Kadın Çalışıyorsa Evlilikte Bütçe Nasıl Olmalı

gorevimiztehlike

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2022
125
82
33
Merhaba ben 1 yıllık evliyim. 11 bin benim maaşım var. 14 bin kadar eşimin maaşı var. Evlendiğimiz günden beri ben, evimizde senin paran benim param olmasın, maaşlar birleştirilip giderler ödensin bireysel de ayrılsın kalanı ortak birikim yapılsın diye istiyordum. Benim son model arabam var. Ev de alırız birikimimiz olsun diyordum. Tabi biz evlendiğimizde maaşlar bu kadar yüksek değildi biliyorsunuz zamlar yeni geldi. Her neyse. Eşimin borçları olduğu için parası kalmadığı için bu isteğim olmadı hemen. Ama yine de aramızda senin para benim para sen aldın ben aldım yok sen almadın harcamadın gibi muhabbetler olmasın istedim. Kavgalarımız da çok oldu. Eşim ısrarla sen ben muhabbetleri dönderiyordu. Memleketindeki kız kuzeni eşiyle her şeyi ortak alıyorlarmış diye örnek gösterdi benim kafa gitti. Bu oğlan bunu nerden biliyor kim söyledi neden söyledi. Tabii ki kaynana söyledi diyordum. Bu izne gittiğimizde bi konu dönerken üstüne basa basa basa altını çize çize eşiyle ortak aldılar ortak yaptılar deyip duruyor kaynana. Yani yarısını kadın yarısını erkek alıyormuş her şeye. Ben iyice sinir oldum çünkü benim istemediğim olayı överek olması gerekenmiş gibi anlatıyor. Dolaylı doldurma🤣 yahu ev arkadaşı mıyız yarısını sen yarısını ben haksız mıyım😏 Eşime ya annesi akıl veriyordu hep oğluşunun paraları gider korkusuyla ya da ailece aynı aklı taşıyorlardı. Ben ayrı tutmayalım dedikçe kaynana oradan kuzeni anlatıp duruyor. Ama kuzenin eşi her fırsatta altın hediye ediyor bunu anlatan yok tabi. Neyse. Annesi hastalandı git gel yol paraları derken iyice borca girince habersiz kredi çekip iddiada kaybetmiş eşim. Ben bunu duyunca bundan sonra istesen de birleştirmem dedim Senin dediğin gibi herkesin parası kendine olsun senin ve annenin dediği gibi her şeyi ortak alalım bakalım ama kalan paramın aldığımın sattığımın hesabını vermem dedim. Yeni bebeğimiz oldu en ufak alışverişinde yarısını istiyorum hani ortakmış ya kuzeni🤣🤣🤣 Şimdi kendisi birleştirelim aylık şu kadar kenara atarız diyor da yanaşmıyorum hele az daha uğraştırayım az daha senin para benim para yapıp hesabıma karıştırmayım meraktan ölsün bakalım🤣 Bu durumun avantajı kendi paramın hesabını vermiyorum ama dezavantajı kocamın parasının da hesabını soramıyorum 😁🤣😂 Bence evlilikte bütçeler keskin bir şekilde ayrılmamalı. Sizce nasıl olmalı? Siz nasıl yapıyorsunuz ya da yapardınız? Bu durum böyle devam ederse parasını habersiz harcadığı bir yer var mı mesela ailesine sürekli para yediriyor mu haberim olmayacak. Sorduğumda yanlış anlıyor kavga çıkabiliyor. Ben istiyorum ki her kadın istiyordur eminim ne yaptığını bileyim hatta bana da sorsun ve de ailesine gereksiz para yedirmesin. Yani koca benim koca ama parasını ailesi yönetmesin bütçemize karışmasınlar. 30 yaşında insanlarız kaç yıllık memurlarız kaynana mı yön verecek benim evimin bütçesine. Haksız mıyım. Bu durum beni rahatsız ediyor bu kadar parayla yıllarca elle tutulan bir birikim olmaz diye endişe ediyorum. Bebeğimiz de var. Ben kendi ailemizin çıkarlarını düşünüyorum eşim ve ailesi kendi çıkarlarını daha çok düşünüyorlar galiba. Ne tavsiye edersiniz?

