Tuvalet Eğitimi Kakasını tutuyor :(

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

moonna

Guru
Pro Üye
29 Nisan 2010
3.598
2.969
oğlum 3 yaşına ve geçen yıldan bu yana küçük çişini tuvalete yapıyor.güzdüzleri bez bağlamıyorum.ancak kaka konusunda çok sıkıntılıyız.hiç bir zaman kakasını tuvalete yapmak istemedi ve bizde asla zorlamadık.kakası gelince bez bağla diyordu ve bizde bezini bağlıyorduk.ancak birkaç aydır kakasını bezede yapmak istemiyor.dahada kötüsü sabahtan akşama kadar kıvranıyor 'karnım ağrıyor,çok acıyor'diye ağlıyor.kabız değil,kakasının kıvamı yumuşak.tüm günüm onun bu halini izleyerek huzursuzluk içinde geçiyor.dr duphalac isimli şurubu verdi başlarda şurubu verince hemen etki ediyordu ama şimdi günde bazen 3 kere veriyorum yinede yapmıyor.kendini sıkıp tutabildiği kadar tutuyor.çok çaresiz ve üzgünüm.bu konuda tecrübesi ve fikri olanlar varsa lütfen yardımcı olun bize:KK43:

anal dönemde bir oğlun var ve bu dönem oldukça zor bir dönem çocuk gelişimi sayfalarından bu dönem hakkında bilgi edin ve bir psikoloktan yardım almayı düşün oğlunun sıkıntısı tamamen psikolojik. bu dönemde çocuklar kaka ile farklı bir bağa sahipler ve bu karakterlerini gelecekteki yaşam tarzlarını ciddi biçimde etkiliyor kolay gelsin

oğlum 3 yaşına ve geçen yıldan bu yana küçük çişini tuvalete yapıyor.güzdüzleri bez bağlamıyorum.ancak kaka konusunda çok sıkıntılıyız.hiç bir zaman kakasını tuvalete yapmak istemedi ve bizde asla zorlamadık.kakası gelince bez bağla diyordu ve bizde bezini bağlıyorduk.ancak birkaç aydır kakasını bezede yapmak istemiyor.dahada kötüsü sabahtan akşama kadar kıvranıyor 'karnım ağrıyor,çok acıyor'diye ağlıyor.kabız değil,kakasının kıvamı yumuşak.tüm günüm onun bu halini izleyerek huzursuzluk içinde geçiyor.dr duphalac isimli şurubu verdi başlarda şurubu verince hemen etki ediyordu ama şimdi günde bazen 3 kere veriyorum yinede yapmıyor.kendini sıkıp tutabildiği kadar tutuyor.çok çaresiz ve üzgünüm.bu konuda tecrübesi ve fikri olanlar varsa lütfen yardımcı olun bize:KK43:

merhabalar ; ilk başta hata yapmışsın her istedğinde altına bez bağlayarak. ve yanlıışta tahmin edebilirim ama bence ilk çocuk. ilk çocuksa ondan dolayı böle çok üstüne düşmüşsün.. çünkü aynısını benm teyzemde oğluna yapmıştı. şimdi 1.sınıfa gidiyor ve hala arasıra kıvranıp duruyor kakası geldği halde tuvaletine gitmeyi bilmiyor..arasıra altına bırakıyor. tutabildği kadar tutuyor yani..
tabi buna teyzemin hem üşengeçliğinden kaynaklanan yemek /çorba / yemekleri yedirmemesiyle bakkal eşyası yani onun rahatına giden şeylerde yedrmesiyle artık çocuk hep kabızlık yaşıyordu. e büyüdükçede yemek yerine o eşyları yemek istedi çocukta..
eğer senin çocuğunda kabızlık türü bişe yok ise onunla konuşup çocuk diliyle artık ikna etmen lazım.. bi şekilde sevdirmen lazım tuvalete gidip kaka yapma işini :)
söledğin ilacın içeriğini bilmedğim için yorum yapamayacağım ama herne ilaç olursa olsun bitkisel dahi olsa o ilaçı içip kakasını yapabiliyorsa oda iyi bişe değil yani sürekli o ilaçı kullanıp yapabilir duruma gelir.bence. çünkü bağırsaklar artık kendi gücüyle değilde dış etkenlerden aldığı güçle hareket etmeye başlar ve hantallaşır. sürekli o ilaçı kullanmak zorunda kalır rahatlamak için..

