Düşündükçe deliriyorum böyle babami olur

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Buna bende katılıyorum. Bende ailemin hiçbir malı hakkında söz sahibi olmadım,maddi bir beklentim olmadı olamazda. Kimse ömrünün sonuna kadar çocuğunu beslemek zorunda değil bunda hemfikiriz. Ama benim söylemek istediğim şey daha doğrusu yanlış bulduğum şey evlat ayrımı. Bakın bunun sadece paraylada ilgisi yok. Mesela çocuğunuzdan birinin,düğününe gitmeseniz,hastalandığında gitmeseniz ne biliyim size ihtiyacı olduğu bir anda gitmeseniz diğer evladınıza gitseniz bu da travma yaratır insanda. Aynı şekilde birine maddi destek sağlayıp diğerine sağlamamakta yaratır. Yaşları kaç olursa olsun çocukları arasında çok hassas davranmalı ebeveynler. Dediğim gibi mal kendi malı,ikinizede yapmıyorum dese hiçbir sorun yok. Yapmak zorunda değil. Ama birine yap diğerine yapma,yok gerçekten olmaz.
Sizi çok net anladım , zaman ayırıp uzun uzun açıkladığıniz için teşekkür ederim.
Ben dediğim gibi bu konuda da size katılmıyorum her evladın aynı sevildiğine de inanmıyorum açıkçası
insanlar gönüllerinde geçtiği gibi davranabilmeli bir yaştan sonra, çocukken haklısınız bir muhtaclik söz konusu ayrıca duygu kontrolü daha çok gelişmemiş o zaman gerçekten adil olunmalı.
ama kendim için konuşuyorum annem babam 60 civarında şuan keyifleri gibi davransinlar isterim. Para da onların sevgide eğer bana vermek istemiyorlar ise sırf kardeşime verildiği için bana vermek zorunda hissetmeleri benim için daha kötu.
dediğim gibi farklı düşünüyoruz , hayat farklılıklarla güzel 🌸

kesinlikle bu sorun var. Mecburmus gibi davranılıyor. Kendi bilir ya istemeyebilir. Oglunu oturtuyomus oturtabilir o onun bilecegi is.

Benim babam yaşasaydı keske bana degil evinde oturtmak bir lira vermeseydi keske basimda olaydi sadece sesini duyaydim yuzunu goreydim bana yeterdi.Kalanlari ben hallederim cunku. Bu sebeple gıcık olmaları falan anlam veremiyorum.
Dilerim şimdi huzur içindedir babanız 🌸

Sizin dünyadan haberiniz yok galiba, Suriyelileri varoşlarda mi yasiyor sanıyorsunuz,kaç senedir adamlar caddede ,etilerde ulusta bebekte ler biliyormusunuz? Ya sadece varoslari bildiğiniz için öylemi sanıyorsunuz.?

Çatı katı ev dubleks ev oluyor ,kentsel dönüşüm de her yerde bilmem biliyormusunuz.suadiyede goztepede gidin bakın bütün binalar kentsel dönüşüm nerdeyse. Siz küçücük dünyanızdan biraz çıkında öyle yorum yapın isterseniz.

Şuna da çok güldüm ya evet babama vicdan yapmak için yıllarca ev değiştiriyorum taşınıyorum belki vicdana gelir diye iki çocukla birlikte. Maddi manevi o kadar bos bir insanım ki böyle yapıyorum.haklisiniz. şimdi bana yine kötü yorumlar yazın devam edin klavye basinda yaşamaya
Ben varoş biliyorum evet😅🙈kendi varoşum, kimseden bir şey ıstemiyorum, elitlik demekki istemeyi gerektiriyorsa

hayır hicbir nedeni olmasa bile kızıyla aynı yerde oturmak istemeyebilir anlam veremiyorum yani
mal adamın kimbilir ne emeklerle aldı insan üzerinde nasıl laf söyleme hakkına sahip hisseder kendimi aklım almadı .
ülkede cidden ciddi bir yetişkin olmamak , olmak istememek sorunu var.
En ufak bir sıkıntıda bu şekilde arkadan vuracak bir evlattan Allah a sığınırım kendi adıma, kendi malıyla rezil olmak bu demek.

