Evlendiğimiz günden beri hiçbir şey mi yolunda gitmez?

Bu yaşamda mutluluk çok başka şeylere bağlı bence, maddi imkanı olmayıp mutlu olan da var her şeyi olup mutsuz olan da... Tek bildiğim insanların bir mutluluk seviyesi var; batsalar da çıksalar da en sonunda o seviyeye gelip duruyorlar. Kendimde de çok iyi gözlemledim bunu. Yani tamamen sizin içsel huzurunuzla ilgili aslında.

Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel miras iyi bir ahlak ve eğitim. Bize de anamız babamız birşey vermedi onlarda da yok çünkü 😂 15 yıl oldu evleneli 1 ev alamadık. Bu ekonomi ile zor zaten ev fiyatları almış gidiyor nereye ev alıyoruz. Biz de madem ev alamıyoruz kazandığımız parayı çocuklarımızın eğitimine harcayalım dedik . Onlara ev bırakacağımıza iyi bir cv bırakalım onlar alabiliyorlarsa alsınlar evlerini 😂😂

Siz ailenizin evinde oturmussunuz hayifndiginiz sey icine doktugunuz para gelmis bir de beni yargiliyorsunuz. Sizin ailenizin duskun biraz hasta olmasi isinize yaramis burdq bana bu kadar sinirlenip laf sokmanizi simdi anldim kusura bakmayin yani siylediklerinizin tek kelimesine inanmak istemiyorum. Yazdigim yazi sizi uzduyse de cok takilmayin uzerimize alinmayin ben kendu cevremdeki insanlari anlttim sahsi algilamayin
Ailesinin evinde kira vererek oturmuş kadın ya siz ne yapmaya çalışıyorsunuz
Ben de bir süre ailemin evinde oturdum, babam benden de kira aldı
Ha elin evinde oturmuşum ha ailemin evinde ne farkediyor KİRA ÖDENMİŞ

Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel miras iyi bir ahlak ve eğitim. Bize de anamız babamız birşey vermedi onlarda da yok çünkü 😂 15 yıl oldu evleneli 1 ev alamadık. Bu ekonomi ile zor zaten ev fiyatları almış gidiyor nereye ev alıyoruz. Biz de madem ev alamıyoruz kazandığımız parayı çocuklarımızın eğitimine harcayalım dedik . Onlara ev bırakacağımıza iyi bir cv bırakalım onlar alabiliyorlarsa alsınlar evlerini 😂😂
Benim eşim de arsa alalım bir şey bırakalım derdinde. Dedim senin veya benim ailem bize ne bıraktı? Sıfır. Demek oluyormuş. Herkes kendi yağında kavrulsun, dönemine göre yapabileceğimiz en iyi bakış açısını bırakınca çocuklara gerisine karışmam cidden :KK70:

Siz ailenizin evinde oturmussunuz hayifndiginiz sey icine doktugunuz para gelmis bir de beni yargiliyorsunuz. Sizin ailenizin duskun biraz hasta olmasi isinize yaramis burdq bana bu kadar sinirlenip laf sokmanizi simdi anldim kusura bakmayin yani siylediklerinizin tek kelimesine inanmak istemiyorum. Yazdigim yazi sizi uzduyse de cok takilmayin uzerimize alinmayin ben kendu cevremdeki insanlari anlttim sahsi algilamayin
Bu kafayla bu kalple sizin de başınıza işinize yarayacak dertler gelmesi çok yakın az daha sabredin

Benim eşim de arsa alalım bir şey bırakalım derdinde. Dedim senin veya benim ailem bize ne bıraktı? Sıfır. Demek oluyormuş. Herkes kendi yağında kavrulsun, dönemine göre yapabileceğimiz en iyi bakış açısını bırakınca çocuklara gerisine karışmam cidden :KK70:
Ben eşim de böyle düşünüyor
Ev araba çalışıp alsın
Benim ona bırakabıleceğim en güzel miras iyi eğitim güzel anılar mutlu çocukluk eğlenceli gençlik diyor

