Eşimin fedakar davranışları

Ben kendi abime de eşimin kardeşlerine de borç veririm. Ödememe gibi bir ihtimalleri yok olağanüstü bir durum olmadıktan sonra.
Ama herkesin ilişkisi farklı hem eşiyle hem eşinin ailesiyle. O yüzden sizi rahatsız ettiyse bu fikir mecbur değilsiniz tabi ki.

Aileyle ye ic gez borc para verme / alma.

Verip kotu olacagina, vermeden kotu ol paran cebinde kalsin.

Biz verdik, alamadik, simdi alayi bize dusman oldu, aman iyi de oldu.

İyi geceler hanımlar

Eşimin kardeşi aradı birşey yaptıracaklarmış kredi çekeceğiz dedi. Eşimde faizler yüksek nasıl yapacaksınız dedi. O da ödeyebiliyoruz falan dedi. Neyse aradan 2 saat geçti eşim bana diyor bizim altınlardan versek sonra onlardan dönem dönem alsak. O kadar sinir oldum ki. Belki ödeyemeyecekler. Ben çok yoğun bir işte çalışıyorum sırf ileride kızıma faydam olsun diye. Onu duydum zaten cinlerim tepeme çıktı. 3-4 sene önce bizde kredi çektik. Kimsede bana demedi al altın verelim az kredi çekin diye neyim var neyim yok bozdurduk . Ben hayır dedim eşime zaten bana diyor senin ailenden biride muhtaç klmaz umarım onlara olsa yine öyle düşündürdüm diyo. Ben sevmiyorum bu tarz işleri akraba aile arasında. Giderim fazla öderim ama kimsenin düzenini bozmam. Ben arabamı değiştirme istiyorum belki ondan kullanacağım altınları misal.

Neyse şimdide sürat yapıyor . Ben çok tepki verdim diye. Ama ne alaka yani gitsin kardeşinin kaynanası versin anası versin babası versin sana ne oluyor dedim. O benim kardeşim diyor. Bana sen abartıyorsun diyor sizce normal değil mi?
Sakin olmaya çalış hedeflerini söyle ilk olarak istediğin almak istediğin fakat bunları ertelediğini yarını düşündüğün için borç istemesi sağ sola borçlanmalarından dolayıysa bu borçu ödeyemediği için istiyor kardeşindir ödeyemez yarın dört gün sonra aran açılır biz zor durumda kalırsak diyebilirsin,veya bir mal sahibi olmak için yapıyorsa direk sen kardeşini mal sahibi yapmak için benım hakkımı veriyorsun bu Allah katında hak mı yeri nedir de sana bir şey olsa veya ben çalışamaz hale gelirsem en azından hayat güvencem kardeşindir anlıyorum seni elinden geleni yapmaya çalışıyorsun varsa bizi zora sokmayacak kenarda paran onu verebilirsin borç olarak ama ben bu duruma hoş bakmıyorum evladımı düşünüyorum diyebilirsin bu konudan da surat yapılmaz ben ailemizi düşünüyorum uzatırsan bu konuyu senin için asıl önemli olanın biz olmadığımızı ve bizim geleceğimizi düşünmediğini hissedip üzülücem zaten mantıklı düşünüyor olsaydın şuan en azından bizleri bu kararı vermeden önceliğin kendi ailen olurdu ileriyi her türlü şeyi düşünüp eşim çocuğum mağdur olmasın derdin ama bilemiyorum gibi şeyler biraz caydırıcı olur düşünmesini sağlar ama sakin sakin konuş çok ince bir sesle üstüne varmak gibi değil açıklayıcı duygularını tarif edici kendini de üzme doğru iletişimle empati kurmasını sağlarsan düzelir onu anladığını hissettir ama onun sonuçlarını düşünmediğini dile getir erkekler kafası sonradan çalışır düşünüp sana bak verecektir

Surat yapmaya devam edebilir, siz hiç tarzınızı bozmayın.

Şu dönende altın vermek kadar saçma bir şey duymadım. Hayati bir durum yok sonuçta. O yaptıracağı şey ne ise beklesin.

Kardeşi istememiş bile yani eşinizin işgüzarlığı. İyi yapmışsınız yani önemli bir durum olur kardeşi rica eder verilir ama öyle bir durum da yok anladığım. Maksat ailesine yaranmak istemesi galiba kısacası

Ekonomi bu durumdayken borç harç verilmez arkadaşım tam korona zamanı abisine borç verdi 1 yila geri aldi ama tam altın doların yükseliş zamanıydı verdiği parayla motor alabilirdi, aynı parayı geri aldığında anca motorun gidonunu alabilirdi. Haksız değilsiniz. Altınları kendi aileme yatırım amaçlı kullanacak olsa verirdim, arsa almak, arabaya eve yatırmak gibi. Hatta siz o altınları elde tuttukça göze batıcak yatırım yapın arsa thy hissesi vb.

İyi geceler hanımlar

Eşimin kardeşi aradı birşey yaptıracaklarmış kredi çekeceğiz dedi. Eşimde faizler yüksek nasıl yapacaksınız dedi. O da ödeyebiliyoruz falan dedi. Neyse aradan 2 saat geçti eşim bana diyor bizim altınlardan versek sonra onlardan dönem dönem alsak. O kadar sinir oldum ki. Belki ödeyemeyecekler. Ben çok yoğun bir işte çalışıyorum sırf ileride kızıma faydam olsun diye. Onu duydum zaten cinlerim tepeme çıktı. 3-4 sene önce bizde kredi çektik. Kimsede bana demedi al altın verelim az kredi çekin diye neyim var neyim yok bozdurduk . Ben hayır dedim eşime zaten bana diyor senin ailenden biride muhtaç klmaz umarım onlara olsa yine öyle düşündürdüm diyo. Ben sevmiyorum bu tarz işleri akraba aile arasında. Giderim fazla öderim ama kimsenin düzenini bozmam. Ben arabamı değiştirme istiyorum belki ondan kullanacağım altınları misal.