Bu konuyla ilgili aramızda şaka da olsa eş arasında hoş olmayan muhabbetler oluyor. Örneğin o bana kira ve faturaya karışmıyorum diye bedava hayat nasıl bişey dedi. (birkaç defa bunlar için de para yolladım, faturaları da ödemişliğim oldu) Ben de ona karının masrafı olmadan bedava yaşayan sensin, karısı çalışmayanlar karılarına da bakıyor ben kendi ihtiyaçlarımı kendim alıyorum dedim. Yani bunlara gülüp geçiyoruz ama ciddi düşüncelerimiz ve kavgamız da oldu. Biz evliliğimizde bütçe olayını ortak bir yola koyamamış haldeyiz. Ben paramı biriktirsem benim faydama ama aile olarak baktığımda böyle ayrı gayrı aile zararına. Nasıl olacak bilmiyorum.

Son düzenleme:
Normalde ortak değilde bütçe bir olmasından yanayım.Ama tabi ki eş kisisinde gereksiz harcama gibi bı durum yoksa.
Ben çalışıyorum mesela eşim benim maaşımın ne kadar olduğu ile ilgilenmez,bilmez ne kadar aldığımı hesabını da sormaz.
Kazandığımız paralar bende toplanır (çünkü kendi çok harcar ) ödemeler ve giderler neyse hepsiyle ben ilgilenirim ona da günlük harçlık ve ekstra bı durum varsa ona göre para veriyorum.Boyle olunca sıkıntı yaşamıyoruz.

Merhaba ben 1 yıllık evliyim. 11 bin benim maaşım var. 14 bin kadar eşimin maaşı var. Evlendiğimiz günden beri ben, evimizde senin paran benim param olmasın, maaşlar birleştirilip giderler ödensin bireysel de ayrılsın kalanı ortak birikim yapılsın diye istiyordum. Benim son model arabam var. Ev de alırız birikimimiz olsun diyordum. Tabi biz evlendiğimizde maaşlar bu kadar yüksek değildi biliyorsunuz zamlar yeni geldi. Her neyse. Eşimin borçları olduğu için parası kalmadığı için bu isteğim olmadı hemen. Ama yine de aramızda senin para benim para sen aldın ben aldım yok sen almadın harcamadın gibi muhabbetler olmasın istedim. Kavgalarımız da çok oldu. Eşim ısrarla sen ben muhabbetleri dönderiyordu. Memleketindeki kız kuzeni eşiyle her şeyi ortak alıyorlarmış diye örnek gösterdi benim kafa gitti. Bu oğlan bunu nerden biliyor kim söyledi neden söyledi. Tabii ki kaynana söyledi diyordum. Bu izne gittiğimizde bi konu dönerken üstüne basa basa basa altını çize çize eşiyle ortak aldılar ortak yaptılar deyip duruyor kaynana. Yani yarısını kadın yarısını erkek alıyormuş her şeye. Ben iyice sinir oldum çünkü benim istemediğim olayı överek olması gerekenmiş gibi anlatıyor. Dolaylı doldurma🤣 yahu ev arkadaşı mıyız yarısını sen yarısını ben haksız mıyım😏 Eşime ya annesi akıl veriyordu hep oğluşunun paraları gider korkusuyla ya da ailece aynı aklı taşıyorlardı. Ben ayrı tutmayalım dedikçe kaynana oradan kuzeni anlatıp duruyor. Ama kuzenin eşi her fırsatta altın hediye ediyor bunu anlatan yok tabi. Neyse. Annesi hastalandı git gel yol paraları derken iyice borca girince habersiz kredi çekip iddiada kaybetmiş eşim. Ben bunu duyunca bundan sonra istesen de birleştirmem dedim Senin dediğin gibi herkesin parası kendine olsun senin ve annenin dediği gibi her şeyi ortak alalım bakalım ama kalan paramın aldığımın sattığımın hesabını vermem dedim. Yeni bebeğimiz oldu en ufak alışverişinde yarısını istiyorum hani ortakmış ya kuzeni🤣🤣🤣 Şimdi kendisi birleştirelim aylık şu kadar kenara atarız diyor da yanaşmıyorum hele az daha uğraştırayım az daha senin para benim para yapıp hesabıma karıştırmayım meraktan ölsün bakalım🤣 Bu durumun avantajı kendi paramın hesabını vermiyorum ama dezavantajı kocamın parasının da hesabını soramıyorum 😁🤣😂 Bence evlilikte bütçeler keskin bir şekilde ayrılmamalı. Sizce nasıl olmalı? Siz nasıl yapıyorsunuz ya da yapardınız? Bu durum böyle devam ederse parasını habersiz harcadığı bir yer var mı mesela ailesine sürekli para yediriyor mu haberim olmayacak. Sorduğumda yanlış anlıyor kavga çıkabiliyor. Ben istiyorum ki her kadın istiyordur eminim ne yaptığını bileyim hatta bana da sorsun ve de ailesine gereksiz para yedirmesin. Yani koca benim koca ama parasını ailesi yönetmesin bütçemize karışmasınlar. 30 yaşında insanlarız kaç yıllık memurlarız kaynana mı yön verecek benim evimin bütçesine. Haksız mıyım. Bu durum beni rahatsız ediyor bu kadar parayla yıllarca elle tutulan bir birikim olmaz diye endişe ediyorum. Bebeğimiz de var. Ben kendi ailemizin çıkarlarını düşünüyorum eşim ve ailesi kendi çıkarlarını daha çok düşünüyorlar galiba. Ne tavsiye edersiniz