ama eğer çocuğun kabızlık nedeniyle tutup yapmayabiliyorsa.. bol bol çorba içir ve çok ara koyma yemeklerine sürekli yedir bişeyler. özellikle sulu şeyler yedir..

bu konuda UZMAN değiliz elbette.. ama okuyupta araştırıp, öğrendiğimiz bazı şeyler var... öncelikle bence, çocuğunun bez istediğinde bez bağlaman mükemmel olmuş.. konu tamamen psikolojik... çünkü erken, yani daha o tam hazır olmadan bir tuvalet eğitimi yaşamış.. ''kaka''sı onun için çok kıymetli... bence üzerine hiç baskı kurmayın... üstüne fazla düşmeyin bukonuyla ilgili sohbetler etmeyin... uzunca birsüre onu şımartın... o kendi kararıyla, kendi hazır olduğunda gidecektir tuvalete....rahat olun. şurubuda bence kabız değilse drunuza danışarak kesin... bol şans...

merhabalar ; ilk başta hata yapmışsın her istedğinde altına bez bağlayarak. ve yanlıışta tahmin edebilirim ama bence ilk çocuk. ilk çocuksa ondan dolayı böle çok üstüne düşmüşsün.. çünkü aynısını benm teyzemde oğluna yapmıştı. şimdi 1.sınıfa gidiyor ve hala arasıra kıvranıp duruyor kakası geldği halde tuvaletine gitmeyi bilmiyor..arasıra altına bırakıyor. tutabildği kadar tutuyor yani..
tabi buna teyzemin hem üşengeçliğinden kaynaklanan yemek /çorba / yemekleri yedirmemesiyle bakkal eşyası yani onun rahatına giden şeylerde yedrmesiyle artık çocuk hep kabızlık yaşıyordu. e büyüdükçede yemek yerine o eşyları yemek istedi çocukta..
eğer senin çocuğunda kabızlık türü bişe yok ise onunla konuşup çocuk diliyle artık ikna etmen lazım.. bi şekilde sevdirmen lazım tuvalete gidip kaka yapma işini :)
söledğin ilacın içeriğini bilmedğim için yorum yapamayacağım ama herne ilaç olursa olsun bitkisel dahi olsa o ilaçı içip kakasını yapabiliyorsa oda iyi bişe değil yani sürekli o ilaçı kullanıp yapabilir duruma gelir.bence. çünkü bağırsaklar artık kendi gücüyle değilde dış etkenlerden aldığı güçle hareket etmeye başlar ve hantallaşır. sürekli o ilaçı kullanmak zorunda kalır rahatlamak için..

ama eğer çocuğun kabızlık nedeniyle tutup yapmayabiliyorsa.. bol bol çorba içir ve çok ara koyma yemeklerine sürekli yedir bişeyler. özellikle sulu şeyler yedir..

merhaba,öncelikle yanıtın için teşekkür ederim.çişe alıştırırken zorluk yaşamadık hiç.yani zorlama olmadı.dr umuz ilk bunu sormuştu ve kakayı yapmak istemediğini söylediğimde asla zorlamamam gerektiğini ve beze yapmak istiyorsa bezi bağlamamı söyledi.bende dr un dediğini uyguladım ve halada baskı yapmıyorum wc konusunda.hergün 1 yada 2 öğün mutlaka çorba yada sulu yemek yer.onun dışında suyu çok içer.
dün akşam ılık suya oturttum 15 dk kadar.arkasından poposuna krem sürüp kuru kayısı kaynattım ve suyunu içirdim.15 dk sonra rahatça yaptı kakasını ama hiç zorlanmadı ve kıvamı yumuşaktı.bu sabah yine yaptı çok şükür.ben poposunda çatlak oldugunu ve bundan dolayı yaparken acıdıgı için yapmak istemediğini düşünmeye başladım.bi dr a gösterip krem ve ılık suya oturma banyosuna devam etmeyi düşünüyorum.

