Görmezden gelemiyorum

Suriyeli öğrencilerin aileleri zaten Türkçe bilmiyor. Diğer ailelerden mafya olan bile var. Maalesef veli ne ki öğrenci ne olsun durumu var biraz. Fakat benim kendi sınıfım yok, birçok sınıfa giriyorum, birçok öğrencinin derdini çekiyorum. Herbirininkiyle görüşmek zor olur. Daha önce veli konuşması tecrübem de hiç yok çağırıp oğlun/kızın şöyle yapıyor böyle yapıyor diye şikayet etsem ters bir tepki alabilirim diye çekiniyorum.
Aileyle iletişim sadece şikayet üzerine olmamalı. Zaten öyle olursa işe yaramaz.
En başta tüm okul çalışanları toplanıp ortak karar alıp tabiri caizse aynı yere yumruk vurmalısınız. Bir izin verip görmezden gelirken diğerinin yine tabiri caizse kendini yırtması işe yaramaz. Güç sizlerde olmalı öğrencide değil bu da kurum kültürü oluşturup birlikte hareketle mümkün.

Ben küçük bir ilçedeydim, en azından öğretmene saygı vardı.
Yoksa bahsettiğiniz hamilelik testleri falan yine bunlar saygı ile alakalı şeyler değiller. Benim lisemde de sıkıntılı öğrenciler yok değildi elbette. Ama az çok bi yaptırım uygulanırdı. Artık hiçbir yaptırım yok maalesef.

Suriyeli öğrencilerin velileri Türkçe bilmiyor. Zaten bir toplama kampı kapandı, bütün öğrenciler bizim okula verildi okul iyice zıvanadan çıktı. Bir de öğrencilerin geneli aynı durumlarda olunca bilmiyorum ki hangisininkiyle konuşayım. Genel bir kötülük söz konusu. Veli toplantılarında sınıf öğretmenleri buna değiniyorlardır muhakkak ama etkisi falan da olmuyor. Sınıf öğretmeni olsam tek tek görüşürdüm sanırım ama çok fazla sınıfa giriyorum hepsine yetebilme imkanım yok maalesef ki.

Kusura bakma ama her şeye bahanen var. Onu yap yok, bunu yap yok. Bütün okul aynı durumdan şikayetçiyse oturursunuz çözüm yolu ararsınız, sonuçta birbirinizin iş arkadaşısınız. Suriyelininki türkçe bilmiyor, türk çocuğun ailesi de mi bilmiyor? Yaptırım yaptırım diyip duruyorsun, bir şey olmayacağını gayet iyi biliyorsun. Nasıl bir ceza yaptırım var kafanda ilkokıl çağındaki çocuk için, lisede bile uzaklaştırılır ee yine aynı yere döner okuluna.

Senin yapman gereken okuldaki diğer öğretmenlerle ve idareyle konuşmak. Ne demek buna değiniyordur, sen girdiğin sınıfta sorun yaşayınca o sınıfın öğretmeni ile konuşmuyor musun, ben böyle bir sorun yaşadım,şu öğrencide şu var diye. Çok ilginç bir okulsunuz.

Aileyle iletişim sadece şikayet üzerine olmamalı
Ben de bir öğrenciyle görüşecektim önce iyi yönlerini söyleyip veliden destek alayım diye düşünmüştüm fakat nasip olmadı.
En başta tüm okul çalışanları toplanıp ortak karar alıp tabiri caizse aynı yere yumruk vurmalısınız.
ah keşke, ah keşke.. diğer öğretmenler bence benim kadar takmıyorlar. Bir de yaptırım olmadığını onlar da bildiğinden görmezden gelmeye çabalıyor onlar da. Keşke ben de yapabilsem sinirlerim böyle bozulmasa. Bazen sıkıntıdan hasta bile oluyorum

