Konuşma Problemleri Kekemelik problemi yaşayıp atlatanlar

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

dilayza

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2008
314
153
arkadaşlar benim oğlum 2 yaşında konuşmayı çok erken öğrendi hiçbir problem yokken kekelemeye başladı öyle üzgünüm ki anlatamam napacağımızı şaşırdık özellikle sinirlenince heyecanlanınca bazı kelimelerde oluyo bilgisi olan varsa nolur cvp yazın umarım geçer Allah çocuklarımıza sağlık sıhhat versin

bence en kısa zamanda doktora götürürseniz çok daha iyi olur burdan kimse yeteri kadar yardımcı olamaz daha başındayken tedavisi olur eğer geç kalırsanız ilerde kekelemeye devam eder düzelme olmaz

Merhaba ablamın oğluda iki yaşına kadar gayet düzgün konuşuyordu taki birgün ablam kayınvalidesine bırakıp eşiyle gezmeye gidene kadar. Gezmeden gelip çocuklarını alıp eve gittikten sonra aynı sizin anlattığınız gibi kekelemeye başladı. Ablam tabi hep kayınvalidesini suçladı acaba korkuttumu diye. Neyse özel hastanelerden tutunda en ünlü doktorlara konuşma merkezlerine götürdüler ne yazıkki hiç bir sonuç alamadılar. Yiğenim şuan 13 yaşında hala kekeliyor. Kekelemesi herzaman değil ama heyecanlanınca ve sinirlenince. Çok zor ve üzücü bir durum Allah şifalar versin :KK14:

benim eşimin yiğenide kekeliyor yaşı büyük 30 küsür yaşında küçükken korkmuş diyo annesi bidaha hep kekelemiş tabi uzmandan yardım alınmamıştır sanmıyorum yani senin çocuğun küçük düzelir inşallah

Benim kızım da aynı dönemde kekelemeye başladı. Neler hissettiğini anlıyorum. Aynı şekilde ben etrafta sızlanırken bir arkadaşım da aynı dönemde aynı şeyi oğlunda yaşadığını söyledi. Telaşa kapılmadan, çocuğa kekelediğinde normalmiş gibi davranmamızı tembihledi. 6 ay kadar sonra atlattık. Bazı çocuklarda 2-3 yaşlarında geçici kekemelik olabiliyormuş. tabi sizinki buna giriyor mu bilmiyorum. Ben bir de tavsiye üzerine hocalara filan da götürdüm okuttum. Nazar olabilir dediler, çünkü çok akıcı ve güzel konuşuyordu. Sonuçta şimdi 5 yaşında ve hiç takılmıyor, kekemeliğin eseri bile yok. Sizin yazınızı okuyunca o dönemi tekrar hatırladım. Allah kolaylık versin

sevgili arkadaşım benim oğlum 34 aylık, bundan 7 ay önce deniz kenarına tatile gittik 1 hafta kaldık çok güzel çok akıcı konuşmaya başlayan çok düzgün konuşan çocuğum kekelemeye başladı ne oldu anlayamadık ben çalışan bir anneyim çocuğum 5 aylıkken çalışmaya başladım kekemelik başlar başlamaz düzenli gittiğimiz doktorumuzla görüştük bir şeyden korkmuş olabileceğini, anneden ayrı olmasınında etkili olabileceğini söyleyerek bir ay oğlumla birlikte vakit geçirmemi söyledi ancak daha sonra nasıl ayrılırız düşüncesi ile bana mantıklı gelmedi internet üzerinden yaptığım inceleme neticesinde doktor sabiha paktuna keskine ulaştım bir ayın sonunda randevu alarak görüştük görüşme neticesinde 1 aylık 7/24 annelik eğitimi önerdi yani 30 gün boyunca tv, bilgisayar, telefon, misafir kabul etme, misafirliğe gitme, kalabalık ortamlara girmr olmadan ve ve tehlike anı dışında hiç hayır kullanmadan çocuğumla doğal bir şekilde birlikte olmaya çalıştım bu süre sonunda zaman zaman duran zaman zaman başlayan ama giderek hafifleyen bir sonuca ulaştık, bu uygulamaya 2011 ekim başında başladık, 30 gün bitiminde yapılan yeni görüşme neticesinde biraz daha zaman gerektiği 1-2 ay içinde sonuca ulaşabileceğim düşüncesinde birleşildi. ancak ben o 2 aylık süre içinde işyerimle izinlerimi ayarlayamadığım için haftada bir 10 günde bir çocuğumla birlikte işime gittim son üç haftadır ise her gün öğleden sonraları birlikte gidiyoruz. üçhafta önce rüyalarında korkuyla ağlayarak art arta uyanması ile başlayan kekemeliği şu an en uç noktada konuşmakta güçlük çekiyor şu an çocuğumuza sabiha hanımın önerisi ile bir eeg çektirip bunun sonuçlarına göre hareket etmeyi düşünüyoruz allah hepimizin yardımcısı olsun