Benim ailem ya da esimin ailesi niye yapmiyor mu dedim? Konun neresinden boyle bir sey cikardiniz ? Ben sanssizligimizdan cabalayip bir sey yapamamktan dertlenip konu actim bana saldirdiniz. Siz de ailenizin evinde 2 sene oturmussunuz mesela tamam kira vermissiniz ama o kira disaridaki kira veren insanlarla ayni durum mu cikarilma ev degistirme gibi sikintili durum yasadiniz mi mesela yok ailenizin evi ne zam olur ne cikarilma derdi. Hala biz yaptik diyorsunuz. Ve yine beni sucluyorsunuz. Tezatlik burada. Bu arada dizi dizi arsalari da var evleri de var. Yine de beklemedik yani destek
Beklemişsiniz işte, tek derdiniz ona ailesi bunu verdi buna ailesi bunu aldı, biz şanssızız bizim mal mülk veren ailemiz olmadı diyorsunuz
Bunu diyip diyip ailemin osu da var busu da var biz destek beklemedik diyorsunuz
Sarhoşsanız gidin ayılın yada yatın uyuyun buraya yazıp durmayın

Ben eşim de böyle düşünüyor
Ev araba çalışıp alsın
Benim ona bırakabıleceğim en güzel miras iyi eğitim güzel anılar mutlu çocukluk eğlenceli gençlik diyor
Çok katılıyorum buna.Çünkü çocuğuma bir şeyler bırakayım diye kendi hayatımı da sıfırlamak mantıklı gelmiyor. Miras falan kalırsa ekstra bir şeyler bırakılır ancak şu an sıfırdan başlayanlar için iyi bir eğitim yeterli bence. Gönül ister evler bırakalım da, yok ki :KK70:

Bizim kültürümüzde evlenme isinde genelde aileler destek oluyor cok nadirdir evlenme isini de ciftlerin yaptigi su donemde cok goruyorum tabi ekonomik sartlar gitgide kotulesti biz evlendigimizde o kadar zir degildi benim ailem de cok sey yaptigi icin bunun altinda kalmamak icin yapti esimin ailesi. Belku onu da yapmazlardi. Ev alamasak da arabamizi kendimiz aldik geciniyoruz cok sukur oyle aile somirdugumyz falan yok. Etrafimda kendi basaran kimse de yok asil bu insanlar cok kucuk azinlik onlara daga cok imreniyorum. Benim uzuldugum vasifsuz bir suru insanin ailesinin imkanlariyla her seyi yapmasi bizim gibileri de colde kutup ayisinin sevmesi.
Hangi kulturdesiniz bilmiyorum ama bizi evlendirmedilerde. Üzerine dugundeki masraflarıni iade ettik. Aslında bize göre baya + la başlamışsiniz mesela. İnsan bence yapılanı görmeli ya. Evlendirmekten kastınız ne bilmiyorum o aşamada ne yaptilar ama biz hep yeri geldikce iki tarafa da destek olduk. Ve ne yaptiysak hep kendimize guvenip yaptık. Çok şükür iyi kötü biseyler edindik bu süreçte kimseden maddi yardım görmeden. Bizimde çevremizde var baya yardım gören arkadaslar veya daha az gören/hiç görmeyen. Değişir aileden aileye. Bunları düşünüp icerlemek anlamsız bence. Suan kız kardesim ve müstakbel eşine çocuğun ailesi ev veriyor mesela ve maddi destekte sağlayacaklar. Ama herkes böyle yapacak diye bişey yok yani. Bknz biz :)

Bir de ev alınamadığı için üzülmek doğru mu bilmiyorum 6 şubatı hatay depremini ne çabuk unuttuk insanlar bir gecede evsiz kaldı malesef 😔 ayrıca bugünlerde buna taktım dünyevi şeyler için ne kadar da çalışıyor uğraşıyoruz . Bu dünya bitecek elbet ölecek toprağa karışacağız . Bir şey üretmek faydalı işler yapmak hayattan zevk almak mesleki tatminler yaşamak için çalışsak ya ev araba eşya için çalışıyoruz ama toprağa hiç birini götüremiyoruz.

