Boşanmak istiyorum ama beceremiyorum

Adamla resmiyette hiç bir bağınız yok, üstüne o durumda hiç düşünmeden çocuk yapmayı göze almışsınız. 4 Senedir nikahsız yaşıyorsunuz ama siz ısrar etmedi, kendimi öldürücem dedim hiç oralı olmadı triplerine girmeyi daha uygun buluyorsunuz yani öyle mi? Ayrıca boşanmak isteyemezsiniz zaten evli değilsiniz bu birincisi, ikincisi yemek- eğlence için resmi nikahı yapmamak şu anki nikahsız birliktelikten ve üstüne çocuk doğurmaktan çok daha anlamlı ve önemliymiş sizin için. Yani bugün gidip başkasıyla resmi olarak nikah yapsa siz dış kapının mandalı gibi bir köşeden seyredersiniz.

Merhaba daha önceki konularımı belki hatırlayanlar olacaktır, bunu yazmadan ben de yine baktım ve bakınca yine kendimi neden burada bulduğumu anladım. Biz toplamda sanırım 8 yıl oldu beraberiz, dört yıldır da evliyiz. Evliyiz dediğime bakmayın imam nıkahlıyız aslında. Pandemide alelacele evlenince 1 haftada nikahı sonra yaparız dedik (çünkü ufak da olsa bir eğlence yapmak istiyordum arkadaşlarımla, hem de formaliteden de olsa evlenme teklifi almak istiyordum) . O gün bugündür bekliyorum :) 6 ay kadar önce askerden dönünce konusunu açtı ama ben nikah yapmak istemiyorum gerek yok dedim, aslında tepkisini ölçmek istemiştim ama hiç ısrar falan görmedim. Çok tuhafıma gidiyor bir erkeğin evlendiği birine nikah kıymaması. Bir kızımız var 2 yaşında, ünlüler bile çocuk yapınca evleniyor diye takıldım, e ben yapalım dedim diyor, ama sadece bu ‘yapalım’. Sonra hayat devam ediyor. Bu dört yılda o kadar zor psikolojik deneyimler yaşadım ki baktım ne yaparsam yapayım ben bu adamın iç dünyasına ulaşamıyorum iletişim kuramıyorum. Kendimi b.k gibi hissediyorum artık afedersiniz. Bugün öğle arası işten gelince kızımı öptü ve dünya güzelim falan diye iltifat etti, ben de şakasına dudağımı büzdüm ‘bana da et iltifat’ dercesine, annesi de buradaymış falan dedi, sonra bak dedim kızımı kastedip, isteyince ne güzel iltifat edebiliyorsun aslında, o da ‘ o içimdeki bu duyguları açığa çıkartıyor’ gibi bişey söyledi. Daha önce ona ‘belki ben senin için doğru kadın değilimdir’ demiştim ve birden o sözüm aklıma geldi ve sanki taşlar oturdu bende.

Bu güya evlilikte bana göre sevgililikte uzun zamandır tek başıma yaşadığımı hissediyorum, cinsellikte dünya anlayışında iletişimde birbirimizle alakamız yok. Bir defasında aniden ağlama krizine girip hıçkıra hıçkıra ağlarken çok mutsuzum dediğimde bile niye demeyip, ben çok mutluyum bi sıkıntım yok demişti. Bir yerim ağrısa hemen onun da bir yeri ağrıyor. Hasta olma hakkım bile yok gibi hissediyorum. Geçen gün hamileyken sürekli intihar etmeyi düşünüyordum dedim. Şaşırmadı bile. Of Yazsam çok uzayacak da

Konunun özü ben inanılmaz şekilde ayrılmak istiyorum, ama topluma karşı aileme karşı onlara göre hiç geçerli bir sebebim yok. Maddi durumum iyi. Kızım aklımı kurcalıyor bir yandan, onun için nasıl olur diye, ama eksiklik çeker gibi gelmiyor, gelip görebilir. Ama nasıl yapacağım, aramızda bu durumu yaşamış olup yapan varsa nasıl yaptı ? Tecrübelerinize ihtiyacım var.
Çocuk için acele etmenizin sebebi neydi bir de evlenmeden