Kusura bakma ama her şeye bahanen var
Sistem böyleyse suç benim mi oldu? Birsürü sınıfa giriyorum sınıfın geneli zaten kötü hangi birinin ailesiyle konuşayım ben?
Bütün okul aynı durumdan şikayetçiyse oturursunuz çözüm yolu ararsınız, sonuçta birbirinizin iş arkadaşısınız.
Diğerleri benim kadar takmamakla birlikte iş idarede bitiyor o da bir şey yapamayız diyor ben kaç kere konuştum bu durumu hem öğretmenlerle hem idareyle. Elimiz kolumuz bağlı hiçbir şeye iznimiz yok dediler. Ben napayım artık?
Senin yapman gereken okuldaki diğer öğretmenlerle ve idareyle konuşmak. Ne demek buna değiniyordur, sen girdiğin sınıfta sorun yaşayınca o sınıfın öğretmeni ile konuşmuyor musun, ben böyle bir sorun yaşadım,şu öğrencide şu var diye. Çok ilginç bir okulsunuz.
Konuşuyorum hiçbir halt olduğu yok. Kötü bir okulda öğretmen olsaydınız nasıl en ufak bir çıkış yolumuz bile yok bilirdiniz ama uzaktan konuşmak çok kolay geliyor.

Oyle.dusunmeyin.Cidden zor sartlari olan bir yerde gorev yapiyorsunuz.Boyle yerlerde gorev yaparken idealistlikten,ögretimden ote okul saatleri icinde sinifta olusabilecek riskleri engellemek,guvenle evlerine gondermek cunku olmayinca olmuyor.Puaninizi toplayip daha iyi bir yere tayin istemek tek cikar yol.Sabirlar diliyorum.Hepimiz bir sekilde meslegin baslarinda calistik boyle okullarda.
Çok teşekkür ederim desteğiniz için. İnşallah ben de tayin hakkım geldiği zaman kurtulacağım burdan.

Öyle bir öğretmen olabilmeyi çok çok isterdim gerçekten
Bende imreniyorum öyle öğretmenlere. Yüksek özgüven gerektiyor bence. Size yapılan tüm saygisizliklari hoşgörüyle karşılayarak doğruyu göstermek cidden özgüvenli ve yüce gönüllü olmayi gerektiriyor

Sistem böyleyse suç benim mi oldu? Birsürü sınıfa giriyorum sınıfın geneli zaten kötü hangi birinin ailesiyle konuşayım ben?

Diğerleri benim kadar takmamakla birlikte iş idarede bitiyor o da bir şey yapamayız diyor ben kaç kere konuştum bu durumu hem öğretmenlerle hem idareyle. Elimiz kolumuz bağlı hiçbir şeye iznimiz yok dediler. Ben napayım artık?

Konuşuyorum hiçbir halt olduğu yok. Kötü bir okulda öğretmen olsaydınız nasıl en ufak bir çıkış yolumuz bile yok bilirdiniz ama uzaktan konuşmak çok kolay geliyor.

Yani konu sahibi, ben de branş öğretmeniyim, mesela girdiğim sınıfta sorun yaşadım, mesela bir öğrencim var, derslerde full uyuyor, kafasını kaldırmıyor, o sınıfın öğretmeniyle görüşürüp, öğrenci takibi yapıyoruz. Bakıyoruz değişim yok, o zaman diyoruz, bu okumaya gelmemiş, yeterki dersi kaynatmasın, bu yüzden napıyoruz öğrenci ile birebir sık sık konuşuyoruz. Hala idare yaptırım uygulasın derdindesin ama yok yani öyle bir dünya, beklediğin yaptırım en fazla uzaklaştırma olur, ee sonra geri gelecek öğrenci. Onlar her gün girdiği hep başlarında oldukları öğrencilerle bu kadar sorun yaşamıyorlarsa burda da bir gariplik var kusura bakma. Kusura bakma ama tüm önerilere bahane sunup duruyorsun.

Acikcasi dersi kaynatmakla arsiz, terbiyesiz, saygisiz olmak cok farkli seyler. Suriyelilerin sokakta tuvaletini yapan var fransada habere cikmisti, turkiyedekileri zaten anlatmama gerek yok. O zihnin cocuklari ile fen lisesinin, yada iyi bir anadolu lisesinin cocugunun hasariligi farkli olur. Biz de asiri yaramazdik lisede ama hocamiz bile arada bizle dersi kaynatirdi. Saygisizlik cok baska bise. Ogreymenlikle alakasi yok. Sistemi cok bilmiyorim ama yasadiginiz yerden baska yere tayin vs isteme sansiniz yok mu? O cocuklar da bizim cocugumuz ama sistem o kadar cahillige, arsizliga ovgu haline geldi ki tahammul edilir gibi degildir eminim. Okul ve ogretmenler olarak kolektif hareket lazim. Tek basina cocuklari adam eden idealist ogretmenler hababam sinifinda kaldi.

