Kedimiz Neden Böyle Davranıyor ?

queenofthenight

the most happy
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2008
342
1
Herkese merhaba,
Bizim 2,5 yaşında dünyalar tatlısı bir kızımız var ve 3 ay önce doğum yaptı. Doğum kolay ve başarılı geçti , 4 tane de çok tatlı yavrusu oldu. Ancak doğumdan beri bizim anlamlandıramadığımız bir davranışı söz konusu kedimizin. Şöyle ki , bebekliğinden beri çok sevdiği bir peluş oyuncağı var böyle küçük , yuvarlak bir yastık şeklinde , onu ağzına alıp evin içinde dolaşarak miyavlıyor. 3 aylıktı ailemize katıldığında ve normalde iletişimimiz çok iyidir , adeta konuşuruz. Ancak bu davranışı bizi çok üzüyor , bir sıkıntısı var gibi geliyor bize. :KK43: Veterinere de sorduk ,araştırma da yaptık ; ama tatmin edici bir açıklama bulamadık. Belki , siz daha önce böyle bir durumla karşılaşmışsınızdır diye düşündüm.
Bu arada yavrulardan 2' sini sahiplendirdik , diğer ikisi bizimle yaşıyor. İyi anlaşıyorlar , ama yine de bununla ilgili olabilir mi ? Bir de kedimiz 2 hafta önce kısırlaştırıldı. Ve operasyondan sonra da bu davranışı devam ediyor. :KK43:
Bizi bu konuda bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum , şimdiden teşekkürler , herkese sevimli ev arkadaşlarıyla mutlu , sağlıklı günler dilerim. :KK3:

Son düzenleme:
Evet ilk doğumuydu ve doğumdan iki buçuk ay sonra veteriner önerdi , kısırlaştırıldı. Evimiz bahçeli olduğu için kendisi kaçabiliyor , yani pek kontrol edemiyoruz. Bu yüzden yeniden hamile kalmasın diye düşündük. :/
Gerçekten çok ilginç bir davranış yani sanki paniğe kapılmış gibi oluyor biz de yanına gidip seviyoruz ,rahatlatmaya çalışıyoruz ama devam ediyor hala. Çok teşekkürler yanıtlarınız için.

Lohusa depresyonu kedilerde de oluyor sanırım..
Yani olması mümkün..
Onlar için de ilginç bir deneyim doğum,emzirme vs..
Atlatıcaktır diye düşünüyorum zamanla..

Öyle mi ? Hiç bilmiyordum , çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
Benim canım kızım doğum sonrası depresyonuna mı girmiş , hiç düşünemedim. :)
Evet , haklısınız , uyum sağlamak onun için de zordur. Umarım atlatır bir an önce de eskisi gibi mırıl mırıl bir kedi olur. :)

Herkese merhaba,
Bizim 2,5 yaşında dünyalar tatlısı bir kızımız var ve 3 ay önce doğum yaptı. Doğum kolay ve başarılı geçti , 4 tane de çok tatlı yavrusu oldu. Ancak doğumdan beri bizim anlamlandıramadığımız bir davranışı söz konusu kedimizin. Şöyle ki , bebekliğinden beri çok sevdiği bir peluş oyuncağı var böyle küçük , yuvarlak bir yastık şeklinde , onu ağzına alıp evin içinde dolaşarak miyavlıyor. 3 aylıktı ailemize katıldığında ve normalde iletişimimiz çok iyidir , adeta konuşuruz. Ancak bu davranışı bizi çok üzüyor , bir sıkıntısı var gibi geliyor bize. :KK43: Veterinere de sorduk ,araştırma da yaptık ; ama tatmin edici bir açıklama bulamadık. Belki , siz daha önce böyle bir durumla karşılaşmışsınızdır diye düşündüm.
Bu arada yavrulardan 2' sini sahiplendirdik , diğer ikisi bizimle yaşıyor. İyi anlaşıyorlar , ama yine de bununla ilgili olabilir mi ? Bir de kedimiz 2 hafta önce kısırlaştırıldı. Ve operasyondan sonra da bu davranışı devam ediyor. :KK43:
Bizi bu konuda bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum , şimdiden teşekkürler , herkese sevimli ev arkadaşlarıyla mutlu , sağlıklı günler dilerim. :KK3:

muhtemelen kediniz sahiplendirdiginiz yavrularınızın yoklugunu hissetmiştir.benimde bi köpegim var dogum yapmadı fakat yalancı gebelik geçirdi aynı hareketi yapıyordu ve veteriner bize yavruları var sanıyor onları göremeyincede böyle bişi yapıyordur bebegi sanıyordur yada yavrularını arıyordur demişti

Anladım , çok üzülürüm öyleyse. Zaten vermek hiç istemiyorduk ama 5 kediye bakmak çok zor olurdu , bir de 2 aylıktan sonra anne de istemezmiş birlikte yaşamak demişti bizim veterinerimiz. Gerçi kalan yavrularla gayet mutlu yaşıyor. Bir de bu davranışı tüm yavruları yanındayken de vardı , ama yavrularını göremediğinden olabilir dediğiniz gibi. Çok teşekkür ederim , zamanla geçer umarım.

muhtemelen kediniz sahiplendirdiginiz yavrularınızın yoklugunu hissetmiştir.benimde bi köpegim var dogum yapmadı fakat yalancı gebelik geçirdi aynı hareketi yapıyordu ve veteriner bize yavruları var sanıyor onları göremeyincede böyle bişi yapıyordur bebegi sanıyordur yada yavrularını arıyordur demişti
Bu arada köpeğinize çok geçmiş olsun , acaba düzeldi mi bu davranışı sonradan ?:44:

kediniz doğum sonrası depresyon yaşıyor büyük olasılıkla.
Bu dönem yavrularını sütten kesene kadar da devam edebilir
Güzel kızınıza ve bebeklerine öpücükler.