merhaba,öncelikle yanıtın için teşekkür ederim.çişe alıştırırken zorluk yaşamadık hiç.yani zorlama olmadı.dr umuz ilk bunu sormuştu ve kakayı yapmak istemediğini söylediğimde asla zorlamamam gerektiğini ve beze yapmak istiyorsa bezi bağlamamı söyledi.bende dr un dediğini uyguladım ve halada baskı yapmıyorum wc konusunda.hergün 1 yada 2 öğün mutlaka çorba yada sulu yemek yer.onun dışında suyu çok içer.
dün akşam ılık suya oturttum 15 dk kadar.arkasından poposuna krem sürüp kuru kayısı kaynattım ve suyunu içirdim.15 dk sonra rahatça yaptı kakasını ama hiç zorlanmadı ve kıvamı yumuşaktı.bu sabah yine yaptı çok şükür.ben poposunda çatlak oldugunu ve bundan dolayı yaparken acıdıgı için yapmak istemediğini düşünmeye başladım.bi dr a gösterip krem ve ılık suya oturma banyosuna devam etmeyi düşünüyorum.

çok iyi yapmışsın.. kesinlikle tek nedeni bu bile olabilir.. korkuyor yapmaya acı hissettiği için.. :KK43: canım ya :KK43:

Merhaba,
Benimde 4 yaşında yiğenim var ... Kakasını tutuyordu, çişini tuvalete yapıyordu. Ancak kakasını tuttuğu için karın ağrısı oluyordu çok sık.. kakamı yapmaktan korkuyorum çok acıyo diyordu.Ağlayarak yapıyordu. Bi süre böyle bir kriz dönemi yaşadık ancak şimdi alıştı. Tek sebebi psikolojik olarak kakasını yaparken acıyacağını düşünmesiymiş, doktor öyle söyledi.Bizde onun hoşuna gidecek şeylerle aklını dağıtmaya çalıştık. Mesela ona çok güzel bir klozet oturağı aldık çok beğendi, daha sonra o kakasının geldiğini söylediği zaman onunla beraber tuvalette bi sandalyede birimiz oturduk ve ona sevdiği hikaye kitaplarını okuduk, beraber şarkı söyledik ve bazen 1,2 3 diye saydık :KK66: Çok komik hallere girdiğimiz zamanlar oldu tabiki hatta videoya bile çektik sırf kendini sonrasında izlesin ve gülsün diye:) Ancak bu şekilde atlatabildik. Acıyo diye ağlamaya başladığında yada yapmak istemediğinde sen abisin dedik, çok ayıp dedik, karnında durmaması gerekiyo kakanın gibi onunla konuşa konuşa olayı sonunda atlattık, bazen sifonu çekerken kakasını kime yollamak istiyosa o kişiye bile yolladık el sallayarak :KK61: Şuanda bütün aile küçük yaramazın kakasını rahat ve eğlenceli bir şeklide yapmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz:KK61: ha bu arada son 3- 4 gündür artık kendisi gidip yapıyor ve bittiği zaman bizi çağırıyor gelişmeler devam ediyor:KK1:

vallahi cnm bende aynı dertten muzdaribim.oğlum 3,5 yaşında çişini tuvalete yapıyor ama kakasını asla yapmıyor.çok korkuo.kendisinden bir parçasının aayrıldığını zannediyor.2,5 yaşındayken birkez kendi kendine gidip kakasını tuvalete yaptı ve o gün kakasını gördüğü an benden bişeyler çıkıyo diye korkup avazı çıktığı kadar ağlamaya başladı ve birdaha asla kakasını tuvalete yapmadı.geldiği zaman anne bez bağla kakamı yapıcam diyee izin vermediğimde günlerce tutyo ve çok fena kabız oluıyo bu seferde poposunda yara oluşuyo yapmak istesede yapamıyuo.ahh ahh neler çekiyorum bende.diğer kızların sölediği herşeyi denedim hiç bir faydası olmadı mecbur kendini hazır hissetmesini bekliyorum bakalım bu yazda eğer hala alışamassa ozaman belki bi psikoloğa falan götürürüm..