Annesi hastalandı git gel yol paraları derken iyice borca girince habersiz kredi çekip iddiada kaybetmiş eşim.

durum böyle devam ederse parasını habersiz harcadığı bir yer var mı mesela ailesine sürekli para yediriyor mu haberim olmayacak.

Ben istiyorum ki her kadın istiyordur eminim ne yaptığını bileyim hatta bana da sorsun ve de ailesine gereksiz para yedirmesin.

Bir insanın annesi hastalandığında görmeye gitmesi ve gidiş gelişte harcadığı yol paraları ; nasıl ailesine para yedirmek oluyor ?

Kredi çekip iddiada batıran adamla iyi paranzii birleştirmek istiyormussunuz. Anca sizinkini de yer öyle adam, kendi birikimini kendin yap. Bu kocayla belki de bir ömür devam etmezsin. Anası ayrı cins, kendi ayrı cins, evin rızkını kumara veren bir adam. Bugün aşıksın,yarın gözüne batar

Bir insanın annesi hastalandığında görmeye gitmesi ve gidiş gelişte harcadığı yol paraları ; nasıl ailesine para yedirmek oluyor ?
Ailesine para yedirmek ile hastalandığında harcaması ayrı cümlelerde geçiyor. Hastalığı neden borca girdiğini belirtmek amacıyla yazdım. Aileye para yedirmek şöyle; aklına girip benden para kaçırmaları demek istedim buradaki konularda erkek tarafı hep yapıyor ya da her ihtiyaçlarını aldırmaları. Zira kaynana, kendisine, babasına, görümce ve çocuklarına karşı sürekli oğlunun vefa duymasını ve para harcamasını sağlıyor.

Ben de hep birleştirelim istiyorum, ortak birikim yapalım, kendimize harçlık alıp, onları harcayalım diyorum. Eşim asla yanaşmıyor. Evin hiç bir giderine karıştırmıyor, sen birikim yap diyor. Ama biliyor benim gereksiz harcamayacağımı, birikim yapacağımı. Yoksa böyle der miydi bilemiyorum. Benim maaşımdan sadece ona kıyafet alıyorum ara sıra. Her şeyi o üstlendiği için kıyafete parası kalmıyor. Ben biriktiriyorum ama evler aldı başını gitti, böyle biriktirerek ev sahibi olmak da zor artık. Harcasam mı artık acaba maaşı 😂

Normalde ortak değilde bütçe bir olmasından yanayım.Ama tabi ki eş kisisinde gereksiz harcama gibi bı durum yoksa.
Ben çalışıyorum mesela eşim benim maaşımın ne kadar olduğu ile ilgilenmez,bilmez ne kadar aldığımı hesabını da sormaz.
Kazandığımız paralar bende toplanır (çünkü kendi çok harcar ) ödemeler ve giderler neyse hepsiyle ben ilgilenirim ona da günlük harçlık ve ekstra bı durum varsa ona göre para veriyorum.Boyle olunca sıkıntı yaşamıyoruz.
Bunu ben de yaparım ama senelerce bekarken yaptım ve şuan hiç yapmak istemiyorum. Eşim evinin sorumluluklarını bilsin yaşasın istiyorum. Kendisine harcaması yok etrafına çok.