Düşüncelerime tabii ki karşı olabilirsiniz zaten bunun için açtım bu konuyu ben mi yanlış düşünüyorum diye ölümlü dünya diye. Ama diyorum ya bir yandan bir çocuğuna yapılırken neden öbür çocuğuna yapılmıyor. Yineliyorum maddi olarak hiçbir şey beklemiyorum ben ,kiranın 2 katını vereyim diyorum sadece biraz huzur istiyorum. Valla çocuğunuz olduğunuzda anlarsınız İnşallah benim de şu an iki çocuğum var zaten ayırım etmem mümkün bile değil ileride evlenince birlikte olmak için bile şu anda neler düşünüyorum İnşallah sağlık sıhhat verirse o günleri görürsem

Çocuk olmadan konuşmak gerçekten çok rahat ben de öyleydim ben de sizin gibiydim veya sizler gibi. Ama çocuğunuz olunca gerçekten işler değişiyor. Ha tabii ki bakmak zorunda da değil yapmak zorunda da değil bunda hemfikirim ama önemli olan noktayı özellikle belirtiyorum biri yıllarca 13-15 yıldır oturuyor bedavaya,ben parasıyla oturamiyorum.?!! Sorun bu!!
Maalesef diğer konunuzdada aynı örüntü var , siz mağdur durumda iken herkesin sizi düşünmesini bekliyorsunuz.
Bu yapıdaki insanlar kendilerini hep kurban gibi hissederler hayatlarından sorun sıkıntı eksik olmaz.
Biz burada ne yazsakta sadece size hak veren şeyleri alıp gerisini sallayacaksiniz belli , neyse yine de yazalım mal adamın mali ve ne yapacağı sizi hiç ilgilendirmez.
ortak bütçe dahilinde olmadiginiz kimsenin sizi düşünerek bı şey yapma zorunluluğu yok.
sevgi ile para harcama her zaman kolkola gitmesi gereken şeyler değil vs
Çocuğum yok ama olsaydı da ona sizin yaşınızda iken yardim etmezdim , insanlar çocuk yaptılar diye bir ömür onun kulfetini çekmek zorunda değil

Son düzenleme:
Sizi çok net anladım , zaman ayırıp uzun uzun açıkladığıniz için teşekkür ederim.
Ben dediğim gibi bu konuda da size katılmıyorum her evladın aynı sevildiğine de inanmıyorum açıkçası
insanlar gönüllerinde geçtiği gibi davranabilmeli bir yaştan sonra, çocukken haklısınız bir muhtaclik söz konusu ayrıca duygu kontrolü daha çok gelişmemiş o zaman gerçekten adil olunmalı.
ama kendim için konuşuyorum annem babam 60 civarında şuan keyifleri gibi davransinlar isterim. Para da onların sevgide eğer bana vermek istemiyorlar ise sırf kardeşime verildiği için bana vermek zorunda hissetmeleri benim için daha kötu.
dediğim gibi farklı düşünüyoruz , hayat farklılıklarla güzel 🌸
Tabi ki öyle,saygı duyuyorum. Hoş bir sohbetti hoşçakalın🌺

En ufak bir sıkıntıda bu şekilde arkadan vuracak bir evlattan Allah a sığınırım kendi adıma, kendi malıyla rezil olmak bu demek.
Hocam maalesef ülkede mal mülk iş güç vs o kadar çok aileye bağlı kalınıyor ki , kimse yetişkin olamıyor / olmuyor hatta şu an olmak istemiyor.
tam anlamıyla kimse ayaklarının üstünde kendi başına durmadigi için samimi gerçek duygularla bir aile ortamı yaşanmıyor.
hep bir beklenti ya da kontrol üzerine ilişkiler ,
konuların çoğu böyle burada da zaten.

Düşüncelerime tabii ki karşı olabilirsiniz zaten bunun için açtım bu konuyu ben mi yanlış düşünüyorum diye ölümlü dünya diye. Ama diyorum ya bir yandan bir çocuğuna yapılırken neden öbür çocuğuna yapılmıyor. İğneliyorum maddi olarak hiçbir şey beklemiyorum ben kiranın 2 katını vereyim diyorum sadece biraz huzur istiyorum. Valla çocuğunuz olduğunuzu anlarsınız İnşallah benim de şu an iki çocuğum var zaten ayırım etmem mümkün bile değil ileride evlenince birlikte olmak için bile şu anda neler düşünüyorum İnşallah sağlık sıhhat verirse o günleri görürsem

Çocuk olmadan konuşmak gerçekten çok rahat ben de öyleydim ben de sizin gibiydim veya sizler gibi. Ama çocuğunuz olunca gerçekten işler değişiyor. Ha tabii ki bakmak zorunda da değil yapmak zorunda da değil bunda hemfikirim ama önemli olan noktayı özellikle belirtiyorum biri yıllarca 13-15 yıldır oturuyor bedavaya,ben parasıyla oturamiyorum.?!! Sorun bu!!
2 tane çocuğum var hicte beraber olmak hayal etmiyorum,bir yıldır da acaba ailelerle ayni sehirde yaşamalı miyim diye de düşünüyorum.Gitsem ev de verecekler ,cocuguma da bakacaklar buna rağmen gitme ihtimalim %20 ,ama varosluktandir belki de

