Erkek İnfertilitesi Eşi azosperm olup ROSI/ELSI ile tüp bebek yaptırmayı düşünenler

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
İlk testinde astenospermi, ikinci testinde azospermi çıktı. Bitkisel kürlere başladık ama 2-3 hafta içinde Tese olucak. İstanbul Bahçeci çok başarılı diye okuyorum ama bilmiyorum doğru mu? Sizler ne dersiniz?
Yaşınız gencse amelyat oncesi guvendiginiz birkaç doktora muayene olmasında fayda var bence ama beklemek de istemiyorsanız tabiki amelyat olsun.Bazi arkadaşlar bu ameliyatı oluyor sperm bulunamiyor amelyat boşa gitmiş oluyor.benim eşim de oldu onda da sperm değil spermatid bulundu yani çok küçük bir ihtimalle hamile kalınabilecek bir yontemle tüp bebek
yaptiracagiz.rosi yöntemi bende ilaçlara başladım bu yöntem icin.Azosperm konusu çok değişik kimisi sebepsiz kimisi küçüklükten gelen hastalık sonucu sizin durumunuz neyse tabiki doktor karar verecektir.doktorunuza güveniyorsanız problem yok ama tüm forumu ve bu ameliyat i tecrübe etmiş arkadaşlarla görüşmenizi tavsiye ederim biz ilk bu işe girdiğimizde nekadar çok az bilgi sahibi olduğumuzu burdaki arkadaşlardan öğrendik sagolsunlar ve onların çoğunun yaptığı yorum sayesinde bazı yanlışlardan döndük kolay gelsin inşallah herşey istediğin gibidir olur

Merhaba Arkadaşlar,

ben burada yeniyim, biliyorum, hepimizin umudu aynı ve inşallah dualarımız kabul olur.

ROSİ konusunda bizim umudumuzla çok oynandı diye düşünüyorum.

Bizim ROSİ tecrübemiz:
Biz Ankara'da iki defa güya ROSİ (round spermatid injection) yaptırdık. En sonunda, yani bizim tekrar tekrar sormanız ve araştırmamız sonuçunda ELSİ (elongated spermatid injection) yapıldığını anladık ve öğrendik. Maalesef bu bilgiyi başta söylemiyorlar. Anladığımız kadarıyla Ankarada ROSİ ile hiçbir çocuk olmamış, olanlar ELSİ yöntemiyle oluşmuş. Aman dikkat, çok soru soranı kovuyorlar Merkez'den!!!!

Bu iki deney için yaklaşık 50 bin TL harcadık.

Benim eşimde azospermi tanısı konuldu ve mikro tese'de oluşmuş sperm bulunmadı. Merkez'e gittiğimizde ilk sperm analizinde elonge Grad 2 çıktı, hiç tedavi görmeden elonge Grad 4 oldu güya, bununla da başlayabileceğimizi söylediler. Sorduğumuzda, böyle aniden değişiklikler olabileceğini söylediler. Orada beklerken, başka hastalarda da aynı durum, birden sperm analizi sonucu Grad 4 oldu, tuaf değil mi?
Lütfen aniden geçmişte Elonge Grade 1 veya 2'den aniden Elonge Grade 3 veya 4 olanlar bizimle iltibata geçsinler, burada birşeyler dönüyor arkadaşlar.

Elonge Grade 4 ile neden ROSI yapıldı bizde anlamıyorum, çünkü olmuş sperm!!!! Bunu çok sorduk, biz sordukca cevaplar daha kısa olmaya başladı, çünkü cevapları da araştırdık.

Belki siz de farkına vardınız, bizim Ankara'da gittiğimiz Merkez'de elonge spermatid Grade 1-4 olarak adlandırılmakta, yalnız bilimsel olarak bu adlandırma mevcut değil, bir embriyoloğumuzun kreatif adlandırmasıdır bu. Bunu maalesef daha sonra fark ettik. Sınıflandırma 2020 senesi içersinde birden değişti, neden acaba? Çünkü bilimsel adlandırma değildi, böyle bir adlandırma yoktur. Lütfen siz de araştırın.

