Kayınvalidem kaynanalığa başladı :(

Bence yeter kendinizi bu kadar acikladiginiz.
Artik her seyde mıyıl mıyıl ben tecrubesizim demeyin.
Cunku bu ister istemez su duyguyu olusturuyor; themis işlenebilir biri. Kusurlu biri.
Kusurlarini gorup soyleyelim ki düzelsin.
Bu imajdan cikin.

Ve artik iyi niyetinizi anlamis olmali, gerisi onda.
Gecinmeye gonlu varsa o da her seyi gormeyecek, duymayacak.
Esiniz de sizin yapici biri oldugunuzu anlamali aslinda.
Anlamiyorsa anlatarak anlamasini saglayacaksiniz.

Esinizin tavrini biraz da siz yonetirsiniz.
Siz de suclu gibi anneni aramadim cunkulemeye baslarsaniz esiniz bu sikayetlenmenin, laf tasimanin bir hata oldugunu nasil anlayacak?
Kv ile iliskimizi bize birak diyeceksiniz esinize.

Misal her tuvalete gittiginizde yapabilirseniz sakayla karisik ortaya laf atin.
Ay insallah tuvaletim kisa surer yoksa gul yuzumu mahrum ettigimi ortamdan kactigimi sanmanizi dusunmek istemem vs gibi.
Ama bundan emin degilim, esiniz henuz o kivamda degil gibi.
Neticede soylemek istedigim siz de aliniverin, siz de saka yapiverin, hep hatali hep aramayan olmayiverin.
Son olayda kırılıp bükülmedim zaten, eşim bana sorunca "arama dedi, niye arayayım ki bunun üstüne" dedim kapadım konuyu.
Burda fazla naif mi yansıttım kendimi bilmem, kolay kolay laf söylenebilcek biri değilimdir. Hatta belki de o yüzden zaman geçip ilişkiler ilerledikçe bu laf söylemeler başladı. Bir nevi nabız yoklaması gibi. ama çok çok güzel öneriler verdiniz. Ben eşime tutup annen niye sana söylüyor diyemezdim ama ilişkimizi bize bırak kendime daha yakıştıracağım bir üslup.
Çok Çok teşekkür ederim

Ben kaynanayı arardım. Bana aramana gerek yok dedin, x’e de aramadı diye ağlanmışsın ne yapıyorsun sen diye sorardım. Anne unutuyor musun bişeyleri, doktora gitmek ister misin hastalık falan olmasın diyerek göğsümde yumuşatıp konuyu kapatırdım. 😀😀

Mesela ben güzel kadayıf tatlısı yaparım. Eşim derdi ki anne Şeyma çok güzel yapıyor o yapsın. Şaka ile karışık niye ben yapamıyor muyum derdi kaynana olacak kişi. Yaa ben de demezdim ki sana yapamıyorsun diyen yok ama ben güzel yapıyorum ben yapicam demedim hiç. Niye aman soğuk rüzgarlar esmesin. Ben pişmanım böyle tepkiler vermediğim için. İnsanlar iyilikten anlamıyor.

Son olayda kırılıp bükülmedim zaten, eşim bana sorunca "arama dedi, niye arayayım ki bunun üstüne" dedim kapadım konuyu.
Burda fazla naif mi yansıttım kendimi bilmem, kolay kolay laf söylenebilcek biri değilimdir. Hatta belki de o yüzden zaman geçip ilişkiler ilerledikçe bu laf söylemeler başladı. Bir nevi nabız yoklaması gibi. ama çok çok güzel öneriler verdiniz. Ben eşime tutup annen niye sana söylüyor diyemezdim ama ilişkimizi bize bırak kendime daha yakıştıracağım bir üslup.
Çok Çok teşekkür ederim

Ben aslinda dogru iletisim seklinin normal insanlarda bu sekilde ilerlemesi gerektigine inaniyorum.
Yani konusarak anlasabilmek, sorun varsa sorun yasadiginla cozebilmek ama kayinvalidelerin pek cogunda bu ezilebilir algisi yaratiyor.
Muhtemelen bu iletisim dilinden anlamiyorlar.
Laf sokmali, tatli sert olmali bir iletisim turunu anlamalari daha muhtemel.
Benim tecrubem bu yonde.

