Doğum sonrası işten ayrılış ve haklarım.

Sunshine1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2021
8.491
8.136
26
Nasılsınız kızlar ? Şuan yaklaşık 6 yıldır aynı işyerindeyim. Doktor asistanlığı yapıyorum. Tekim ondan kaynaklı balayındayken yerime gelen kız 3 gün dayanamayıp kaçmıştı. Patronumda beni arayıp birini bulmamı ve ortada kaldığımı söyledi :) saçmalığını anlayın diye söylüyorum.
Yaşadığım mobingi anlatsam 3 güne bitmez. Şizofren olduğunu düşünüyorum. Çirkefliği de yanı sıra hamile halimle neden düzgün paspas atmadığımı söyleyip 2 saat sonra yorma kendini diyen bipolar birisi. Staja gelen kızlar da 2 gün dayanamayıp şikayet etmişti kendisini. Çok sabrettim yıllarca. Bıraksamda nalet gibi biri ihbar süresidir neden ayrılıyorsundur diyip çenesinden yer beni. Değişik bi kadın anlatamıyorum size.

Hep duamdı hamile kalıp rapor paramı alıp ayrılmak. 3 ayım kaldı iznime. En başından devam etmeyeceğimi söyledim. Rapor iznime kadar burdayım sonrasında çalışamam dedim. Haklarını vericem tarzı birşey söyledi inanın gözüm yok kadından kurtulmak istiyorum sadece. Bilinçli anneler avukatlar muhasebeciler size sormak istiyorum ben rapor izninden sonra ayrılabilir miyim bu yasal mı ? Yoksa bu rapor parası işe dönücek annelere mi veriliyor ? Soruyorum çünkü sürekli “ sen bana uzaktan destek olursun, evden 1 saat çalışırsın kıyafet paran çıkar, sakın gelen kıza devam etmeyeceğini söyleme zaten çıkışın verilmedi burdasın, sen yine çalışırsın evden bizle” diye yedi beni. Kalan aylarımı zehir etmesin diye sadece şuan tek temennim doğurmak diyip geçtim. Onaylamıyorumda takmıyorumda. Söyleyip söyleyip kaçıyor laf arasına sıkıştırıp. Kaygılıda biri biliyor bensiz kimse çekmez onu tüm emekleri hastaları mahvolur. Yazıcı yazdırmayınca bile bağıran eleştiren saydıran bir kadın. Sonrada işte olur kişisel algılamayacaksın diye de kızan biri. Panik atak oldum kadın yüzünden.
Nasıl çıkıcam ne yapıcam bilmiyorum. Sonrasında evden çalışmam için zorlar mı ? Sen bu raporu devam etmek için aldın böyle birşey yok diye ? Bileyim ki ona göre konuşayım. Eşimin üstüne atacağım suçu. Eşim istemiyor evden de kararı net diye. Evden de taciz edicek yok şöyle oldu yok gel yok sen izne çıktın benim işim aksadı senin yüzünden ortada kaldım arkamdan doğurmasaydı diye bile saydırabilir. Şahit oldum kadının çirkefliğine. Bir işi olduğunda umrumda değil kimse. Kendi kendine bağırır çağırır kendinde arama yazma taciz etme hakkı görür.
Nasıl kurtulacağımıda şaşırdım. Raporum bittikten sonra gelip yüzyüze geleceğim herşey yolunda giderde yerime gelen kızla bana zorluk çıkarmaz inşallah diye dua ediyorum.
Ne zaman konuşmalıyım kendim mi istifa etmeliyim yoksa raporun peşine izin mi girmeli mi ? Kadınla uğraşmak istemiyorum söylediğim bir kelimeye pişman ediyor beni tüm sinir sistemim çöküyor ve susmuyor. Eşimde boşver he he de geç eşim çalıştırmicak senelerce de seni de darlamasın dedi de bu seferde rapor sonrası işten ayrılmam doğrumu onu bilmiyorum.

Şimdi ben sadece teknik olarak cevap vereyim, hayır doğum izni sonrası işe geri dönmek zorunda değilsiniz. Ancak ve ancak izniniz bittiğinde istifa edişinizle beraber normal bir personelin istifa ettiğinde tecrübe edeceği tüm maddeler size de uygulanır. Yani bu demek ki hem içerideki kıdem tazminatınızdan feragat edeceksiniz, hem de 6 yıldır orada çalıştığınızı baz alırsak 8 haftalık bir ihbar süresinde ya işinize devam etmek ya da bu 8 haftalık süreyi maaşınızdan kestirmek durumunda olacaksınız. Doğum ücretinizi işveren değil SGK ödüyor zaten, onların cebinden çıkan bir şey olmayacak.

Ben doğum sonrası ihbar süresinden tek taraflı fesih ve ihtarname göndererek kurtulmuştum. Çünkü yazın ortasında bomboş okula dizi izlemeye çağırıyorlardı. Kötü niyetliydiler.
Ödemedikleri mesaileri gerekçe gösterdim.