Düşüncelerime tabii ki karşı olabilirsiniz zaten bunun için açtım bu konuyu ben mi yanlış düşünüyorum diye ölümlü dünya diye. Ama diyorum ya bir yandan bir çocuğuna yapılırken neden öbür çocuğuna yapılmıyor. İğneliyorum maddi olarak hiçbir şey beklemiyorum ben kiranın 2 katını vereyim diyorum sadece biraz huzur istiyorum. Valla çocuğunuz olduğunuzu anlarsınız İnşallah benim de şu an iki çocuğum var zaten ayırım etmem mümkün bile değil ileride evlenince birlikte olmak için bile şu anda neler düşünüyorum İnşallah sağlık sıhhat verirse o günleri görürsem

yahu siz konuyu anne değil evlat olarak açtınız, öyle değil mi ?
ben de bir evladım ve cevaplıyorum çocuğum olsa ne değişecek ?! cevabı begenmediginiz icin önce bana kendi kafanıza göre beddua ettiniz şimdi de bunu mu yaziyorsunuz ?
baştaki sorularınızın tek kelimelik çok net bir cevabı var
'istemiyor'
istemek zorunda da değil

Hocam maalesef ülkede mal mülk iş güç vs o kadar çok aileye bağlı kalınıyor ki , kimse yetişkin olamıyor / olmuyor hatta şu an olmak istemiyor.
tam anlamıyla kimse ayaklarının üstünde kendi başına durmadigi için samimi gerçek duygularla bir aile ortamı yaşanmıyor.
hep bir beklenti ya da kontrol üzerine ilişkiler ,
konuların çoğu böyle burada da zaten.
Maalesef keske ama keske her şeyden önce birey olabilmeyi ve birey yetistirebilmeyi öğrensek.Burda okuduğum konular beni o kadar yaralıyor ki simdiden çocuklarımdan korkar oldum.Ikisine de hicbir şey vadetmeyecegim ,onlari en iyi şartlarda yetiştirmek için elimden gelenin fazlasını yapıyorum, sonrasında ise ben ölürsem varsa bir sey yasalarla paylaşsinlar. Benim çocuğumun vs benim malım hakkında benim arkamdan bu şekilde dert yandığını duysam kahrolurum

Maalesef keske ama keske her şeyden önce birey olabilmeyi ve birey yetistirebilmeyi öğrensek.Burda okuduğum konular beni o kadar yaralıyor ki simdiden çocuklarımdan korkar oldum.Ikisine de hicbir şey vadetmeyecegim ,onlari en iyi şartlarda yetiştirmek için elimden gelenin fazlasını yapıyorum, sonrasında ise ben ölürsem varsa bir sey yasalarla paylaşsinlar. Benim çocuğumun vs benim malım hakkında benim arkamdan bu şekilde dert yandığını duysam kahrolurum
zaten ailenin çocuğa karşı , olabildiğince sağlıklı bir cocukluk yaşatmak ve ellerinden geldiğince iyi bir eğitim aldırmak dışında başka hiçbir sorumluluğu yoktur.
olmamalı , elinde varsa da olmamalı diye düşünüyorum
az ya da çok herkes ayaklarının üzerinde durmalı, kararlarının sorumluluğunu almalı.

Buna bende katılıyorum. Bende ailemin hiçbir malı hakkında söz sahibi olmadım,maddi bir beklentim olmadı olamazda. Kimse ömrünün sonuna kadar çocuğunu beslemek zorunda değil bunda hemfikiriz. Ama benim söylemek istediğim şey daha doğrusu yanlış bulduğum şey evlat ayrımı. Bakın bunun sadece paraylada ilgisi yok. Mesela çocuğunuzdan birinin,düğününe gitmeseniz,hastalandığında gitmeseniz ne biliyim size ihtiyacı olduğu bir anda gitmeseniz diğer evladınıza gitseniz bu da travma yaratır insanda. Aynı şekilde birine maddi destek sağlayıp diğerine sağlamamakta yaratır. Yaşları kaç olursa olsun çocukları arasında çok hassas davranmalı ebeveynler. Dediğim gibi mal kendi malı,ikinizede yapmıyorum dese hiçbir sorun yok. Yapmak zorunda değil. Ama birine yap diğerine yapma,yok gerçekten olmaz.
Cok guzel ifade etmişsiniz ,yalniz bana gecen duygu da baba boyle yapıyorsa bir sebebi vardır gibi geliyor.Dogrusunu Allah bilir.Dogru olmayan tek şey ise maddiyat icin ana baba arkasından kötü konuşmak

2 tane çocuğum var hicte beraber olmak hayal etmiyorum,bir yıldır da acaba ailelerle ayni sehirde yaşamalı miyim diye de düşünüyorum.Gitsem ev de verecekler ,cocuguma da bakacaklar buna rağmen gitme ihtimalim %20 ,ama varosluktandir belki de
Bu kadar icerlediiginize göre her mesajda yazdığınıza göre hala, doğru tespitim siz devam edin varosluginuzda yaşamaya.