Ben mesafeli durusunuzdan da rahatsiz oldugunu dusunuyorum.
Her seyi bana sorsun, bana anlatsin gibi beklentileri de oluyor cunku bence bu modellerin.
İliskiyi uc kisi yasamak istiyorlar.
İlk gelin misiniz?
İlk gelinlerde beklenti daha yuksek oluyor cunku.

Acikcasi kan beynime sicriyor boyle anlayisli birinin uzerine gidildiginde.
Ozellikle tuvalet mevzusuna cok bozuldum.
Tabiri caizse okuz altinda buzagi aramak ama iste bir mesaj var orada esinize "bak bizimle samimi olmuyor"

Umarim tatlilikla cozersiniz.

Peki eşiniz sizin ailenize nasıl davranıyor ?
O sizin annenizi babanızı arıyor mu ?

Ya ben bu durumu eşim annesine düşkün diyip gecemezdim sanırım.
Bana göre yetişkin bir insanın günde 2 3 kez annesiyle görüşmesi normal değil.
Birkez arayıp halini hatırını sorarsın da yediğin her naneyi de anlatmazsin.
Hadi anne oğulu böyle kabul edelim geçelim de size ara sor vs diye baskı yapmaları çok yanlış.

Hadi anne oğulu böyle kabul edelim geçelim de size ara sor vs diye baskı yapmaları çok yanlış.
Mesela ben kv nin o lafından sonra ne aradım ne sordum. Hiç aramadım bile. O da beni aramiyordu. Zaten öyle arayan biri de değildi.Epey zaman sonra bana eşim olacak kişi dedi ki seyma neden hiç annemi aramiyorsun. Bakın burası çok ilginç o işte iken benim arayıp aramadigimi nerden bilecek? Demek ki annesi ile böyle şeyleri bile konuşuyor. Ve ben dedim ki sen annen ile benim arama girme. Bu seni ilgilendiren bir konu değil dedim. Senin araya girmen hoş olmaz dedim. Ne salakmisim yaa araya giren oğlu değil ki... Bunu ona söyleyen anası. Oğlum beni aramıyor diyen o... Yoksa adam niye gelip bana bunu desin. Sen benim annemi arıyor musun dedim? Ses yok. Kısacası işlerine geldiği gibi.. Niyeti bozuk olana ne yaparsan yap ise yaramaz

Mesela ben güzel kadayıf tatlısı yaparım. Eşim derdi ki anne Şeyma çok güzel yapıyor o yapsın. Şaka ile karışık niye ben yapamıyor muyum derdi kaynana olacak kişi. Yaa ben de demezdim ki sana yapamıyorsun diyen yok ama ben güzel yapıyorum ben yapicam demedim hiç. Niye aman soğuk rüzgarlar esmesin. Ben pişmanım böyle tepkiler vermediğim için. İnsanlar iyilikten anlamıyor.
Aynen insan o an cevap verince kuş gibi hafifliyor
Ne yaparsan yap kötü gelin olacaksın
5 yapsan 6.yı yapmasan yine kötü olacaksın
kıymet bilmezler
Benim sloganım öyle mesela
Madem kötü gelinim, e o zaman hakkını vermeliyim 😈

Ben kaynanayı arardım. Bana aramana gerek yok dedin, x’e de aramadı diye ağlanmışsın ne yapıyorsun sen diye sorardım. Anne unutuyor musun bişeyleri, doktora gitmek ister misin hastalık falan olmasın diyerek göğsümde yumuşatıp konuyu kapatırdım. 😀😀
Diyebileceğim yapıda bir insan olsa kesin derdim bunları😂 Ama ay yok konu uzar da uzar

Ben aslinda dogru iletisim seklinin normal insanlarda bu sekilde ilerlemesi gerektigine inaniyorum.
Yani konusarak anlasabilmek, sorun varsa sorun yasadiginla cozebilmek ama kayinvalidelerin pek cogunda bu ezilebilir algisi yaratiyor.
Muhtemelen bu iletisim dilinden anlamiyorlar.
Laf sokmali, tatli sert olmali bir iletisim turunu anlamalari daha muhtemel.
Benim tecrubem bu yonde.

