Mama veren anneler

Hiç de kötü bir anne değilsiniz. ben sezaryen doğum ve hemen sonrasında miyom ameliyatı oldum. Yüksek tansiyonla acil doğuma aldı doktor, 3 gün yattım hastanede. Bebeğimi emziriyordum, doyduğunu sanıyorduk ama doymuyormuş. sarılık sınırdaydı. Mamaya başladık. Sonrasında bazı üzüntüler, sıcak, sancılarım, kanamam vs üst üste geldi, Çok denedim ama sütüm gelmedi, artmadı. Ben de emzirmeyi hiç sevemedim ne yalan söyleyeyim. Sadece bebeğim rahatlasın, bana alışsın diye emzirmeyi deniyordum. Ama olmayınca olmuyor. Şimdi 11 aya yaklaştı. 4. aydan itibaren her şeyden azar azar tattırmaya başladım, şu an sofrada hemen hemen bizim yediğimiz her şeyi yiyor ve bünyesi de gayet sağlam. Doğum kilosu haftasına göre çok düşüktü ancak 5. aydan itibaren ayının ilerisindeydi hem boyu hem kilosu. Bir gün parkta beslerken yaşlı bir adam geldi yanıma, mama mı veriyorsun, yazık değil mi dedi. Benim torunum 9 yaşında hala emiyor dedi. Şaşkınlıktan mı üzüntüden mi o gün o adama cevap veremedim ya içimde kaldı. Parkın ortasında oturup ağlamıştım. Hadsiz, densiz insan o kadar çok ki, kimseye dert anlatmakla uğraşmayın sakın. Bebeğinize bol bol sarılın, beraber uyuyun, kucağınıza alın, onunla konuşun, gözlerinin içine bakın.
Bana da parkta amcanın biri çok seviyorsun ama bakamamissin demişti...Biri de soğukta niye çıkardın diye kızmıştı...Eminim ki ikisi de çocuklarına zamanında yarım saat bakmamislardir

bende aptamil veriyorum 2 ay anne sütü şimdi çok az anne sütü ve mama içiyor 4 aylık elden gelen budur strese gerek yok bir kere ağızları mamaya alıştımı göğsü iyi etmez etrafı boşver..süt olsaydı iyi emerdi zaten ama denemelerden vazgeçme az süt emsede sen ver gerekirse sağ makineyle ilk 6 ay azda olsa vermeye çalış ilk 6 ay annesi sütünün yararı var 6 aydna sonra yokmuş

Benim günde 1 litre sütüm çıkardı sağarak ama oğlum asla emmedi. Kaynanamın çenesi hiç durmadı, herkese anlattı, bi ara hemşireler bile bana sütün kesilecek böyle devamlı süt gelmez dediler. 2 sene anne sütü aldı oğlum. Bu kezde biberonla içiyo mamadan farkı yok dedi kaynana. Yani elalem hep konuşacak. Mamalarda zehir değil sonuçta her anne ister ki sütü bol olsun çocuğu emsin ama olmayınca olmuyor. Biraz dalgaya alın bişey diyen olursa küçümser gibi konuşun alınsınlar. Siz kırılacağınıza onlar kırılsın.

Ben bu emzirme işine çok takanlardanım. Mama vermemeye çok inat ettim ve bebeğim çok yavaş kilo aldı maalesef. Yurt dışında yaşıyorum, buradaki ebeler direkt şu kadar mama ver demiyorlar, sen bilirsin diyip geçiştiriyorlar ve ben çocuğuma mama vermeyip yavaş kilo alışına sebep olmuş gibi hissediyorum kendimi. En son Türkiye'deki bi çocuk doktoruna izah ettim durumu ve direkt mamaya başla dedi ml vererek.

Demem o ki, mama zehir değildir. Herkesin sütü olacak diye bi şey yok. Emzirmemek veya emzirememek bizleri kötü veya eksik anne yapmaz. Benim bunu kabullenmem çok uzun sürdü. Umarım bunu okuyan birileri feyz alır ve benim yaptığım hatayı yapmaz.