Kredi çekip iddiada batıran adamla iyi paranzii birleştirmek istiyormussunuz. Anca sizinkini de yer öyle adam, kendi birikimini kendin yap. Bu kocayla belki de bir ömür devam etmezsin. Anası ayrı cins, kendi ayrı cins, evin rızkını kumara veren bir adam. Bugün aşıksın,yarın gözüne batar
Zaten o olaydan sonra istese de birleştirmem dedim. Kafama göre takılıyorum. Evin rızkı ailemin rızkı diye bakıyor mu bilmem. Hatasını kabul ediyor ama üzerine gidince para benim borç benim sen kendi parana bak diyor. Ben istediklerini alıyorum diyor.

Ben de hep birleştirelim istiyorum, ortak birikim yapalım, kendimize harçlık alıp, onları harcayalım diyorum. Eşim asla yanaşmıyor. Evin hiç bir giderine karıştırmıyor, sen birikim yap diyor. Ama biliyor benim gereksiz harcamayacağımı, birikim yapacağımı. Yoksa böyle der miydi bilemiyorum. Benim maaşımdan sadece ona kıyafet alıyorum ara sıra. Her şeyi o üstlendiği için kıyafete parası kalmıyor. Ben biriktiriyorum ama evler aldı başını gitti, böyle biriktirerek ev sahibi olmak da zor artık. Harcasam mı artık acaba maaşı 😂
Benim eşim de iddiada parayı kaybedince giderlere karışma falan dedi. Gurur yaptı. Peki o birikimle alınan ev kimin adına olacak. Sırf birikim mi yapıyorsunuz aman kendinize de harcayın arada sırada😅

Benim eşim de iddiada parayı kaybedince giderlere karışma falan dedi. Gurur yaptı. Peki o birikimle alınan ev kimin adına olacak. Sırf birikim mi yapıyorsunuz aman kendinize de harcayın arada sırada😅
Evlendikten sonra alınan her şey boşanma durumunda yüzde 50 yüzde 50 oluyor zaten. Kimin üstüne olacağının bir önemi yokki. Krediyi kim çekerse onun üstüne oluyor ama. Ben devlette olduğum için muhtemelen ben çekeceğim. Yani şöyle ben maaşı birikime ayırıp, ek dersimi harcıyorum mesela.

Zaten o olaydan sonra istese de birleştirmem dedim. Kafama göre takılıyorum. Evin rızkı ailemin rızkı diye bakıyor mu bilmem. Hatasını kabul ediyor ama üzerine gidince para benim borç benim sen kendi parana bak diyor. Ben istediklerini alıyorum diyor.
Of ne çirkin senin benim muhabbetleri. Bence kocan evini ailesi olarak benimsememis. Kök ailesi gerçek ailesi, siz de sevgilisi gibisiniz onun için.
Böyle adamlardan nefret ediyorum. Acaba ikinci çocuğu yapsanız, bazı sorunlardan iki sene ücretsiz izin kullansanız kocanız eve bakar mı? Benim arkadaşımın kocası da aynı böyle biriydi, doğumdan sonra çalışmadığı dönemde evdeki eti bile karısına çok gördü, lafını yaptı. Kız da daha çok izin kullanacakti ama sonra 'allah beni bunun eline dusurmesin' dedi, ise başladı :/
Ne denir ki konuya,Allah hidayet versin. Bari bir an önce ev falan alın da parasinin çoğu krediye gitsin. Yoksa bir zaman sonra siz "hadi birikimlerimizi peşinat yapip ev alalım ' dediğinizde koca kişisinin borc ile dolu banka hesabıyla gozgoze gelebilirsiniz