Ben mesafeli durusunuzdan da rahatsiz oldugunu dusunuyorum.
Her seyi bana sorsun, bana anlatsin gibi beklentileri de oluyor cunku bence bu modellerin.
İliskiyi uc kisi yasamak istiyorlar.
İlk gelin misiniz?
İlk gelinlerde beklenti daha yuksek oluyor cunku.

Acikcasi kan beynime sicriyor boyle anlayisli birinin uzerine gidildiginde.
Ozellikle tuvalet mevzusuna cok bozuldum.
Tabiri caizse okuz altinda buzagi aramak ama iste bir mesaj var orada esinize "bak bizimle samimi olmuyor"

Umarim tatlilikla cozersiniz.
Ben bağımsızlığına düşkün bir insanım kv de aynı bahsettiğiniz şekilde her şeyi bilmek müdahale etmek ister ve çok çabuk alınıp küser.
3. Eş olmak istiyor ve ilk gelinim. Hepsi nokta atışı yani.
Samimi olmayı çok isterdim denediğim zamanlar da oldu ama samimiyet karşılıklı olabilen bir şey umarım bir gün bunu farkeder. Tekrar çok teşekkür ederim, umarım🙏🏻

Peki eşiniz sizin ailenize nasıl davranıyor ?
O sizin annenizi babanızı arıyor mu ?

Ya ben bu durumu eşim annesine düşkün diyip gecemezdim sanırım.
Bana göre yetişkin bir insanın günde 2 3 kez annesiyle görüşmesi normal değil.
Birkez arayıp halini hatırını sorarsın da yediğin her naneyi de anlatmazsin.
İki aile yapı olarak taban tabana zıt desem yeridir. Eşim ailemin yanında inanılmaz rahattır kimse de laf etmez ona. Anne babamı da aramaz hatta bizimkiler sık sık ararlar onu özledik hem oğlan aileye yabancı çekinir biz arayalım derler.

Ben ara sor baskısını nişanlıyken kapattım. Ben sevmiyorum sürekli telefonda konuşamıyorum insanlarla dedim eşim de bu söylediğimde samimi olduğumu gerçekten sevmediğimi bildiği için bu mevzuya kadar bir daha konusu açılmadı. Özel günlerde zaten eşimden önce ararım hep eğer yanlarında değilsek.

Bu sürekli konuşma ya da her şeyi anlatma konusunu eşimle bi kaç kez konuştum. Onlar bizim yaşımızda değiller merak ediyorum dedi(aşırı evhamlıdır) bari her şeyi anlatma ne gerek dediğimde de soruyor anlatmasam bi şey saklıyoruz zannedecek dedi uzatmadım. Konuşsunlar yarın öbür gün bi şey olsa aklında kalsın istemem. Ailede ani kayıp yaşamışlar hassas noktaları gözüyle bakıyorum

Benim kv de kızı ile her gün konuşur telde saatlerce ne yemek yaptılar torunlar ne yaptı vs vs bende hiç telefonu eline alan insan değilim alıştılar bana zorla güzellik olmaz saygısızlık etmediğim sürece kimse bana laf edemez yani

Kayinvalidem beni eşime şikayet ederse ; telefon trafiğini derhal keserim ve inadına aramam. Hanimefendinin gönlü mü kırılmış kıyamam. 😏
Ve iyi ki ilk günden araşmaya alıştırmadım kendilerini , hiç gelemem böyle zorbaliklara.
Bide bizden neden ilgi beklerler anlamam ilgiyi kocasi gostersin.gelin kocasiyla mi ilgilensin evlemi ilgilensin neye yetissin gelin

Ya aslında böyle erkeklere şöyle diyeceksin:
Babamı aramıyormuşsun çok kırılmış. Geçen hafta da aramamışsın. Beraber kahveye okey oynamaya da gitmiyorsun. Herkes soruyormuş senin damat niye gelmiyor diye, babamın yüzü öne eğiliyormuş. Arabasını yıkamaya da gitmiyorsun. Babamın üzüntüden tansiyonu çıkmış, ben onu oğlum bildim o bana niye böyle el gibi duruyor diye.

