Çamaşır ve Kurutma Makineleri Çamaşır tozlanması

Çok sağol canım. Ama inanki yazdığın herşeyi tam beş aydır yaptım hatta eve teknisyen geldi onlar test yaptılar gözümün önünde. Çamaşırları onlar ayırdı ki (bende aynı şekilde ayırıyorum zaten) ama yok yok çözüm yok malesef. Bende artık şuan oturduğum yerin şantiye elektriği ve şantiye suyundan kaynaklandığını düşünüyorum başka bir açıklaması maalesefki yok. Denemediğim deterjan yumuşatıcı kalmadı. Kullanmadığım program devir vs kalmadı ama çözüm yok. Kurutma makinesi alayım diyorum ama herkes çamaşırı yıprattığından küçülttüğünden çok buruşturduğundan vs şikayetçi. Kalakaldım öylece. Napıcamı bilemes vaziyette sinir sistemimin iflas etmemesi için çabalıyorum 😔😔
Allah Allah çok ilginç. Komşularınıza da sorun isterseniz :KK43: çok üzüldüm.

Çamaşırların pamukları yıpranıyo sanırım o pamuklarda küçük küçük toz halinde kalıyor çamaşırlarda. Tüy toplayıcı fayda etmez bu sorun öyle büyük bir sorunki kıyafetleri bin kere de silkelesem işe yaramıyor. Sanki üzerlerine un serpmişim gibi toz kalkıyor havaya. Kurutma makinesi bu sorunu çözermi almaya korkuyorum ya çözmesse diye 😔

Ne halı tüyü nede diğer kıyafetlerden bulaşan bişey değil bunlar. Çünkü eve yeni taşındım ve evimde halı yok daha almadım. İkinci olarak tek bir kıyafet bile atsam aynı toz tüy sorunu var canım zaten yaz ayındayız yünlü hiçbirşey yok. Beş ay içinde iki tane makine aldığım için toplamda 7-8 bin lirayı buldu. Şimdi kurutma makinesi almayı istiyorum fakat ya işe yaramassa diye korkuyorum ucuz bişey değil sonuçta 😔 bugün evde temizlik var ama gelin görünki kuruyan çamaşırlarımı çamaşırlıktan alırken bile havaya bir toz bulutu yükseliyor çırparken çıkan tozu siz düşünün 😔😔😔
simdi anladim ben esimin siyah pantalonunu attigim zaman makinaya ayni sorunu yasiyorum. onu tek yikiyorum ve ekstra durulatiyorum. zaten normalde de digerlerini de ekstra durulatirim ben yumusaticidan kaynakli oldugunu dusundum cunku detarjanlari iceri temiz urunleri aliyorum kimyasal dolu urunleri almiyorum. onlar seffaf oluyor yumusaticilar beyaz dokuda..

simdi anladim ben esimin siyah pantalonunu attigim zaman makinaya ayni sorunu yasiyorum. onu tek yikiyorum ve ekstra durulatiyorum. zaten normalde de digerlerini de ekstra durulatirim ben yumusaticidan kaynakli oldugunu dusundum cunku detarjanlari iceri temiz urunleri aliyorum kimyasal dolu urunleri almiyorum. onlar seffaf oluyor yumusaticilar beyaz dokuda..

İnanırmısınız neredeyse bütün çamaşırlarımı tek tek yıkadım yumulatıcı kullanmadım ekstra durulama yaptım ve daha neler neler. Yani belki ileride bir makine teknisyeni falan olabilirim diye de düşünmüyo değilim ☺️ O derece yani yapmadığım şey kalmadı. Şimdi size nasıl anlatayım bilemiyorum ama şöyle bir örnek vereyim sanki çamaşırlarımı yünlerle birlikte yıkamışım gibi. Sanki makinenin içine bir kilo çamaşır atmışsam beş kilo da yün atmışım gibi. Ve kuruyunca bırakın çırpmayı, daha çamaşırlıktan elime aldığım anda havaya bir toz bulutu kalkıyor yani öyle böyle değil üç beş tane toz değil. Belki milyonlarca toz o derece yani 🥴 şimdi kurutma makinesine yönelmeye karar verdim ama tereddütteyim ya o tozları çekmesse diye. Sonuçta 5-6 bin lira parayı çöpe atacak kadar “Sabancı” değiliz yani 😔