Şimdi ben sadece teknik olarak cevap vereyim, hayır doğum izni sonrası işe geri dönmek zorunda değilsiniz. Ancak ve ancak izniniz bittiğinde istifa edişinizle beraber normal bir personelin istifa ettiğinde tecrübe edeceği tüm maddeler size de uygulanır. Yani bu demek ki hem içerideki kıdem tazminatınızdan feragat edeceksiniz, hem de 6 yıldır orada çalıştığınızı baz alırsak 8 haftalık bir ihbar süresinde ya işinize devam etmek ya da bu 8 haftalık süreyi maaşınızdan kestirmek durumunda olacaksınız. Doğum ücretinizi işveren değil SGK ödüyor zaten, onların cebinden çıkan bir şey olmayacak.
Patronum her çıkan kişinin tazminatını verirmiş çok emeğim var tüm haklarını vereceğim dedi. O yüzden kötü olmak istemiyorum. O zaman en fazla tazminatımı almam 2 aylık ihbar süremede ücretsiz izin girer. Doğum sonrası hakkım var. Peki raporluyken ya da ücretsiz izindeyken beni evden çalıştırabilirmi rahatsoz edebilir mi ?

Patronum her çıkan kişinin tazminatını verirmiş çok emeğim var tüm haklarını vereceğim dedi. O yüzden kötü olmak istemiyorum. O zaman en fazla tazminatımı almam 2 aylık ihbar süremede ücretsiz izin girer. Doğum sonrası hakkım var. Peki raporluyken ya da ücretsiz izindeyken beni evden çalıştırabilirmi rahatsoz edebilir mi ?
Ücretsiz izni ihbar süresi saydıramazsınız malesef, ihbar süresinde aktif çalışıyor olmanız gerekiyor ya da içeride birikmiş yıllık izniniz, yani ücretli izniniz var ise onu saydırarak düşürebilirsiniz.

Sizi raporluyken veya ücretsiz izindeyken arayamaz tabi ki ama bu biraz da iki tarafın arasındaki ilişkiye ve çizilen sınırlara bağlı oluyor malesef. O sizi arayabilir ama siz açmazsanız konu kalmayacaktır zira siz de ipleri koparmaya niyet etmişsiniz zaten.

Ben doğum sonrası ihbar süresinden tek taraflı fesih ve ihtarname göndererek kurtulmuştum. Çünkü yazın ortasında bomboş okula dizi izlemeye çağırıyorlardı. Kötü niyetliydiler.
Ödemedikleri mesaileri gerekçe gösterdim.
Ben bu şekilde kaosla ayrılamam. Danışmadaki kız cevap verdi diye polis çağırmakla tehtit eden tüm binayı yıkan bir kadın. Fesih edebilirim doğum sonrası çalışmak istemiyorum diye bu hakkım anladığım kadarıyla. En fazla ihbar sürem varmış.

Ücretsiz izni ihbar süresi saydıramazsınız malesef, ihbar süresinde aktif çalışıyor olmanız gerekiyor ya da içeride birikmiş yıllık izniniz, yani ücretli izniniz var ise onu saydırarak düşürebilirsiniz.

Sizi raporluyken veya ücretsiz izindeyken arayamaz tabi ki ama bu biraz da iki tarafın arasındaki ilişkiye ve çizilen sınırlara bağlı oluyor malesef. O sizi arayabilir ama siz açmazsanız konu kalmayacaktır zira siz de ipleri koparmaya niyet etmişsiniz zaten.
Açmazsam daha çok saldırır. Devletten para alıyorsun zaten sen biliyorsun diyip çirkefleşir. En azından tatlılıkla izne çıkıyorum dinlenip kafa dinleyeceğim falan derim de çekinir aramaya Ya da daha az arar temennim bu. İçerde 1 ay iznim var yıllık olarak. Peki uzaktan olarak ihbar sürecim girilebilir mi ? Sanki herşeyi doğru yapıyormuş gibi bunuda teklif edermi bilmiyorum. 9 da gelip 7 de çıkıyorum resmi tatillerde de çalışıyorum. Sorsan hak biliyor.

Açmazsam daha çok saldırır. Devletten para alıyorsun zaten sen biliyorsun diyip çirkefleşir. En azından tatlılıkla izne çıkıyorum dinlenip kafa dinleyeceğim falan derim de çekinir aramaya Ya da daha az arar temennim bu. İçerde 1 ay iznim var yıllık olarak. Peki uzaktan olarak ihbar sürecim girilebilir mi ? Sanki herşeyi doğru yapıyormuş gibi bunuda teklif edermi bilmiyorum. 9 da gelip 7 de çıkıyorum resmi tatillerde de çalışıyorum. Sorsan hak biliyor.
Tabi yani işveren izin verirse hiç ihbar da çalışmayabilirsiniz, bu biraz insiyatife kalıyor.

İçerdeki 1 ay yıllık izninizi ihbar sürenizden düşüp kalanı da çalışabilirsiniz ama malesef bunları yine açık ve net bir şekilde işverenle konuşmanız gerekiyor, hiç olmazsa hastanenin insan kaynakları departmanı ile.

Tabi yani işveren izin verirse hiç ihbar da çalışmayabilirsiniz, bu biraz insiyatife kalıyor.

İçerdeki 1 ay yıllık izninizi ihbar sürenizden düşüp kalanı da çalışabilirsiniz ama malesef bunları yine açık ve net bir şekilde işverenle konuşmanız gerekiyor, hiç olmazsa hastanenin insan kaynakları departmanı ile.
Özel klinikteyim tek çalışan benim ve tek patron var. Devam edemeyeceğimi söyledim evden çalışmayla alakalı manipülasyon yapıyor. Sağolun bu süreçte kötü olmamam lazım demekki.

X