....
Geç Elonge Spermatit Dönemi ( Grade 4 )
Sd1 gelişiminde hücre elongasyonu çok artar , manşet oluşumu hızlanır, midpiece (sperm boyun bölgesi) hatları artık oluşmuştur
Sd2 gelişiminde baş ve midpiece sınırları tamamen ayrılıp manşet aşağı inmiştir
Sd3 gelişiminde baş, midpiece ve kuyruk tamamen ortaya çıkar ,manşetartik büyük bir stoplazmikdroplet şeklinde boyunda yer alır, bu hücre spermatidten çok olgun olmayan bir spermdir artık.
Sd4 Baş incelmiş midpiece, küçülmüş stoplazmikdroplet ve tamamen ortaya çıkmış bir kuyruk yapısı vardır , en ileri aşamadaki spermatid olmasına rağmen canlılığı ve DNA hasar oranı yüksektir. Görünüm spermi yansıtmaktadır fakat maturasyonu daha tamamlanmamıştır.
....

Arkadaşlar size bir sorum var, gerçekten tanıdığınız veya kendiniz ROSİ yöntemiyle hamıle olan ve doğum yapan var mı. Biliyorum, ROSİ yöntemiyle canlı doğum %8 diyorlar, ama şimdiye kadar bu Merkezlerde, üçü de Ankara'da, ilgilenenler bilir, bilimsel bir makale çıkartmadı. ESHRE'de makale sunduk diyorlar, ama makaleyi buldum ve inceledim, hatta oraya katılan urologları arayıp konuştum ve bunların yaptıklarının ROSI değil ELSI olduğunu öğrendim.

İlk olarak bizim uzmanlarımızın ESHRE'deki ROSI tanıtımı, ama yemediler! ESHRE'de bu makale yeni ROSI tekniğini olarak sunuldu ama tanımlanmadı. Çünkü burada tanımlanan yöntem ELSI yöntemi, bu nedenle bilimsel makale olarak hiçbir yerde tanınmamaktadır.
https://www.eshre.eu/ESHRE2020/Programme...dayid=2288
https://www.eshre.eu/ESHRE2020/Programme...0000612240

A: round spermatid:------------------------------------- sa1; sa2 ----------------(ROSI) round spermatid injection
B: elongating spermatid:---------------------------------sb1; sb2----------------(ELSI) elongated spermatid injection
C: elongated spermatid:--------------------------------- sc1; sc2; sc3------------(ELSI) elongated spermatid injection
D: late elongatad spermatid or mature spermatid:------sd1; sd2; sd3; sd4------(ELSI) elongated spermatid injection/Tüp Bebek.

Hoca'yı başta bir iki dakika görüyorsunuz, sonra hemşireler ilgileniyor, sorunuz olduğunda cevap yok. Aman dikkat, içerdeki Eczane'den son kullanım tarihi iki ay sonra geçecek ilaçlar veriyorlar, ama bizim kullanmamız üç ay sonra idi, dikkat etmenizi öneririm.

Bence artık bunun tıp ile ilgisi yok, sadece ticaret amaçlı duygularla umutlarla oynamaktır bu. Televizyona veya YouTube'a çıkıyorlar ve bu bir tedavidir diyorlar, hayır, bu bir deneydir.

Bunun hesabı ortada Türkiyede an az 415.000 Azosperm hastasi var, günde en azından 5 tane yeni ROSI (ELSI) hasta gelse, aşağı yukarı bir senede 1.500 kişi yapar.
1.500 x 25.000 TL= 37.5 Milyon TL eder.

Lütfen dikkat edin ve zamanınız varsa bekleyin. AMH değeriniz yüksekse, bekleyin!!! Mümkünse dondurun!!! Boşu boşuna para harcamayın.

İstanbul'daki büyük hastaneler bu işlemle reklam yapmıyorlar? Evet, İstanbul'da birkaç Merkezi olmayan, uzmanlar burdan da faydalanmak istiyorlar, şu an bu yöntem bilimsel değil ve Tanaka'nın iki makalesinden hariç, hiç kimse bir bilimsel makale yazmadı dünya çapında, tabii bunun içinde Türkiye'de var.

Ek olarak Tanaka'nın bilimsel makâlelerinin linki:
Ninety babies born after round spermatid injection into oocytes: survey of their development from fertilization to 2 years of age
https://www.pnas.org/content/pnas/112/47/14629.full.pdf

Lütfen bu deneye başvurmadan önce araştırın, çünkü hem umudunuz kırılıyor hem de maddi yönden kaybınız oluyor, dedikoduya inanmayın.

