Ev temizliği yapamıyorum

ben sanırım suan kendimi okudum gibi oldu, cogu zaman elestiri alıyorum veya da esim yapıyor nasıl olsa rahatlıgı da olabilir bu bende ki
Eşine bırakma , iş bitiminde ondan taktir bekleme çünkü insan da şu oluşuyor pisken gözüme sokuyor temizken neden teşekkür edip eline sağlık demiyor. Buda itiyor temizlikten. Aslında bu bir inatlaşma şekli bence. Değerli hissetmek istiyorsun. O kadar önemli birşey ki aslında psikoloji. Kendi içinde aşman lazım buda sürekli kendini telkin ederek oluyor. Eşinden bişey beklersen asla düzelmiyor. Denendi onaylandı 🥹

Eşine bırakma , iş bitiminde ondan taktir bekleme çünkü insan da şu oluşuyor pisken gözüme sokuyor temizken neden teşekkür edip eline sağlık demiyor. Buda itiyor temizlikten. Aslında bu bir inatlaşma şekli bence. Değerli hissetmek istiyorsun. O kadar önemli birşey ki aslında psikoloji. Kendi içinde aşman lazım buda sürekli kendini telkin ederek oluyor. Eşinden bişey beklersen asla düzelmiyor. Denendi onaylandı 🥹
Yok eşimle hiç o durumu yaşamadık ne zaman birşey yapsam hemen teşekkür eder o konudan dolayı hiç sorun yaşamıyorum şükürler olsun ki daha çok beni gaza getirmek derdinde bazen de çoğu işi bildiği için ve önceden de yalnız başına yaşadığı için çok şey bilip hemde çok fazla söylenmesi var ben yapmadığımda😂🤭 bi onda sorun yaşıyoruz kavga ediyoruz ama ben bişeyler yaptığımda da benden iyisi yok😂

Merhaba.. Inanin ben de sizin gibiydim. Bekarken aile evinde ve kendi evimde temizlik yapabiliyordum. (Yukseklik korkumdan dolayi cam silemiyorum onu saymazsak). Evlendim ve hemen hamile kaldim. Evlilige alisma sureci ve oturdugumuz evi sevmedigim icin mi bilmiyorum, temizlik yapamazdim. En basitinden sivi sabun kutusunda bittiyse, icine yenisini doldurmak bile benim icin kocaman bir isti. Simdi anlatinca komik geliyor belki ama o 1 dakikalik is bile gozumde buyurdu. Hamileligim de zor gecti, is yapmam yasakti. O surecte de temizlik yapamadim. Camasiri bir gun makineye atardim, ertesi gun cikarirdim, diger gun de sererdim. Bu islemleri ayni gun icinde yapmak bile bana agir gelirdi.
Bunun sebebi cogunlukla psikolojikti. Elim kalkmazdi resmen. Sonra dogum yaptim ve ilk 4 ay bebegim kolikti gunboyu bagirirdi. Ev temizlemek gundemimde bile yoktu🐱
Sonra bebegim 5 aylikken kendi evimize tasindik. Yeni evle birlikte, ev temizligini de duzenlemeye calistim. Oncelikle temizlikci tuttum ve bastan sonra tum evi temizlettim. Daha sonra da kirlendikce kendim adim adim halletmeye basladim. Bu surecte psikolojim de duzeldi. Ve herseyin bizim kafamizda sekillendigini anladim. Insan temizledikce temizleyesi geliyor.
Icinde bulundugumuz duruma sukredip, evi kabullenip, kendi duzenimi kuracagim deyip baslamak gerekiyor. Simdi belli bir rutini oturttum, boyle olunca ev de kirlenmiyor cok.
Youtube'dan temizlik yapan videolari izliyorum bazen. Yeni fikirler ediniyorum o sekilde de.
  • sabah uyanir uyanmaz pencereyi acip yatagi topluyorum.
  • makineye camasir atiyorum. O bir makine camasir hemen gune adapte ediyor beni.
  • cayi koyup o esnada ortaligi toparliyorum. Ve mumkun oldugunca evi sade tutuyorum. Daginik gorunecek hicbir sey olmuyor ortada.
  • kahvaltimi yaptiktan sonra evi silip supuruyorum.
  • guzel kokular insani acayip motive ediyor. Camasir makinesi calisirken deterjan kokusu geliyor ya, o kokuyla gune baslayinca temizlige motive oluyorum.
  • mutfak tezgahina bulasik koymuyorum, elime gecen herseyu hemen bulasik makinesine koyuyorum. Tezgahta bulasik birikince useniyorum cidden gozumde buyuyor.