sevgili arkadaşım benim oğlum 34 aylık, bundan 7 ay önce deniz kenarına tatile gittik 1 hafta kaldık çok güzel çok akıcı konuşmaya başlayan çok düzgün konuşan çocuğum kekelemeye başladı ne oldu anlayamadık ben çalışan bir anneyim çocuğum 5 aylıkken çalışmaya başladım kekemelik başlar başlamaz düzenli gittiğimiz doktorumuzla görüştük bir şeyden korkmuş olabileceğini, anneden ayrı olmasınında etkili olabileceğini söyleyerek bir ay oğlumla birlikte vakit geçirmemi söyledi ancak daha sonra nasıl ayrılırız düşüncesi ile bana mantıklı gelmedi internet üzerinden yaptığım inceleme neticesinde doktor sabiha paktuna keskine ulaştım bir ayın sonunda randevu alarak görüştük görüşme neticesinde 1 aylık 7/24 annelik eğitimi önerdi yani 30 gün boyunca tv, bilgisayar, telefon, misafir kabul etme, misafirliğe gitme, kalabalık ortamlara girmr olmadan ve ve tehlike anı dışında hiç hayır kullanmadan çocuğumla doğal bir şekilde birlikte olmaya çalıştım bu süre sonunda zaman zaman duran zaman zaman başlayan ama giderek hafifleyen bir sonuca ulaştık, bu uygulamaya 2011 ekim başında başladık, 30 gün bitiminde yapılan yeni görüşme neticesinde biraz daha zaman gerektiği 1-2 ay içinde sonuca ulaşabileceğim düşüncesinde birleşildi. ancak ben o 2 aylık süre içinde işyerimle izinlerimi ayarlayamadığım için haftada bir 10 günde bir çocuğumla birlikte işime gittim son üç haftadır ise her gün öğleden sonraları birlikte gidiyoruz. üçhafta önce rüyalarında korkuyla ağlayarak art arta uyanması ile başlayan kekemeliği şu an en uç noktada konuşmakta güçlük çekiyor şu an çocuğumuza sabiha hanımın önerisi ile bir eeg çektirip bunun sonuçlarına göre hareket etmeyi düşünüyoruz allah hepimizin yardımcısı olsun

cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim öğrendiklerime göre kekemelik sorunu sürekli artma ve azalma gösterirmiş bu da kekemeliğin kalıcı olmadığının belirtisiymiş bir anda çok azalırken bir anda da uç noktalara çıkarmış Allah herkese yardım etsin umarım dualarımız kabul olur

tüm çocuklara şifalar diliyorum bence bu kekemeliği çözmenin tek yolu annenin veya çocuğun yanındaki kişilerin gerçek anlamda sakin rahat ve pozitif enerjili olmaları panik insanların yanında bu kekmelik daha da artabilir kesinlikle panik olmamak lazım ben bu şekilde üstesinden gelmeye çalışıyorum hangi olyla karşılaşırsam karşılşayım çocoğumun yanında panik yapmamaya çalışıyorum çünkü onlar sürekli bizi gözlemliyor...

kızlar benımde oğlum 3 yasında herseyı konusup anlatan cocuk bır aydır hafıf bır kekemelık sorunu yasıyoruz ama oğlum cok asırı hareketlı ve tez canlı herseyı cabuk cabuk yapmak ıstıyor konusmakta bunlardan 1 tanesı ınsaallah duzelır bende ustune gıtmıyorum bakalım ne olacak

hepinize acil şifalar dilerim arkadaşlar kekemelikle ilgili yardım almak isteyen olursa tavsiyede bulunabilirim... Kayınpederim Profesör Ahmet İsmail Özçelik alanında oldukça başarılıdır. İletişim bilgisi isteyenlere yardımcı olabilirim sevgilerimle..

hepinize acil şifalar dilerim arkadaşlar kekemelikle ilgili yardım almak isteyen olursa tavsiyede bulunabilirim... Kayınpederim Profesör Ahmet İsmail Özçelik alanında oldukça başarılıdır. İletişim bilgisi isteyenlere yardımcı olabilirim sevgilerimle..

2.5 yaşındaki oğlum konuşurken kekelemeye başladı. Doktoru üstüne gitmeyin, söylediklerini düzeltmeyin, zamanla düzelecek dedi. Şu anda çok iyi maşallah.

Ben bilgi alabilirim:KK14:

merhabalar, benim oğlumda 27 aylık, erken konuşmaya başladı, çok güzel cümleler kuruyordu, kendini çok güzel ifade ediyordu ancak 20 gündür kekelemeye başladı, ilk önce b harfi ile başaldı ve harfleri tekrarlıyordu sonra diğer kelimelere sıçradı ve 2-3 gündür birden patlama şeklinde söylemye çalışıyor, oda çok zorluyor, ıkına ıkına kelime söyleme başladı, çocuk psikiyatristine götürdüm, bekleyin dedi, ama bekleyemiyorz, çok endişeliyiz, terapist araştırmaya başladık
bu durumu yaşayıp atlatanlar varmı?
nasıl tedavi ediliyor?
tavsiyeleriniz nelerdir