Merhaba daha önceki konularımı belki hatırlayanlar olacaktır, bunu yazmadan ben de yine baktım ve bakınca yine kendimi neden burada bulduğumu anladım. Biz toplamda sanırım 8 yıl oldu beraberiz, dört yıldır da evliyiz. Evliyiz dediğime bakmayın imam nıkahlıyız aslında. Pandemide alelacele evlenince 1 haftada nikahı sonra yaparız dedik (çünkü ufak da olsa bir eğlence yapmak istiyordum arkadaşlarımla, hem de formaliteden de olsa evlenme teklifi almak istiyordum) . O gün bugündür bekliyorum :) 6 ay kadar önce askerden dönünce konusunu açtı ama ben nikah yapmak istemiyorum gerek yok dedim, aslında tepkisini ölçmek istemiştim ama hiç ısrar falan görmedim. Çok tuhafıma gidiyor bir erkeğin evlendiği birine nikah kıymaması. Bir kızımız var 2 yaşında, ünlüler bile çocuk yapınca evleniyor diye takıldım, e ben yapalım dedim diyor, ama sadece bu ‘yapalım’. Sonra hayat devam ediyor. Bu dört yılda o kadar zor psikolojik deneyimler yaşadım ki baktım ne yaparsam yapayım ben bu adamın iç dünyasına ulaşamıyorum iletişim kuramıyorum. Kendimi b.k gibi hissediyorum artık afedersiniz. Bugün öğle arası işten gelince kızımı öptü ve dünya güzelim falan diye iltifat etti, ben de şakasına dudağımı büzdüm ‘bana da et iltifat’ dercesine, annesi de buradaymış falan dedi, sonra bak dedim kızımı kastedip, isteyince ne güzel iltifat edebiliyorsun aslında, o da ‘ o içimdeki bu duyguları açığa çıkartıyor’ gibi bişey söyledi. Daha önce ona ‘belki ben senin için doğru kadın değilimdir’ demiştim ve birden o sözüm aklıma geldi ve sanki taşlar oturdu bende.

Bu güya evlilikte bana göre sevgililikte uzun zamandır tek başıma yaşadığımı hissediyorum, cinsellikte dünya anlayışında iletişimde birbirimizle alakamız yok. Bir defasında aniden ağlama krizine girip hıçkıra hıçkıra ağlarken çok mutsuzum dediğimde bile niye demeyip, ben çok mutluyum bi sıkıntım yok demişti. Bir yerim ağrısa hemen onun da bir yeri ağrıyor. Hasta olma hakkım bile yok gibi hissediyorum. Geçen gün hamileyken sürekli intihar etmeyi düşünüyordum dedim. Şaşırmadı bile. Of Yazsam çok uzayacak da

Konunun özü ben inanılmaz şekilde ayrılmak istiyorum, ama topluma karşı aileme karşı onlara göre hiç geçerli bir sebebim yok. Maddi durumum iyi. Kızım aklımı kurcalıyor bir yandan, onun için nasıl olur diye, ama eksiklik çeker gibi gelmiyor, gelip görebilir. Ama nasıl yapacağım, aramızda bu durumu yaşamış olup yapan varsa nasıl yaptı ? Tecrübelerinize ihtiyacım var.

Aceleniz neydi resmi nikah yapmadan koştur koştur imam nikahı kıyıp çocuk yaptınız?
Türkiye cumhuriyetinde yaşıyorsunuz imam nikahı birşey sayılmıyor. Neyin boşanmasından bahsediyorsunuz?

Nikahsız cinselliğe karşı biri çıksa gerici diye linç edersiniz, biri çıksa dese resmi nikah yok yine linç edersiniz. Çünkü ilkelerinizin içi o kadar boş o kadar ezbere dayalı ki. Neyin önü popüler ise onu savunuyorsunuz. Konu sahibibugüne kadar yaşadıklarınız geldi geçti, üzerinde durup düşünmeniz size hiçbir şey kazandırmayacak. Önünüze bakmaktan ve eyleme geçmekten korkmayın. Olduğunuz yerde saydıkça sonuç alamayacaksınız. Kendinize sorun ben ne istiyorum diye sonra karşındakine bakın istediklerim olacak mı diye. Olmuyorsa yol verin gitsin. Başka insan mı yok sonuçta.
O zaman başka konularda denk gelmemişsiniz, resmi nikahsız çocuk sahibi olanlara aynı tepkiler verildi burada dini nikahtan bağımız. Kendimizi paralama nedenimiz yine kadının hakları, erkeklere olacak hiçbir şey yok. Yarın kafası esse konu sahibini beş parasız bırakıp yurt dışına bile gider kimse de bir şey diyemez.