Senin benim param yoktur. Ama şeffaflıkta üst noktadayımdır. Eşimin de öyle olmasını isterim. Mesela geçen ay uçak bileti ıvır zıvır çok harcamam oldu eşime hemen bir hesap yaptım. Bunu şeffaflıktan öte ne kaldı elimizde bilsin o da ona göre harcasın diye yapıyorum. Hesaptan birşey anlamayacaksınız ama atıyorum:)
F0AE4188-92EE-4B21-9222-0B983CBEE738.jpeg

Merhaba ben 1 yıllık evliyim. 11 bin benim maaşım var. 14 bin kadar eşimin maaşı var. Evlendiğimiz günden beri ben, evimizde senin paran benim param olmasın, maaşlar birleştirilip giderler ödensin bireysel de ayrılsın kalanı ortak birikim yapılsın diye istiyordum. Benim son model arabam var. Ev de alırız birikimimiz olsun diyordum. Tabi biz evlendiğimizde maaşlar bu kadar yüksek değildi biliyorsunuz zamlar yeni geldi. Her neyse. Eşimin borçları olduğu için parası kalmadığı için bu isteğim olmadı hemen. Ama yine de aramızda senin para benim para sen aldın ben aldım yok sen almadın harcamadın gibi muhabbetler olmasın istedim. Kavgalarımız da çok oldu. Eşim ısrarla sen ben muhabbetleri dönderiyordu. Memleketindeki kız kuzeni eşiyle her şeyi ortak alıyorlarmış diye örnek gösterdi benim kafa gitti. Bu oğlan bunu nerden biliyor kim söyledi neden söyledi. Tabii ki kaynana söyledi diyordum. Bu izne gittiğimizde bi konu dönerken üstüne basa basa basa altını çize çize eşiyle ortak aldılar ortak yaptılar deyip duruyor kaynana. Yani yarısını kadın yarısını erkek alıyormuş her şeye. Ben iyice sinir oldum çünkü benim istemediğim olayı överek olması gerekenmiş gibi anlatıyor. Dolaylı doldurma🤣 yahu ev arkadaşı mıyız yarısını sen yarısını ben haksız mıyım😏 Eşime ya annesi akıl veriyordu hep oğluşunun paraları gider korkusuyla ya da ailece aynı aklı taşıyorlardı. Ben ayrı tutmayalım dedikçe kaynana oradan kuzeni anlatıp duruyor. Ama kuzenin eşi her fırsatta altın hediye ediyor bunu anlatan yok tabi. Neyse. Annesi hastalandı git gel yol paraları derken iyice borca girince habersiz kredi çekip iddiada kaybetmiş eşim. Ben bunu duyunca bundan sonra istesen de birleştirmem dedim Senin dediğin gibi herkesin parası kendine olsun senin ve annenin dediği gibi her şeyi ortak alalım bakalım ama kalan paramın aldığımın sattığımın hesabını vermem dedim. Yeni bebeğimiz oldu en ufak alışverişinde yarısını istiyorum hani ortakmış ya kuzeni🤣🤣🤣 Şimdi kendisi birleştirelim aylık şu kadar kenara atarız diyor da yanaşmıyorum hele az daha uğraştırayım az daha senin para benim para yapıp hesabıma karıştırmayım meraktan ölsün bakalım🤣 Bu durumun avantajı kendi paramın hesabını vermiyorum ama dezavantajı kocamın parasının da hesabını soramıyorum 😁🤣😂 Bence evlilikte bütçeler keskin bir şekilde ayrılmamalı. Sizce nasıl olmalı? Siz nasıl yapıyorsunuz ya da yapardınız? Bu durum böyle devam ederse parasını habersiz harcadığı bir yer var mı mesela ailesine sürekli para yediriyor mu haberim olmayacak. Sorduğumda yanlış anlıyor kavga çıkabiliyor. Ben istiyorum ki her kadın istiyordur eminim ne yaptığını bileyim hatta bana da sorsun ve de ailesine gereksiz para yedirmesin. Yani koca benim koca ama parasını ailesi yönetmesin bütçemize karışmasınlar. 30 yaşında insanlarız kaç yıllık memurlarız kaynana mı yön verecek benim evimin bütçesine. Haksız mıyım. Bu durum beni rahatsız ediyor bu kadar parayla yıllarca elle tutulan bir birikim olmaz diye endişe ediyorum. Bebeğimiz de var. Ben kendi ailemizin çıkarlarını düşünüyorum eşim ve ailesi kendi çıkarlarını daha çok düşünüyorlar galiba. Ne tavsiye edersiniz?
Ben kontrolsüz harcayan biriyim.
Bizde sizin dediğiniz gibi yapıyoruz.
Ben maaşımın %30 nu kendime alıyorum. %60 geldiği gibi eşime gönderiyorum.
Benim maaşım düzenli gününde yattığı için ana ödemeleri benim maaşımla yapıyor.
Kendi maaşı kendi işi olduğu için parça parça geliyor. Bazen toplu para alıyor bazen günlük alıyor. Toplu gelen parayı eğer o ay ciddi bir alım durumumuz yoksa direk birikim yapıyor. Günlük gelenlerle de ev alışverişleri oluyor.
Eşimin benim gibi harçlığı yok😄 Tek dezavantaj bu… Ama benzin masrafı çok, dışarıda yemek yiyor sürekli.. Olması da mümkün değil… Ama müsrif değil. Gereksiz parayı şuraya yatırayım çok kazandırıyor gibi hevesleri yok. Standart yatırım kaynaklarını kullanıyor. Sorduğumda da söylüyor. Ana ciddi harcanmalarımız olacaksa birikimden ne kadar harcayacağını da söylüyor.
Kısacası çok ideal☺️
Biz bu şekilde uygun fiyata ev ve araba alabildik. Biriktirip arabayı değiştirdik.
Yani size hak veriyorum. Para tek merkezde toplanmadan birikim olmuyor. Ama harcamayan yöneten eş kimse o yapmalı.
Bu arada bizde evlenirken herşeyi ortak yaptık😂 Eşimin teyzesi de gelinine bizi örnek gösteriyordu😂 Ama biz evlenirkende böyle yaptığımız için borçsuz evlendik.
Ben bu arada aileme çok cüzi yardım ediyorum sabit bi ödeme ve eşimle baştan konulmuştuk. Fatura ödemesi gibi..
Ama eşim ailesine yardım etmiyor. Ben her zaman benim yaptığım ölçüde yapabileceğini söyledim, hakkı gözeten biri.. Yapsa söyler.. Bazen geliş gidiş biletlerini alıyor. Bazen veriyorlar bazen vermiyorlar. Durumlarına göre… Ama vermeselerde olur. Keyfi çat kapı geldikleri olmadı☺️
Umarım fikir verir…
Bu arada eşimde bana altın almaz… Gereksiz görüyor. Para öylr birikeceğine bankada biriksin taraftarında😂