Varoslugunda yalnızca parayla olduğunu düşünende zaten işte gerçek varostur!! Siz devam edin hanfendi ben varosum siz elitsiniz.siz süpersiniz ben varosum kötüyüm.devam edin.. kendinizi tatmin edin böylelikle...

Gelin hanım sıkıntılı ise uzak durmak en iyisi. Sizi orada rahat bırakmaz tecrübe ile sabit. Benim ailem hiç kimseye hiçbir şey vermedi. İkimiz de kiradayiz.

Ama abinize ev verdiyse bence size de destek olması gerekir. Cinsiyet yüzünden ayrımcılık olmamalı.

Çok çok özür dilerim klavye azizliği,Allah korusun bebeim yaşıyor ,bebek oldu diye evdeyim yazacaktım klavye çevirmiş:KK43:

Zaten dediğiniz gibi olacak kesinlike şimdi bile öyle,annem babam hasta olur grip vs ,ben evden çorba taze meyve suları sıkar götürürüm ,yukarda oturan hanım bı kapılarını çalmaz düşünün.buda öyle olacak kesinlikle.
Belki de artık böyle şeyler yapmayı bırakmanız gerekiyordur.
Fazla fedakarlık yapıp daha mutlu olan birini görmedim ben.
Madem damada ev yok işi düşünce de damat aranmamali o halde.
Eşiniz de sizde kendinizi biraz geri çekin belki yoklugunuzda kiymetinizi anlarlar .

Allah aşkına biride bana neden evladın öncelik olması gerektiğini söyler mi ? cidden nedeninizi merak ediyorum.
adam beslemiş büyütmüş kendine duseni yapmış bitmiş.
maaş aldığınız andan itibaren ailenizle maddi bağ bitmeli. ayrıca adam o ya da bu nedenle kızı ile aynı yerde oturmak istemiyor neden kendi keyfini bozsun bu yaşta ?
insan çocuk yaptı diye bir ömür onun keyfine göre mi yasamali ?
Babam kardeşimle beni okuttu, bana göre de yapacağını yaptı. Evlenirken bizim dairelerden birinde oturun dediler, öyle çok değil zaten kirada iki tane var, istemedim. Tam masraftan kurtulmuşlar, biraz da rahat yaşasınlar, ne zamana kadar bize bakacaklar? Buraya kadar tamam ama bir baba evladının birine ev verip, üstüne maddi yardımda bulunup diğerini görmezden geliyorsa bu net bir evlat ayrımıdır. Ve kaç yaşında olursa olsun kalp kırıcıdır. Hele ki zihniyet olarak kız erkek ayrımı yapılıyorsa, bu iğrenç şeyin asla savunulacak bir tarafı yok. 🤷🏻‍♀️

çocukluk icin size katılabilirim
lakin sonrası için aynen dediğim gibi düşünüyorum benimde bir erkek kardeşim var bugün annem babam bütün malvarlıklarini onun üstüne yapsalar gikimi çıkarmam , çünkü haddim olmadığını düşünürüm.
anne babanın görevi siz maaş almaya başladığınız an biter.
hatta bu maalesef bizim ülkemizde şartlardan dolayı çok büyük bir yasa denk geliyor, sonrasında da yapılan her şey sadece jesttir.
hiçbir zorunluluk yoktur

İsallah öyle yapar ailenizde görürsünüz o zaman.

yahu siz konuyu anne değil evlat olarak açtınız, öyle değil mi ?
ben de bir evladım ve cevaplıyorum çocuğum olsa ne değişecek ?! cevabı begenmediginiz icin önce bana kendi kafanıza göre beddua ettiniz şimdi de bunu mu yaziyorsunuz ?
baştaki sorularınızın tek kelimelik çok net bir cevabı var
'istemiyor'
istemek zorunda da değil
Yoo niye beddua etmişim ben,yazdiklariniz yukarda benim ailem her şeyi kardeşime yapsa sesimi cikarmam demişsiniz , bende isallah öyle yapar aileniz görürsünüz o zaman demişim (benim yazdığımda yukarda) eg bu bedduami sizce? Hani noldu sesiniz cikmazdi ,siz öyle yazdınız bende temennimi söyledim.beddua olarak niye algiliyorsunuz şimdi? Hani zorunuza gitmezdi ses çıkarmazdiniz? Şimdi noldu. Anlayamadım ben??