Peki kurutma makinenizin markası modeli nedir yazarsanız çok sevinirim. Detrrjan kalıntısı diyorsunuz ama yıkanan çamaşırları beş altı kez durulama yaptırıyorum yine o tozlar tüyler hep üzerlerinde. Birde deterjan kalıntısı tozlanma yaparmıki ? Bildiğiniz sanki tekstil atölyesinde dikilen yeni kumaşların tozları veya yeni halılardan kalkan toz tüy şeklinde oluyor çamaşırlarımdaki tozlar. Ne kadar deterjan kalıntısından olur anlayamadım 🥴
Kurutma makinem bosch marka .Yanlışlıkla ceplerede unutulan kağıt mendillerin yaptığı tğyleri bile temizliyor

İnanırmısınız neredeyse bütün çamaşırlarımı tek tek yıkadım yumulatıcı kullanmadım ekstra durulama yaptım ve daha neler neler. Yani belki ileride bir makine teknisyeni falan olabilirim diye de düşünmüyo değilim ☺ O derece yani yapmadığım şey kalmadı. Şimdi size nasıl anlatayım bilemiyorum ama şöyle bir örnek vereyim sanki çamaşırlarımı yünlerle birlikte yıkamışım gibi. Sanki makinenin içine bir kilo çamaşır atmışsam beş kilo da yün atmışım gibi. Ve kuruyunca bırakın çırpmayı, daha çamaşırlıktan elime aldığım anda havaya bir toz bulutu kalkıyor yani öyle böyle değil üç beş tane toz değil. Belki milyonlarca toz o derece yani 🥴 şimdi kurutma makinesine yönelmeye karar verdim ama tereddütteyim ya o tozları çekmesse diye. Sonuçta 5-6 bin lira parayı çöpe atacak kadar “Sabancı” değiliz yani 😔
[/QUOTE
bende kurutma makinasi var neredeyse hic kullanmiyorum cok acil bir sey lazim olduysa kurutuyorum. kabartiyor cok cabuk bozuyor kumaslari. bu sorunun olmasa hic tavsiye etmem.. ne koku kaliyor ne yumusaklik.

Ben de aynı dertten müzdaribim evet kurutma makinasında o tozlar ve tiftikler birikiyor gözlerinize inanamazsınız almanızı tavsiye ederim çarşaflar havlular atletler evde giydiğiniz tüm kıyafetler için inanılmaz kullanışlı zaten kullandıkça neyi atıp neyi atmayacağınızı kurutmaya öğreniyorsunuz hassas kıyafetlerinizi atmayın mesela, gelelim o tüyler tozlar nasıl oluşuyor 14 yıldır evliyim hala mücadele ediyorum az çok sebebini biliyorum yeni aldığımız her kıyafet inanılmaz tozlu zaten kullanmadan önce camdan şöyle bir silkeleyin anlarsınız ve o toz sadece yıkamakla geçmiyor özellikle havlular ve nevresimler asla yıkamadan ve kurutma makinasında kurutmadan kullanmam, işte şimdiki makinalar tasarruflu olduğu için bol su ile yıkamıyor ve durulamıyor ve kendi Kazanını temizleyemiyor içinde kalan havlar ve tüyler attığınız diğer çamaşırlara yapışıyor, kirli sepetimi balkona çıkarıp tek tek silkeler gruplar öyle atarım makinaya deneyin nispeten faydasını görürsünüz, kurutma makinası tavsiye ederim muhakkak alın neticede nispeten tüyü ve havı alacağı için çamaşır makinanıza daha az bulaşacaktır ayrıca çamaşır makinanızı kullanma sıklığına göre haftada ya da 15 günde bir uzun programda mümkünse 90 derecede boş ve deterjansız yıkatın, özellikle kazak battaniye gibi tüylü şeyler yıkadığınızda muhakkak arkasından boş yıkatın ha bütün bunları yaptınız sanmayın ki problem bitiyor hala uğraşıyorum tüylerle havlarla çünkü askıda kurutmada yapıyorum mecburen hatta ütüyü evde açmam ben arka balkonumda kapıyı çeker ütülerim ütü masasının altında hav biriktikçe ütüyle beraber çıkardığım elektrik süpürgesiyle süpürürüm biraz daha ütüler yine süpürürüm deli toz birikiyor altında off ya çamaşıra harcadığım mesaide bişeyler okusaydım şimdi bilim insanı olmuştum :KK14:

Kurutma makinası tavsiyesi isterseniz Elektrolux almayın 3 saatten önce kurutmuyor diğer programlarda nemli bırakıyor önceki Bosch markaydı 40 dk da mis gibi kurutuyordu ve daha çok hav tüy topluyordu sanki, şimdiki aklım olsa Siemens bakardım size kalmış en azından neyi almayacağınızı bilin istedim kurutma kullanmanın püf noktası da çıkardığınız ıslak çamaşırları silkeleyerek katlayın ve sepette biraz bekletin havayla temas edip biraz beklesin çıkardığınız ıslaklıkta atmayın özellikle çarşaf ve havlu gibi büyük çamaşırları böylelikle çok kırışmazlar bu gözler makinadan çıkardığı gibi kurutmaya tıkıp çok kırıştırıyo diyenler gördü ordan biliyorum , en güzel yanı biter bitmez sıcağıyla ütü takıntınız yoksa eğer evde giydiğiniz kıyafetleri atletleri falan güzelce katlayarak kaldırabilirsiniz