Merhaba,
Benimde 4 yaşında yiğenim var ... Kakasını tutuyordu, çişini tuvalete yapıyordu. Ancak kakasını tuttuğu için karın ağrısı oluyordu çok sık.. kakamı yapmaktan korkuyorum çok acıyo diyordu.Ağlayarak yapıyordu. Bi süre böyle bir kriz dönemi yaşadık ancak şimdi alıştı. Tek sebebi psikolojik olarak kakasını yaparken acıyacağını düşünmesiymiş, doktor öyle söyledi.Bizde onun hoşuna gidecek şeylerle aklını dağıtmaya çalıştık. Mesela ona çok güzel bir klozet oturağı aldık çok beğendi, daha sonra o kakasının geldiğini söylediği zaman onunla beraber tuvalette bi sandalyede birimiz oturduk ve ona sevdiği hikaye kitaplarını okuduk, beraber şarkı söyledik ve bazen 1,2 3 diye saydık :KK66: Çok komik hallere girdiğimiz zamanlar oldu tabiki hatta videoya bile çektik sırf kendini sonrasında izlesin ve gülsün diye:) Ancak bu şekilde atlatabildik. Acıyo diye ağlamaya başladığında yada yapmak istemediğinde sen abisin dedik, çok ayıp dedik, karnında durmaması gerekiyo kakanın gibi onunla konuşa konuşa olayı sonunda atlattık, bazen sifonu çekerken kakasını kime yollamak istiyosa o kişiye bile yolladık el sallayarak :KK61: Şuanda bütün aile küçük yaramazın kakasını rahat ve eğlenceli bir şeklide yapmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz:KK61: ha bu arada son 3- 4 gündür artık kendisi gidip yapıyor ve bittiği zaman bizi çağırıyor gelişmeler devam ediyor:KK1:

ne güzell :)) çok yol katedmişsiniz ama ben hiç bişeyle kandıramıyorum bu çocuğu yaa :KK43:(dediklerinizin hepsini denedim.dr a danıştım. verdiği cevap aynen şu
''bu onun sorunu..bırakın kendisi halletsin.siz üzerine düştükçe daha kötü olacaktır.zamanla düzelecek..''
bende dr un dediği gibi hiç üstüne düşmüyorum şimdi.kendi haline bıraktım.bakalım nereye kadar tutacak..

vallahi cnm bende aynı dertten muzdaribim.oğlum 3,5 yaşında çişini tuvalete yapıyor ama kakasını asla yapmıyor.çok korkuo.kendisinden bir parçasının aayrıldığını zannediyor.2,5 yaşındayken birkez kendi kendine gidip kakasını tuvalete yaptı ve o gün kakasını gördüğü an benden bişeyler çıkıyo diye korkup avazı çıktığı kadar ağlamaya başladı ve birdaha asla kakasını tuvalete yapmadı.geldiği zaman anne bez bağla kakamı yapıcam diyee izin vermediğimde günlerce tutyo ve çok fena kabız oluıyo bu seferde poposunda yara oluşuyo yapmak istesede yapamıyuo.ahh ahh neler çekiyorum bende.diğer kızların sölediği herşeyi denedim hiç bir faydası olmadı mecbur kendini hazır hissetmesini bekliyorum bakalım bu yazda eğer hala alışamassa ozaman belki bi psikoloğa falan götürürüm..

canım seninki sanırım kakasından korkmuş .tekrar yapmaya korkuyor.yukardada yazdım dr hiç üstüne düşmeyin,hatta yanında kaka bile demeyin dedi.ilgi çekmek içinde kullanırlarmış bu durumu.ben yemeklerini bol zeytinyağlı yapıyorum,activia var denedinmi bilmiyorum ama oda işe yarıyor.poposuna anestol-bepanten karıştırıp sürüyorum ki acıyorsa acısını alsın diye..bunları yapınca bazen istesede tutamıyor.birde şu koyu renk kuru kayısılar varya 4-5 adet kaynatıp suyunu ılıkken içiriyırum.böylece hem kabız olmuyor,hemde tutamıyor bazen..istersen dene..inşallah bir an önce alışırlar..çok sinir bi durum..:KK43:

merhaba benim oğlumda 2 yaşını 2 ay oldu geçeli 6-7 ay önce tuvalete kakasını kendi yapmak istedi ve yaptıktan sonraa çoook ağladı. artık tuvalete bile girmek istemiyor. lazımlık kullanmak istemiyor. klazote oturmuyor. ama bezinide istemiyor. bende tuvalet eğitimine başlamak istedim ama kakasını yapmamak için elinden geleni yapıyor. kendini sıktığı içinde kabız değilken katılaşıyor. ilaçla kolaştırsamda, ödül versemde yapmıyor. üzerine gitmememi önerdiler ama bezden çook rahatsız olduğu için sürekli huzursuz ne yapacağım delirmek üzereyim bende........

merhaba benim oğlumda 2 yaşını 2 ay oldu geçeli 6-7 ay önce tuvalete kakasını kendi yapmak istedi ve yaptıktan sonraa çoook ağladı. artık tuvalete bile girmek istemiyor. lazımlık kullanmak istemiyor. klazote oturmuyor. ama bezinide istemiyor. bende tuvalet eğitimine başlamak istedim ama kakasını yapmamak için elinden geleni yapıyor. kendini sıktığı içinde kabız değilken katılaşıyor. ilaçla kolaştırsamda, ödül versemde yapmıyor. üzerine gitmememi önerdiler ama bezden çook rahatsız olduğu için sürekli huzursuz ne yapacağım delirmek üzereyim bende........

CNM AYNI SORUNU BENDE YAŞADIM OĞLUM 2,5 YAŞINDA KAKASINI KENDİ YAPTI TUVALETE VE KORKUP BİRDAHA ASLA YAPMADI.ŞU AN 3,5 YAŞINDA BUGÜNE KADAR NE YAPTIYSAM FAYDA ETMEDİ TAKİ BİR HAFTA ÖNCESİNE KADAR EN SONUNDA İKNALARIMIZ İŞE YARADI OĞLUM TUVALETE DEİL AMA LAZIMLIĞA YAPTI KAKASINI TUVALETTE YAPMAKTAN KORKTU İLK BİKAÇ GÜN LAZIMLIĞI ODASINA GÖTÜRDÜM TV.AÇTIM VE KAKASINI YAPANA KADAR ORDAN KALKAMAYACAĞINI SÖLEDİM.TAM 1,5 SAAT OITURDU AYAKLARI UYUŞTU POPOSUNDA LAZIMLIĞIN İZİ ÇIKTI AMA ZAR ZORDA OLSA KAKASINI ÇIKARMAYI BAŞARDI VE ONU HEMEN ÖDÜLLENDİRDİK NE KADAR MUTLU OLDUĞUMUZU GÖRÜNCE KENDİNE BİRDEN ÖZGÜVENİ GELDİ VE O GÜNDEN BERİ LAZIMLIĞA YAPIYO KAKASINI:nazar:İLK BİKAÇ GÜN ODASINDA TV KARŞSINDA YAPTI AMA ORDAN BANYOYA GEÇİŞ YAPTIK ŞİMDİ ORAYA GÖTÜRÜYO LAZIMLIĞINI ORDA YAPIYO GÖRSEN ÖLE HOŞUNA GİTTİKİ ÇANTA GİBİ ELİNDE DOLAŞTIRIYO KOCA LAZIMLIĞI.burdan anlıycağın ne kadar uğraşsanda bi zamanı var o zaman geldiğinde kendini hazır hissettiğinde muhakkak yapar şansını dene ama çokta zorlama korkarsa hiç yapmaz.o yüzden zamana bırak derim..

