Doğuma Hazırlık dora ismi hakkında...

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

damla0605

oğluşumu bekliyorum...
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2013
5
0
arkadaşlar merhaba oğluma dora ismini düşünüyorum fakat eşim kesinlikle kabul etmiyo. başka bir isim de olabilir tabi ama dora ilk aklıma geldiğinde resmen kabullendim. içime sindi yaa ne bileyim :) ondan sonra da düşündüğümüz hiçbir ismi beğenemez oldum. bir de ben isim analizlerine çok dikkat ediyorum ismin içinde geçen harflerin anlamlarını çok önemsiyorum ve doğruluğuna da inanıyorum. Ve de dört harfli bir isim olsun istiyorum.29 haftalık hamileyim ve artık bir isim bulup bebeğimize öyle seslenmek istiyoruz :KK66: eşim de ben de çok sıkıldık düşünmekten. ama işte erkekler... dorayı sevemedi gitti adam :KK70: çok mu şey istiyorum acaba? forumu sürekli takipteyim. sağolsun herkes her konuda yardımcı olmaya çalışıyor. bu bağlamda ben eşimi nasıl ikna edebilirim, dora ismi ile ilgili bildiğiniz duyduğunuz her ne olursa.. ve olmadı başka isim önerisi bekliyorum canı gönülden.lütfen yardım lütfeeen...

konu acmissiniz her turlu yoruma sayginiz vardir umarim
yahuu nedir bu degisik isim meraki
yakinda avrupalilarin isimlerini koyacak hale geldik
sozum sana degil genele su tas toprak istanbul paris vs vs vs.. nedir bunlarr
haa .... bu arada dora komsumun kopeginin ismi
uzgunumm

tabiki saygım var ve ben de araştırma yaptım kesinlikle. konunun özü yabancı isim merakından gelmiyor. zaten dora kız ismi olarak verilirse yabancı isim anlamı taşıyor. oysa tdk nun sayfasına baktığınızda dora öz türkçe ve erkek ismi anlamı da doruk tan geliyor. sadece bu isim benim birden aklıma gelmişti ve içime de çok sindi. anlatamadığım da bu. dorayı komşunuz köpeğine vermiş olabilir. ama örneğin rüzgar da çok güzel bir isim ama bana at ismi gibi geliyor. yani tercih meslesi.. yine de yorumunuza teşekkürler.

değişik bi isim olacağı kesin:KK1::KK1: sen ne istiyosan onu ver canım.. ama çocuğa abuk sabuk garip isimler verme yeterki, sonra çocukla dalga geçer arkadaşları.. aslında bizim istediğimizden çok çocuğu düşünmeliyiz isim konusunda:KK9::KK9:

Son düzenleme:
tabiki saygım var ve ben de araştırma yaptım kesinlikle. konunun özü yabancı isim merakından gelmiyor. zaten dora kız ismi olarak verilirse yabancı isim anlamı taşıyor. oysa tdk nun sayfasına baktığınızda dora öz türkçe ve erkek ismi anlamı da doruk tan geliyor. sadece bu isim benim birden aklıma gelmişti ve içime de çok sindi. anlatamadığım da bu. dorayı komşunuz köpeğine vermiş olabilir. ama örneğin rüzgar da çok güzel bir isim ama bana at ismi gibi geliyor. yani tercih meslesi.. yine de yorumunuza teşekkürler.

ilk kez duydum bu ismi ama evet yabancı isim gibi geliyor başta... doruk ismini de çok güzel bulur beğenirim, doruk koysanız hem aynı anlamda olur ismi hemde ileride herkese dora nın ne olduğunu açıklamak zorunda kalmaz...
dora bey doruk bey?
dora amca doruk amca?
sizce hangisi daha kullanışlı gibi:KK3:

ilk kez duydum bu ismi ama evet yabancı isim gibi geliyor başta... doruk ismini de çok güzel bulur beğenirim, doruk koysanız hem aynı anlamda olur ismi hemde ileride herkese dora nın ne olduğunu açıklamak zorunda kalmaz...
dora bey doruk bey?
dora amca doruk amca?
sizce hangisi daha kullanışlı gibi:KK3:

evet bunları da düşündüm ama doruk - koruk , doruk- moruk gibi vs. vs. okul çağında dalgaya alınma ihtimalini de düşünüyorum. dora olmazsa doruk olur heralde ama alternatifleri de değerlendirmekte fayda var :KK66: teşekkürler...

Kızım olsaydı koymayı düşündüğüm isimlerden biri de doraydı:)anlamını araştırmamıştım sadece melodisi hoş geliyordu.erkek ismi olarakta kullanıldığını gördüm daha sonra birkaç çocukta.eşini ikna etmeye çalış bence çok hoş bi isim.

Canim ben hollandada yasiyorum ve burda cocuklara hem hollandaca hemde ingilizce ogretmen icin bir cizgifilm var.
Cizgifilmdeki kahraman kizin ismi dora. Simdi diceksiniz iyide banana, ama turk milleti olarak avrupada ve amerikada cikan herseyi kopyaladigimiz icin
bu dizininde memlekette cikma ihtimali bir hayli yuksek. Cocugunuzla cok dalga gecerler benden soylemesi.