Kimsenin malında mülkünde gözüm yok bir taraflarınızdan uydurmayın

Siz once okudugunuzu anlayin oyle yorum yapin size ne benden defolup gidin konudan bu kadar rahatsiz ettiyse sizi okumayın kimsenin malinda mulkunde gozum yok sizin bir yaraniz var ama belli..
Bilmem ne yaram olabilir, sizin gibi kalbi leş bir insan bana ne gibi bir yara açabilir
Evinize gelirsem kovarsınız, burası babanızın çiftliği değil malum sizin çiftliğiniz de yok oradan da anca rahmetli kovardı

11 yıl olacak evleneli. Şükür kendi yağımızda kavrulduk hep. Ailelerimizde de yok ki kimden ne destek görelim? Ama yine eşyaların taksidini saymazsak borçsuz evlendik sayılır. Şimdiye kadar hiç şunun buyu bunun şuyu var diye sorgulamadım. Var olanla idare ettik hep. Evliliğimin ilk yılı sınav hazırlığımla geçti zaten. Yine oturmadım bir dönem ücretli çalıştım dershane paramı biriktirdim çıkıp dershaneye gidip hazırlandım. Şükür atandım. Kazandığımız kadarını harcadık, biriktirdik. Sonra nasip oldu zorlandık evi aldık. Ev alışımız da kolay olmadı tabii. Oğlanın kresini bile ödeyemedik vs. Ama oldu şükür ya. İlk evlendiğimde annem az söylenmedi tabii. X'in evi şöyle, Y'nin altını böyle. Sen bedavaya gittin. Evet bunu da kullandı neler neler. Doğru eşimden hiç altın maltın istemedim bir de onun borcuyla uğraşmayalım diye. Adamın babası yok zaten vefat etmiş. Çalışıp biriktirdiği neyse onunla evlendik. Çalışıp kendi emeğine güvenmek gibisi yok. Allah sağlık, afiyet versin. Ağız tadını bozmasın. Gönül karartıp isyan edecek bir şey yok. Para da pul da mal da mülk de insan için zaman geliyor geçiyor. Darlık da geliyor geçiyor.

11 yıl olacak evleneli. Şükür kendi yağımızda kavrulduk hep. Ailelerimizde de yok ki kimden ne destek görelim? Ama yine eşyaların taksidini saymazsak borçsuz evlendik sayılır. Şimdiye kadar hiç şunun buyu bunun şuyu var diye sorgulamadım. Var olanla idare ettik hep. Evliliğimin ilk yılı sınav hazırlığımla geçti zaten. Yine oturmadım bir dönem ücretli çalıştım dershane paramı biriktirdim çıkıp dershaneye gidip hazırlandım. Şükür atandım. Kazandığımız kadarını harcadık, biriktirdik. Sonra nasip oldu zorlandık evi aldık. Ev alışımız da kolay olmadı tabii. Oğlanın kresini bile ödeyemedik vs. Ama oldu şükür ya. İlk evlendiğimde annem az söylenmedi tabii. X'in evi şöyle, Y'nin altını böyle. Sen bedavaya gittin. Evet bunu da kullandı neler neler. Doğru eşimden hiç altın maltın istemedim bir de onun borcuyla uğraşmayalım diye. Adamın babası yok zaten vefat etmiş. Çalışıp biriktirdiği neyse onunla evlendik. Çalışıp kendi emeğine güvenmek gibisi yok. Allah sağlık, afiyet versin. Ağız tadını bozmasın. Gönül karartıp isyan edecek bir şey yok. Para da pul da mal da mülk de insan için zaman geliyor geçiyor. Darlık da geliyor geçiyor.