Son düzenleme:
Benimde 2.5 yasinda kizim var 20aylikken kaka problemimiz basladi.anne sutunu kestikten sonra.onceleri anlayamadik zorlanmaktan poposunda catlak olustugu icin kakasini tutuyormus.gunde 3-4 defa sicak suya oturttum,bepanthen krem surdum,ilac ve kayisi puresi ile baya duzelttik.suan makakatinda basur memesi gibi bisey var.dr. Zamanla kaybolailir dedi ama..bence cocuk kakasini tutuyorsa ilk akla gelecek sey makatta catlak olmali.

kızlar biz sorunumuzu çözdük.oğlum yaklaşık 20 gündür kakasını tuvalete yapıyor.poposuna hergün anestol-bepanten karıştırıp sürdüm.kaka gelince bez bağlıyoduk sonunda çok sinirlendim ve bağlamadım bezi.oturttum klozete yapana kadar kaldırmadım.ağladı-sızladı ama sonunda yaptı ve hiçte korkulacak bişey olmadıgını anladı.o günden bu yana artık kaka gelince tuvalete gidiyoruz:)bazen yapmak istemiyor,''kakası gelince yanıma gelip 'kakam yok ki' diyor.götürüp oturtuyorum,yapıyo mutlu oluyor yaptıkça.hadi bana araba yap diyorum biraz yapıyor.sonra biraz daha yapıyo kamyon yaptım diyor.bende teşekkür ediyorum,çok sevindiğimi söylüyip öpüyorum:KK9:bu şekilde oyunla çözdük çok şükür..

Benim kızımda 2.5 yaşında aynı dertten bende muzdaribim çişi kolay öğrendi ama kakayı tutuyor tuvalet eğitiminden öncede kabızlığa meyilliydi ara ara kabız oluyordu hiç cıvık olmadı kakası ama tuvalet eğitimiyle birlikde kabızlık başladı şu an bezsiz olmasına rağmen kakada hiç zorlamıyorum bez bağla diyor bazen anlıyorum kakasının geldiğini bazende yapıp geliyor söylüyor.Şimdilik amacım kabızlık problemini çözmek duphaloc içiriyorum doktor en masumu o dedi anestol pomat bende aldım.Kısır bir döngüye giriyorlarmış kabızlık korkuyu korkuda kabızlığı tetikliyormuş ve bağırsağın anüse açılan ucu genişliyormuş kaka orda birikiyormuş o nedenle aslında ilaç kullanıp belli bir süre kabızlığı çözmek ve genişleyen kısmın tekrar eski halini almasını sağlamak sonrada ona göre besleyerek kabızlığı önlemek ardındanda tuvalete yapmasını sağlamak benim düşüncem bu.Tabi bu arada bezsiz hep evde neysenede dışarıda ya kaka yaparsa altına diye tedirginim dışarıda bez bağlasam bir türlü bağlamasam bir türlü bende ona şaşırdım kaldım birde oyun grubuna göndereceğim haftada 3 gün orda naapacağım bu olayı bilmiyorum bez bağlasam çocuk çişini söylüyor bağlamasam kakasını söylemiyor naapacağımı bilemedim

Aynı sorun bizde de var. Kakasını yapmaktan korkuyor. Zaten kabızlığa eğilimli bir çocuktu. Bebekliğinde bilr günlerce yapamazdı. Ne yapsak işe yaramazdı. Sonra o sorun halloldu ama tuvalet eğitiminde hergün kaka yapan çocuk bazen gün aşırı yapmaya başladı. Bir kere ben onun önünde klozete yaptım ve bak kaka yapıyorum dedim. Hatta "şlap" diye sesini duydu, çok eğlendi. O gün o da yapmak istedi. Aynı benim gibi klozete çıktı ve küçücük bir parça kaka yaptı. Sevindi. Ama yine yapmıyor. Kilodundan kakasını birlikte klozete atıyoruz, bay bay yapıyoruz. Sifonu çekiyor. Yorumlarda okuduğum gibi benzetmeler yapıcam ben de. Arabaya uçağa benzeteceğim. Bakalım ne olacak? Bir de konuşacağım. Gerçi onların yediğimiz yemekler olduğunu anlatmıştım ama bir kereyle olmuyor demek ki.