Dora ismi kızlara da konulduğu ve ben kızlara da erkeklere de kullanılan isimleri sevmediğim için :KK50: :KK50:

canım dora öz türkçe diye geçiyor ama bu ismi daha çok ermeni kökenli vatandaşlar kullanıyor eşime bende demiştim değişik bir isim diye oda türk ismi olmadığını söyledi kendisi kurtuluşta( bu semtte ermeni ve rum vatandaşlar çoktur)büyümüş ve ermeni arkadaşları çokmuş ve kızlara koyuyorlarmış dora ismini onlarda ayrıca bende ermeni isimleri diye google de aradığımda dora ismini gördüm.sadece ismin kökenini belirtmek istedim yoksa bu ismi koyman için bir şart değil gönlünden ne geçiyorsa onu yap canım benimde ikinci oğlum geliyor ama bir türlü isme karar veremedik çok zor biliyorum bende eşimle hiç anlaşamıyorum isim konusunda:44:

merhaba, dora isminde iki arkadasim var. biri alman bir kiz :) digeri de 28 yasinda turk bir erkek. Yani Turklerde yeni verilen ve sadece kiza verilen bir isim degil.

Arkadasimla isminin anlami hakkinda konustugumuzda senin de arastirdigin gibi doruk anlaminda demisti. Memnun musun diye sordugumuzda kucukken orjinal gelirdi, dalga gecen olurdu, simdi yuzume kimse bisi demiyor tabii ama arkadamdan dora mı dora ne yaa diye soyleyen kesin oluordur demisti ki biz de ilk duydugumuzda dora mı? demistik

Kulaga cok hos gelen orjinal bir isim ama erkege biraz soft kaliyor bence. Ama tercih senin, cok icine sindiyse bence kimseye birsey sorma aklın cok karısır. Ben de esime Dora'ya ne dersin demistim (21 haftalık gebeyim) yok yaa kız ismi demisti.

Mesela bir ara derya dusunmsutum hemen kiz ismi dediler, aras dedim aras kargo, alkım dedim salkım hanım, hazar dedim hasan derler ona gibi. .. yanii fikir almaya kalkınca insanlar kendi isimlerinin anlamını unutup uzucu yorumlar yapabiliyor ve aklın cok karısıor. bence onerileri al ama dora nasil deme:) yine de sen bilirsin. sevgiler.

canımm dora görünce yorum yapmak istedim benim kuzenim var kızının adı dora ve oğlu oldu onada doru koydu bana iki isimde tuhaf gelmişti daha önce yorum yapanlardan varmı bu isme tanık olan bilmiyorum ama ben tanık olduğum için yazmak istedim.. seçim senin...

Kızım olsaydı koymayı düşündüğüm isimlerden biri de doraydı:)anlamını araştırmamıştım sadece melodisi hoş geliyordu.erkek ismi olarakta kullanıldığını gördüm daha sonra birkaç çocukta.eşini ikna etmeye çalış bence çok hoş bi isim.

değil mi amaa :) çok teşekkürler ben de öyle düşünüyorum umarım olur ..

Kız ismi olarak biliyorum..
Kız ismi olarak da, erkekte kullanılanı da beğenmiyorum..

canım dora öz türkçe diye geçiyor ama bu ismi daha çok ermeni kökenli vatandaşlar kullanıyor eşime bende demiştim değişik bir isim diye oda türk ismi olmadığını söyledi kendisi kurtuluşta( bu semtte ermeni ve rum vatandaşlar çoktur)büyümüş ve ermeni arkadaşları çokmuş ve kızlara koyuyorlarmış dora ismini onlarda ayrıca bende ermeni isimleri diye google de aradığımda dora ismini gördüm.sadece ismin kökenini belirtmek istedim yoksa bu ismi koyman için bir şart değil gönlünden ne geçiyorsa onu yap canım benimde ikinci oğlum geliyor ama bir türlü isme karar veremedik çok zor biliyorum bende eşimle hiç anlaşamıyorum isim konusunda:44:[/QUOT

çok saol açıklamalar için . gerçekten ne zormuş ya allah yardımcımız olsun :KK66:

Merhaba bende yeni ogrendim kizim olacakmis,ilk bastan beri kizimiz olursa Dora koyalim diyorduk esimle ve simdi kizimiz olacagini ogrendik yani Dora koyacagiz buyuk ihtimalle:) ama sonucta unisex bi isim ve ben cok begeniyorum. Deniz de en cok koyulan isimlerden biri ve hem kiza hem erkege konuluyor nolcak yani. Birde cizgifilm meselesi var ki Peter pan de cizgi film karakteri ama İngilterenin yarisi Peter dir sanirim cok yaygin bi isim. Ama haklisin sormaya kalkinca herkes bir yorum yapiyor:))

ben de güzel bir isim olduğunu düşünenlerdendim, bir gün benzin istasyonunun marketinde satılan prezarvatifin markası olduğunu görene kadar..

X