Tabi her zaman temizlik yapmak istemiyo insan. Bazi gunler hicbir sey yapmam. Ama o gunlerde o kadar huzursuz olurum ki, sirf o hisse kapilmamak icin kendimi mesgul ettigim de oluyor. Bugun sivi sabunu yerine doldururken aklima geldi, gecen sene bu isi yapmak bile zor gelirdi elim kalkmazdi diye. Sonra simdiye sukredip gaza geldim ev temizliyorum :KK55:

Merhaba öncelikle herkese, aranız da yeniyim ve burasını çok geç keşfettiğim için kendime çok kiziyorum siz çok güzel bir ailesiniz🫶🏼🙏🏼

Konuya nasıl başlarım bilmiyorum fakat evleneli 7 ay oldu ilk aylar o kadar güzel temizlik yapar ve evimi o kadar guzel toplardım ki şimdi herşeyi saldım hiçbir şey yapasım gelmiyor. Bu konudan dolayı bazen eşimle çok birbirimizi kırabiliyoruz, yatağı dahi toplayasım gelmiyor ama eşimde ev işlerine çok düşkün çok titiz bir insan fakat bazen yetişemediğimi ve ruh halimin çok yorgun olduğunu hissedip bütün işleri geçiştiriyorum sadece bazen günümü yemeğe ayırıyorum oda zorunda hissettiğim için. Bu sorunla nasıl baş edeceğim bilmiyorum, önerebileceğiniz bütün fikirlere ve bütün detaylara açığım kendimi bu durumdan kurtarmak istiyorum🤦🏻‍♀️😂
İşte tıpkı benim gibi beri.😁
Bende seninle aynı durumdayım canım😅
Çok üşengecim ev işlerini hiç sevmiyorum. Aslında bi kaç ay önce yine iyiydim yapıyordum biraz ama araya hamilelik girince iyice saldım. Çoğu zaman yorgun oluyorum hiç bise yapasım olmuyor. Bunun çaresi ne hiç bilmiyorum bişe bulursan bana da söyle🙂😊

İşte tıpkı benim gibi beri.😁
Bende seninle aynı durumdayım canım😅
Çok üşengecim ev işlerini hiç sevmiyorum. Aslında bi kaç ay önce yine iyiydim yapıyordum biraz ama araya hamilelik girince iyice saldım. Çoğu zaman yorgun oluyorum hiç bise yapasım olmuyor. Bunun çaresi ne hiç bilmiyorum bişe bulursan bana da söyle🙂😊
ah hayırlı olsun öncelikle Rabbim sağlıkla kucağına almayı nasip etsin :KK49: :KK200: :anneadayı:
evime 2-3 gün önce geldim biraz evden ayrı kalmak sanki iyi geldi bana...
3 gündür deli gibi temizliğe giriştim daha yeni oturdum diyebilirim :) ama senin şuan durumuuuun çok normal ki anniş adayı boşverrrr bu dönemde kahveni yap ayaklarını uzat ve keyfine bak:dua:

Ara ara böyle dönemler olabiliyor. Bazen hiç bişi yapasım gelmiyor zorlamıyorum kendimi. Yardımcı çağırıyorum o yapıyor. Napalım kendimizden önemli mi

X