Benim günde 1 litre sütüm çıkardı sağarak ama oğlum asla emmedi. Kaynanamın çenesi hiç durmadı, herkese anlattı, bi ara hemşireler bile bana sütün kesilecek böyle devamlı süt gelmez dediler. 2 sene anne sütü aldı oğlum. Bu kezde biberonla içiyo mamadan farkı yok dedi kaynana. Yani elalem hep konuşacak. Mamalarda zehir değil sonuçta her anne ister ki sütü bol olsun çocuğu emsin ama olmayınca olmuyor. Biraz dalgaya alın bişey diyen olursa küçümser gibi konuşun alınsınlar. Siz kırılacağınıza onlar kırılsın.
Ne kadar sinir bozucu bir kadın ya biberonla mamadan farkı yokmuşmuş.😤
Sanki kendisi emzirmişte ne olmuş.🙄
Kalpsiz düşüncesiz kadın kalp kırmaktan başka bir işe yaradıkları yok böylelerinin.

Ne kadar sinir bozucu bir kadın ya biberonla mamadan farkı yokmuşmuş.😤
Sanki kendisi emzirmişte ne olmuş.🙄
Kalpsiz düşüncesiz kadın kalp kırmaktan başka bir işe yaradıkları yok böylelerinin.
Kendisinin sütü yokmuş zorla 3 ay emzirmiş eşim sarılık olmuş açlıktan sonra mama vermiş ama benim çocuğuma karışıyordu. Benimki zaten ayrı bi vaka.

Doğduğunun 48. saatinde mama verdim. Tek pişmanlığım daha önce vermemiş olmak. Çok emek verdim emzirmek için. Her gün her öğününde emzirdim. Günde bir kez fazladan sağdım. İlk ay biberon vermedim eds ile mama verdim (inanılmaz bir eziyet). Hep önce emzirdim sonra mama verdim... 18 aylık olana kadar emdi. O aya kadar anne sütü ne kadar alıyorsa yarısı kadar da mama aldı. Demir takviyesi vermedim mamada olduğu için eksikliğini çekmedi. D vitamini aynı şekilde. Boyu ilk 2 yıl çok güzel uzadı. Ne kabız oldu ne de hasta. Her şeyden önce çocuk açsa içecek doyacak. Biz 2 gün diyet yapmaya dayanamıyoruz o yavru nasıl aç gezer? Yani önemli olan beslenmesi. Seni bırakır, emmez vs diyenlere kulak asmayın. Emecek çocuk emer, emmeyecek acından ölse emmez. Ayrıca beslenme açısından da hiiiç eksik kalmaz. Günde 50 cc anne sütü alsa ona faydaların hepsi geçer. Gerisi kalori ve su ihtiyacı ki mama gayet pratik ve sağlıklı şekilde bunu karşılıyor.

Kendisinin sütü yokmuş zorla 3 ay emzirmiş eşim sarılık olmuş açlıktan sonra mama vermiş ama benim çocuğuma karışıyordu. Benimki zaten ayrı bi vaka.
Kendisi emziremedigi halde utanmadan senimi eleştiriyor birde🙄emzirse tüm dünyaya duyururdu herhalde şoyle emzirdim böyle yaptım diye.

Arkadaşlar bebeğim doğduğunda sarılık olmasın diye mama verdik sütüm 3. Gün geldi. Neyse ben emzire emzire sütümü getirmişimtim bebeğim emiyordu ama muhtemelen doymuyordu biz de mama takviyesi sürekli yaptık. Kilo alımı az oldu, ilk 15 gün hala doğum kilosundaydı. Şuna 4 aylık hala mama veriyorum , emzirmeyi de uykudan uyanınca içiyor ve çok kısa.. kafama çok takıyorum kötü bi annesiyim acaba diye. Bir ortama girmek istemiyorum insanlar mama giyince değişik değişik konuluyorlar lütfen yardım edin bu psikolojiden nasıl çıkabilirim? Golden goat mama kullanıyoruz millet sanki zehir veriyoruz gibi bakıyor
bazilarinin sutu gercekten yetmiyor ki mamaya mecburen basvuruyorlar. benim de ilk 10 gun sutum cok az geldigi icin mama takviyesi yapmistik. 10. gunden sonra cok iyi olmustu mamayi birakmistik. ama ayni haftada dogum yaptigimiz arkadasimin sutu 2 haftalikken 20 cc bile cikmiyordu. ve de artmadi hic. mama ile beslendi. suan cocuk 18 aylik ama masallah 2 bucuk yasinda gibi gosteriyor. benim oglum da yasini gosteriyor. kafaya takmayin lutfen, bir bebegi annesi kadar kimse dusunemez. cevredekileri takarsak geriliriz, gerilirsek bebegimize yansitiriz.o minik kalperi her seyi hissediyor.

X