Eğer varsa lütfen lütfen bu yöntemle, daha önce iki defa Mikro-Tese olmuş ve canlı sperm bulunmamış ve sa1; sa2 (round spermatid) bulunmuşla, canlı çocuk dünyaya getiren birisi varsa. yazsın, çok sevinirim, çünkü yok, çok eminim, inşallah vardır ve ben haksızımdır.

Saygı ve Selamlarımla
hepimizin dualarının kabulu dileğiyle
Hülya Çakmak

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhabalar yeni üye oldum. Geçen yıl rosi yöntemini centrum kliniğinde denedik ve çok şükür hamile kaldım ikizlerimiz oldu çok zor bir süreç geçirdik ama sonunda rabbim nasip etti çok şükür. Sorularınızı kafanıza takılanları cevaplayabilirim elimden geldiğince

Arkadaşlar merhabalar yeni üye oldum. Geçen yıl rosi yöntemini centrum kliniğinde denedik ve çok şükür hamile kaldım ikizlerimiz oldu çok zor bir süreç geçirdik ama sonunda rabbim nasip etti çok şükür. Sorularınızı kafanıza takılanları cevaplayabilirim elimden geldiğince
Canım gözünüz Aydın . Rabbim sağlıkla büyümelerini nasip etsin inşallah. Sizde neydi? Hormonlara bağlı mı yoksa başka sebep mi ? Birde hiç teze ameliyatı oldunuz mu?

Canım gözünüz Aydın . Rabbim sağlıkla büyümelerini nasip etsin inşallah. Sizde neydi? Hormonlara bağlı mı yoksa başka sebep mi ? Birde hiç teze ameliyatı oldunuz mu?
Amin canım çok teşekkür ederim. Eşim azospermdi. Kaan Aydos tese yaptı canlı sperm hiç yoktu. rosi için hücre varmı diye test yapalım dedi yapılan testte sadece %2haploid hücre çıktı bizi centruma yönlendirdi. Eşimin hücreleri donduruldu centrum da beni hazırladılar ve bir ay sonra embriyo transferi oldu

Amin canım çok teşekkür ederim. Eşim azospermdi. Kaan Aydos tese yaptı canlı sperm hiç yoktu. rosi için hücre varmı diye test yapalım dedi yapılan testte sadece %2haploid hücre çıktı bizi centruma yönlendirdi. Eşimin hücreleri donduruldu centrum da beni hazırladılar ve bir ay sonra embriyo transferi oldu
Çok sevindim canım
Çok sevindim Allah analı babalı büyütsün.Ayni süreçten geçiyoruz.Bende 6. Gün muayeneye gideceğim iğneleri kullanmaya başladım buraya yazmanıza da çok sevindim duymaya ihtiyacımız var çünkü Allah razı olsun.yumurta toplamadan sonra kaç gün beklediniz ben onu sormak istiyorum size biz il dışından gideceğiz de herşey yolunda giderse hemen transfer yapılıyor mu diye merak ettim

Çok sevindim canım
Çok sevindim Allah analı babalı büyütsün.Ayni süreçten geçiyoruz.Bende 6. Gün muayeneye gideceğim iğneleri kullanmaya başladım buraya yazmanıza da çok sevindim duymaya ihtiyacımız var çünkü Allah razı olsun.yumurta toplamadan sonra kaç gün beklediniz ben onu sormak istiyorum size biz il dışından gideceğiz de herşey yolunda giderse hemen transfer yapılıyor mu diye merak ettim
Çok teşekkür ederim. Allah'ım emeklerinizi boşa çıkarmasın inşallah. Siz de güzel haberler yazın buraya. Yumurta toplamadan hemen sonra transfer olmuyor. Embriyo nun oluşması bekleniyor size gün gün embriyo nun gelişimiyle ilgili bilgi veriyorlar ve sizi şu gün şu saatte transfer için gelin diyorlar. Biz de il dışından gitmiştik ama embriyonuz beşinci güne ulaşırsa inşallah en az beş gün beklemiş olacaksınız

