Aşılama İkili tarama testi

Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz

Kfatmag

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2022
3
1
28
Merhaba anneler ben 11 hafta 6 günlük ilk gebeliğimi yaşıyorum. Benim vajinal akıntım iltihabım çok fazla. Gebelik için kan ve idrar tahlili verdiğimde de tiroidlerimin olduğunu söyledi. Doktorlar ikili tarama testini yaptırmamı söyledi. 3 devlet hastanesi de yaptır dedi. İnternette yorumları okuyorum çoğu insan testin yanlış çıkmasından dolayı hamilelik sürecini stresli geçirip doğumdan sonra çocuğun sağlıklı doğmasından bahsediyor.

Şimdi size asıl sorum, eğer bu testte diyelim ki çocukta down sendromu değerleri yüksek çıktı, anne bunu öğrendi bildiğim kadarıyla bunun bir tedavisi yok, zaten kürtaj dönemi geçmiş oluyor ve sadece anne psikolojik olarak bu sürece kendini hazırlıyor. Sonra bütün hamilelik süreci stresli geçiyor doğumda bir bakılıyor ki çocukta hiçbir anormal bir şey yok çocuk sağlıklı doğdu. Şimdi anne eğer çocuğu aldırmadıysa bütün hamilelik sürecinde yaptığı stres sonucunda doğumdan sonra ya da hamilelikte çocukta; prematüre doğum riski dört kat kadar artmakta, şiddetli stres ve umutsuzluk hali bebeğin kortizol seviyesini önemli ölçüde yükseltmekte, bebeğin daha ileriki yaşlarda daha kaygılı olmasına neden olmaktadır.

Şimdi biz hamileler iki türlü stres altındayız yaptırmayan doğum sonrasını bekliyor çocuğumun ya kromozal bir rahatsızlığı varsa diyor, yaptıranlar sonucun yüksek çıkmasından dolayı yine hamilelik sürecini stresli geçiriyor.

Devlet bunu zorunlu tutmuyor ama akıllarda hep bir soru işareti kalıyor.

Hastanede çalışan yakınlarımız yaptırmayın doktorların hepsi yaptırmıyor diyor. Çünkü çocukta bu rahatsızlık varsa zaten tedavisi yok diyor. Sadece bilinçlendirme ve psikolojik hazırlık süreci diyor.

O zaman bu tarama testleri sonuçları net ve kesin değil sadece hamileler deney olarak mı kullanılıyor?

Siz değerli anneler cahilliğime verin yanlışım varsa düzeltin kafam çok karışık. Ne yapmam gerekiyor.

Son düzenleme:
Kocaeli’de perinatolog pgtsiz embriyoydu benim 10 yıl üzerine hatırlarsın beni hamile kaldım şimdide çok kötüyüm diyorum çok istememeliyim diye bir şeyi anne baba hayatta olmayınca özel çocukların bakımından korkardım hep
Çok var örnekler bu şekilde olup normal kromozomlu doğan bebekler

1.7 ense burun kemiği var evet alenen belli fetal DNA için kan verdim bugün nifty mi oluyor
Ense kalınlığı çok iyi benim 2.8 çıktığı için kurtaj yapmak istemişti doktor bence bu saçma tahmini kombineyi takip stres yapmayın nifty 15 iş günü içinde çıkıyor ins yakın zamanda güzel haberler verirsiniz benimde memorialde olmuştu tedavim bu arada 🥰

Ense kalınlığı çok iyi benim 2.8 çıktığı için kurtaj yapmak istemişti doktor bence bu saçma tahmini kombineyi takip stres yapmayın nifty 15 iş günü içinde çıkıyor ins yakın zamanda güzel haberler verirsiniz benimde memorialde olmuştu tedavim bu arada 🥰
İnşallah cnm seni hatırlıyorum güzel haberler vermek ümidiyle

Kocaeli’de perinatolog pgtsiz embriyoydu benim 10 yıl üzerine hatırlarsın beni hamile kaldım şimdide çok kötüyüm diyorum çok istememeliyim diye bir şeyi anne baba hayatta olmayınca özel çocukların bakımından korkardım hep
Canım dua et hayırlısı hangisiyse o olsun özel bir kızım var evet evlat evlattır doğduktan sonra daha iyi anlıyor insan. ikili yqptırmasaydım doğumda sürpriz olacaktı fetal falan yaptırmadım ben. Ense kalınlığı 1.4 burun kemiği normaldi. İkili testi normal çıkıp down doğan bebekte çok ikili riskli çıkıp down olmayan bebekte doğabiliyor

Canım dua et hayırlısı hangisiyse o olsun özel bir kızım var evet evlat evlattır doğduktan sonra daha iyi anlıyor insan. ikili yqptırmasaydım doğumda sürpriz olacaktı fetal falan yaptırmadım ben. Ense kalınlığı 1.4 burun kemiği normaldi. İkili testi normal çıkıp down doğan bebekte çok ikili riskli çıkıp down olmayan bebekte doğabiliyor
Yaşın kaçtı cnm senin

Merhaba bana da doktorum iki hafta sonra ikili tarama için gel demişti ama o zaman 11 hafta 2 günlük oluyor o tarihte, erken mi ikili test için biraz daha beklemeli miyim bende çok korkuyorum sonuçlardan

X