Babamı aramıyormuşsun çok kırılmış. Geçen hafta da aramamışsın. Beraber kahveye okey oynamaya da gitmiyorsun. Herkes soruyormuş senin damat niye gelmiyor diye, babamın yüzü öne eğiliyormuş. Arabasını yıkamaya da gitmiyorsun. Babamın üzüntüden tansiyonu çıkmış, ben onu oğlum bildim o bana niye böyle el gibi duruyor diye.
😂😂😂😂 babamın üzüntüden tansiyonu çıkmış bi daha olay olursa ben kullanırım bunu

Aynen oyle diyeceksin babami aramamissin bugun babami ara,babamla tatile cikalim mi,babam cocuk ne zaman hani cocuk olmuyor mu sorun damatta mi diyor boyle bi baslasak konusmaya dumur olurlarda

selam kızlar,
Bu konuda başlık çok biliyorum da kimsenin konusunun üzerine çöreklenmek istemedim.( ilk paragraflar tanıtım gibi haberiniz olsun) 1.5 senelik evliyim son 2 aya kadar kv ile aramız fena değildi. Aynı şehirde yaşamıyoruz, ama aramızda 1.5 saatlik bir yol var o yüzden 2 haftada bir gidip kalıyoruz, görüşüyoruz vs. Eşim de ailesine çooookk ama çok düşkündür. Göbek bağı kesilmemiş gillerden değil, her şeyi annesine sormaz, annesinin onayını almadan da bi şeyler yapabilir ve annesini pek düzenimize karıştırmaz ama günde 2 bilemedin 3 kez telefonla konuşurlar, yaptığı/yaptığımız herrr şeyi annesine anlatır vs vs... Bunlar benim için öyle büyük konular değil yani konuşabilirler ya da anlatabilir(niye anlatıyorsun diye söylenip huzursuzluk yaratmam rahatsız olsam bile). Bana bulaşmasınlar ana oğul araları iyi olsun ben de mutlu olurum.
Kv telefonla aramayı/aranmayı çok sever ve ister ki herkes de onun gibi yaşasın. Herkes sürekli birbirini arasın, herkes sürekli güleryüzlü olsun. Herkes sürekli etrafında pervane olsun. herkes sürekli onu düşünsün. Herkes o kadar onu düşünsün ister ki üstelik eşim hastalanıp ateşli halde yatarken kndisine (ateşin etkisiyle) sesini yükseltti diye, eşimin ateşi düşünce benden özür dile bana bağırdın hasta olup beni üzdün diyerek ağlamışlığı var.
Ben de telefon özürlüyüm, kimseyi pek aramam etmem, yalnızlığı severim, yalandan gülümseyemem. kimse bana pek görüşüp karışmasın isterim. ve kendimden önce etrafımdakileri düşünür onlar için çabalarım.

Biz bu şekilde nişanlılıkla birlikte 2.5 senedir bi şekilde geçiniyorduk sorun yoktu ta ki bu yaza kadar. Bu yaz kadına bi şey oldu. kendi aile içlerinde dönen bir tartışmada ortamı yumuşatmak adına tatlı ve iyi niyetli bir cümle kurdum ve ortam sakinleşti konu dağıldı, yarım saat sonra gelip senin orda öyle demene çok kırıldım böyle mi düşünüyorsun dedi( olur ya tanıyan çıkar ifşa olmamak adına konuyu yazmıyorum :KK70:). Bu ilk şok yahu kimseyi kırmadım incitmedim konu tatlıya bağlandı kavga bitti, sonunda suçlu ben oldum.