mesela bir öğrencim var, derslerde full uyuyor,
Keşke benim sıkıntılı öğrenciler de uyusa. Ne çok isterdim böyle bir sıkıntıyı bilemezsiniz. Benim derdim saygısızlık. Küfürler, sakız çiğnemeler ayak uzatmalar en ufak bir saygı duymamalar. Zaten öğretmenlerle konuştuğumda da keşke şu öğrenciler uyusalar derste diye iç çekiyoruz. Bunlar dersin işlenmesine engel oluyor diğer öğrencilere sataşıyor vs.

Hala idare yaptırım uygulasın derdindesin ama yok yani öyle bir dünya, beklediğin yaptırım en fazla uzaklaştırma olur, ee sonra geri gelecek öğrenci.
bir gitsin önce. En azından biraz rahat edelim. Öğrenciler de bir yaptırımın olduğunun farkına varsın. Böyle bütüün her şey yanlarına kâr kalıyor en ufak bir şey yok. Elbette yaptırım olmak zorunda. Bizim müdür çıkıyor atarım okuldan diye bağırıyor kimse de inanmıyor öyle saçma sapan bir işleyiş. Hiçbir kötülüğün cezası yok. Bazen içim acıyor öğrenci başka bir öğrenciye öyle bir eziyet etmiş ki ne yapacağımı şaşırıyorum ama ne oluyor hiçbir şey yok yarın yine geliyor okula. Sürekli hırsızlık yapan öğrencinin okulda ne işi var mesela?

Keşke benim sıkıntılı öğrenciler de uyusa. Ne çok isterdim böyle bir sıkıntıyı bilemezsiniz. Benim derdim saygısızlık. Küfürler, sakız çiğnemeler ayak uzatmalar en ufak bir saygı duymamalar. Zaten öğretmenlerle konuştuğumda da keşke şu öğrenciler uyusalar derste diye iç çekiyoruz. Bunlar dersin işlenmesine engel oluyor diğer öğrencilere sataşıyor vs.

bir gitsin önce. En azından biraz rahat edelim. Öğrenciler de bir yaptırımın olduğunun farkına varsın. Böyle bütüün her şey yanlarına kâr kalıyor en ufak bir şey yok. Elbette yaptırım olmak zorunda. Bizim müdür çıkıyor atarım okuldan diye bağırıyor kimse de inanmıyor öyle saçma sapan bir işleyiş. Hiçbir kötülüğün cezası yok. Bazen içim acıyor öğrenci başka bir öğrenciye öyle bir eziyet etmiş ki ne yapacağımı şaşırıyorum ama ne oluyor hiçbir şey yok yarın yine geliyor okula. Sürekli hırsızlık yapan öğrencinin okulda ne işi var mesela?

Çocuğu okula hayata kazandırmak varken 14 yaş altı çocuğu okuldan uzaklaştırıp sokağa atmak muhteşem bir öğretmen fikri.

Kusura bakma ama tüm önerilere bahane sunup duruyorsun.
Yahu bahane falan sunmuyorum ne önerdiniz? Velilerle görüşmeme sebebimi söyledim, diğer denilen her şeyi yaptım zaten. İdareyle on kere öğretmenlerle yüz kere. Yahu konuştum defalarca kez konuştum sizce bu foruma yazıp da onlarla bunu konuşmuyor olabilir miyim? Bahane falan sunduğum yok. En fazla veli görüşmesi yapmamama bahane diyebilirsiniz ama benim için çok geçerli bir sebep. Öğrencilerin çoğusu sorunlu. Hangi biriyle görüşeyim? Çok sıyrılan diğerlerinden çoo daha fazla sorun çıkaran olursa konuşacağım ama geneli kötü. En fazla buna bahane diyebilirsiniz. Geri kalan heeer şeyi yaptım. Tayin isteyin diyenler oldu tayin hakkım olursa iyi bir okul için tayin vereceğimi söyledim. Başka ne yapayım tam olarak?