Ben de aynı dertten müzdaribim evet kurutma makinasında o tozlar ve tiftikler birikiyor gözlerinize inanamazsınız almanızı tavsiye ederim çarşaflar havlular atletler evde giydiğiniz tüm kıyafetler için inanılmaz kullanışlı zaten kullandıkça neyi atıp neyi atmayacağınızı kurutmaya öğreniyorsunuz hassas kıyafetlerinizi atmayın mesela, gelelim o tüyler tozlar nasıl oluşuyor 14 yıldır evliyim hala mücadele ediyorum az çok sebebini biliyorum yeni aldığımız her kıyafet inanılmaz tozlu zaten kullanmadan önce camdan şöyle bir silkeleyin anlarsınız ve o toz sadece yıkamakla geçmiyor özellikle havlular ve nevresimler asla yıkamadan ve kurutma makinasında kurutmadan kullanmam, işte şimdiki makinalar tasarruflu olduğu için bol su ile yıkamıyor ve durulamıyor ve kendi Kazanını temizleyemiyor içinde kalan havlar ve tüyler attığınız diğer çamaşırlara yapışıyor, kirli sepetimi balkona çıkarıp tek tek silkeler gruplar öyle atarım makinaya deneyin nispeten faydasını görürsünüz, kurutma makinası tavsiye ederim muhakkak alın neticede nispeten tüyü ve havı alacağı için çamaşır makinanıza daha az bulaşacaktır ayrıca çamaşır makinanızı kullanma sıklığına göre haftada ya da 15 günde bir uzun programda mümkünse 90 derecede boş ve deterjansız yıkatın, özellikle kazak battaniye gibi tüylü şeyler yıkadığınızda muhakkak arkasından boş yıkatın ha bütün bunları yaptınız sanmayın ki problem bitiyor hala uğraşıyorum tüylerle havlarla çünkü askıda kurutmada yapıyorum mecburen hatta ütüyü evde açmam ben arka balkonumda kapıyı çeker ütülerim ütü masasının altında hav biriktikçe ütüyle beraber çıkardığım elektrik süpürgesiyle süpürürüm biraz daha ütüler yine süpürürüm deli toz birikiyor altında off ya çamaşıra harcadığım mesaide bişeyler okusaydım şimdi bilim insanı olmuştum :KK14:

Canım öncelikle vaktini ayırıp uzun uzadıya yazmış olmandan dolayı müteşekkirim 🙏 Lâkin yazmış olduğun maddeleri teker teker denedim yine değişen bişey yok ! Ki zaten her çamaşırdan sonra makineyi muhakkak boş çalıştırıyorum ve makinem henüz 15 günlük nefret ettim çamaşır yıkamaktan. Gardroplarımın içi hep toz tüy dolu ve bunun sebebi ne deterjan ne yumuşatıcı ne az doldurmak ne çok doldurmak. Çünkü kaç zamandır herşeyi yaptım sabırla inatla madde madde yaptım yok yok sonuç değişmiyor 😔 şimdi birde gider borusu ve bizzat dairenin gideri ile alakalı bir çalışma yapıcam çünkü zannedersem makinenin gideriyle alakalı bir sıkıntı var çünkü çamaşırlar makineden bırakın tozlu tüylü çıkmayı saç ve kıllar bile çamaşırların üstünde. 37 yaşındayım bugüne kadar binlerce kez çamaşır yıkadım bu nasıl bir iğrençliktir çözemedim gitti. Gider sorunu olabilir diyorum çünkü bence makine pis suyu tahliye etmekte sorun yaşıyor olabilir. Birde bu yöntemi denicem inşaAllah olumlu bir sonuç alırsam sizlerlede paylaşıcam. Çünkü bu sorundan müzdarip birçok kadın mevcut ve başına gelmeyen anlayamıyor maalesef 😔 birde bişey sorucam kurutma makinesi kullanıyorsunuz o tozlar tüyler yinede kalıyormu çamaşırlarda ?

Merhaba, ben de aynı sorunu yaşıyorum. Üstelik kurutma makinesi de kullanıyorum. Siz çözebildiniz mi acaba?

X