Daha yazı dilinde bile böyle bir şey yapsın da görün dedik diye ki sizin düşüncenize istinaden dedim ; beddua etmiş oldum,demekki gerçekten yapılınca neler olur ,hiç umrunuzda olmaz demi pardon.

Babam kardeşimle beni okuttu, bana göre de yapacağını yaptı. Evlenirken bizim dairelerden birinde oturun dediler, öyle çok değil zaten kirada iki tane var, istemedim. Tam masraftan kurtulmuşlar, biraz da rahat yaşasınlar, ne zamana kadar bize bakacaklar? Buraya kadar tamam ama bir baba evladının birine ev verip, üstüne maddi yardımda bulunup diğerini görmezden geliyorsa bu net bir evlat ayrımıdır. Ve kaç yaşında olursa olsun kalp kırıcıdır. Hele ki zihniyet olarak kız erkek ayrımı yapılıyorsa, bu iğrenç şeyin asla savunulacak bir tarafı yok. 🤷🏻‍♀️
1) adamın kız erkek ayrımı yaptığını nerden biliyoruz kendi beyanı var mı elimizde yok.
2) ben belli bir yaştan sonra evlat ayrımına karşı değilim kimi seviyorlar ise , kime ne vermek istiyorlar ise versinler.Konu sahibinin evlat ayrımının mantıklı nedenleri de olabilir ha olmayadabilir
ben kendi adıma yorumluyorum benim başıma gelse diye ,
ben onları her şekilde seviyorum ve bana bakılan her an için minnettarım.
anne baba bir yaştan sonra benim için eşit ve adil olmak zorunda değil. Kardeşim var benim , her sey önüne serilebilir şu an. Bu anneme babama sevgimi değiştirmez.Cunku yaşım 30 , duygularimi kendi mantigima göre dönüştürme yeteneğim yaş ilerledikçe gelişti.
benim bakış açım bu , elbette farklı düşünüyor olabiliriz.

Önce vermek zorunda değiller derdim ama sizin konunuza diyemedim.
Çünkü aileniz abinize kaç zamandır bedava ev vermiş faturalarına kadar yatırmış.
Siz kirasını öderim demenize rağmen abinizden korkusuna sizi eve almıyor.
Bu kadar sıkıntı çektiğinizi göre göre hemde
Bütün çocuklarına yapmasalar hiç bir şey söylenmez.

Gelin hanım sıkıntılı ise uzak durmak en iyisi. Sizi orada rahat bırakmaz tecrübe ile sabit. Benim ailem hiç kimseye hiçbir şey vermedi. İkimiz de kiradayiz.

Ama abinize ev verdiyse bence size de destek olması gerekir. Cinsiyet yüzünden ayrımcılık olmamalı.
Tabiki canım kimseye bir şey vermez naparsa yapar kendi malı ,ki ben versin demiyorum kira ne alıyorsa 2 katıni verelim diyorum ama nafile.yok zaten artık hiç demiyorum bile 2-3 senedir.konusmuyorum bu konu hakkında.
Belki de artık böyle şeyler yapmayı bırakmanız gerekiyordur.
Fazla fedakarlık yapıp daha mutlu olan birini görmedim ben.
Madem damada ev yok işi düşünce de damat aranmamali o halde.
Eşiniz de sizde kendinizi biraz geri çekin belki yoklugunuzda kiymetinizi anlarlar .
İşte biraz küsuyorum kızıyorum kendimce sonra yine aynı şeyler hiç bir şey olmamış gibi davranıyoruz.eesimde hele yapma etme ölümlü dünya diyor kızıyor bana. Ama haklısınız öyle olmam lagzim.
Zaten olay orda sen evlendin kocan baksın,o ev alsın o yapsın.sanki ben hibe etsin bana diyorum. Kız olunca evlendin gittin oluyor. Erkek olunca hep elleri üstünde lüks icinde. Ben bide para istesem neler olur acaba? Düşünemiyorum bile.
Allah'a şükür beni okuttu oda liseden sonra karşı çıktı ne yapcan okiycan vs diye ama ben direttimde oda nasıl olduysa karşı gelmedi bilmiyorum neden ama çok şükür okudumda bir işim gücüm var 🙏

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X