Neyse şimdide sürat yapıyor . Ben çok tepki verdim diye. Ama ne alaka yani gitsin kardeşinin kaynanası versin anası versin babası versin sana ne oluyor dedim. O benim kardeşim diyor. Bana sen abartıyorsun diyor sizce normal değil mi?
ay bence haklısınız sonuna kadar valla. ben neden o iyi kardes olacak diye kendi evimden vereyim yani? bu hatayı ben yaptım. abisi araba alacak diye 2-3 ay içinde ödemek kaydıyla 270 gr altın verdim. sonra dönüp ‘altın çok dalgalı tl olarak geri ödeyeyim zaten hemen geri ödicem zarar etmezsiniz’ dedi. esim de kabul etti. günlerce esimle kavga ettim sırf bu yüzden. ve olana bakın ki 9 ay oldu hala alamadığımız paramız var. zaten hepsini kücük kücük olarak ödedi yani aldığımız paradan da bir sey anlamadık. bir de utanmadan ‘altın olarak olsaydı mecbur hemen yapacaktım ama tl olunca biraz rahat davranıyorum’ diyor. yapiştircan ağzına bi tane. en azından vesile oldu da esim artık böyle sacma sapan şeyler yapmıyor, akıllandı. olan bizim altınlara oldu. hiç gerek yok valla. insan bi yola çıkarken ona buna güvenip çıkmıyor. kaldı ki kardesinin de böyle bir talebi yok. esiniz de boşa olay yaratmasın.

Onlarda olmasına rağmen size sorma gereği bile duymamissa ben olsam bende vermezdim.bu zamanda belki geri vermeyecekler napacak o zaman eşiniz.ayrica zaten istememisler eşiniz kendi kendine gelin güvey olmuş.bana altın verseler de almam kredi daha iyi.

ay bence haklısınız sonuna kadar valla. ben neden o iyi kardes olacak diye kendi evimden vereyim yani? bu hatayı ben yaptım. abisi araba alacak diye 2-3 ay içinde ödemek kaydıyla 270 gr altın verdim. sonra dönüp ‘altın çok dalgalı tl olarak geri ödeyeyim zaten hemen geri ödicem zarar etmezsiniz’ dedi. esim de kabul etti. günlerce esimle kavga ettim sırf bu yüzden. ve olana bakın ki 9 ay oldu hala alamadığımız paramız var. zaten hepsini kücük kücük olarak ödedi yani aldığımız paradan da bir sey anlamadık. bir de utanmadan ‘altın olarak olsaydı mecbur hemen yapacaktım ama tl olunca biraz rahat davranıyorum’ diyor. yapiştircan ağzına bi tane. en azından vesile oldu da esim artık böyle sacma sapan şeyler yapmıyor, akıllandı. olan bizim altınlara oldu. hiç gerek yok valla. insan bi yola çıkarken ona buna güvenip çıkmıyor. kaldı ki kardesinin de böyle bir talebi yok. esiniz de boşa olay yaratmasın.
Ayy tam delirmelik,ölsem böyle biseyi kabul etmezdim mahvederdim eşimi.mesela biz kaynimdan altın aldık 2 sene içinde ödeme şartıyla sonra altın öyle bı yükseldi ki 3 katı oldu.gidip TL olarak ödeyelim demedik altın olarak verdik.kayniniz uyanık eşinizde akilsizmis.

İyi geceler hanımlar

Ay hiç sevmem böyle tipleri vermeyin tabii sizle beraber mi çalıştılar eşiniz sorun yapmayacaksa altınları ya bankaya koyun ya da takın bu kavga uzayacağa benziyor

Arabayı değiştiriyoruz az bir şey eksiğimiz kaldı. Kredi çekecektik. Abim aradı ona anlattım böyle böyle bir plan var diye. Kredi çekmeyin ben göndereyim faizler çok yüksek dedi. Şimdi ondan alıp bankaya öder gibi bir sene içinde ona ödeyeceğiz. Kardeşlik böyle bir şey çünkü. İhtiyaç varsa el uzatırsın. İnsanlar çok bireyselleşti artık. Bu kadarı fazla geliyor bana.

Borç, verilecek kişiye bağlı aslında. Ve verilecek miktar seni mağdur etmeyecekse. Atıyorum 300bin birikimim var, hepsini vermem kendi ailemi düşünmek adına ve karşı tarafı sıkboğaz etmemek için.

Bazı insana borç verilmez, mesela abim. Ona verdiğimde geri gelecek diye vermem (eşimin mantığı) kardeşlik gereği 3-5bin civarı hibe 😁

Sağlık konusu kırmızı çizgim zaten elimde ne varsa verebilirim.

Ben bu konuda yine de yara sarma taraftarıyım ve gerçekten Allah daha çok veriyor. Bir defa paramızın yarısını geri alamadık mesela. Öyle zordu ki ev aldık 10 bin liramız eksik 2 yıl önce 😅 para değil ama o an öyle bir tükendik ki, başkasından borç isteyeceğimize alacağımız olan kişiye söyledik, o bizden daha çok ağlayınca alacağımızı da silip hayatımızdan çıkardık.

Borç istedikleri miktar ne kadar çok merak ettim. Çünkü faizler gerçekten çok yüksek vereceğiniz borç çok yüksek değilse düşünebilirsiniz ama bu konuda kimse size bir şey söyleme hakkına sahip değil özellikle de eşiniz

Aman bırakın surat yapsın sakın konuşmaya kalkmayın.
Valla bu devirde ne cesaret birine borç vermek.

X