Gebeliğe Hazırlık Folik asit?

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

MaystenG

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2018
2.376
2.921
Merhabalar, folik asit hamilelikten 3 ay önce başlanılması gereken bir ilaç, ancak iki çeşidi var. Folbiol 50 tablet ve 5 mg. Diğeri ise 28 adet ve 400 mg. Mg olarak arasında dağlar kadar fark var. Düşük veya yüksek olanı kullananlar herhangi bir sorun yaşadınız mı? Hangisi daha çok önerilir? Folik asit yanı sıra başka kullandığınız ilaç var mı?

Merhaba, ben hamilelik düşündüğümü aile hekimine söylediğimde Folbiol 5 mg yazdı. yaklasik 2 aydir kullaniyorum herhangi bir yan etkisi olmadi memnunum. Baska bir ilaç kullanmıyorum.

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    130 KB · Görüntüleme: 2.419
Merhabalar, folik asit hamilelikten 3 ay önce başlanılması gereken bir ilaç, ancak iki çeşidi var. Folbiol 50 tablet ve 5 mg. Diğeri ise 28 adet ve 400 mg. Mg olarak arasında dağlar kadar fark var. Düşük veya yüksek olanı kullananlar herhangi bir sorun yaşadınız mı? Hangisi daha çok önerilir? Folik asit yanı sıra başka kullandığınız ilaç var mı?
Ben halıme olmadan aylar önce kullanmaya başlamıştım folbıolu hala kullanıyorum 4 ay once bir gebelığıö vardı ondada 400 mcg olanı kullandım adı folidoce o folbıolu den daha düşük gramı doktor folbıolu biraz agır olur gebelıkte kullanma demişti ama maalesef düşük yasadım ve su an yine folbıolu kullanıyorum

Bana doktor b12 eksikligimde var diye folic iod b12 yazdı kullandım bitti 400 mgdı. Şimdi gratisten aldım folic asid onu kullanıyorum içerik mg falan aynı

Bana doktor b12 eksikligimde var diye folic iod b12 yazdı kullandım bitti 400 mgdı. Şimdi gratisten aldım folic asid onu kullanıyorum içerik mg falan aynı
Gratisten mi? Fayda ediyor mu o da? Fiyatı nedir? Bebek düşünenlere faydalı mıdır? Yani mg ne kadar?

Ben halıme olmadan aylar önce kullanmaya başlamıştım folbıolu hala kullanıyorum 4 ay once bir gebelığıö vardı ondada 400 mcg olanı kullandım adı folidoce o folbıolu den daha düşük gramı doktor folbıolu biraz agır olur gebelıkte kullanma demişti ama maalesef düşük yasadım ve su an yine folbıolu kullanıyorum
Ilaçtan ötürü mü düşük yaşadın

Ilaçtan ötürü mü düşük yaşadın
Hayır sebebi belli degıl ama benım kesenin yanında kese büyüklüğünde bir kanama alanı vardı doktor zaten riskli demıstı belkı de sebebi o ya da başka bir sey BIlmıyorum ilk düşüklerde arastırma yapmadıkları için

Ilk ay folbiol yazmislardi sonra baska doktora giittim folattro verdi onu kullaniyorum. 4 ay oldu ilac iceli 2 aydir bebis deniyoruz ama henuz hamile kalamadim

Hayır sebebi belli degıl ama benım kesenin yanında kese büyüklüğünde bir kanama alanı vardı doktor zaten riskli demıstı belkı de sebebi o ya da başka bir sey BIlmıyorum ilk düşüklerde arastırma yapmadıkları için
Ne saçma ilkte nasıl sebep aranmaz?

Doktorlar genelde 400mcg öneriyor.
Ben kendim folicus plus kullandım.
Daha sonra doktor tavsiyesiyle folicode geçip kullandım.

Ben doktora gittiğimde bir süredir Solgar folacin (400 mcg) kullanıyordum, gösterdim olur dedi. o bitince Nature's Bounty Folic Acid (400 mcg) kullandım. Dün folik asit seviyem ölçüldü 16,7 çıktı. Referans aralık 3 ila 20. Yani test ettim onayladım :) Ama ikisi de sadece folik asit, içinde b vitamini, insitol vs. yok.

Gratisten mi? Fayda ediyor mu o da? Fiyatı nedir? Bebek düşünenlere faydalı mıdır? Yani mg ne kadar?
Faydası oluyor mu derken neye faydası oluyor mu? Folik asidi doğacak olan bebekte noral tüp sorunu riskini azaltmak için kullanıyorsun. O da 400 mg içerik aynı 17 TL'ye aldım 90 tane var.

Ne saçma ilkte nasıl sebep aranmaz?
Evet ilk düşükte inceleme yapmıyorlar ben de düşük geçirdim benim kullandığım folikasit markası FOLİDOCE idi. aynı anda hamile kaldığım biri daha bunu kullanıyordu b12 vitamini var içerisinde onun devam ediyor maşallah bir sorun yaşamadı sanırım folic asitten değildir diye düşünüyorum ama sebebini de asla bilemiyoru. Ayrıca sonradan öğrendiğim bir durum var düşük gerçekleşltiğinde doktora nedenini araştıralım dediğimizde araştırma başlıyormuş pahalı bir uygulamaymış sanırım ancak ben bilmiyordum üzerinden zaman geçti. 3aydır denemedik bile beni çok etkiledi o kadar üzülüyor ki insan o an araştıralım demeyi pek akıl edemiyorsunuz.

en iyi kararı doktor verir
aslında doktoruma danıştı devam et ilaçlarına dedi ama işte ne bileyim insanın başından bir olay geçince her şeyi değiştirmek istiyor açıkçası. Neden oldu bilmiyorsunuz ve sorunun senden ya da x bir olaydan dolayı olmnadığını söylüyorlar peki neden dediğinde ise herşey olabilir ama sen değilsin diyorlar..

X