Çok teşekkür ederim. Allah'ım emeklerinizi boşa çıkarmasın inşallah. Siz de güzel haberler yazın buraya. Yumurta toplamadan hemen sonra transfer olmuyor. Embriyo nun oluşması bekleniyor size gün gün embriyo nun gelişimiyle ilgili bilgi veriyorlar ve sizi şu gün şu saatte transfer için gelin diyorlar. Biz de il dışından gitmiştik ama embriyonuz beşinci güne ulaşırsa inşallah en az beş gün beklemiş olacaksınız
Çok teşekkür ediyorum inşallah o günlere ulaşır embriyolar da razıyım beklemeye:)bizlere de nasip olur umarım burada güzel haberler paylaşmak.Allah sağlıklı güzel günler versin evlatlarınla buraya yazdığın için tekrar çok teşekkür ederim mucize bebekler çünkü sizin minikler:)

Çok teşekkür ediyorum inşallah o günlere ulaşır embriyolar da razıyım beklemeye:)bizlere de nasip olur umarım burada güzel haberler paylaşmak.Allah sağlıklı güzel günler versin evlatlarınla buraya yazdığın için tekrar çok teşekkür ederim mucize bebekler çünkü sizin minikler:)
İnşallah inşallah. Siz de o mucizeye mucizelere tez zamanda kavuşun inşallah tekrar görüşmek dileğiyle

Hayırlı olsun allah analı babali büyütsün rosi de kullanılan hucreler hangi seviyedeydi acaba bide yumurtlar toplandıktan sonra rahim dinlendirme yaptınız mı Geç En yıl yaptığınızı soylemisisniz Centrum da semra hoca zamanında mi yaptınız

Ya biz çok bilinçsizlik kaçıncı seviye olduğunu inan hatırlamıyorum ama üç olma ihtimali yüksek. Bizle beraber ikinci seviyede olan biri de hamile kalmıştı ama öyle hatırlıyorum. Tabiki bunların seviyesinin olduğunu bile sonradan öğrendik. Yumurta toplamadan sonra dinlenme olmadı transfer yapıldı ama hamileyken ilk aylarda yumurtalar çok büyük olduğu için biraz sorun yaşadım. Bizim rosi de semra hoca ve genç erkek bir embriyolog vardı ama biz erkek olanı gördük semra hoca yı görmedik

Merhaba arkadaşlar ,
Burda aynı durumda olanlar konuşalım birbirimizle bilgi paylaşalım diye bu konuyu açmak istedim. Diğer konu baya karışık olduğu için Rosi ile ilgili bilgiler çok karışıyor istediğimiz bilgilere ulaşamıyoruz buradan dertleşiriz diye düşündüm. Öncelikle ben kendi azosperm hikayemi anlatayım.
Üç yıllık evliyiz ve ilk yılımızda eşime azosperm teşhisi konuldu. Menide hiç sperm hücresi yoktu. Daha sonra Adana Acıbadem hastanesinde tese olmasına karar verildi ve beni de hazırladılar. Tese gününe kadar tüp bebek için iğneler vuruldum. Tese günü sperm çıkarsa sizden de yumurta toplanacak denildi ve bende beklemeye başladım. Tese oldu eşim ve sperm bulunmadı. Yani ben tüp bebek için boşuna hazırlanmış oldum. Resmen para tuzağıydı. Teseden sonra ürolog sperm kanalları çok cansız sizin çocuğunuz olmaz boşuna uğraşmayın dedi ve gitti. Yıkıldık tabiki. 2018de bunlar oldu. Daha sonra 2019 Eylül ayında Kaan Aydos’a tedavi için gittik. Bize bazı ilaçlar verdi ve nohut yiyin ısırgan otu çayı için gibi bazı tavsiyeler verdi. Tedavi süresi boyunca da bazı testler istedi. Kasım ayı sonunda verdiğimiz testten sonra Tese kararı aldı. Normal sperm hücresi bulmamız düşük bir ihtimal fakat ROSI/ELSI için hücreler bulabiliriz dedi ve biz de tese olmaya karar verdik. Aralık ayında eşim ameliyat oldu ve ELSI için uygun hücreler bulundu. Şu an hücrelerimiz saklanıyor. Şubat ayı için Centrum tüp bebek merkezinden randevu aldım. Sürecimi Burada Benimle aynı durumda olanlar için paylaşacağım. Rosi ve elsi arasındaki fark ne derseniz elsi de roside kullanılan hücrelerden biraz daha fazla gelişmiş bir sperm hücresi kullanılıyor. Hepimizin merak ettiği gibi centrumdan aldığım fiyat bilgisini de paylaşayım. İlk muayene ücreti olarak 500₺ Rosi işlemi için 4500₺ ve tüp bebek için 9000₺ fiyat verildi. İlaçlar dahil değil. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Merhaba arkadaşlar, bende Acıbadem Altunizade de eşimle bu sürece başladık. Eşimi acıbadem kozyatağı doktoru hakan özveri tese ameliyatına yaptı. Malesef sperm bulunamadı. Herşey bitti derken tüp bebek kurucusu olan doktorum tayfun bağış 1 yıldır rosi yöntemi için japonyada eğitim gören öğrencisi eşimde öncül sperm gördüğünü ve denemek istediğini söyledi. Zaten başkada çaremiz olmadığı için kabul ettik. 14 tane yumurta toplandı. 10 tanesi kullanıldı. 3 tane embriyo gelişti. 2.ci kalite seviyesine gelen 2 embriyo 3.gü günde transfer edildi. Şimdi 7.ci günümdeyim. Test yapıp bakmamak için kendimi çok zor tutuyorum. Regl ağrısı gibi belirtiler başladı. Neye yormalıyım bilmiyorum. Ağlamaktan ciğerim çıktı artık. Allah nasibimizi güzel eğlesin. 🤲 Rabbim isteyen herkese biran önce nasip etsin inşallah 🤲