Çocuğu okula hayata kazandırmak varken 14 yaş altı çocuğu okuldan uzaklaştırıp sokağa atmak muhteşem bir öğretmen fikri.
Çocuk okula diğer öğrencileri ve öğretmenleri hayattan bezdirmek için geliyorsa gelmeyecek. Kötü öğrenciyi kazandırayım derken iyi olanlara eziyet etmeye hakkımız yok. Ayrıca kazandıkları falan da yok tek yaptıkları yaramazlık.
Ayrıca sokağa niye atılsın ailesi yok mu bunun, okulda mı yatıp kalkıyor? Uzaklaştırma alır ailesinden de fırçayı yer bir dahaki geldiğinde daha düzgün davranır gayet basit bir mantık.

Acikcasi dersi kaynatmakla arsiz, terbiyesiz, saygisiz olmak cok farkli seyler. Suriyelilerin sokakta tuvaletini yapan var fransada habere cikmisti, turkiyedekileri zaten anlatmama gerek yok. O zihnin cocuklari ile fen lisesinin, yada iyi bir anadolu lisesinin cocugunun hasariligi farkli olur. Biz de asiri yaramazdik lisede ama hocamiz bile arada bizle dersi kaynatirdi. Saygisizlik cok baska bise. Ogreymenlikle alakasi yok. Sistemi cok bilmiyorim ama yasadiginiz yerden baska yere tayin vs isteme sansiniz yok mu? O cocuklar da bizim cocugumuz ama sistem o kadar cahillige, arsizliga ovgu haline geldi ki tahammul edilir gibi degildir eminim. Okul ve ogretmenler olarak kolektif hareket lazim. Tek basina cocuklari adam eden idealist ogretmenler hababam sinifinda kaldi.
Aynen öyle gelip burda uyumak ya da dersi kaynatmak gibi komik örnekler verilmesi aşırı saçma. Çocuk yaptığı saygısızlıklarla verdiği zararlarla derse engel oluyor hem öğretmene hem öğrencilere eziyet ediyor kimse biz de öyleydik demesin değildik. Kesinlikle inanılmaz bir nesil farkı var. Öğretmenin kral olduğu dönemde öğrenci olduk öğrencinin kral olduğu dönemde öğretmen olduk.

Aynen öyle gelip burda uyumak ya da dersi kaynatmak gibi komik örnekler verilmesi aşırı saçma. Çocuk yaptığı saygısızlıklarla verdiği zararlarla derse engel oluyor hem öğretmene hem öğrencilere eziyet ediyor kimse biz de öyleydik demesin değildik. Kesinlikle inanılmaz bir nesil farkı var. Öğretmenin kral olduğu dönemde öğrenci olduk öğrencinin kral olduğu dönemde öğretmen olduk.
Doktor dovmekle ovunenlerin ulkesi olduk. Isiniz cok zor bise diyemiyorum.

Sizin okuldaki tek eksik disiplin maalesef onu da idare sağlamalı. Hiçbir okul idaresi yaptırım yok diye disiplinden kaçmıyor, idareniz rahat. Benim de mezun olduğum ortaokul kötüydü, çevresi olsun çocukların aileleri olsun. Okulda pedofili bile vardı ama idare üstünü kapatıyordu. Küçücük çocuklar dolduruşa gelip ırk konusundan büyük kavgalar ediyordu, tekme tokat. Küfürler, pis pis tacizler, öğretmen keyfine göre davranıyordu. İdare değiştikten sonra tüm düzen değişti. Linçleneceğim ama idarenin sert ve disiplinli olması gerekirse bazen şiddetli olması zorunlu.