Kendi maaşı kendi işi olduğu için parça parça geliyor. Bazen toplu para alıyor bazen günlük alıyor. Toplu gelen parayı eğer o ay ciddi bir alım durumumuz yoksa direk birikim yapıyor. Günlük gelenlerle de ev alışverişleri oluyor.
Eşimin benim gibi harçlığı yok😄 Tek dezavantaj bu… Ama benzin masrafı çok, dışarıda yemek yiyor sürekli.. Olması da mümkün değil… Ama müsrif değil. Gereksiz parayı şuraya yatırayım çok kazandırıyor gibi hevesleri yok. Standart yatırım kaynaklarını kullanıyor. Sorduğumda da söylüyor. Ana ciddi harcanmalarımız olacaksa birikimden ne kadar harcayacağını da söylüyor.
Kısacası çok ideal☺️
Biz bu şekilde uygun fiyata ev ve araba alabildik. Biriktirip arabayı değiştirdik.
Yani size hak veriyorum. Para tek merkezde toplanmadan birikim olmuyor. Ama harcamayan yöneten eş kimse o yapmalı.
Bu arada bizde evlenirken herşeyi ortak yaptık😂 Eşimin teyzesi de gelinine bizi örnek gösteriyordu😂 Ama biz evlenirkende böyle yaptığımız için borçsuz evlendik.
Ben bu arada aileme çok cüzi yardım ediyorum sabit bi ödeme ve eşimle baştan konulmuştuk. Fatura ödemesi gibi..
Ama eşim ailesine yardım etmiyor. Ben her zaman benim yaptığım ölçüde yapabileceğini söyledim, hakkı gözeten biri.. Yapsa söyler.. Bazen geliş gidiş biletlerini alıyor. Bazen veriyorlar bazen vermiyorlar. Durumlarına göre… Ama vermeselerde olur. Keyfi çat kapı geldikleri olmadı☺️
Umarım fikir verir…
Bu arada eşimde bana altın almaz… Gereksiz görüyor. Para öylr birikeceğine bankada biriksin taraftarında😂
Parayı ben iyi yönetirim ona göre. Evlenirken benim bekarlığımdan sıfır aldığım beyaz eşyalarım, tv, perdelerim, ailemin verdiği halılarım vardı. Üstelik sıfır arabam vardı. Onlar sadece mobilya aldı ve düğün yaptı, kına gecesini ödedim kıza düşer diye. Buna rağmen daha ortak olmamalıydım bence üstelik yeni beyaz eşya, halı, perde istemedim (o an paraları yoktu ya da öyle göründüler bilemiyorum ama sonradan istediğimi yavaş yavaş alırız diye de düşündüm çünkü yine eşim borçlanacaktı) Bana dediği evlendikten sonra da her aldıklarını yarı yarıya ödüyorlarmış. Bu demek oluyor ki cüzdanları ayrı alınan bölünüyor. Ama kaynana evlenirken de ortak yaptılar deyip duruyor bi gün fena bozacağım haberi yok 😅
Sizin anlattığınız benim istediğim gibi tek merkezde para toplanıyor gibi. Senin benim yok. Teşekkürler tabii ki fikir olur.