Başka bir gün yine bir sohbet sırasında aramızda yanlış anlaşılma oldu. Kendimle ilgili kurduğum bi eleştiri cümlesini üstüne alınıp bu sefer eşime söylemiş Leucotheathemis bana niye öyle dedi çok bozuldum diye. Eşim anne sana söylemedi ki sen niye üstüne alındın diyip geçmiş. ama eşim bunu bana anlatınca ben delirdim çünkü bahsettiği şekilde bir cümleyi ben bir büyüğüme kuracak terbiyesizlikte bir insan değilim. bunu bu şekilde yorabilmesi çok üzdü bu güne kadar en ufak saygısızlığım yok kendisine.

ve son olarak geçen hafta bi gün beni aradı sohbet ettik sohbetin ortasında acil bakmam gereken bi iş çıktı kendisine işim bitsin geri arayacağım anne kusura bakma dedim. o da yok kızım ben öylesine aramıştım konuştuk zaten işlerini hallet sen dedi, Tamam anne hoşçakal vs diyip kapattım. sonra da geri aramadım çünkü GEREK YOK dedi. ve bi kaç gün önce eşim annesiyle telefonda konuştuktan sonra telefonu kapatıp bana döndü. Annemle konuşmuşsunuz dedi, Evet aramıştı dedim. işin çıkmış kadına ararım demişsin hala aramamışsın dedi. eşime arada geçen konuşmayı anlattım hmm peki dedi sustu.

Hanımlar ben mükemmel gelin adayı olma peşinde bir insan değilim. sosyal ilişklerim de çok güçlü değildir ama bu güne kadar kvdemi telefonla sürekli arayıp sormadıysam da balayı dönüşü dahil olmak üzere evine gitmemezlik yapmadım, bayram seyran zamanı kendi aile büyüklerimden önce onlara gittim. karakterim sınırları dahilinde orta karar bi ilişki yürütmeye çabaladım. Şimdi bu yaptıkları beni çok uzaklaştırıyor. bunlar ufak şeyler ama böyle devam ederse eşimin de beni savunan tavrı değişecek belli ki çünkü son olayda o da bana bozulmuş gibiydi.

Sizce olanlarda haksızlık payım var mı? siz mesela arama gerek yok diyen birini arar mıydınız? Bir de ne yapabilirim bu durumların artıp büyümemesi için.
buraya kadar okuyana ayrıca saygılar
merhaba pembik gelin konu sahibi,

gercek hakiki gelin olma konusunda ilk denemelerini yapmaya baslamissin, hayirli mubarek olsun :))

kaynanan fena gibi gozukuyor ama kendini cok fazla doldurma, bazilari cahil oluyor ama idare edebiliyorsun.

oncelikle yazdiklarindan tepki gostermeye cekindigin ve korktugun cok belli. o yuzden de hic ben cok sertim vs diye kendini kandirma. oncelikle kendi bakis acini degistirmeye calis. illa bagirman ya da kavga etmene gerek yok ama sert durmayi ogrenmek gerekiyor. bence esin bozulunca ona bir sey demeyerek cok cok guzel bir adim atmissin. cunku ikisinin de sana trip atacak bir durumu yok ama adam uzgun ve soguk durarak seni terbiye etmeye calismis. aferin sen de gormezden gelip adamin hareketini boslamissin. kaynanaya da aynen boyle yap. konusurken mesafeli ama samimi davran, sogk yapma. ama boyle alindim vs diye haber gonderince hiiiiiiic duymamis gibi yap. ikincisi esinin burada sana direktif vermesine izin verme. sana niye aramadin derse tartisma ama kisa bir cevap verip kestirip at. ya da sonra ararim de. neden ilgilenmiyorsun vs demesine izin verme. onun cocugu esin ve annesiyle ilgilenmek onun gorevi. senin de kendi annen baban var. kavga etmeye gerek yok ama her iliskide boyledir, yuz verince tepene cikarlar. kolay gelsin.

X