O zaman başka konularda denk gelmemişsiniz, resmi nikahsız çocuk sahibi olanlara aynı tepkiler verildi burada dini nikahtan bağımız. Kendimizi paralama nedenimiz yine kadının hakları, erkeklere olacak hiçbir şey yok. Yarın kafası esse konu sahibini beş parasız bırakıp yurt dışına bile gider kimse de bir şey diyemez.
Kendinizi paralama nedenleriniz ile ilgili ben de kendimi paralıyorum ama iki yüzlülük ile karşılaşınca da kendimi paralıyorum. Aynı şeyi savunup birbirimizi anlamadığımız için tartışmanın anlamı yok aslında. Esen kalınız.

Benim ailem muhafazakar bir aile kızıl goncalar hesabı, ben ise tam tersiyim aman everelim de bizden çıksın da vs hesabına gıkları çıkmadı. Bahane etmek zorundayım çünkü ailemle aynı apartmanda oturuyoruz. Toplumda bekar olmakla dul sayılmak farklıdır. Tepenize binerler. Komikliği devam ediyorsa gülünüz geçiniz.
Evli değilsin ki dul olasın ayrılınca. Her şekilde bekarsın şu an. Bekar çocuklu bir annesin. Buna güleceksen buyur gül geç.

Sanki birşeyler eksik konu anlatımda , ya hamile kaldı acelece imam nikahı kıydılar . Bu devirde hiç bir kadın imam nikahını kabul etmez tek başına . Benim ailemde muhafazakar asla böyle bir aile imam nikahını kabul etmez tek başına .
Hadi imam nikahı tamam hangi kadın 4 yıl resmi nikahı erteler üstelik çocuk doğuran. Sadece bir eğlence için ?

Konu sahibinin ayrılmak istediğini falan yok, ayrılmak için 'ayrılıyorum yallah' demesi yeterli, ya da boş ol demesini isteyebilir adamdan. Arap bir adam karısını mesajla boşamisti😂😂😂 saçma sapan bahaneler üretmeye gerek yok ki. Resmi nikah olsa ayrılmak cidden sorun, anlaşmalı değilse 3-4 senesi var en azından.
Kağıt üzerindeki resmş işleri saymazsak ne farkı var resmi boşanmadan gerçekçi olun biraz.. Kadının işi olmayabilir baba evine dönme imkanı olmayabilir. Çocuğuyla ortada kalacak olabilir..
Ben burada imam nikahi güzellemesi yapmıyorum.
Türkiye şartlarında resmi nikahı olmayan binlerce kadın var onların da manevi ve maddi olarak resmi nikahlı kadınlar kadar hatta belki daha fazla sorunları var. Zaten resmi nikahı olmadığı için nafaka gibi bir ralebi asla olamaz. Boşanmak sadece mahkeme işlemlerinden ibaretmiş gibi yorum yapmışsınız. Kimse kadına doğru düzgün bi akıl vermemiş. Devlet huzurunda nikahı geçerli değil diye tüm psikolojik ve ekonomik zorluklardan münezzeh demek değil ki.
Benim söylemek istediğim şu
Sabahtan aksama kadar linç edebilirsiniz resmi nikahı yok diye ama bu durum o kadınım resmi boşanma yaşayan kadınlardan daha az sorunu var demek değildir.