Parayı ben iyi yönetirim ona göre. Evlenirken benim bekarlığımdan sıfır aldığım beyaz eşyalarım, tv, perdelerim, ailemin verdiği halılarım vardı. Üstelik sıfır arabam vardı. Onlar sadece mobilya aldı ve düğün yaptı, kına gecesini ödedim kıza düşer diye. Buna rağmen daha ortak olmamalıydım bence üstelik yeni beyaz eşya, halı, perde istemedim. Bana dediği evlendikten sonra da her aldıklarını yarı yarıya ödüyorlarmış. Bu demek oluyor ki cüzdanları ayrı alınan bölünüyor. Ama kaynana evlenirken de ortak yaptılar deyip duruyor bi gün fena bozacağım haberi yok 😅
Sizin anlattığınız benim istediğim gibi tek merkezde para toplanıyor gibi. Senin benim yok. Teşekkürler tabii ki fikir olur.
Şimdi düşündüm de siz haklısınız güvenmemekle. Hem ailesine göndermesinden hem iddia dan şüpheleniyorsunuz. Ben de sanırım ortak bir yola çıkamazdım. Benimki çok pinti, ben ailesine hediye alsam kızıyor ne gerek var diye. O yüzden de birikim yapıyorum. Ama bence ikiniz arasındaki olay oturacak gibime geliyor. İçime öyle doğdu.

Senin benim param yoktur. Ama şeffaflıkta üst noktadayımdır. Eşimin de öyle olmasını isterim. Mesela geçen ay uçak bileti ıvır zıvır çok harcamam oldu eşime hemen bir hesap yaptım. Bunu şeffaflıktan öte ne kaldı elimizde bilsin o da ona göre harcasın diye yapıyorum. Hesaptan birşey anlamayacaksınız ama atıyorum:)Eki Görüntüle 3110022
Harika olay. Tam istediğim bu. 2 ay defteri önümüze alıp geliri gideri hesaplayıp kenara para ayırdık. Doğumda kullandık. Sonra dedim ki bak kavga gürültü benim dediğimi yaptık ihtiyacımızı gördü. Ayrı gayrı para harcanır gider karı sözü dinle diye ikna etmeye çalışıyorum. Zaten kendisi de birlik olmak istiyor ama giden yolu yanlıştı şimdi kendisi benim yolumdan istiyor ben yok diyorum iddia oynamış diye 😅

Şimdi düşündüm de siz haklısınız güvenmemekle. Hem ailesine göndermesinden hem iddia dan şüpheleniyorsunuz. Ben de sanırım ortak bir yola çıkamazdım. Benimki çok pinti, ben ailesine hediye alsam kızıyor ne gerek var diye. O yüzden de birikim yapıyorum. Ama bence ikiniz arasındaki olay oturacak gibime geliyor. İçime öyle doğdu.
Valla eli açık da iyi olmuyor. Afedersin bi yerinden borç akıyor hem kendi ailesine hem benim aileme para hediye yağdıracak. Benim aileye de kendi ailesine ses etmeyim diye muhtemelen.