Ben de çok istedim kendi emeğimizle bir seyler yapmayı özellikle ev bilmiyorum evlendiğimden bu yana takıntı yaptım sanırım ne kadar istediysem o kadar uzaklaştım hedefimden. Cok firsat cikti bizim durumumuz olmadı. Nasip değilmiş sanırım. Cok sukur kimseye muhtac degiliz ikimiz de guzel yasiyoruz. Evet sıkıntılar oluyor onların da gecici oldugunu biliyorum. Biraz dertlesme amaçlı yazdiğım bir yazıydı konu farklı noktalara gitti neyse. Cok tesekkur ederim yorumunuz icin.🌸

Sürekli para hesabı yapan yetiştiremiyoruz diye yakınan bir arkadaşım vardı evin önünde duran arabalarına sarhoş çarptı beter olduk vs dedi ben bahtsizim dedi dedi hep üstüne çekti negatifi karı koca 80 90 bin para giriyor evlerine istemeden hamile kaldı ben bu çocuğa nasıl bakacağım diye bunalıma girdi
Ben çok çok zor şartlarda tek başıma 2 aylık oğluma bakıyorum ücretsiz izindeyim 1 kredim ve kredi kartı borcum var yememden kismam asla ve hep şükür ederim kimseye ozenmem ve hep derimki para bana gelecek rabbim senden başkasına muhtaç etme diye öyle de oluyor kapı kapıyı açıyor lakin azim ve çalışmak gerekiyor ve pozitiflik... Bakış açınızı değiştirin zaten bu dünyada olan burda kalacak ev alamiyorsaniz iyi yaşamaya bakın ve evladiniza birikim yapın

Bir de ev alınamadığı için üzülmek doğru mu bilmiyorum 6 şubatı hatay depremini ne çabuk unuttuk insanlar bir gecede evsiz kaldı malesef 😔 ayrıca bugünlerde buna taktım dünyevi şeyler için ne kadar da çalışıyor uğraşıyoruz . Bu dünya bitecek elbet ölecek toprağa karışacağız . Bir şey üretmek faydalı işler yapmak hayattan zevk almak mesleki tatminler yaşamak için çalışsak ya ev araba eşya için çalışıyoruz ama toprağa hiç birini götüremiyoruz.
Haklısınız o zaman cok dusunmustum bu konuyu hatta oturdugum sitede deprem sonrası gelen hataylı bir abla ( hasta bakıcı olarak gelmisti) yıllar sonra zar zor aldıği taksitlerini odemeye devam ettigi evinden zor kurtuldugunu yikim karari aldigini soyleyip aglamisti cok uzulmustum. 🥺

Universite mezunuyum dil biliyorum anadil seviyesinde esim de muhendis. Neden sordunuz asagilamak icin bir sey mi ariyorsunuz ?
Ama cidden sizin bu vasıflarda iki kişi çalışıyorken bu son bikac senede değil ama öncesinde bir ev alabilmiş olmanız lazımdı krediyle vs bir şekilde ki düğününüzü de aileler karsılamış. Bu şekilde bu şartlarda ev alamadıysanız bence dönüp nerede hata yaptık diye kendinize sormaniz lazım. Ailelere sitem etmek veya yapılan insanlara bakıp hasetlik etmek yerine. Biz 10 yıllık evliyiz 10 yildir krediliyiz daha çok sene devam edecek kredimiz var. Bitti yeniden başladı. Yapabilen herkese de gökten gelmiyor biseyler. Düğün için kredi ev için kredi çeşitli ihtiyaçlar için kredi derken hep bu şekilde oldu.