Benim kızımda 2.5 yaşında aynı dertten bende muzdaribim çişi kolay öğrendi ama kakayı tutuyor tuvalet eğitiminden öncede kabızlığa meyilliydi ara ara kabız oluyordu hiç cıvık olmadı kakası ama tuvalet eğitimiyle birlikde kabızlık başladı şu an bezsiz olmasına rağmen kakada hiç zorlamıyorum bez bağla diyor bazen anlıyorum kakasının geldiğini bazende yapıp geliyor söylüyor.Şimdilik amacım kabızlık problemini çözmek duphaloc içiriyorum doktor en masumu o dedi anestol pomat bende aldım.Kısır bir döngüye giriyorlarmış kabızlık korkuyu korkuda kabızlığı tetikliyormuş ve bağırsağın anüse açılan ucu genişliyormuş kaka orda birikiyormuş o nedenle aslında ilaç kullanıp belli bir süre kabızlığı çözmek ve genişleyen kısmın tekrar eski halini almasını sağlamak sonrada ona göre besleyerek kabızlığı önlemek ardındanda tuvalete yapmasını sağlamak benim düşüncem bu.Tabi bu arada bezsiz hep evde neysenede dışarıda ya kaka yaparsa altına diye tedirginim dışarıda bez bağlasam bir türlü bağlamasam bir türlü bende ona şaşırdım kaldım birde oyun grubuna göndereceğim haftada 3 gün orda naapacağım bu olayı bilmiyorum bez bağlasam çocuk çişini söylüyor bağlamasam kakasını söylemiyor naapacağımı bilemedim

duphalac bizde kullandık ama bir süre sonra artık etki etmemeye başlıyor ne yazıkki..denemişsinizdir belki ama 2-3 siyah kuru kayısıyı doğrayıp az suda haşlayın.biraz şeker atıp içirin.biz çok faydasını gördük.ben uzunca bir süre hiç zorlamadım.kızınız henüz 2.5 yaşındaymış.çok üzerine düşmeyin.3 yaşa kadar bekleyebilirsiniz.oyun grubunada gidince orada çocukları örnek alıcaktır.hergün mutlaka çorba yada sebze yemeği yemesine dikkat edin.activia da faydalı olmuştu bizde.hergün 1 adet yedirebilirsiniz.1 hafta kadar.bunlar dışında tuvalete gitme konusundabiraz daha zaman verin derim nacizane fikir olarak..

canım seninle aynı durumdayız..ama ben çözümünü buldum..aynı şekilde benimde kızım 3yaşında çişini tuvalete yapıyordu ama kakasını beze yapmak istiyordu...bende ''kızım eğer kakanı tuvalete yapmazsan hasta olursun seni hasteneye götürmek zorunda kalırız ..doktorda sana iğne yapar bence tuvaletini buraya yap ''dedim..oda tamam hastaneye götürmeyin yapıcam dedi..hemen yaptı..sende bir dene bakalım belki oda yapar. aşılarını falan hatırlar belki ...aslında böyle şeylerle korkutmam ama başka türlü olmuyordu..tutuyordu sonra daha beter kabız oluyordu..

benim oğlum da 2 yaşını 3 ay geçti 5 aydır kabızlık sorunu var dr önce ishal olması için bi ilaç verdi 15 gün kadar düzeldi fakat daha sonra tekrar aynı düzene döndük şimdi üzerine hiç düşmüyorum yemeklerine yulaf ezmesi karıştırıyorum sütüne ve yoğurdunada meyveli yulaf ezmesi katıyorum domates salatalık yemiyor zaten diğer yemekleride zorla çok acıkırsa yiyor poposuna da anestol pomat ve hametan kullanıyorum şimdi biraz düzeldi en azından 2 günde bir yapıyor önceden 5 gün yapmadığı oluyodu lağma yapmak zorunda kalıyoduk bu da canını çok yakıyodu herkese tavsiye ederim ayrıca ılık suda oturuyor bu da bağırsaklarının yumuşamasına yardımcı oluyor çıkarınca da kremlerini sürüyorum rahat yapıyor kakasını. herkese tavsiye ederim çünkü ilaçlar bağırsakları hem tembelleştiriyor hemde içlerinde hormon var bunu deneyin en azından doğal bir yöntem kakasını yapsın diyede hiç üzerine düşmüyorum gelince mecburen yapıyor . hepinize tavsiye ederim ayrıca meyveli yoğurtlardan da yediriyorum onlarda işe yarıyor.

X