Sizin okuldaki tek eksik disiplin maalesef onu da idare sağlamalı. Hiçbir okul idaresi yaptırım yok diye disiplinden kaçmıyor, idareniz rahat. Benim de mezun olduğum ortaokul kötüydü, çevresi olsun çocukların aileleri olsun. Okulda pedofili bile vardı ama idare üstünü kapatıyordu. Küçücük çocuklar dolduruşa gelip ırk konusundan büyük kavgalar ediyordu, tekme tokat. Küfürler, pis pis tacizler, öğretmen keyfine göre davranıyordu. İdare değiştikten sonra tüm düzen değişti. Linçleneceğim ama idarenin sert ve disiplinli olması gerekirse bazen şiddetli olması zorunlu.
Evet çok haklısınız. Zaten ben konu açarken de ne yapabilirim bu konuda diye sormadım çünkü benim elimden bir şeyin gelmediğini çok iyi biliyorum. Okulun geneli kötü ve ben bunu tek başıma düzeltemem. Eskiden sertmiş idare, çocukları mum edermiş. Şimdiki de sert ama lafta. En ufak şeyde kükrüyor ama ufak olay olsun büyük olay olsun tepki hep aynı. Ve hep atmakla tehdit ediyor çocuklar da atılmayacaklarını bal gibi biliyorlar çünkü en ufak şeyde okuldan atmakla tehdit ediyor. Bu böyle geldi böyle gider ben değişmeyeceğini kabullendim. Tekrar disiplinli sert bir müdür gelirse okula işte o zaman bir şeyler değişebilir ama şu an el mahkum.
Ben de diğer hocalar gibi görmezden gelmek gamsız olmak istiyorum ama olamıyorum, onlar da takıyor ama benim kadar takmıyorlar 😔

Evet çok haklısınız. Zaten ben konu açarken de ne yapabilirim bu konuda diye sormadım çünkü benim elimden bir şeyin gelmediğini çok iyi biliyorum. Okulun geneli kötü ve ben bunu tek başıma düzeltemem. Eskiden sertmiş idare, çocukları mum edermiş. Şimdiki de sert ama lafta. En ufak şeyde kükrüyor ama ufak olay olsun büyük olay olsun tepki hep aynı. Ve hep atmakla tehdit ediyor çocuklar da atılmayacaklarını bal gibi biliyorlar çünkü en ufak şeyde okuldan atmakla tehdit ediyor. Bu böyle geldi böyle gider ben değişmeyeceğini kabullendim. Tekrar disiplinli sert bir müdür gelirse okula işte o zaman bir şeyler değişebilir ama şu an el mahkum.
Ben de diğer hocalar gibi görmezden gelmek gamsız olmak istiyorum ama olamıyorum, onlar da takıyor ama benim kadar takmıyorlar 😔
Okulu sevmeyen bir çocuğu, genci okuldan atmakla tehdit etmek hediye olur üstüne aileye karşı da sorumlu okul olur. Ben atıldım demezler onlar attı derler, işin içinden sıyrılırlar.
Sizi çok iyi anlıyorum hocam ve yürekten de sarılıyorum size. Sizin yapacağınız sizinle sınırlı kalır en azından dersine girdiğiniz sınıflarda belki siz ders disiplinini sağlayabilirsiniz gerisi artık idare ve diğer öğretmenlerin işi siz üzülmeyin lütfen sizlik bir durum yok.
Ama bu ülkede de hiçbir şeyin ortası yok. Tamam çağdaş eğitimi takip edelim ama bu değildir ki aile terbiyesinden yoksun öğrencileri tepemizde gezdirelim. Öğrencileri kazanmamız için öğretmenlere de uygun sağlıklı, huzurlu ortam sağlanmalı. Bunu sizin değil idarenin, diğer üstlerin düşünmesi lazım.

Okulu sevmeyen bir çocuğu, genci okuldan atmakla tehdit etmek hediye olur üstüne aileye karşı da sorumlu okul olur. Ben atıldım demezler onlar attı derler, işin içinden sıyrılırlar.
Sizi çok iyi anlıyorum hocam ve yürekten de sarılıyorum size. Sizin yapacağınız sizinle sınırlı kalır en azından dersine girdiğiniz sınıflarda belki siz ders disiplinini sağlayabilirsiniz gerisi artık idare ve diğer öğretmenlerin işi siz üzülmeyin lütfen sizlik bir durum yok.
Ama bu ülkede de hiçbir şeyin ortası yok. Tamam çağdaş eğitimi takip edelim ama bu değildir ki aile terbiyesinden yoksun öğrencileri tepemizde gezdirelim. Öğrencileri kazanmamız için öğretmenlere de uygun sağlıklı, huzurlu ortam sağlanmalı. Bunu sizin değil idarenin, diğer üstlerin düşünmesi lazım.
Çok çok teşekkür ederim desteğinizi hissettim 💖 dediklerinizde haklısınız fakat sorun idare derse girmiyor ya zaten kafa o açıdan rahat. Her şey öğretmende. Öyle olunca kafaya takan da yok. Belki bu devran değişir bir gün.

X