Merhaba arkadaşlar, bende Acıbadem Altunizade de eşimle bu sürece başladık. Eşimi acıbadem kozyatağı doktoru hakan özveri tese ameliyatına yaptı. Malesef sperm bulunamadı. Herşey bitti derken tüp bebek kurucusu olan doktorum tayfun bağış 1 yıldır rosi yöntemi için japonyada eğitim gören öğrencisi eşimde öncül sperm gördüğünü ve denemek istediğini söyledi. Zaten başkada çaremiz olmadığı için kabul ettik. 14 tane yumurta toplandı. 10 tanesi kullanıldı. 3 tane embriyo gelişti. 2.ci kalite seviyesine gelen 2 embriyo 3.gü günde transfer edildi. Şimdi 7.ci günümdeyim. Test yapıp bakmamak için kendimi çok zor tutuyorum. Regl ağrısı gibi belirtiler başladı. Neye yormalıyım bilmiyorum. Ağlamaktan ciğerim çıktı artık. Allah nasibimizi güzel eğlesin. 🤲 Rabbim isteyen herkese biran önce nasip etsin inşallah 🤲
Hayırlı olsun ins güzl sonuçlar alırsınız sonucunuzu burda paylaşabilir misiniz bizde rosi denemeyi düşünüyoruz hepimizin hakkında hayırlısı olsun bu arada centrum da recai hoca rosi ic9n bazı değişiklik ler yaptık diyor

Ben onceleri cok takiyordum. Iste su ne dusunur bu ne dusunur. Esimle beraber iyi kotu 8 senemizi devirdik. Cogu ciftten cocuksuz olmamiza ragmen daha mutluyuz. Beraber tatillere gidiyoruz. Esim bensiz hicbirsey yapmaz. Evimizi aldik suan kendisi isini degistirdi. Hersey okadar yolundaki. Herkez bizim kadar olsun. Ondan sonra konussun. Ailelerin uzulmesi gercekten zor. Bazen bende kendimi birakip daha cok annemin babamin uzuntusune uzuluyorum. Ama buda elimizde olan birsey degilki. Demekki rabbim bizi boyle sinicakmis. Ailede boyle bir sorunu ilk olarak yasamakta sikintili. Etrafda 3uncuyu doguran bir gorumce ve surekli onun konusu olmasida cok sikintili. Ben 8 sene icinde cok sey ogrendim. Artik herkez biliyor. Saklicakda degilim. O bu uzulmesin diye. Azicik empati kurabilir insanlar.

onemli olan tek sey sagligimiz! Annanem hep derki; kizim gencken sacini salla, ye, ic, gez toz!