Kısacası çok ideal☺️
Umarım fikir verir…
Ben aileme sabit yardım etmem. Kardeşlerime gerek olur bazen veririm. Babam annem benden para istemez. Kendisi sabit çok cüzi gönderiyor harçlık istiyorlar bazen ona sözüm olmaz. Hatta kayınbaba benden borç istedi verdim. Ben şuna kızıyorum. Kız kardeşine yeğenlerine sürekli harcamak zorundaymış gibi davranıyor davranmasa annesi hatırlatıyor zaten. Yani arada harcar hediyeleşir sorun yok ama mesela her izne gittiğimizde yeğenleri bi gezdirecek her özel günlerde kardeşini hediyeler alıyor mesela anneler gününde bile. Böyle yazınca hoş şeyler gibi ama bu sürekli görevmişcesine yapılınca... ee ben kendi masrafımı kendim ödeyim kocam kardeşine harcasın parayı. Ha bana da alıyor orası ayrı da. Ne biliyim görümcenin kocasından fazla ilgileniyor bizimki ve çocuklarıyla da. İlk tanıştığımızda oyuncaklara harçlıklara boğuyordu yeğenleri. Sürekli kaynana görümce ve çocuklarını anlatıp duruyordu bakılsın harcansın diye hala da anlatıyor acındırıyor, görümce de kolları bilezik şıngır şıngır. Yani bıraksam benim koca annesinden babasından(hadi bu normal olsun bi yere kadar), evli kız kardeşiyle yeğenlerinden de sorumlu.

Ne eşim tüm maaşını bana versin ne de ben tüm maaşımı ona vereyim isterim. Eşim benden daha az kazanıyor faturalar onun hesabından otomatik ödemede, taksitli bir şey alınacağı zaman onun kartından alınıyor ve taksitleri o ödüyor, arabanın yakıt masrafı ondan, ay sonunda sıkışırsa ben fullüyorum😆 Evin her türlü alışverişini ve gerektiğinde büyük kalemleri ise ben hallediyorum. Benim maaşım fazla ve hesapsız olduğundan birikimi de oradan yapıyoruz. Bir şekilde düzene giriyor bu tür şeyler zaman içerisinde ama bunları gündeme getirmek çok çirkin sıkıştığında defalarca kartını ben ödedim şaka yollu dahi olsa asla lafını etmem, yarın öbür gün çocuk vs olur da fazla çalışamadığım için kazancım azalırsa o da bana şaka yollu da olsa bu tür muhabbetler yaparsa benim için affedilemez bir durum olur. Hayat müşterektir lafını ne yazık ki unutuyoruz gün geçtikçe…

Normal şartlarda evlilikte "bütçe ortak olmalı" fikrini savunurdum
Annesinin müdahalesi mide bulandırıcı bence.
Annesinin lafıyla hareket eden kocaya diyecek sözüm yok.
Ayrıca iddia kumar olayı paranızı ortaya koymamak için yeterli bir sebep.
Ben artık her şeyden kıl kapar oldum. Bu adamı iyice düşünürüm. Kendimi ve çocuğumu garanti altına alırdım.
Bazı erkek aileleri gelinin parasını da hesabını yapar oğluşlarını evlendirirken. İşte sizin olaydan böyle bir hissiyat aldım.

Bu arada boşanma durumlarında erkekler çok çirkinkeşebiliyor. Artık riske gerek yok diyorum. Böyle bencil erkekler daha tehlikeli.
Sen masraflara ortak ol kendi birikimini kendin yap.
Hatta ailen güvenilir ise ailen üzerinden yap.

X