Evet , haklısınız sanırım , genel kanı bu yönde. Herhalde çok ilgi göstermem iyi olur , geçer değil mi zamanla sizce de ?
Çok teşekkür ederim :KK71: Kedişler de size pati sallıyor. :)

evet canım düzeldi daha sonradan çok şükürrr az çekmedik valla memeleri şişti kan geldi ödem oldu ama çabucak atlattı kedinizde zamanla düzelecektir

Canım benim ne tatlıdır , kim bilir , tekrar çok geçmiş olsun. Hayvanların acı çekmesine hiç dayanamıyorum , insanların acısı daha kolay dindiriliyor sanki , insanları rahatlatmak daha kolay.
Bekleyelim bakalım o zaman biz de , iyileşir umarım bizim prensesimiz de.
İçimi rahatlattınız.
:KK71:

Son düzenleme:
Evet , haklısınız sanırım , genel kanı bu yönde. Herhalde çok ilgi göstermem iyi olur , geçer değil mi zamanla sizce de ?
Çok teşekkür ederim :KK71: Kedişler de size pati sallıyor. :)

Emzirme dönemine kadar devem edebilir ama kronik hal almaz merak etmeyin.Doğum sonrası özellikle ilk bebeklerde anne depresyona girip normal davranışlarının dışında hareket edebilir.Oyuncağı elinden almaya ya da saklamaya çalışmayın ama oyuncağı yıkamayı deneyebilirsiniz
oyuncağı yuvasına taşıyor ise diğer yavruların kokusunu almıştır muhtemel.Ama zararsız bir alışkanlık edinmiş kızınız :)

Emzirme dönemine kadar devem edebilir ama kronik hal almaz merak etmeyin.Doğum sonrası özellikle ilk bebeklerde anne depresyona girip normal davranışlarının dışında hareket edebilir.Oyuncağı elinden almaya ya da saklamaya çalışmayın ama oyuncağı yıkamayı deneyebilirsiniz
oyuncağı yuvasına taşıyor ise diğer yavruların kokusunu almıştır muhtemel.Ama zararsız bir alışkanlık edinmiş kızınız :)

canım bişi sormak istiyorum bizim bi kedimiz var adı pirenses 2 aylık daha küçük ama sürekli hapşuruyor ve gaz çıkartıyor ne yapmalıyım bide bu tüylerinin zarar vermemesi için bi aşı var mı onu çok seviyoruz bide kist aşısı duydum nekadar doğru yardımcı olursan çok sevinirim:13:

canım bişi sormak istiyorum bizim bi kedimiz var adı pirenses 2 aylık daha küçük ama sürekli hapşuruyor ve gaz çıkartıyor ne yapmalıyım bide bu tüylerinin zarar vermemesi için bi aşı var mı onu çok seviyoruz bide kist aşısı duydum nekadar doğru yardımcı olursan çok sevinirim:13:

Yavruyu emziren bir anne var mı yoksa edinilmiş bir yavru mu ?
Burun akıntısı var mı? Aşıları yapıldı mı ?

Bebek üşütmüş olabilir ya da alerjik olabilir
Evde ki ortam kokuları da yol açabilir
parfüm,sigara,hijyen maddeleri

Kist aşısı diye bilinen aşı aslında antiparazit aşısıdır ki bu aşı kedinizin ve sizin sağlığınız için de gerekli bir aşıdır.

Yavruyu emziren bir anne var mı yoksa edinilmiş bir yavru mu ?
Burun akıntısı var mı? Aşıları yapıldı mı ?

Bebek üşütmüş olabilir ya da alerjik olabilir
Evde ki ortam kokuları da yol açabilir
parfüm,sigara,hijyen maddeleri

Kist aşısı diye bilinen aşı aslında antiparazit aşısıdır ki bu aşı kedinizin ve sizin sağlığınız için de gerekli bir aşıdır.

canım annesi ev kedisi küçükken aldık biz şimdi herşeyi yiyor 2 aylıktan büyük olabilir tam bilmiyorum ama aşı yaptırmadım en kısa zamanda yaptıracağım yeni beslemeye başladık çok bilgim yok inşallah öğreneceğim çünkü onu çok seviyorum:13:

Umarım yeni dostunla uzun ve sağlıklı bir yıllar geçirirsin.Aşılarını ihmal etmemeni tavsiye ederim sizin ve yavrunun sağlığı için.
Burun akıntısını da kontrol edin üşütmüş olabilir ve ilerleye bilir.Yavruya kocaman öpücükler.
Geçmiş olsun...

kıyamam ben ona. yavrusu sanıyor herhalde peluş oyuncağı. canım benim ya, belki yavruları gittiği için üzülmüştür...

X