Kağıt üzerindeki resmş işleri saymazsak ne farkı var resmi boşanmadan gerçekçi olun biraz.. Kadının işi olmayabilir baba evine dönme imkanı olmayabilir. Çocuğuyla ortada kalacak olabilir..
Ben burada imam nikahi güzellemesi yapmıyorum.
Türkiye şartlarında resmi nikahı olmayan binlerce kadın var onların da manevi ve maddi olarak resmi nikahlı kadınlar kadar hatta belki daha fazla sorunları var. Zaten resmi nikahı olmadığı için nafaka gibi bir ralebi asla olamaz. Boşanmak sadece mahkeme işlemlerinden ibaretmiş gibi yorum yapmışsınız. Kimse kadına doğru düzgün bi akıl vermemiş. Devlet huzurunda nikahı geçerli değil diye tüm psikolojik ve ekonomik zorluklardan münezzeh demek değil ki.
Benim söylemek istediğim şu
Sabahtan aksama kadar linç edebilirsiniz resmi nikahı yok diye ama bu durum o kadınım resmi boşanma yaşayan kadınlardan daha az sorunu var demek değildir.
Eee resmi nikahsız olanlar tüm bunları göze almıyormu en baştan?

Eee resmi nikahsız olanlar tüm bunları göze almıyormu en baştan?
Öyle ya da böyle bu kadın resmi nikahı yok haticeye değil neticeye bakmak gerek diye düşünüyorum. Önemli olan geçmişte yaptığı hatalar değil aynı hatayı sürdürmemesi gerektiği. Kadın da bunun için ilişkisini bitirmek ve diğer hemcinslerinden öneri almak istiyor. Ama kadın hemcinsleri onu linçlemeyi tercih edip kadını daha da çok çıkmaza sürüklüyor Yalnızlaştırıyor. Bu benim şahsi düşüncem. Siz linçlemeye ötekileştirmeye devam edebilirsiniz..

Öyle ya da böyle bu kadın resmi nikahı yok haticeye değil neticeye bakmak gerek diye düşünüyorum. Önemli olan geçmişte yaptığı hatalar değil aynı hatayı sürdürmemesi gerektiği. Kadın da bunun için ilişkisini bitirmek ve diğer hemcinslerinden öneri almak istiyor. Ama kadın hemcinsleri onu linçlemeyi tercih edip kadını daha da çok çıkmaza sürüklüyor Yalnızlaştırıyor. Bu benim şahsi düşüncem. Siz linçlemeye ötekileştirmeye devam edebilirsiniz..
Konu sahibi bile bu kadar savunmadi kendisini, konuyu açtı gitti çunku sizin iddia ettiğiniz dertlerin hiçbirine sahip değil hatta bence kendi durumunun bile farkında değil, dert ettiği şeyler şunlar; yemekli düğün, gösterişli evlenme teklifi, ayrılırsam arkamdan yapılacak dedikodu...Nikahsız dogum yaptığının , bunun ne anlama geldiğinin bile farkında değil kadın, siz neyi savunuyorsunuz?

Ya ne yargılamışsınız kadını be yuh. Bi durun arkadasım. Olan olmuş kadın nikahsız evlenmiş cocuk yapmış evet. Derdi bu değil ama derdi bana bir çözüm bulun bir cesaret verin de ben bu adamdan ayrılayım diyor. Takılı kalmıssınız resmi nikah yok nasıl dini nikah yaptılar bilmem ne. Dini nikah olması için bi adamın imam bile olmasına gerek yok hala bunu tartışmayın. Olan olmuş sonucta.
Konu sahibesine gelince madem dini nikahın geçerliliğine ve gerçekliğine inandınız mehir aldınız mı? Ya da Ayrılınca mehir alabileceğini düşünüyor musun? Sen ayrılsan ailen sana ve cocuğuna sahip çıkar mı? Herhangi bir mesleğin var mı? Çalışabilecek durumda mısın? Ayrılırsan çocuğu veya seni eşinin rahatsız etmeyeceğinin garantisi var mı? İlla ki velayet davası görülmesi gerekir gibi düşünüyorum boşanınxa evet otomatik anneye veriliyor kucuk cocuklar da simdi resmi bi mahkeme olmadığı için adam kacırır mı cocuğu ya da senin izin verdiğin günler dısında görme talebi olur mu seni çocuktan yana zor durumda bırakır mı vs vs hep sorun yani bunlar. Resmi nikah olmasa da resmi bi çocuğunuz var neticede :)
Bunlar ayrılman için belirleyici faktörler.
Öncelikle teşekkürler. Sizin mesajınızı kullanarak bi kaç bişey söylemek istiyorum toplu. Burada çok değerli insanlar var bence, ama bir yandan da olayı çekiştirmeden öteye götüremeyen ve bir kendi akıllıymış bir kendi her şeyi biliyormuş gibi davranan bir grup var. Burada sürecimi ortalama olarak yazıyorum, dört yılımı gün gün yazamam, öyle olmuşsa öyle olması gerekiyordur. Biri acıma istediğimi sanmış, öteki bana nikahın geçersizliğini anlatmış, biri muhafazakarlar öyle değil demiş,biri şatafatlı teklif kutlama için yapmadığı şeye bak falan demiş, bir diğeri ailelerin birlikte olmuş ve ayrılmış kızlarının tepesine bindiğini yazdığım kısma dulların kapısında adamlar mı bekliyor falan filan yazmış, öteki hakkını hukukunu çaldırmışsın vs yazmış, çıldırırsın yani. Maddi olarak güçlü taraf benim, adamla resmî nikahım olmuş olsa ve şu an resmi olarak boşansak o benden nafaka talep edebilirdi. Çocuğumun kaybolan bir hakkı yok, tanınmış bir çocuk, soy bağı kurulu. 8 yıl yazmışım orda adamın boşanamamış olması gibi bi durum olsa onu da eklerdim sevgili dedikoducular. Maddi bir ihtiyacım yok. Ben sürecimi eleştirin demedim beni cesaretlendirin dedim, aynı deneyimi yaşayan varsa diye. En basitinden aile apartmanından taşın o sorun oluyor falan gibi bişey yazsaydı bari biri. Sizin alıntınızdan bağımsız dedikodu yapmak isteyen lütfen başka konu açıp beni orda gönül rahatlığıyla çekiştirsin. En akıllınız da bana başlığımı boşanamıyorum değil de ayrılamıyorum olarak değiştirmeyi öğretsin. Çoklu hesaplarınızla da hemen dislike atabilirsiniz.