@06Elif19 Seni cok iyi anliyorum, benim annemde bi ara cok duygusallasti bu konusda. saglam dur! Esinin firsatini verme. Bu annelerimiz bile olsa cok onemli. Cunki biz artik birer aile olduk cocuklu yada cocuksuz. Bende bu konuda cok zorluk cektim. Cok agladim. Kac defa ayrilma noktasina geldik. Ama esim gercekten cok iyi bir insan. Ve beni cok seviyor. Herkes elini vicdanina koysun. Kendi ogullari olsa isterlermi yuvasinin bozulmasini.
aynı şeyleri yaşıyoruz. Benim ailem çok anlayışlı ama eşimin ailesi çok üzülüyor çok takıyorlar. Ben zaten üzülmekten ağlamaaktan harap oldum

İlk testinde astenospermi, ikinci testinde azospermi çıktı. Bitkisel kürlere başladık ama 2-3 hafta içinde Tese olucak. İstanbul Bahçeci çok başarılı diye okuyorum ama bilmiyorum doğru mu? Sizler ne dersiniz?
bende bahçeciye başlamayı düşünüyorum.siz ne yaptınız gittiniz mi oraya acaba ?

bende bahçeciye başlamayı düşünüyorum.siz ne yaptınız gittiniz mi oraya acaba ?
Benim kadın doğumcum çokkk iyi, çok yönlü düşünen bir doktor, eşim tese olucaktı üstte de yazdığım gibi ama o bize bir süre daha beklememizi, tese yi en son aşamada düşünmemizi tavsiye etti.
Biz de Tansel Kaplancan'la görüştük. o da tekrar bir sperm testi istedi. Azospermi tanısında bir tutarsızlık varmış çünkü ilk testte 16 milyon çıkan sperm 10 gün sonra yapılan ikinci testte sıfır çıktı. Bunun tutarsızlığını da sadece Tansel Bey söyledi diğer gittiği 2 profesör tıkanıklık vs bişeyler dediler ama elle tutulur bir sonuç değildi. Tese ameliyatı gerekirse Tansel Bey'e yaptıracağız gerekmezse de burda İzmir'deki kendi doktorumda tüp bebek deneyeceğiz.
Çok fazla şey okudum araştırdım son 6 aydır. Şunu anladım ki insan gayret edip araştırmalı, tedavi olmalı, çare aramalı kesinlikle evet ama Allah bize bu çocuğu yazdıysa olacak yoksa kendimizi parçalasak faydası yok.

Benim kadın doğumcum çokkk iyi, çok yönlü düşünen bir doktor, eşim tese olucaktı üstte de yazdığım gibi ama o bize bir süre daha beklememizi, tese yi en son aşamada düşünmemizi tavsiye etti.
Biz de Tansel Kaplancan'la görüştük. o da tekrar bir sperm testi istedi. Azospermi tanısında bir tutarsızlık varmış çünkü ilk testte 16 milyon çıkan sperm 10 gün sonra yapılan ikinci testte sıfır çıktı. Bunun tutarsızlığını da sadece Tansel Bey söyledi diğer gittiği 2 profesör tıkanıklık vs bişeyler dediler ama elle tutulur bir sonuç değildi. Tese ameliyatı gerekirse Tansel Bey'e yaptıracağız gerekmezse de burda İzmir'deki kendi doktorumda tüp bebek deneyeceğiz.
Çok fazla şey okudum araştırdım son 6 aydır. Şunu anladım ki insan gayret edip araştırmalı, tedavi olmalı, çare aramalı kesinlikle evet ama Allah bize bu çocuğu yazdıysa olacak yoksa kendimizi parçalasak faydası yok.
kesinlikle öyle çok güzel söylediniz. Yeter ki Allahın gönlü olsun mevlam isterse oluverir. herşey onun elinde. bende 6 aydır uğraşıyorum bu işle. çok yoruldum çok yıprandım. kafayı yemek üzereyiz..

Gerçekten çok yorucu çok yıpratıcı bir süreç. İnsan kendi ile ilgili bir sorunu çözerken bu kadar zorlanmıyor. Ama eşinle ilgili çözüm ararken hem onu kırmamaya, sıkmamaya çalışıyorsun hem de bir an önce çözüm bulmak istiyorsun. Çevredeki insanlar sürekli çocuk soruyor bu da çok üzücü. Ben hep hakkımızda hayırlısı olsun diye dua ediyorum. Umarım öyle olur hepimiz için.

ilk kez olumlu sonuç alan birini görüyorum, tebrik ederim. Allah bağışlasın.

benim sorularım olacak:
Semra hanım şu an centrum ile çalışmıyor gibi şeyler okudum. sizin operasyonunuzda nasıl görev aldı?
ayrıca tese için hangi doktor ilgilendi?

X