merhabalar, benim oğlumda 27 aylık, erken konuşmaya başladı, çok güzel cümleler kuruyordu, kendini çok güzel ifade ediyordu ancak 20 gündür kekelemeye başladı, ilk önce b harfi ile başaldı ve harfleri tekrarlıyordu sonra diğer kelimelere sıçradı ve 2-3 gündür birden patlama şeklinde söylemye çalışıyor, oda çok zorluyor, ıkına ıkına kelime söyleme başladı, çocuk psikiyatristine götürdüm, bekleyin dedi, ama bekleyemiyorz, çok endişeliyiz, terapist araştırmaya başladık
bu durumu yaşayıp atlatanlar varmı?
nasıl tedavi ediliyor?
tavsiyeleriniz nelerdir
canım merhaba
benim kızımda da kekemelik var
bugün çocuk nörolojisi ne gittik tahlil yaptı temiz çıkınca çocuk psikiyatrisine yönlendirdi
fakat biraz araştırınca artık yoğunluktan mıdır nedir çok ilgisiz olduklarını sana dedikleri gibi zamanla geçer vs. dediklerini öğrendim
sizin gittiğiniz doktor özel mi? neler yaptı karşılıklı diyaloğa girdimi?

merhabalar,
inşallah kızınızdaki durumda geçicidir çünkü benim oğlumdaki geçti, yani bizim oğlumuzdaki kekemeliği fark ettiğimiz tarihten 25-26 gün sonra düzeldi
biz tam konuşma terapisti araştırıyordur, çünkü çocuk psikiyatristi tedavi etmiyor, sadece bu tür durumların 2-5 yaş arasındaki çocuklarda sık görüldüğünü, %90 ihtimalle geçici olduğunu söyledi, müdahele etmeyin ve konuşmasının bitmesini bekleyin dedi, siz tamamlamayın, konuşmayı kendisi yönlendirsin dedi, balon şişirtip pamuk üfletif nefes açıcı egzersizler önerdi, genelde bu konuda internetten araştırma yaptıysan psikiyatristler bu tür şeyler söylüyor
çocukla diyaloga girmiyor, ben durumu anlattım oda bunları anlattı
tedavisi konusunda bilgi veremem dedi, her çocuktaki türü farklı olduğu için dil ve konuşma terapistlerinin bu konuda bilgi verebileceğini söyledi
bu arada ben üniversite hastanesindeki yrd. doç. dr. götürdüm, özel muayeneye gittik bir kere
bizimki korkudan mı oldu, yanlızlıktan mı, nazar mı değidi çözemedik
hepisnin etken olabileceğini düşündük ama bizimkinin biraz yanlızlık sorunu vardı sanırım çünkü kalabalık bir ortamdan çıkıp biraz yanlız kaldı ondan sonra başladı ama ben bu siteye üye olup yazdığım zaman, ailemiz bizi bir haftalığına ziyarete geldi, annem, kardeşim, ablam eşi ve küçük çocukları, onların çok olumlu etkisi oldu ve o hafta içinde yavaş yavaş kendiliğinden geçti ve düzeldi çok şükür. doktorun tavsiyesini uyguladık
ama tabiki dua etmenin gücüne de inanıyorum, hemen hemen her gün dular okuduk, nazar duaları, yasin, aklımıza gelen kitapta yazan duları hep okuduk,felak, ihlas, nas, inşirak, taha suresi 27. ayet "Vahlul ukdeten min lisânî" bunu bende intenette birisi okumuş ondan öğrendim 7 gün 21 kere okudum( daha fazlasını okudum, her aklıma geldiğinden okudum)
türbeye de gittik, kurşunda döktürdük
sonuçta neyin yüzü suyu hürmetine geçti bilmiyorum ama Allahıma çok şükürler olsun geçti
inşallah tekrarlamaz diye dua ediyoruz şimdi
biraz uzun yazdım ama durumuzu anlıyorum o yüzden yardımcı olabilmek adına biraz anlatma istedim
sevgiler

benim oğlumdada başladı.çok üzülüyorum başlayalı 8 gün oldu.bekilıyorum gececekmi diye konuşma şeklimi değiştirdim daha sakın onu düzeltmeden sözünü bitirmesine izin vererek bakalım ne olacak.bulunduğum ilde de konuşma terapisti yok.endişeyle bekliyorum.o kadar güzel konusuyorduki böyle birden kekelemesi bizi çok üzdü

benim oğlumdada başladı.çok üzülüyorum başlayalı 8 gün oldu.bekilıyorum gececekmi diye konuşma şeklimi değiştirdim daha sakın onu düzeltmeden sözünü bitirmesine izin vererek bakalım ne olacak.bulunduğum ilde de konuşma terapisti yok.endişeyle bekliyorum.o kadar güzel konusuyorduki böyle birden kekelemesi bizi çok üzdü
Canım üzülme geçen yıl bülbüller gibi konuşan kızım birden kekeme oldu iki ay içinde cok uğrasarak atlattık ama bana sor Mersinde bi terapistle telefon aracılığıyla bağlantı kurduk çok faydasını gördük veysel Kızılboğa netten bak canım sonra türbeye falanda götürdük inş şifanızı bulursunuz gerçekten çok zor yaşayan bilir inş sizinkide geçer

X