Konu sahibi bile bu kadar savunmadi kendisini, konuyu açtı gitti çunku sizin iddia ettiğiniz dertlerin hiçbirine sahip değil hatta bence kendi durumunun bile farkında değil, dert ettiği şeyler şunlar; yemekli düğün, gösterişli evlenme teklifi, ayrılırsam arkamdan yapılacak dedikodu...Nikahsız dogum yaptığının , bunun ne anlama geldiğinin bile farkında değil kadın, siz neyi savunuyorsunuz?
Ne anlama geliyormuş nikahsız doğum, buyrun siz söyleyin ?

Ne anlama geliyormuş nikahsız doğum, buyrun siz söyleyin ?
Dedikodudan çekinen veya doğan çocugun geleceğini düşünen biri için aşırı cüretkar bir hareket, zira boşanan kadının bile dedikodusunun yapıldığı bir yerde nikahsiz çocuk sahibi olan kadına ve o ćocugun yüzüne neler neler derler ? diyorum

Dedikodudan çekinen veya doğan çocugun geleceğini düşünen biri için aşırı cüretkar bir hareket, zira boşanan kadının bile dedikodusunun yapıldığı bir yerde nikahsiz çocuk sahibi olan kadına ve o ćocugun yüzüne neler neler derler ? diyorum
Dedikodudan değil ailemin beni bir güzel sarıp sarmalayacağından çekiniyorum hanımefendi.

Dedikodudan değil ailemin beni bir güzel sarıp sarmalayacağından çekiniyorum hanımefendi.
Aileniz , siz evlilik dışı bir ilişkiden çocuk sahibi olduğunuzda arkanızda durabildiyse, ayrılmak istediğinizde hayli hayli arkanizda duracaktir, sarıp sarmalayacaktir...Hele ki toplum ne der (dedikodu demedim dediniz , o yüzden sizin kullandığınız tabirle söylüyorum) Hele ki toplum ne der kaygıları da yoksa...

Benim şahsi düşüncem de erkeklere bu kadar yüz verilmemesi gerektiği. Beni o mükemmel soyadına layık (!) görmeyen adamı çoktan postalamıştım ben ama zararın neresinden dönerse kârdır.

E maddi gücünüz de yerindeymiş madem ailenizin sarıp sarmalamasına ihtiyacınız olmaz diye düşünüyorum. Zaten hiç bir aklı başında aile 4 yıldır kızına resmi nikah kıymayan ama çocuk yapan bir adamı reva görmez.

X