istiyorum ne yapmalıyım ? yaşımdan dolayı ve ilkokul mezunu olmam dolayı iş bulmamda zor . çocuklarım okuyor onları okutmak istiyorum .hakarette bulunuyor artık sineye çekmek istemiyorum . Lütfen acil yardım edin Allah rızası için !!!!!

Merhaba..Boşanma davası dilekçesinde karşı tarafın hakaretleri ve iftiraları -mAhkeme tarafından da red olunmus- yüzünden ceza ya da hukuk mahkemesinde hakaret sucunda maddı manevi tazminat açma hakkımız var mı? Ayrıca karşı taraf iftiraları için elimiZde ses kaydın var dıyerek aylarca davacı tarafın davadan vazgeçmesi ıcın sureklı rahatsız etmiş nihayetınde bu gizli ses kaydının varlıgını da dava dilekçelerine eklemişler. Gercekte boyle bır ses kaydı yok zaten hakım bıle uzerınde durmamıs. Diğer sorum da evlilikten 15 gün once kredi çekilerek ev alınmıs bayan çalısmıyor erkek evlılık boyunca kredıyı oduyr bosanma esnasında kadının bu ev de hakkı var mıdır? Ayrıca bosanma sonunda kadın evden ayrılırken kendı almadgı esyları da goturebılır mı? ( tv, buzdolabı vs.)

Merhaba ben 2,5 yıllık evliyim. Bazen eşimden gerçekten boşanmak istiyorum. Aldatma vs gibi durum şuan yok. Ama düşünüyorum nasıl dilekçe yazabilirim diye. Şiddetli geçimsizlik dilekçeye yazsam olur mu??
Birde erkek boşanmak istemezse dava uzat mı?

Merhaba
Eşimin (kocamın) son dönemler de artan ilgisizliği, daha önce aldattığı için biliyorum (affetmiştim) sürekli zina arayışı içinde olmasına karşılık bunalıma girerek mektup yazdım yaptığı haksızlıkları köyü davranışlarını vs. Dayanamadığımı dile getirdim. Sonra yine bi tartışmamızda 'senden soğudum' Dedi bende mektubu verdim. Okudu sarıldı ve ' memlekete git Zaman tanıyalım birbirimize' Dedi ve İzmir den Kırşehir'e beni babamın evine gönderdi.. Burda devam etti tartışmamız ve ben eşyalarımı topla dedim ( amacım sadece onu bırakma korkusuyla beni anlamasaydı ) sonra tamam bitirelim Dedi ve ben şok oldum. Onu sevdiğim için tekrar İzmir'e dönüp yalvardım beni bırakma diye. Aileler ve arkadaşlar evliliğim bitme taraftarı değil. Kimsenin lafını dinlemedi ve gittiğim için bana kızdı bağırdı sonra sabah erkenden annemi aradı ve ' kızını neden gönderdiniz ' diye anneme bağırdı. Ki annem çok sever eşimi onun kredi felan çekti en ufak saygısızlık yapmaz. Benim annem babam ayrı 4 kardeşimde zihinsel engelli. Beni ve ailemi dışladı iş yerinden izin aldı ( kendisi askeri personel) arabayla beni tekrar Kırşehir'e getirdi, amacım zamana bırakmak Dedi ve ben yine inandım tamam dedim.beni baba evime bıraktıktan sonra Kendisi de kendi memleketi olan Silifke'ye gitti. 2 gün sonra beni arayıp dilekçe göndereceğim imzala bitsin Dedi. Bende mesaj attım, imzalamayacağım zamana bırakacaktık dedim. Sonra dilekçe gelmedi. 3-4 gün sonra İzmir'e dönmüş ve 13/04/2016 da bana evliliğin Temel'den sarsılması nedeni ile ( çekişmeli ) dava açmış. Yaklaşık 3 hafta hiç konuşmadık. Benim bu davadan haberim, 20 gün sonra e-devletten rastgele görmem ile oldu. Kendisini aradığımda davadan haberi olmadığı parası olmadığı için davayı açamadığını söyledi. Dava da tensip zaptı hazırlandı yazıyor fakat tebligat gelmedi. Şimdi bende 6 senelik, severek isteyerek yaptığım evliliğimi bitirme taraftarıyım. Yaşım 24 ve vasfım mesleğim yok. Şimdi o kocam olacak adamın ne yapmaya çalıştığını anlamak istiyorum. Mahkemeye Nasıl bi dilekçe verdiğini vs anlamam için Nasıl bi yol izleyeceğimi haklarımın ne olduğu anlamam için ne yapmalıyım ?

Eşinizin mahkemeye vermiş olduğu dilekçe sizin adresinize tebligat yapılacak. dava dilekçesinde neler yazdığını göreceksiniz. Ancak, sizin adresiniz hala eşinizle birlikte ikamet ettiğiniz adres olarak görülüyorsa tebligat oraya yapılmış olabilir. e devlette görülen mahkeme kalemini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle adım yasemin 46 yaşındayım .
Eşim beni 4 seneden beri aldatıyor . Daha önce beni aldatığı kadını bıraktı başka bir kadın buldu internetten . Birşekilde öğrendik ki kadın para istiyor para göndericek . 3 sene önce ev aldık 4 sene sonra borcu biticek . 2 çocuğum var biri lise de diğeri ise üniversitede okuyor . Öğrenmek istetiğim eşim emekli ama halen çalışıyor ,emekli maaşının yarısını alabilirmiyiz ? Gidicek biyerimiz yok bel fıtığım var çalışıcak halimde yok ailemde destek çıkmıyor boşanmak istiyorum ne yapmalıyım ? yaşımdan dolayı ve ilkokul mezunu olmam dolayı iş bulmamda zor . çocuklarım okuyor onları okutmak istiyorum .hakarette bulunuyor artık sineye çekmek istemiyorum . Lütfen acil yardım edin Allah rızası için !!!!!

merhabalar. eşinize boşanma davası açmanız durumunda, hem çocuklarınız hem de kendiniz için nafaka isteyebilirsiniz. maaşının yarısını almak söz konusu olmaz, ancak sizin ve çocuklarınızın hayatını idame ettireceği ölçüde mahkemenin takdir edeceği bir miktar nafaka bağlanır.

X