Ailelerin yardimi konusunda haklisiniz. Insan diger ornekleri gorunce zoruna gidiyor.
Oyle bir sistemin icindeyiz ki artik calisip cabalayip birseyler almak imkansiz hale geldi. En uygun evler 3 milyondan basliyor. 3 milyon birikmisiniz yoksa krediyle ev almak icin ayda en az 100 bin odeme cikiyor. Normal calisan birinij bunlari odemesi cok zor.
Insallah bu kadar ugrasmanizin karsiligini alirsiniz

Hangi kulturdesiniz bilmiyorum ama bizi evlendirmedilerde. Üzerine dugundeki masraflarıni iade ettik. Aslında bize göre baya + la başlamışsiniz mesela. İnsan bence yapılanı görmeli ya. Evlendirmekten kastınız ne bilmiyorum o aşamada ne yaptilar ama biz hep yeri geldikce iki tarafa da destek olduk. Ve ne yaptiysak hep kendimize guvenip yaptık. Çok şükür iyi kötü biseyler edindik bu süreçte kimseden maddi yardım görmeden. Bizimde çevremizde var baya yardım gören arkadaslar veya daha az gören/hiç görmeyen. Değişir aileden aileye. Bunları düşünüp icerlemek anlamsız bence. Suan kız kardesim ve müstakbel eşine çocuğun ailesi ev veriyor mesela ve maddi destekte sağlayacaklar. Ama herkes böyle yapacak diye bişey yok yani. Bknz biz :)

Haklısınız zaten cok insan var bizim gibi ya da daha zor durumda hele simdiki ekonomide gencler dugun yapmiyor ev esyalarini tamamlayamiyor. Onlara da cok uzuluyorum cunku gecinmenin ne kadar zor oldugunu biliyorum yasadiklarimdan sonra. Insan kiskanmiyor da ya ne guzel aile yapmis yardim etmisler dusunmusler diye birazcik kendimize aciyorum o zamanlarda. Yoksa kimse cocuguna bir sey yapmak zorunda degil. Ama benim etrafim hep boyle insanlarla dolu aliyle zorlaniyorum 😅

Herkesin zaman zaman dibi gördüğü günler oluyordur
Uzaktan bakıp her şeyi kolay elde ettiğini düşündüğümüz kişiler de birçok badireler atlatmışlardır

Siz de kötü zamanlardan geçiyorsunuz
Elbet güzel günler gelecektir
Yaşınız daha çok genç
Üzülmeyin
Umarım öyledir çok teşekkür ederim temenniniz için. Umarım ülkemizin ekonomik şartları düzelir de bizimle aynı durumda yaşayan herkes rahatlar bir seyler yapar 🤲❤️

Bu biraz dertlesme yazısı. 8 senedir evliyim. Bir çocuğum var. Eşimle birlikte çalışıyorduk bir şuan işsizim. Biz sürekli bir seyler yapma mücadelesi içindeyiz evlendiğimiz günden beri. Evimiz olsun diye uğraştık. Calışıp kazandığımız para yetmiyordu. Eşim iş kurdu battık para kaybettik. Evime hırsız girdi para kaybettik. Tam iş buldum her sey harika 1 buçuk sene çalıştım pazarım kapandı işsiz kaldım. Suan iş de bulamıyorum. Yaş 35 geriye bakıyorum ilk gündem bugüne daha da geri gitmişiz. Beni üzen sey hiçbir mücadele uğraş vermeden ev sahibi mal sahibi olan insanlar coğu ailesinin yardımıyla inanılmaz seyler yaptılar. Bize çöp yapılmadı bir evlendirildik. Tabiki kimse yapmak zorunda değil çocuğuna bir seyler. Ama etrafım inanılmaz bu tarz insanlarla dolu ve ben kendimi artık ezik hissetmeye başladım. Bir tek ben mi böyleyim herkes ailesinin yardımıyla bir seyler yapıyor? Biz bu gidisle sittin sene bir sey yapamayacağız sanırım. Son zamanlarda boyle seyler duşünmekten hiçbir seye hevesim kalmadı ne calışmaj geliyor içimden ne başka bir sey. Kendi başlarina bir sey yapan arkadaslar bana akıl umut verin lütfen. :KK43:
Aileden varlikliyim ama her seyi esimle birlikte yaptik gecmiste. Bu surecte esim 4 kez batti vs vs yani bir seyler yapan herkes aile destegiyle yapiyor demek degil. Bu ne bicim uslup ya?

X